Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 10.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Трудно ли се съхранява сперма?  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 03:15



Възможно ли е в Хималаите или в Тибет да се съхранява замръзналата сперма на древни мъдреци?



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
Автор Deagirl (позната)
Публикувано25.03.08 07:33



Въпросът е изключително глупав, но все пак:

"Замразената сперма се съхранява при -196°С в течен азот. При тази температура всички преобразувания на молекулярно ниво са прекратени и така съхранението може да продължи с години. Качествените и количествените показатели на спермата не зависят от продължителността на съхранението.
Въпреки многообразието от приложени техники, явленията, свързани със замразяване и размразяване, винаги водят до клетъчни промени. Съществува голямо разнообразие по отношение на толерантността на човешката сперма към замразяване. Процентът на възстановени подвижни сперматозоиди след замразяването, пресметнат по отношение на подвижността им преди това, се колебае значително при отделните мъже - между 20 и 60%. Макар и рядко, възможно е след размразяването изобщо да няма подвижни сперматозоиди. "

Как ти се струва...дали там за където питаш температурата е -196 градуса целсий...?????????



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Deagirl]  
Автор Kossoman ()
Публикувано25.03.08 07:46




Ами нали човекът споменава за мъдреци. Значи щом са се сетили, че трябва да си съхранят спермата, със сигурност знаят как да нагласят подходящата температура.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Deagirl]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано25.03.08 08:37



Ами мерси, доста подробен отговор. Но какво ще кажеш за една температура от -20 градуса? При тази температура протичат ли жизнени процеси в сперматозоидите? Ако да, то могат ли да се подкрепят допълнително с фруктоза или с мед (говорим за стотици години). C какво се подхранват по принцип в семенната течност? Oткъде черпят енергия? Колко живее един сперматозоид при телесна температура (в семенника)? Мерси.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Kossoman]  
АвторП-т (Нерегистриран)
Публикувано29.03.08 09:22



Дори да са били мъдреци не е споменато изрично, че са се сетили да съхраняват сперма.
Освен това само съхранението на спермата не решава въпроса със "съхраняването" и на "мъдростта" - ако с нея заплодят някое блонди от вицовете? Всъщност може и обратното - оплождаме проф. М. Ковалевска с Мунчо от под игото и какъв ще е резултатът? Друг вариант оплождаме проф. М. Склодовска-Кюри с депутата Яни Янев (че къде сега ще търсиме Мунча) и имаме нов напълно съвременен но и ъпдейтван аналог на Вазовия герой.
П.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: П-т]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано30.03.08 17:45



Говорим за манастирска организация, която е разпространена в много области. Знаеш ли как Будистите избират следващия си буда - отиват и взимат някакво дете и го подготвят. Уж получават пророчество, че точно това дете било буда ;) Обаче, може ли техните монаси, които така или иначе обикалят, да са наблюдавали децата още от от малка възраст - и да изберат някое по-умно. Това се случва сега. Ами каква е пречката, в миналото да се отвлече някое умно момиче в детска възрст и да се отгледа докато може да зачене. Няма никаква пречка да опитат с 10 момичета, както и няма пречка мъдрецът да остави повече сперма. :)



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
АвторП-т (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 15:35



Любопитна хипотеза - за премника на Далай лама (предполагам това имаш предвид). Това което ми е известно са само сведения от 4-5-та ръка. На пръв поглед изглежда доста стройно - "текущият" Далай лама оставя инструкции кога, как, къде и в кого ще се прероди. Освен това има предмети и казуси за сигурно разпознаване.
Определянето на нивото на интелигентност в ранна възраст е крайно несигурно, необходимо и известно ниво на образованост за да може да се разшири "обсегът" на проучването. За това лично на мен ми изглежда малко неосъществимо - да "краднеш" малко дете с надеждата да се развие в интелигентна личност. Разбира се това може да се преодолее ако се използва традиционният практически опит от животновъдството, който тибетците имат.
Друго което ме кара да се съмнявам е количеството сперма което трябва да остави субектът. можеш да бъдеш сигурен, че ще е доста малко. Сериозните ламаисти гледат на секса доста негативно в смисъл не толкова като на нещо неморално а като пилеене на ресурс за нещо толкова прозаично като ебането. Самата будистка доктрина използва прераждането именно и с подобна цел - през даден земен живот като нещо си или някой си се трупа опит и се обучава и образова, следователно заплождането in vitro става някак си излишно
Ами това е горе-долу. Но ти не се ядосвай от критиките. Дори само подобно хипотетично разглеждане на някакъв казус може да предложи и оригинални решения.
Поздрави!
П.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: П-т]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 16:15



Буда специално е имал 32 основни и 80 вторични признака, съставляващи едва ли не картотека. Кой ли е обмислял толкова подробно въпроса?

