Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:23 27.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Даун - в групата 1-151 бебета съм!!!!нови  
Авторбpeмeннa (Нерегистриран)
Публикувано27.09.06 17:12



Моля ви за мнение!
Днес си взех изсредването си - т.нар. Биохимичен скрининг - данните сочат нещо трачигно за мен - висок шанс за бебе с Даун.

Аз съм на 30, бащата е на 30, нямам в рода на нито един от нас проблеми.
Бременността протича добре - без изявени проблеми - може би само в настроението :) Не пуша и не пия откакто знам за бебето.
Всички видеозони показват чудесни резултати и никакви отклонения.

Единият от белтъците - s-b-hcg - е малко завишен - при горна граница 23 аз съм 27.
Реф стойности - 4,7-23,5

А другият - s-afp - е в норма, но тъй като бил под средата, клонял към ниски стойности!!!
Ами защо като е в нормата се взима под внимание?????????????? и ми се казва че вероятността за Даун е висока, заради тази комбинация - едното нагоре, другото надолу?!
Реф стойности - 19,65 - 98,25 - аз съм 31,1.....

Напарво съм в стрес и ще причиня нещо на дедето зорлем!
Помогнете с малко информация, ако знаете нещо допълнително.
Например - какво друго може да покачи белтъка, който е завишен при мен???



Тема Re: Даун - допълнениенови [re: бpeмeннa]  
Авторбpeмeннa (Нерегистриран)
Публикувано27.09.06 17:15



ПС - Имам Хетерозиготна бета таласемия и пия от години огромни колбичества фолиева киселина по 4 мг на ден, а не по 0,4 както е дозата за бременни и желязо. Въпреки че консултантката ми каза че нямало никаква връзка......, но все пак



Тема Споконови [re: бpeмeннa]  
Автор;; (Нерегистриран)
Публикувано28.09.06 06:45



Това е скриниг тест и не се използва за диагноза. Резултата означава че трябва да се направят още тестове. Често хората го повтарят преди да използват по-инвазивни тестове за да поставят крайната диагноза. Надявам се че са направили теста между 15 и 22 седмица и са го контролирали с UE3.

Най-дефинитивния тест е амниоцинтеза и кариотип на извлечените клетки. До колкото чувам в БГ май не правят кариотип а пускат някакви страни PCR-и.
Другата процедуреа която не етолкова дефинитивна но пък не е инвазивна е ултразвук с висока разделителна способност.



Тема Re: Споконови [re: ;;]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.09.06 07:50



амниоцентезата може да увреди плода, ако се направи некадърно... то на запад има такива случаи - камо ли за БГ.

Vae victis



Тема Re: [re: Last_Roman]  
Авторбpeмeннa (Нерегистриран)
Публикувано28.09.06 09:23



Здравейте,

Благодаря за отговорите.

Да, направиха ми скрининга в 18та седмица.
И сега директно са ме насочили за амнеоцентеза, защото вече съм 19та седмица!!
Като странно ми се вижда, че докато ме разпитваха преди да вземат кръв за скирнинга, открито ме питаха дали ще направя, ако ми кажат.... аз естествено - да, без да се замисля.... не знам дали е съвпадение ....

Познат лекар категорично забрани тази процедура, вредите са много по-големи от ползите, а и ползите май са по-скоро за науката и статистиката, отколкото за мен.

Днес - триизмерен видеозон...
Много съм притеснена :(((



Тема Re: Споконови [re: Last_Roman]  
Автор;; (Нерегистриран)
Публикувано29.09.06 00:57



В случая шансовете да се увреди плода от амниоцинтезата са по-малки от шансовете плода да има Даун. Ако не правят кариотип амниоцинтезата не съм сигурен че амниоцинтезата си струва. Също ако няма да абортира плода в случай че има Даун е напълно безсмислено да се прави амниоцинтеза.



Тема Re:нови [re: бpeмeннa]  
Автор;; (Нерегистриран)
Публикувано29.09.06 01:07



Основния фактор който в момента определя дали трябва да се прави амниоцинтеза е дали ако резултата потвърди диагнозата си готова да направиш аборт. Ако няма да правиш аборт няма смисъл от амниоцинтеза. Те затова са те питали. По принцип преди да ти правят каквито и да било скрининги трябва да ти направят една консултация с генетик за да ти обясни на разбираем език какво правят тестовете, какво означават резултатите и какви опции имаш. Това явно не е практика в БГ.
Резултатите от амниоцинтезата определено не са само за науката. То науката по този проблем има предостатъчно дани. Едно нещо което би ти помогнало да решиш какво да правиш е статистиката на болницата - колко плода са увредили и колко амниоцинтези са правили.



Тема Re: направих ацнови [re: ;;]  
Авторбpeмeннa (Нерегистриран)
Публикувано29.09.06 19:03



Направих амнеоцентезата.
Реших, че така е правилно.
Дано да е наред резултата.
Сега съжалявам, че чак в 18 седмица съм направила скрининга - щеше да е по-обре да е по-рано, но...

Благодарности за мненията.



Тема Re: направих ацнови [re: бpeмeннa]  
АвторNeizvesten (Нерегистриран)
Публикувано06.10.06 15:42



Mani gi tia lekari, nie sme xodili sigurno na 10-ina. Napravixa 2 pati skrininga, edinia bil 1/230 (opasnost ot down) a drugia 1/1000. I dvamata sme 34 i 36 godini.
Deteto se rodi normalno, taka 4e nikoi naistina ne moze da kaze 100%, kazvat go i lekarite!



Тема Re: направих ацнови [re: бpeмeннa]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано06.10.06 19:11



какъв е резултата?
надявам се всичко да е ОК!

Vae victis




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.