Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:55 10.06.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Моята хаплогрупа J2b1  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано17.08.12 18:05



Първо искам да благодаря на уважавана от мен Genefan, за теста който ми осигури.



След търсене, всичките ми съвпаденци или близки до мен типове са все J2b1, такаче съм твърдо убеден, че това е моята хаплогрупа. Като завърша сравнението на резулатите ми с други J2b1, ще кача картинки.

Във FTDNA съм записан като Tsvetanov, Sofia region:


Толкова за сега.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано19.08.12 18:54



Прощавайте а вие шоп ли сте! Интересно ми е, засега от Щоплука има E-V13,I2a,I2,G2a и сега вие(ако сте шоп де)





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.12 19:16



Софиянец съм.


Баща ми е шоп, ама съм подочувал, че родът ми е от Странжда, а във FTDNA имам пълен съвпаденец по 12 маркера. Иначе не мисля, че след толкова века, а и след голямото омешване от няколко бежански вълни, има някакви съществени разлики в генофонда ни.
А що се отнася до моята хаплогрупа, въобще по различните проекти във FTDNA успях да намеря точно 33 човека (с мене). Ще им направя различните тестове и дървета и ще видим какво ще излезе. Повечето народ е от Европа а 5-ма са германци, което е логично, като се има предвид големите извадки. Ще трябва да поровя отделно и по изследванията на нашите комшии, тъй като имам съвпаденци Босна и Хърватия, но доколкото знам много по-голямо е движението от изток на запад, не знам дали с толкова малко данни ще си проличи нещо.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано19.08.12 19:21



Много интересно!Между другото аз съм чувал,че Тронките в Странджа са с шопски корен от Кюстендилско и Софийско.
Аз също като вас смятам,че няма голама разлика между българите- един дол дренки сме си.

Все пак мисля,че I2a я има малко повече на Запад, а да речем R1b и J2a, малко повече на изток, но това са си мой предположения.
Успех с начинанието ви!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано19.08.12 19:52



В изследването на Карачанак за Y-хромозомите ни от тази година има такова заключение:

The analysis of molecular variance shows that the genetic variation within the country is structured among Western, Central and Eastern Bulgaria, rather than among the Black Sea coast, the Danubian Plane, Thrace and the Southwest mountainous region; which indicates that the Balkan Mountains have been permeable to human movements.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: jingiby]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.12 20:05



С тия вариации такива жонглирания и фантастични изводи могат да се правят, че нямам думи.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано19.08.12 20:14



На доста места просто са взимали юго-данните и данните за гърци, румънци и молдовци - за това на някои карти се генерира една дупка на мястото на България с плавен преход от много в Херцеговина до 0 при Черно море.



По по-нови данни имаме що годе толкова I2a, колкото сърби, хървати и черногорци, някой друг процент може да е повече или по-малко, те първа ще се разбира. А онова при херцеговците си е чист дрифт при малка извадка. Както и целите 17% J2b2 при албанците от Тирана, разбира се пак при малка извадка, напоследък почнаха да се появяват по нормални данни.

За това чакам от 100 години тия новите данни, освен другото да се появим и на картата.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор jingiby (стар клубар)
Публикувано19.08.12 22:17





Като цяло твоята група май си е от Странджа!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: jingiby]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано19.08.12 23:27



J2b е с по-голяма концентрация в Западните Балкани - специално при гърци и албанци.
Някой искаше да изкара българите повече J2a, демек не сме от тях. Но, както гледам и от резултатите на 23андМе, българите са повече към J2b1(има 3-ма нашенци, но май са роднина), а албанците J2b2 (поне виждам косовар, бошняк и грък).
Може да поръчаме някое SNP по-натък да видим Субекта и този от Странджа от кои са.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано20.08.12 00:12