Става ясно, че тези признаци са били морфологични (форма на гръдния кош - свързано с дишане и метаболизъм, врат - с оросяването на мозъка), поведенчески (например походка, гъвкавост), способност за говорене и сладкодумност (отбелязвам, че способността да влияеш на други хора психологически е проявление на интелекта, а също така "професионална" необходимост за някой предвиден да бъде лидер на населението).



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
АвторП-т (Нерегистриран)
Публикувано02.04.08 19:20



Повтарям - разглеждаме въпроса хипотетично.
Да вземем формата на гръдния кош и да правим въз основа на това заключения за дишането а от там чак и за метаболизма е доста... Добре е да се имат предвид и собствено размерите. zB Мой колега е определено пропорционално сложен, но пичът е просто джобен формат когато тръгне с мен след 5 минути моли за милост - аз правя една крачко той две. Така че само формата на гръдният кош не може да ти служи за критерий за дишането че и за метаболизма.
Любопитна подробност - в Китай и Япония съществува култ към Гуан ин и Канон /едно и също чудо са/ но това всъщност са си въплъщение на Буда. В Китай и Япония жените имат по-скромни възможности ...в горния етаж, по тази причина там добре охраненият Буда е възприет като "надарена" жена. Толкова за 32-та основни и 80-те вторични признаци от картотеката. Очевидно не само в християнствто има творчество постфактум - сравни евангелията. Това им е лошото на религиите - когато един нов мироглед, морал или философия станат религия те се лишават от духовност.
Що се отнася до Буда той самият доколкото ми известно не е имал лидерски амбиции.
Но да се върнем към основният ти въпрос който зададе. Така формулиран въпросът ти беше конкретен /което е добре/ всъщност "доста" конкретен /което вече не е толкова добре/. В първоначалният му вариант получи отговор, но очевидно той не те задоволява. Моля те задай го отново но "по-привързан към местността" ако обичаш. Ще измислим нещо.
Поздрави!
П.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: П-т]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 01:27



Не мога да измисля "научен" въпрос сега. Докато го мъдря, ще попитам нещо спекулативно. Защо първите наследствени закони се формулират от монах (Мендел)?

Буда е роден в царско семейство, но когато той е бил малък (т.е след преценката му), за него е било "предсказано", че ще стане велик цар или велик мистик. Сега, за гръдния кош - не е фатално - все пак говорим за древни времена, когато не са имали перфектни знания, обаче това е един добър опит. Плюс това развитият гръден кош показва, че когато другите са оставали без въздух, при следване на медитационните техники, Буда е можел да запази по-ясно съзнанието си, т.е. освен да премине през същите фази, през които са преминвали хората, да има и нещо допълнително, за да може да изтълкува тези фази с оглед на теорията, която иска. Допълнително можем да кажем, че той е трябвало да бъде един "говорител", фигура на преден план, иначе теоретичното знание може да се развие и от школата в манастирите и само да чака "появата на Буда". Когато се прецени, че времето е подходящо, и се появи подходящ човек, той със своята харизматична персона, след обучение, да разпространи знанието сред хората.



