Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:50 21.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема еднояйчни близнацинови  
Авторcиcт (Нерегистриран)
Публикувано23.06.07 15:07



тъй като в случая с еднояйчните близнаци, два плода са създадени от 1 сперматозоид и 1 яйцеклетка т.е. с два пъти по малко генети4ен материал отколкото неблизнаците. това означава ли че близнаците са ощетени в някаква степен (интелект, талант, няккави други качества, дори и чисто физически)



Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: cиcт]  
Автор;; (Нерегистриран)
Публикувано24.06.07 08:27



Хехехе ти пък понеже си от 2 сперматозоида и 5 яйцеклетки явно си счел че не трябва да се задълбочаваш прекалено много в часовете по биология и математика.

Ето един отговор достоен за въпроса дето си задал:

Средния брой клетки в човешкото тяло около 1*10^14, което отговаря приблизително на 47 деления. Това значи, че в клетките ти остава 1/47 от ДНК-то което си получил от родителите си. При едноячните близнаци количеството ДНК е 1/48 така че разликата не е много голяма. Ако си ял много и си станал по-голям човек можеш да имаш дори още по-малко ДНК.



Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: ;;]  
Авторsist (Нерегистриран)
Публикувано24.06.07 11:50



значи все пак има разлика при това не маловажна

иронията ти е неуместна. ако ще отговаряш така по-добре изобщо не пиши



Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: sist]  
АвторCeвepyc (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 00:42



Sist, като питаш, хората ще ти отговарят, пък ти решаваш дали ще ти харесва.
Тъй като нямам време и желание да ти чета пространна лекция по училищна биология, от каквато определено имаш нужда, ще ти обясня това, за което питаш по следния начин:
След оплождането, зиготата започва да се дели - на две, четири, осем и т. н. клетки. Всяка от новополучените клетки е идентична по генетичен материал със зиготата, т. е. има точно толкова и същия генетичен багаж, какъвто има и оплодената яйцеклетка. Не половината!
И имай предвид, че всички клетки в твоето тяло (без значение дали са от коса, кожа, нокти и т. н. ). без зрелите зародишни и еритроцитите, са като ДНК-съдържание абсолютно идентични със сбора от сперматозоида и яйцеклетката на твоите мама и татко, от където си започнал да съществуваш.
При гореспоменатите ранни етапи на делене на зиготата, всички клетки на зародиша имат пътенциала да дадат начало на самостоятелен организъм (плурипотентни клетки). Ето така се получават еднояйчните близнаци.
И това, ако нямаш нищо против, можеш да го прочетеш и в някой сайт. Ако не те затруднява де.



Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: cиcт]  
Авторcиcи (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 15:06



Предизвикват ли допълнителните деления проблеми. Може би съвсем минимални, но налични, ако приемем, че деленето е процес, при който може да не се осъществи правилно дупликирането на генетичния материал. Тоест всяко деление носи определен риск в с себе си.

Интересно е да се отбележи, че по сходен начин, някои хора са резултат от повече на брой оплождания, случили се в исторически план. Да речем преди приблизително 10 поколения двама души са имали едни и същи прародители, но единият бива наследник през 11 междинни родителя, а другият - през 9. Допълнителният риск от вредни малформация при всяка мейоза и оплождане се компенсира от де факто случилото се оцеляване на междинния прародител.



Тема гениално прозрение!нови [re: cиcт]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано28.06.07 18:07



аз не се бях сетил, обаче в тая нова светлина, в мене напират ли напират още въпроси! например - ако инсталирам един закупен законно виндовс на два различни компота, дали нещо ще им липсва, понеже все пак са си поделили един общ виндовс... ето защо когато микрософт казва че един виндовс е за един компот, то трябва да ги слушаме и да си плащаме, а не да се циганим

сигурно не си си купил опригинален виндовс, бас държа. може ли твоя виндовс като плеснеш с ръце да прави мусака, а като щракнеш с пръсти да пере чорапи, а като кимнеш с глава да ти прави свирка? не може я. и как ще може като си го поделил със още 1000 души и си го осакатил. а виж, ако си го беше купил само за себе си, щеше да може




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: cиcи]  
Автор Pisunqk ()
Публикувано28.06.07 21:19



lol
аз лично имам подозрения, че просто не владееш български достатъчно добре
и затова не можеш да си формулираш въпроса и поста като цяло
така ли е?



Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: Ceвepyc]  
Авторcиcт (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 23:27



попитах, защото исках да чуя разсъждания и различни мнения по темата. ако исках някой да ми преписва учебник по биология щях направо да го прочета.
попитах най-добронамерено, замисляйки се че не се сещат за нито една личност гениална в някаква област, която да има еднояйчен близнак.
а споменаването на липсата ми на познания по училищна биология, не знам защо го коментираш, нито имам претенции че разбрам, нито мисля че повечето хора си спомнят всичко изучавано в училище.



Тема Re: гениално прозрение!нови [re: zaphod]  
Авторcиcт (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 23:30



по същата логика ако ползваш презерватив примерно и го предоставиш след това друг да го ползвува май няма да е много практично и ефективно. има неща които са многократно употребими и такива които не са. не може по това да си вадиш умозаключения по темата



Тема Re: еднояйчни близнацинови [re: Pisunqk]  
Авторcиcт (Нерегистриран)
Публикувано28.06.07 23:32



владея го да ти кажа. пък въпроса малко кофти наистина е формулиран признава,но съмнявам се че това е причината за тона на отговорите тук




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.