Ние сме предимно J2b2 и J2a4h, с примеси на кавказо-средиземноморската J2a4b. Mоята хаплогрупа е доста рядка, из всички проекти едвам събрах 33 човека, утре ще довключа и разни от изследванията на които съм попадал. Иначе няма нужда от снип за мен, руския предиктор ми дава 100%, а и като построих на 33-мата дърво се клъстерирах перфектно с 2 бошняци, германец, унгарец и после на 2 мутации със един сърбин. Има достатъчно вълни на преселение от от нашите земи на запад и север, освен неолитните има достатъчно изселвания на българи като това на богомилите 11 в. или бягащите от турците през 14-15 в. Единственото преселение за което се сещам към нашите земи и включващо германия е това на саксонските рудари през Унгария и Сърбия. Само, че на дървото което направих си личи, че европейския клъстър в който съм и аз е по-стар от евро-азийския, в който освен европейски влизат и няколко арабски, арменски и един индийски хаплотип. Нищо чудно мутацията да се е появила някъде наоколо или да е дошла от Анатолия още през ранния неолит. J2b* са прекалено малко и разпръснати за да се правят някакви изводи.

Трябва да направя някъде регистрация да накача картинки, че излизат големи и ако ги пускам направо в постовете много ще ги разпъват. А и екселски файлове с данни, ако някой иска да обработва и той.

J2b2 при Захарова 2001 и ФТДНК е 5-6% и нищо чудно процента да скочи в голямото изследване след като намалее този на минорните групи. Това е един доста голям процент и май само в Индия, освен на Балканите има толкова J2b2. Иначе знаеш, че тази група е нова за албанците и я няма при оригиналните албанските бежанци в Италия, а процента е висок заради извадката и дрифта. При сърбите, южна Гърция, южна Италия, островите, Анадола - също е рядкост, така че не е трудно да се сети човек какво прави тази група прави албанци и северни гърци.



Между другото покрай другите балкански групи, при татарите J2 е в по-голямата си част J2b2.

За другата ни основна - J2ah4 излязоха доста интересни неща, но първо ще изчакам дървото с по малко маркери, където съм вкарал 5-ма от Захарова 2001, и тогава ще правя изводи. А програмата сигурно ще цикли до утре на обяд, понеже прави яко изчисления, дал съм да направи 5 подредби и да избере най-добрата, а данните вътре са за всички J2a4h от техния проект.

Но най-добре всичко да се види на дървета.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано20.08.12 01:57



Ето дървото на J2b1:





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано20.08.12 09:35



Не знам защо мислите така! При господин Делев има 13 J2a(основно J2a4h),и 6 J2b, про вас има 2 J2a,2 J2b и двама J2, които според мен ще излязат J2a също. J2a, като цяло е по разпространена. Много неприятно, как в Еупедия не дават J2a и J2b отделно. Еупедия е много лош сайт. Лично им пратих данните да оправят женската ни линия и малко да по оправят мъжката. Преди пишеше,че имаме 33% I2a- после 20 заради някаква псевдо шваба от чукарите, каза- Ама ние хърватите имаме много от тази група и нямаме нищо общо с тези българи, моля ви намелите им процента и те го намалиха!Толкова за науката!

Но наиситна вече се излагат госпожа Тончева, госпожа Карачанак и господин Гълабов да дават изследването, за какво са го правили!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано20.08.12 10:57



На Еупедия въобще не им вярвай, изсмукват си от пръстите и лепят разни названия и вместо теории направо налагат мнение на хората, за съжаление така е и с повечето от другите, като НатГео или специализираните по хаплогрупи проекти. Пишат какво ли не повече на база емоции с малко научна стойност и без много да се обосновават на нещо научно, слагат разни шарени картинки и карти с проценти и народа им се радва, а после всякаквите "националисти" се карат по форуми и блогове. Еупедия са на първо място по шарения и всякакви проценти, които имат малко реална информационна стойност. А Игенеа станаха за смях, ама нашите хора още я цитират, а при македонците май е основния източник на "генетическа гордост". Като завърша проучването си върху нашите и другите I-та ще допринеса може би ще допринеса повече по решаването на проблема от всичките шарении по сайтовете и процентите им и всички защитници на "националните" си хаплогрупи. Само че малко по късно тъй като за сега работя по J.

