Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:40 01.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Теломераза и стареененови  
Автор newage (знаещ)
Публикувано11.04.05 01:47



Чувал ли е някой нещо за Теломеразата? Казват, че нулирала брояча на клетката, даваща й възможност да продължи да се размножава и да не старее.



Тема Re: Теломераза и стареененови [re: newage]  
АвторДOДOCAH (Нерегистриран)
Публикувано11.04.05 13:12



теломеразата е ензим който участвяа в процеса на клетъчното делене-спомага за възстановяването на грешнен "код".Със всяко делене тя се изчерпва и след 75 деления свършва.Ако се добави изкуственно теломераза деленията продължават,за съжаление безсмъртието е скучно а лекарството срещу скуката е "Макаров":)



Тема Re: Теломераза и стареененови [re: newage]  
Автор Meчo (пухкава)
Публикувано11.04.05 14:26



смята се, че дължината на теломерите е от главните детерминанти на живота на клетките; има тенденция теломерите при всяка репликация да се скъсяват. Теломераза е за да удължава теломерите и поддържа дължината им, чрез прибавяне на теломерни секвенции към краищата на всяка хромозома.
Туморни клетки, които на практика са безсмърни, имат голяма теломеразна активност за разлика от повечето соматични клетки, които я нямат

Life is only a transient transfection


Тема Re: Теломераза и стареененови [re: newage]  
Автор newage (знаещ)
Публикувано11.04.05 19:04



добре де, може ли да се нарече че това е ензима на дълголетието? Този ензим може ли да се съдържа в храна?



Тема сигурно ли е това?нови [re: Meчo]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано13.04.05 08:31



тоест има ли пряка зависимост между дължина на теломерите и продължителност на живота. котките например като живеят по-малко от нас, имат по-къси теломери ли? като казвам пряка, имам предвид да не се впряга каруцата пред коня - може животното да има къси теломери, защото живота му е къс и не му трябват.
питам защото това ми се струва съвременен мит. разбира се не мога да съм сигурен, защото не съм микробиолог, обаче имам много силно усещане че просто не е вярно.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема съдържа се в плодовете и зеленчуцитенови [re: newage]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано13.04.05 08:34



майтап бе уйли, просто забрави за храната не че не се съдържа - щом е ензим, значи го има, но въобще не се надявай на каквото се надяваш там.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема сигурно е само че ще умрем един ден [re: zaphod]  
Автор Meчo (пухкава)
Публикувано13.04.05 12:52



in vitro експерименти показват, че теломеразата продължава някъде към 50 пъти удвояването на някои човешки клетки;

установено е, че теломеразата участва доста активно при 90% от случаите на рак

в мишки, чиито хромозоми краища никога не са били критично къси е показано, че теломеразата съдейства за развитие на тумори

Life is only a transient transfection


Тема Re: сигурно е само че ще умрем един деннови [re: Meчo]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано13.04.05 19:51



че за безсмъртието са необходими теломери ясно, но въпроса е в обратното - ако имаме теломери ще станем ли безсмъртни?
аз залагам на "НЕ".




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: сигурно е само че ще умрем един деннови [re: zaphod]  
Автор Meчo (пухкава)
Публикувано13.04.05 21:52



теломери или теломераза?
теломеразата е един основен ензим при ракови клетки....
тва на безсмъртие ли ти мяза?

Life is only a transient transfection


Тема теломеринови [re: Meчo]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано14.04.05 20:18



нали те са целта на теломеразата.
та струва ми се по въпроса с безсмъртието, не е проблема недостига на теломери.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.