Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:08 03.06.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Кръвни групи при бракнови  
АвторViSi (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 11:54



Здравейте,
От баща ми знам че от родители с еднакви кръвни групи има вероятност децата да са с увреждания. След като се порових малко в нета открих информация че може да съществува несъвместимост в резус факторите, но нищо и за самата кръвна група. Пак от баща ми знам че се е разделил с жената преди майка ми точно поради тази причина. Но той твърди че и кръвната група е от значение, не само резус фактора. Познавам хора с такива деца (и двете им деца са с психични увреждания и доколкото знам докторите са им казали че и други деца да имат вероятността да са същите е голяма)

Та ето и въпроса ми: има ли несъвместимост в кръвните групи или само в Rh?
И по конкретно и аз и приятелката ми сме кръвна гр. А Rh+ .Значи ли това че има опасност евентуално за децата ни?



Тема Re: Кръвни групи при бракнови [re: ViSi]  
Автор;; (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 17:20



Бащата ти какво пуши? Такива големи глупости не бях виждал от доста време. Няма никаква опасност за децата ви.



Тема Re: Кръвни групи при бракнови [re: ViSi]  
АвторBiologist (Нерегистриран)
Публикувано30.08.05 14:56



Здравейте,

Кръвните групи имат значение при кръвопреливане, но не и при бременност. Тук действително е важен Rh факторът и то особено когато майката е Rh-, а плодът - Rh+, което може да доведе до усложнения при повторна бременност (въпреки че съвременната медицина е намерила начини да предотврати такива). Във вашия случай обаче, и двамата сте Rh+, така че няма повод за притеснение.

Всичко добро!



Тема Re: Кръвни групи при брак [re: ViSi]  
АвторViSi (Нерегистриран)
Публикувано30.08.05 23:08



Баща ми пуши лула но незнам с какво я пълни.
А иначе бях се притеснил тъй като бях чувал от няколко места че не е хубаво когато двамата родители са с абсолютно еднакви кръвни групи /както се оказва в нашия случай/ Хората от които съм го чул са неспециалисти в тази област та затова поставих въпроса тук.
Оказва се че ние и двамата трябва да сме А0 Rh +/абсолютно еднакви!!!/, тъй като баща ми е 0 а майка ми е А. Бащата на приятелката ми е АВ, а майка й е В.



Тема Re: Кръвни групи при бракнови [re: ViSi]  
АвторKaтeropичнa (Нерегистриран)
Публикувано16.09.05 12:49



"Бащата на приятелката ми е АВ, а майка й е В." -
Ако това е така, а тя е А, значи тези хора на са биологичните й родители.
При родители АВ и В детето може да е АВ или В, но не и А!
При родители А и 0 - А или 0, но не и А0 (такава основна кръвна група просто няма, има А1 и А2, като цифрите са индекси)



Тема Re: Кръвни групи при бракнови [re: Kaтeropичнa]  
АвторStone (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 09:46



A0 ozna4ava, 4e kravnata grupa e A(ima aleli A i 0). Ot AB i B moje da se polu4i 0.
AB x B0(kombinaciite sa A0-25%, B0-25%, BB-25%, AB-25%). Pri bremennost e ot zna4enie samo Rh faktora(ima nesavmestimost pri Rh- maika i Rh+ na ploda stava aglutinaciq[slepvane] na eritrocitite)



Тема Re: Кръвни групи при бракнови [re: ViSi]  
Авторanita (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 02:17



При мен и приятеля ми се появи същия проблем.И двамата сме А +.А на мен от малка ми е насаждано твърдението,че е недопустимо родителите да са с еднаква кръвна група.Много се притеснихме от този факт и доста се поинтересувахме.Навсякъде ни казах,че няма опасност за децата.Дано наистина да е така.Макар,че при нас може да има друг проблем защото ние сме 3-ти братовчеди.



Тема Истината за кръвните групи!нови [re: Kaтeropичнa]  
Авторyчитeлka (Нерегистриран)
Публикувано25.09.05 12:07



Толкова глупости не бях чела отдавна!
Та това се учи в 10 клас по биология - наистина ли не сте ги чували тези неща!?!? Кръвните групи НЯМАТ никакво значение за появата на увреждания и болести. Ще обясня накратко:
Кръвните групи са 4 - А, В, АВ и 0. Те се определят от 3 алела - А, В и 0. За определяне на кръвната група на всеки човек са необходими 2 от тези 3 алела - единия унаследяваме от баща си, а другия - от майка си /в телесните клетки всеки ген е представен от по 2 алела, а в половите клетки – с по 1 алел./
Ако се съберат алел А от единия родител и алел В от другия родител се ражда дете с кръвна група АВ.
Ако се съберат алел А от единия родител и алел 0 от другия родител, то алелът А потиска алела 0 и се проявява кръвна група А. По същия начин - ако се съберат В и 0, то алелът В потиска алела 0 и се проявява кръвна група В.
Кръвна група 0 имат само тези хора, на които и двамата родители са от кръвна група 0.
Хората с кръвна група А са два вида – едните имат 2 алела А, а другите – 1 алел А и 1 алел 0.
Хората с кръвна група В са два вида – едните имат 2 алела В, а другите – 1 алел В и 1 алел 0.
Децата може да имат кръвната група на единия родител, но може и да не унаследят кръвната група на нито единия родител. Например ако единият родител е с кръвна група 0, а другият е с кръвна група АВ, то децата ще бъдат или с А група, или с В група.
Ако има нещо неясно - питайте пак.



Тема И аз да ви пиша...нови [re: ViSi]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.09.05 12:11



От майка ми разбрах, че има питане за кръвните групи и реших да вляза тук - главно се подвизавам при майките, но днес за разнообразие - !
Няма никаква опасност за децата, родени от родители с еднакви кръвни групи, или поне не по-голяма опасност от увреждания, отколкото при всички други!!!
Да, може да има несъвместимост между резус факторите, но не и между кръвните групи!
Виж мнението на учителка, напълно съвпада с моето!
Щом и ти, и приятелката ти сте с кръвна група А+, то несъвместимост между резус факторите ви няма и всичко ще е наред с децата ви!!! Ако и ти, и тя сте АА, то на 100 % и вашите деца ще са АА.
Ако и ти, и тя сте АО, то 50 % е вероятността вашите деца да са АО, 25 % АА и 25 % О.
Ако ти си АО, а тя е АА, или обратното - ти си АА, а тя е АО, тогава 50 % от децата са АА, а другите 50 % са АО.
Най-често срещаната кръвна група е О, после е В, после е А, а най-рядко срещаната е АВ. Най-трудно се намират кръводарители АВ с отрицателен резус!
Сега за кръвопреливането:
О е универсален донор, но приема само от О. /най-кофти ситуация/
АВ е универсален приемател, но дарява само на АВ. /най-готина ситуация/
А може да приема от О и А, а да дарява на А и АВ.
В може да приема от О и В, а да дарява на В и АВ.
Това е от мен!



Тема Re: Кръвни групи при бракнови [re: Kaтeropичнa]  
Автор4ek (Нерегистриран)
Публикувано30.09.05 16:30



Аэ съм 0+,а майка и татко А+.Въэможно ли е?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.