Тема Очевидно...нови [re: миcтepия]  
АвторП-т (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 10:03



не сме се разбрали точно.
Не съм и помислял дори да те принуждавам подобно сополиво учениче пред черната дъска да "мъдриш научни въпроси" а аз с покровителствен тон да ти "изЯсням нИщата" дидактически.
Написах ти да зададеш въпроса си за съхраняването на спермата във връзка с други фактори, така че да може по-лесно да стигнем до някакво вероятно и едновременно по-реалистично решение.
Примерът с гръдния кош ти го дадох единствено за да не се получи преекспониране на нещата, напр. Чърчил е страдал от задух но е бил отличен оратор.
Що се отнася до това защо първите закони за наследствеността (но не наследствени закони) са формулирани от ГМ, според мен това е станало по следните прости причини - бил е достатъчно образован, достатъчно любопитен да се интересува по-задълбочено от заобикалящия го свят и е разполагал със свободно време т.е. не му се е налагало да се трепе за насъщния. Тук религията и религиозността нямат нищо общо, да не забравяме също така, че Дарвин е бил по образование теолог а Александър фон Хуболдт - минен инженер.
Но да се върнем на Буда - ако те разбирам правилно - Буда е месия призван да донесе т.е. да доведе масово до съзнанието на хората ново учение (общо нави знания, "теоретично" и "академично" разработени в тишината и покоя на манастирските школи), за целта месията/пратеникът/говорителят/популяризаторът трябва да притежават определени качества включително (но не само) и такива които "технически да го улесняват" в популяризаторската му дейност - способен, издръжлив и убедителен оратор който е в състояние да върши това с часове, дни и т.н.
Сега стигаме до пиниза в предния ми постинг - лично аз не разбрах за какво е нужна замразената сперма, с какво тя ще подпомогне разпространяването на новото мирозрение. Моля те задай го отново.



Тема Re: Очевидно...нови [re: П-т]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 11:38



Aко мъдрецът е бил с висок коефициент на интелигентност, тогава би било хубаво да му се запази спермата. Защо не, може да потрябва в някой случай.



Тема Re: Очевидно...нови [re: П-т]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 11:41



Повтаряте стандартни, догматични обяснения. На всички е известно, че е имало тайни масонски общества, ще го отречете ли? Тогава вие луд ли сте да вярвате на това, което ви хранят във вашите официози. Дарвин се бил досетил, боже мой. Хората от 10 000 години селектират породи, изведнъж Дарвинчо се досеща. Вярвайте господине. Интересно, че е бил теолог, нали. :)



Тема Сигурно ще е...нови [re: миcтepия]  
АвторП-т (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 12:32



изненада за Вас но знам за съществуването на масонски общества. Дали обаче теорията на конспирацията може да обясни всичко независимо колко са "стандартни" фактите и събитията.
Напоследък (всъщност от средата на 20-те си) не се храня с официози. Посочих единствено че Дарвин е теолог по образование а не че изведнъж му е скимнало да изнамери една нова теория.
Що се отнася до селекцията - хората може от 10000 години да практикуват животновъдство но това не означава колкото и масони да се съберат и колкото итайно да заседават че от 10000 год се води селекционна работа. Прилагането на репродукциране и мултипликациране успоредно с негативен отбор за отстраняване на нежеланите бастарди е рутинна и задължителна практика дори и днес, но е на светлинни години далеч от селекцията. Това Ви го казвам съвсем отговорно именно защото в подобна дисциплина - приложна генетика съм разчупил някои догми и защитата ми в един момент беше бая увиснала тъкмо по-тези причини за които току що бях анатемосан. Карай няма лошо! Все пак оригиналниченето не значи и правенето на верни изводи.
Не съм ви предлагал никакви окончателни обяснения и ОЧЕВИДНО съм луд щом смятам че след като се държа коректно с респондента си то да предположа че мога да очаквам подобно отношение в замяна.
И накрая не виждам никаква основателна причина за въпроса - дали вярвам. Ако се отнасяше до въпроси за вярата щяхме да водим разговора си в църква или джамия а не в нет-а. Освен това там където започва вярата със сигурност там свършва и разума.



Тема Re: Сигурно ще е...нови [re: П-т]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 13:21



Аз лично познавах деца на масони (не български). Любмият филм на единия беше "Natural Born Killers", а пък другия като малък така фраснал някакъв познат, че детето изпаднало в кома, но техните с пари успели да предотвратят съдебен процес. Това нормално ли е?

Natural Born Killers: Two victims of traumatized childhoods become lovers and psychopathic serial murderers irresponsibly glorified by the mass media.

Е? Тези хора нормални ли са?



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 13:50



Значи, първо не искам да обидя никого, но въпросът наистина е много глупав.
Още в началото на темата имаше доста изчерпателен отговор на въпроса.