А българската генетика е като българската анимация - прави се с малко пари, явява се често по фестивали, понякога печели и награди, но малко достига до нашите телевизори.





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано20.08.12 11:08



Нъплно съм съгласен с вас!А вие само по J2b ли работите или по J2a също? Аз съм J2a(всичките ми съвпадения, които са разширени са J2a4h) и ще ми бъде интересно да науча нещо повече!


А Еупедия наистина е отврат, ако ги слушаш там Траките са основно R1b и R1a, славяните са R1a, прабългарите са R1b и R1a, и остава въпросът ние, кои сме тогава за Бога!Патетични са!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано20.08.12 11:30



Ами пуснал съм да правя дърво точно на твоята хаплогрупа но са 436 човека и съм дал да направи дървото 5 пъти и да избере най-точния вариант. Но времето на работа се покачва по геометрична прогресия, пуснал съм да цикли снощи и може би чак довечера ще свърши. За сравнение 33-мата от моята хаплогрупа ги смята за секунди, а за дървото дадох 21 пъти да прави дърво и да избира и май за 1-2 минути се справи.


Така че ще изчакаш, имам вече карти с тебе и още 4-ма от FTDNA, но сега съм махнал някои маркери и съм добавил 5-ма от Захарова 2001, да видим и там какво ще излезе, накрая ще кача всичко само има търпение, че твоята група сте бая народ.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано20.08.12 11:32



Много интересно!Стархотно начинание!Ще чакам с нетърпение!





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано21.08.12 22:53



При мен този файл не се отваря.

Информация от руския форум Молген - сърбите са почти 100% J2b1, а албанците J2b2.



Ето и картата на разпределение на J2b:



Ако не сте забравили новото изследване за 100 българи по Дракула:

J-M12(J2b*) - 1
J-M241(J2b2) - 1
J-M267(J1) - 3
J-M410(J2a) - 3
J-M67(J2a1b) - 1

J-тата излизат много по-малко от Българския проект, затова пък I2a-тата са повече.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано21.08.12 23:21



И на мен не ми се отваря!


А вие можете ли да ми дадети линк от тези данни за нас от Дракула?Аз не мога да ги намеря!Благодаря ви предварително!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано21.08.12 23:49



Това вече го давах в съответната тема, но ето пак изследването:



Резултатите за нас са в Table S2.

Не знам дали Еупедията е вземала оттам, но I2a е около 25%, Е1b1b1 - 20%, R1a и R1b по около 15%.

Извадих резултатите само на българите тук по квалификацията на ФемилиТри, а не най-новата:




Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано22.08.12 04:25



Това е .Tif файл и би трябвало всички вюъри за снимки да го отварят, не ми се деинсталира моя за да видя дали самия уиндоус го прави, но би трябвало. Най малкото може да качите който и да е фрий такъв има ги много и всеки може да си намери. Формата е такъв, понеже позволява добра разделителна способност при много големи картинки.

Това от молгена е на догатки ...

Картата я знам и както вече съм писал двата пика са на Балканите и е Индия.

P.s. Поредната карта където по-скоро не ни имат в предвид.

Редактирано от DarkBulgarianSubject на 22.08.12 04:51.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано22.08.12 09:39



Линкът ти е сбъркан просто, не tif-a.

"The page isn't redirecting properly

Firefox has detected that the server is redirecting the request for this address in a way that will never complete."

Редактирано от WlSP на 22.08.12 09:42.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: WlSP]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано22.08.12 10:10



Ок, пробвай сега.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано22.08.12 18:37



Благодаря ви!Много интересно!
Интересно защо толкова малко J2, досега винаги е било между 10%-16%

. Да не са взимали проби само от Северозападна България? Също аз все си мисля,че една група( E-V13 или I2a) , трябва да поеме смело напред и да стигне едни 35%- 40%,!Излиза ,че всички на света си имат по 1-2 такива групи без нас!
Може ли да ми кажето нещо за отделените R1b-та в това Дракула изследване, кое е саксонско, кое е келтско , анадолско и прочие



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано22.08.12 19:56



Пусни го пак тоя линк, явно нещо е сбъркано при писането.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: WlSP]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано22.08.12 20:42



Не е сбъркано нищо, това е линк от акаунта ми в гугъл, трябваше да се даде ауторизация на други да теглят.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано27.08.12 17:37



Имам един въпрос!Защо J2 най не могат да го опраделят? R1a и R1b си ги показват,I2a,I2b също а J2 мтого ги зори, кое е a и кое е b ?





