Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:35 17.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема База данни за генетични изследвания на българитенови  
Авторgenefan (Нерегистриран)
Публикувано27.03.05 14:10



Забелязах, че и във форум история се обсъжда генетичния произход на българите.
Изказа се предложение за създаване на сайт, където да се съберат всички връзки по този въпрос. Добра идея е и Yahoo група. защото тя обединява в едно форум, връзки, графика и има възможност за доунлоуд на фаилове от всички, а не само от уеб дизайнера.
Предлагам да създадем база данни с индивидуални генетични изследвания. Всеки може да си направи такова срещу 200ЮСД, което не е много за българи живеещи в чужбина.
Моите наблюдения са, че докато англосаксонците присъстват в такива световни бази с десетки хиляди тестове, българите са може би 100-200 от малкото официални научни изследвания. Първо това не е достоверно статистически и второ, не е ясно дали резултатите не са нагласени по политически причини, както силно подозирам македонците, например.
Ето няколко сайта, където всеки може да си направи генетично изследване. По пощата се праща четчица, с която се изчегъртват клетки от вътрешността на бузата и се изпращат обратно. Това е всичко, аз вече с тествах.

http://www.familytreedna.com/
http://www.oxfordancestors.com/



Тема Re: База данни за генетични изследвания на българитенови [re: genefan]  
Авторgenefan (Нерегистриран)
Публикувано27.03.05 14:28



Ето какъв ДНК проект имат гърците, да не оставаме по-назад:

http://www.greekdnaproject.net/



Тема Re: База данни за генетични изследвания на българитенови [re: genefan]  
Авторgenefan (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 02:39



National Geographic е започнал амбициозен ДНК проект за попълване на база данни на всички хора по света. Ще се създаде атлас на различните генни групи и движението им в миналото.
За целта трябва да се съберат колкото се може повече проби, особенно от "туземци". Предлага се изследване за мтДНК при жените и У хромозома за мъжете при намалени цени.
Тъй като са направени много малко тестове за българи, ако някой има възможност да се включи, това ще допренесе много за изясняване истинския, а не измислен от историците етнически произход на българите.
http://www5.nationalgeographic.com/genographic/



Тема Re:Расизъмнови [re: genefan]  
АвторRal (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 08:25



Неорасизъм и има ли интерес хомосапиенс от него? Подозирам, че ако бъда тествана, ще трябва да се местя на север , където по всички показатели ще приличам на местните бледолики. Заради някакъв си набор хромозоми какъв апокалипсис ще настъпи по света .



Тема Re:Расизъмнови [re: Ral]  
Авторgenefan (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 04:21



Ей от това се ядосвам, щом се заговори за генетични изследвания, веднага някой почва да го е страх, че ще се използват за расистки цели. Ами нали затова в СССР бяха обявили гнетиката за лъженаука.
Аз не съм специалист, но няма друго научно откритие напоследък, което ме е заинтересувало толкова много по лични причини.
Като атеист ме вълнува много въпроса коя съм и откъде идвам, библейските басни не ме задоволяват.
Генетиката дава най-сетне инструмент, с който може да се отговори на всичко това.
Българите нямат възможност да изследват произхода на рода си подобно на други западноевропейци с писмени хроники от преди стотици години. Ето сега като се тестваме може донякъде да се установи истинския ни поризход.
Изглежда този форум се посещава основно от студенти, които не се вълнуват много от това, естествено за тяхната възраст. Няма ли някой и от професорите, бих искала да се свържа с първоизточника за български генетични изследвания.



Тема Re:Расизъмнови [re: genefan]  
Авторзpитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.07.05 09:59



И мен ме дразни когато някой иска да спира науката заради "етническа толерантност". Това не е толерантност, а мракобесие. Какво лошо има да се проследи движението на древните и идентичността на съвременните народи? (докато още ги има). Снощи гледах по Nat. Geogr. за ливанците - ето, оказва че те са преките наследници на финикийците, които от своя страна са потомци на ханаанците. Сега християните и мюсюлманите в Ливан могат да знаят че са един и същ народ. Е, питам тогава, това разединява ли ги или ги обединява?



Тема Популяризираненови [re: genefan]  
АвторMeдийнo пpиcъcтвиe (Нерегистриран)
Публикувано28.07.05 04:40



Здравейте!
Видях гръцкия сайт, за който става въпрос и съм доста впечатлен. Бих желал да популяризирам идеята ви за базата данни с индивидуални генетични изследвания по възможно най-добрия начин в голяма национална медия. Ако искате да ми помогнете с изготвянето на статия по въпроса можете да се свържете с мен на еmail:

todorov.jordan@gmail.com



Тема Re: Популяризираненови [re: Meдийнo пpиcъcтвиe]  
Авторзpитeл (Нерегистриран)
Публикувано28.07.05 14:23



Лошото е че много малко хора ще са готови или ще могат да отделят лични средства за такива индивидуални изследвания. Въпреки че във всеки има заложено любопитство да разбере за произхода си...
От друга страна, ако се търси спонсорство или дори самофинансиране чрез SMS-и, игри, концерти и т.н., то ще бъде много лесно идеята да се опорочи.



Тема Re: Популяризираненови [re: Meдийнo пpиcъcтвиe]  
Автор джинrиби (член)
Публикувано29.07.05 21:00



ЗА МЕДИЙНОТО ПРИСЪСТВИЕ:
Моля прочетете това:


и при желание кореспондирайте на адрес:
g.stojanov@sofiaauto.bg



Тема Re: Популяризиране [re: джинrиби]  
Авторgenefan (Нерегистриран)
Публикувано30.07.05 14:00



Връзката в Уикипедия към основния труд досега правен специално за генетичен произход на българите "HLA polymorphism in Bulgarians in comparison with other populations" дава възможност за достъп само до резюмето, за цялята статия се изисква платен абонамент. Библиотеките в западните университете обикновено го имат и членове на soc.culture.bulgaria свалиха статията, която съм заредила в Yahoo групата на Зиези:
http://groups.yahoo.com/group/ziezi_ex_quo_vulgares/
Сложих и файл When Populations meet, който дава основна представа за Population genetics.
За съжеление почти всичко в генетиката е на английски, руските публикации се базират на тях, като не винаги ги интерпретират правилно, особено ако са писани от журналисти или други лаици.
Миналата седмица пристигнаха резултатите от теста за mtDNA, който изпратих до Genographic Project. Тъй като вече се бях тествала с Oxford Ancestors, този път пратих проба от дъщеря ми с цел да проверя дали не лъжат, но всъщност това може да служи и като проверка за майчинство (да не е разменена в родилния дом).
Всичко, за щастие е точно - резултатите се потвърдиха - хаплогрупа Т*, която се свързва с последната вълна неолитични заселници в Европа.
Бих посъветвала най-яросните защитници на автохтонната или противни тези за произхода на българите първо да се тестват. Трябва да са нясно те какви са, пък тогава да искат да представляват другите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.