Първо:
Спермата може да се съхрани само в течен азот. Ако говорим за сперма със запазена оплодителна способност разбира се.

Второ:
При ин витро технологиите за оплождане се избягва замразяване на сперма поради изключително трудното съхранение на спермата и лошата прогноза за запазена оплодителна способност.
За сравнение - ембриони могат много по-лесно да се съхраняват с години без това да има съществено влияние върху тях. Въпреки това, при обратния трансфер на замразени ембриони шансът за бременност е по-малък.
Затова спермата може да се съхранява в банка за сперма от подходящи донори например. При това шансът за бременност по принцип е по-малък отколкото при естествено зачеване. Никъде не дават 100% гаранция! В хранителна среда сперматозоидите могат да живеят до няколко дни. Същото е и в тестисите - затова най-добър шанс за оплождане има след въздържание от 3 до 5 дни. Самият цикъл на сперматогенеза продължава около 90 дни. Изключено е един сперматозоид да живее толкова, камо ли повече.

Трето:
Дори при инсеменация е задължително спермата да се обработи предварително при което да останат само сперматозоидите в специална среда. Необработеният материал крие потенциална опасност за здравето и живота на жената!

И така - имали ли са древните тибетски мъдреци инсталации с течен азот и медицинска апаратура за асистирани репродуктивни технологии? Микроскопи, центрофуги, инкубатори, хранителни среди? (медът не е хранителна среда!)
Едва ли...

:-)



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Aлф]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 14:47



Може ли да цитираш литература, защо било "само" в течен азот. Да не си мислиш, че вярвам на онази пикла. Какво знае тя, правила ли е експеримент? Май ти е малко трудно да превключиш, че достиженията на медицината не са абсолютни, ами само един начин да се подходи към съхраняването. Иначе познай, какъв щеше да бъде отговора пред зимния сън на бозайниците - няма такова животно, невъзможно е и т.н. Тук дори не става въпрос за бозайници, а за отделни клетки.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 15:11



Не мога да цитирам литература, цитирам лекари и ембриолози с които съм говорил, на които това им е работата. Тоест, с това си изкарват хляба и си го заслужават напълно защото резултатите са налице.
Медицината не е абсолютна, даже напротив! Никой не отрича народната медицина, китайската медицина, акупунктура, билколечение, йога и др.
Но засега в замразяването на сперма те са най-добрите, вярвай ми!



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Aлф]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 15:18



Въпросът е дали тези лекари са изследвали теорията на оживяването на такива сперматозоиди, или просто са развивали една техника за приложни цели.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 15:31



Кой е създал такава теория???
Опити за съхранение на сперма и изкуствено оплождане са правени много отдавна. Не съм специалист, но ако имаше някаква по-лесна възможност досега отдавна щеше да бъде известна.
Иначе няма да ми искат по 400 лева годишно за съхранение на два ембриона!
Сигурно ще кажеш - ми те докторите са такива, алчни, само пари искат.
В Европа цените са двойно по-високи обаче държа да отбележа.
Ако намериш алтернативен вариант, моля не го крий ами го сподели с останалия свят - може и Нобелова Награда да спечелиш!!!

P.S.:
Знам че са правени успешни опити за оплождане от трупен донор, тоест мъжът е починал при катастрофа и жена му иска деца и веднага след смъртта му извличат сперматозоиди от тестисите, оплождат я и тя забременява от него. Ако е умрял обаче преди 500 години, дори да го размразят от арктически ледник, шансът за успешен резултат би бил само теоретичен.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Aлф]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 16:13



400 лева годишно не е много скъпо. Сигурно 90% са административни разходи.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: :)]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 20:31



Ми не, администраторката е само една. И не и плащат много.
Поне видях каква кола кара - мойта е по-хубава :-)



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: :)]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано17.04.08 23:21