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано27.08.12 21:12



Предикторите и ysearch ги определят без проблеми, а за повечето представители на твоята група и предиктор не е нужен.





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (ентусиаст)
Публикувано27.08.12 21:30



При 12 маркера не винаги се определя точно подгрупата.
Ако се разходите из повечето специализирани по хаплогрупи проекти, 12 маркера без SNP oбикновено са сложени в подрупа "Needs more markers or SNP test".
Имаме вече няколко случая, когато при разширение цъфваше съвсем друга подрупа от предиктаваната по 12 маркера, като I2b2.
Обикновено се прави изключение само при роднини, единия от които вече си е направили пълен тест, а се предполага, че другите са идентични, както един пример с G2a.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано09.09.12 17:34



Субукте до къде стигна с дърветата? Направи ли нещо за моята група, ще ти бъда благодарен ако го споделиш. От къде мога да си намеря повече инфо за нея. В Иранското изследване пишеше,че при тях я има много, както и при италиянците, ама нещо повече. Много ми е интересно ,как е с моите съвпаденци.
Пълните ме съвпаденци са руснак, май ешкенаци и германец католик от Бавария, после имам още германци, швийцарци немски,полски еврей, маджар от Румъния, арменец от Турция, холандец, ирландци, шотландец и какви ли ни. Не европейците са арменеца и ешкеназитата, ако ги считаме за неевпропейци. От нашите най-близки са ми двама от Граматиково Бургаско!





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано11.09.12 12:33



Като завърша ще кача всичко наведнъж.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано28.11.12 16:19





Гледам на J2b страницата вече са ме сложили J2b1 (M205+) 437=14, но не знам дали са ми правили снип тест или поради специфичен хаплотип.



Тема Re: Тестове и дърветанови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано28.11.12 20:01



И как ще им направиш тези "тестове и дървета?



Тема Re:твойта групанови [re: jingiby]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано28.11.12 20:12



Както се вижда от картата, твойта група е на древните земеделци от Тигър и Ефрат, така чее... хващай мотиката!





Тема Re: сърбитенови [re: genefan]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано29.11.12 23:29



Е значи излиза че сърбите са си почтии... албанци.)



Тема Re: сърбитенови [re: potr]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано30.11.12 02:00



Potre, прочете ли, че сърбите са почти всички J2b1, а албанците J2b2, т.е не се родеят пряко по тази хаплогрупа, а по-скоро по Е-V13.
J2b2 е характерна повече за гърци и македонци, оттам и за българи.
Освен това, ти май искаше да се тестваш, дай да видим твоята хаплогупа, пък тогава се заяждай с другите. Ето, по ФемилиТри тече Коледно намаление, сега е време да действаш:





Тема Re: сърбитенови [re: genefan]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано30.11.12 20:29



Абе нещо май само за най-скъпите има намаление? А пощенските разходи колко са? И това X-STR Marker Panels1 какво е? Мерси!)



Тема Re: сърбитенови [re: potr]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано01.12.12 02:16



ФемилиТри действа с обикновена поща, затова доставката е само 6$. По-малко от 37 маркера вече не върши работа за изясниаване по-близко родство и произход, затова поръчвай от този сейл, ако ще поръчваш.
Х-СТР е някакъв тест за Х хромозома, защото аутозомния тест Фемили Файндер не включва Х и У хромозома. По това също може да се търси родство, особено при мъжете, които имат само 1 Х хромозома и е ясно, че това е наследство от майчината страна.



Тема Re: сърбитенови [re: genefan]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано04.12.12 20:50



А доколкто знам изследването на Генографик включва вече и Х хромозомата или?



