Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:15 23.09.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Задачи за монохибридно кръстосваненови  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано18.10.08 14:19



Оф, моля ви се да ми обясните как става този номер. Учителката ми не го обясни добре и в главата ми е само една голяма каша. Осъзнавам, че това е важно нещо, тъй като ако не разбера монохибридното, няма да разбера нито дихибридното, нито полихибридното ... и ... тая година по биология няма да ми провърви. Така, че ще бъда благодарна, ако някой ми кръстоса един женски червен боб с един мъжки бял боб и ми обясни кое от къде идва.

. Благодаря предварително.



Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.10.08 18:44



При монохибридното кръстосване се отчита само един признак. Или кръстосване, при което се унаследява една двойка алтернативни белези се нарича монохибридно. Например грахът с различно оцветяване на семената или пък с различно оцветяване на цветовете. Грегор Мендел кръстосал, грах сорт с червени цветове с грах сорт с бели /те били наследствено чисти форми и той искал да проследи унаследяването на точно този белег в потомството/. В първо хибридно поколение, той получил само растения с червени цветове /тъй като белегът за червен цвят е доминантен/.
В следващото поколение настъпило разпадане 3:1 в полза на доминантния белег, като в 25% от случаите и рецесивният бял цвят се проявил.
При дихибридното кръстосване пък се проследява унаследяването на две двойки белези /напр. с червен цвят на цветовете и грапавината на семената/. Тези белези се уследяват независимо един от друг /защото гените отговарящи за тях са на различни хромозоми/, създавайки разнообразно потомство, където са във всевъзможни комбинации.
Или казано накратко:

Монохибридно кръстосване. При него родителските форми се различават само по един признак.

Дихибридно кръстосване. При него родителските форми се различават едновременно по два алтернативни признака. Разпадането се осъществява едновременно и независимо едно от друго и по двата признака. При кръстосването на индивиди, различаващи се по повече от един признак, тези признаци се унаследяват свободно и независимо един от друг.

Полихибридно кръстосване. При него родителските форми се различават по повече от два алтернативни признака. В полученото първо поколение приплодите имат еднообразие на признаците, докато във второ и следващите поколения настъпва разпадане и независимо комбиниране на алтернативните признаци.



Queen's only


Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано19.10.08 18:48



Благодаря за инфото,изясниха ми се някои пропуски на теорията, обаче трябва да реша задача ... да покажа как се получава това разпадане 3:1 за доминантния белег. Това ми е проблема.

. Чертаеха се някакви таблички там, ама от къде паднаха тея таблички, не можах да разбера. .



Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.10.08 21:51



решетка на пънет се казва 'табличката'. Просто кръстосваш гаметите една с друга получените комбинации са 3:1 в полза на доминантния белег. Само че от тях само 25% са хомозиготи по доминантния алел /червени/, 50% са хетерозиготи /т. е. носят доминантен и рецесивен алел с фенотипна изява на доминантния - пак червени/ и 25% са хомозиготи по рецесивния алел /бели/.
Те ти разпадане 3 в 1 /промоция/:


те ти малко задачки за самоподготовка /за по-нататък/:


Queen's only


Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано19.10.08 22:28



Аааа, вече го схванах! Йесс!

. Мерси много!



Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.10.08 22:30



аре са дай 5 водки за урока.



Queen's only


Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано19.10.08 22:46



Ела в Русе и ш'черпя, бе, нямаш грижи.





Тема Re: Задачи за монохибридно кръстосваненови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.10.08 22:55



ша дойда, ша знайш.



Queen's only


Тема Re:уаунови [re: ThunderGoddess]  
Авторyoudude (Нерегистриран)
Публикувано21.10.08 15:36



Абе къде ги учите вие тия сложнотии?



Тема Re:уаунови [re: youdude]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано22.10.08 09:17



Оф, някакъв проблем ли имаш?

. Учим ги в даскало, защото са част от образователната ни програма.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.