Вече се убедих колко малко знаят хората докато не се сблъскат с конкретния проблем.
Когато стане въпрос за ин витро оплождане първият въпрос е: "Да не са близнаци?" Или обратното: ако някой има близнаци, веднага се питат: "Да не са правили ин витро?" И общо взето с това се изчерпват познанията им.
Когато отидете в аптека и искате да си купите инжекции за стимулация, и ви кажат цената която е от сто лева нагоре за една инжекция само, тогава ще се опулите както се пулих аз в началото - все едно видях жив марсианец.
Да не говорим за самите манипулации които се извършват с изключително скъпа апаратура. Много хора като чуят висши технологии си представят само компютри. Да, като електронен инженер съм запознат с технологията на чистата стая, цялата апаратура която дава възможност да си купуваме чипове със все по-голяма производителност, но никой не се замисля че в медицината също има такива технологии. Та - мисълта ми беше, че едва ли древните тибетци са разполагали с такава техника.
Да, може да има алтернативна медицина, не отричам, но не може с алтернативни техники и медитация да кацнеш на Луната например. За тая цел ти трябва поне ракета. А да, и други някои неща покрай нея :-)



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Aлф]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 00:10



Е и какво? Вие не можете ли сам по книгите да осъществите това съхраняване. Приемете го като предизвикателство...



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 09:03



Ми не мога :-(



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: Aлф]  
Авторgenefan (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 10:01



Аз живея постоянно в чужбина, но в момента съм в България.
Останах изумена какъв огромен процент иначе интелигентни хора вярват в разни езотерични фантасмагории.
Това за пещерите в Тибет със спящи 8 метрови хора, генетичен материал и пр., които уж се пазят с някакви свръхестетсвени методи от "непосветените" ми беше разказвано без да се подложи на някакво рационално съмнение.
Наистина за това "декадентско" мислене може да си има материални причини, но поспрете се все пак.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: genefan]  
АвторAлф (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 10:16



Нали? И аз това им казвам, ама "оно си рупа ли рупа"...

Между другото, не само в България има такива конспиративни теории.
Американците са побъркани по разни теми като например, че Кенеди е жив, или че Елвис Пресли е жив (което на практика е същото).
Както и че американците не са стъпвали на Луната.

Блажени са вярващите :-)



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: genefan]  
Автормиcтepия (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 01:25



Аз пък съвсем независимо се досетих за този въпрос. Не е нужно някой да ти го разкаже, може сам да се запиташ.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: genefan]  
АвторOфи (Нерегистриран)
Публикувано20.04.08 07:41



Системата всъщност е перфектна. Или поне най-добрата измислена досега. Така наречените тук "официози" подават сравнително коректна информация, а неофициално се лансира всякакъв шит. "Умниците" кълват на фантасмагориите и си намират безопасно занимание (търсят 8 метрови хора, замразена сперма и пр.), вместо да се тикат където не им е мястото - да правят сериозни неща и съответно да ги оплескат. Така се прави естествена селекция - възможност да се развива е дадена на всиеки, който иска и може я ползва, който не иска или не може се елиминира и (донякъде) обезопасява сам.



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
Автор enarees (НеДоВолен!)
Публикувано20.04.08 13:46



Възможно е - в непалската семенна банка например се съхранява сперма на дребни мъдреци, което е почти като "древни мъдреци".



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
Авторjust me (Нерегистриран)
Публикувано16.06.08 17:06



Говорим за манастирска организация, която е разпространена в много области. Знаеш ли как Будистите избират следващия си буда - отиват и взимат някакво дете и го подготвят. Уж получават пророчество, че точно това дете било буда ;) Обаче, може ли техните монаси, които така или иначе обикалят, да са наблюдавали децата още от от малка възраст - и да изберат някое по-умно. Това се случва сега. Ами каква е пречката, в миналото да се отвлече някое умно момиче в детска възрст и да се отгледа докато може да зачене. Няма никаква пречка да опитат с 10 момичета, както и няма пречка мъдрецът да остави повече сперма. :)



Много правилно.Точно това и правят германците /срити зад църквата/ със сина на нашето момче.А него ще опитат да използват за други цели, което ме съмнява, 4е ще стане.Справедливост има винаги.Чудя се само, кога всичко ще излезе на бял свят.
Толкова за пророчествата-бла бла



Тема Re: Трудно ли се съхранява сперма?нови [re: миcтepия]  
Автор Ha дъpвeния (въглен)
Публикувано24.06.08 15:36



Не защото за съжаление те са евнуси и са скопци. и няма как да дадат сперма щом нямат тестиси.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.