Тема Re: сърбитенови [re: potr]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано05.12.12 01:45



Дженографик включва Х хромозома, но тества общо само 100000 SNP срещу 1 мил на 23андМе. Затова, ако те интересува Х, тествай се там.
Но, много важно за мъжете, Дженографик е включил всички открити досега SNP за Y хромозомата.
Това вече дава плодове - забавено е публикуването на първите резултати от теста за мъжете, защото се оказало, че голяма част от дървото на У хромозома трябва да се реорганизира основно.
Ако има някой българин с по-рядка У хаплогрупа би било много полезно да се тества и там, да се запишем и ние, тъй като досега всичко се въртеше около западняците.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано23.02.13 14:00



Във ФТДНК само 3-мата българи сме DYS392=12.

В калкулатора и с нас и без нас клъстъра с юготата (понеже освен сърби, има и хървати католици, черногорци, а възможно и босненци) дава възраст 34 поколения. Това е при смесени маркери, като изравня всички на 12 маркера, колкото са нашите за да даде и възраст на прародителя, възрастта рязко пада на 13.
Но първата бройка според мен е по-точна, тъй като юготата са всичките с повече маркери от нашите, а калкулатора е съобразен със скоростта мутация на всеки маркер.

Не се сещам за големи или малки преселения от Западните Балкани в България, а единият от колегите е от Граматиково в Странджа, а другият като гледам май от Тесалия.

Но пък що годе тогава има преселение на богомили на запад, като даже богомилската църква дълго е официална в Босна. Още няма консенсус дали да се смята 25 години на поколение или 30 - Кльосов смята с 25, Нордвед с 30. Но и при двете сметки периода що годе съвпада, тъй като е имало гонения и преселвания не само по време на ромейската окупация, но и при Борил. Отделно българи са живяли чак до днешна Албания, вероятно повечето са били асимилирани за да се обогати албанския генетичен фонд на I2+J2b (не твърдя че само от нас), но все още има останали доста неасимилирани в областите Гора и Жупа и в Южно Косово:

http://www.goranite.com/

Друг пример за присъствие и влияние на българите в приморските земи на Западните Балкани:



За да построя дърво трябва да съкратя техните маркери до 12, а след резултата от калкулатора не мисля че дървото ще е точно. Ако някой се сеща друго събитие в периода отпреди 850-1020 години да сподели.

Едит: понеже само двама от юготата са с 67 маркера като ги орязах до 37 възрастта падна до 23 и половина поколения за клъстъра и изкочи родоначалник преди 27 поколения. Ако това е реалната дата събитията се изместват по скоро по време на турските нашествия. Това корелира с бугаращиците в които се пее за Крали Марко и други събития в населени от българи земи, а са се пяли по Адриатика. Не вярвам по време на турските нашествия някой сърбин или хърватин да тръгне да бяга в Тракия, бягали са към Австроунгария.

Genefan ако искаш питай по ворумите някой който е бачкал с този калкулатор, коя би трябвало да е по-точната бройка. От 15 човека само 2-ма са с 67 маркера и дава толкова голяма разлика, дали е добре дори и малко да има хора с повече маркери или те объркват работата?



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано23.02.13 15:49



Много интересно инфо!А моята група,кога е дошла в България?А иначе от Западните Български земи има изселване към Странджа, българите наричани тронки и живущи в Странджа са от Кюстендилско и казват ке!А другият ти съвпадениц като е тесалски българин, защо го слагат в Търновско?Може ли да ми кажеш,кои са от моята група?Само аз, двамата странжанци и родът Спространови ли сме или и човека от Беломорието?



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано23.02.13 16:55



Не ставаше дума за българските а за сръбскоговорящите земи. Иначе бежанци чак от албанско има, но това са българи бягащи от албанския тормоз. За сърби бягащи към Странжда от австрийски тормоз не съм чувал.



А другият ти съвпадениц като е тесалски българин, защо го слагат в Търновско?

Не ми е съвпаденец, на една мутация по 12 маркера е от мен. И е дал изглежда своят поне прадядо от Тесалия иначе сега може и в щатите да живее, не е важно.

Само аз, двамата странжанци и родът Спространови ли сме или и човека от Беломорието?

Вие четирмата сте със 100% сигурност понеже сте с DYS391=9, за другите предполагам и ти си проверявал с ysearch (който между другто в момента не работи), но доли за някой оттях да има съвпаденци, без снип не е съвсем сигурно.

Мене примерно в J2b групата са ме сложили J2b1, а в J2 групата даже не съм сложен и за J2b ами при тези които трябвало да се сестват за снипове.

Едит: Изглежда калкулатора не работи добре когато някои хаплотипове са много по-дълги от другите. Yaan и другите 3-ма излизат в клъстър от само 5 и нещо поколения, когато единия е със всичките си маркери, когато го изравня излизат 23 поколения за клъстъра и общ предтеча роден пред към 40! Второто е далеч по-логично.

Редактирано от DarkBulgarianSubject на 23.02.13 18:32.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор genefan (пристрастен)
Публикувано24.02.13 07:52



Има достатъчно документирани преселения на "шопи" на изток. Например, от Самоковско са се преселвали в Странджа и Беломорието, оттам "Малък Самоков", сега Демиркьой в Турция, откъдето имаме един участник в проекта.
Добра новина за вас, като от J2 хаплогрупа. Досега те бяха в сянката на R1b и R1a по откриване на нови клонове.
December 3, 2012.

The “hibernation” of the Y-DNA haplogroup J2 project has now ended, – conditions are now such that I can now begin to initiate changes to move the project in a positive new direction…. Next year, the J2 haplogroup project will have a new structure and new member driven goals – there will be a team of co-admins. The old “Haplogroup J2 Y-DNA project” will have its original research goals answered and will be completed. The FTDNA J2 DNA group itself won’t end, – instead it will be transformed into effectively a new entity – the J-M172 project. The J-M172 project will “begin with a clean slate” so to speak, operated by a team of admins. Some of these different co-admins will have their own speciality areas, that they are in charge of (eg. some people will be in charge of J2a-L24, some in charge of J2b etc…)… Before this new J2 project incarnation can fully emerge, there will be a period of metamorphosis over the next few months. Behind the scenes, this process has already begun. An expanded version of the update above can be seen on Angela's DNA blog here.

Angela Cone.

Субекте, пропуснал си няколко J2b1, които са само в този проект на втората страница:





Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: genefan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано24.02.13 09:58



Както вече писах има преселения на българи чак от албанско, като основалите арбанаси примерно. Но не съм чувал за случай сърби или хървати да дойда да се заселват по нашите земи, освен такива като майстор Миро в най-ново време.


Малка е и вероятността някой дубровнишки търговец да се е задържал след идването на турците.

Иначе са викали "шопи" на всички които идват що годе от този регион, както и "албанци" или "арбанаси" на тези още по назапад ... или както викат сега "руснаци" на бесарабските българи.



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор Yaan (любител )
Публикувано24.02.13 15:48



Че кой говори за сърби, сърби в БГ няма, има повече шведи!



Тема Re: Моята хаплогрупа J2b1нови [re: Yaan]  
Автор DarkBulgarianSubject (обективен)
Публикувано24.02.13 20:17



Ставаше дума за посоката на миграция на моята хаплогрупа - от тук на запад или обратно. Може и от другаде да е доша на Балканите, ако някой се сеща за събитие в рамките на периода за който писах, което и да допренесе с хаплогрупа която е към 1% от нашето и може би малко повече от юго населението.

Що се отнася до сърбите, етническата им граница не достига дори до нашата или македонската граници.



Тема Ре: Твоята хаплогрупа?нови [re: DarkBulgarianSubject]  
Автор potr (пристрастен)
Публикувано26.02.13 23:58



"След търсене, всичките ми съвпаденци или близки до мен типове са все J2b1, такаче съм твърдо убеден, че това е моята хаплогрупа."
Феноменално! А дали имат и същата желязна логика? 0)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.