Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:59 21.05.24 
Природни науки
   >> Генетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема видовенови  
Автор klapaucius ()
Публикувано13.12.03 20:50



Винаги съм се чудел, каква е разликата между вид и порода/сорт. Единственият признак, за който съм чувал, е способността да се остави плодовито потомство при кръстоска. Това ли е единственият признак? Има ли рязка граница между порода и различен вид?
Може би междинните звена са нестабилни и са се изгубили в процеса на еволюцията, но все пак, наблюдават ли се такива изолирани случаи на плавен преход от един вид в друг? (не говоря за разни вкаменелости, а за съществуващи в момента висши животни/растения)
И освен това, вярно ли е, че само със селекция не може да се получи (или поне досега не е получен) нито един нов вид?

Редактирано от klapaucius на 13.12.03 20:52.



Тема Re: видовенови [re: klapaucius]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано15.12.03 13:52



Отговорът на въпроса ти отчасти се съдържа в самия въпрос. Почвам подред: раликата между вид, от една страна, и порода, сорт, раса, от друга е следната: при даден вид има различни разновидности, които са резултат от човешка намеса /пример - кучетата/, от географко разпределение и разни други неща. Един вид, да вземем за пример Хомо сапиенс, може да има няколко раси /за раси се говори при човек, за породи при животните, а за сорт - при растенията/. Но всички, независимо дали са от негроидната, европеоидната или коя да е раса, са от вид Хомо сапиенс.
Това, което пишеш за размножаването, не ги засяга, то е критерий за принадлежност към един и същи вид. В този смисъл индивид от Equus caballus /кон/ и от E. asinus/магаренце/ няма да дадат плодовито потомство, защото са от различни видове. Тук не е от значение коя порода кон ще се чифтова с магаре. От друга страна, между различните породи коне - арабски, тежковоз...ще има успешно плодовито потомство, защото са от един вид.
Това по въпроса за плавния преход, може ли да уточниш малко повече какво точно имаш прдвид, защото не съм сигурна, че съм те разбрала. Ако питаш дали съвременни видове преминават един в друг...ами не само съвременни, ами и които и да е било никога не са преминавали един в друг - в смисъл от един съществуващ в друг съществуващ вид. Единственото, което наподобява това, е процесът на конвергенция, но то наистина е само наподобяване, иначе видът си се запазва като отделна таксономична единица. Преминаване на един вид в друг е възможно и се извършва в процеса на еволюция, но тогава се създава нов, несъществуващ досега вид.
Последно - въпреки моята увереност, че не може да се създаде нов вид, колегата по icq-то крещи с пълна сила, че може, най-малкото теоретично, а аз по принцип съм склонна да му вярвам, така че....

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: видовенови [re: klapaucius]  
Автор dorset (вироглав)
Публикувано15.12.03 15:59



Порода е разновидност на вида получена по целенасочен начин - намесата на човека е причината. Понятието се използва само за домашни животни и е достатъчно да кажеш порода, за да се знае, че става въпрос за домашни животни - най-често селскостопански, но не изключва и домашните любимци.
Със селекция нов вид не можеш да създадеш. Трябва ти качествено - геномно - изменение.



Тема Евала Noushe, баш как си трябва...нови [re: nousha]  
Автор Бopиc (любопитко)
Публикувано15.12.03 16:10



...си му отговорила. Що се отнася до създаването на нов вид - да възможно е, ама никой досега не си го е поставял като конкретна цел. А пък и какъв ще е смисълът от подобно начинание?



Тема о, смисъла ще е голям!нови [re: Бopиc]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано15.12.03 19:28



ще затворите устата на креационистите! не ми казвай че това не ви интересува...
все пак - видовете са толкова много, че все трябва да възникват в реално време. а как стои въпроса при еднополовото размножаване? там критерия със плодовитото поколение не може да се приложи. има ли критерий за тях?



Тема Re: видовенови [re: nousha]  
Автор klapaucius ()
Публикувано15.12.03 19:34



>Това по въпроса за плавния преход, може ли да уточниш малко повече какво
>точно имаш прдвид, защото не съм сигурна, че съм те разбрала. Ако питаш дали
>съвременни видове преминават един в друг...ами не само съвременни, ами и
>които и да е било никога не са преминавали един в друг - в смисъл от един
>съществуващ в друг съществуващ вид.
Не питам, дали от един съществуващ вид, може да се получи друг. Не питам и за външните прилики - акулата прилича много повече на делфин, отколкото дакелът на коли, знам това. Ясно ми е, че като си развъждам котки, те и след 1 милиард години няма да станат на кучета или крави. Обаче по време на безкрайно дългият период на еволюцията от един вид се преминава някак си към друг. Еухипосите стават на коне (еухипоси ли бяха?), маймуните на хора и т.н. Междинните звена са изчезнали.
Въпросът ми беше точно - има ли запазени поне една такава двойка видове, заедно с тяхно междинно звена?
Или ако искаш, има ли междинно звено Б от поредицата "вид А"-"Б"-"вид В", така че Б да може да се отнесе и към двата различни вида А и В. Например неандерталец-незнамквоси-кроманьонец или еохипус-незнамквоси-кон. (не съм убеден, че примерите са подходящи - зле съм с палеонтологията. ако кроманьонеца не наследник на неандерталеца, моля, не се заяждай с това)

п.п. Като стана дума за породи/раси/сортове, как се нарича аналогът им сред дивите животни? (предполагам че има поне две разновидности/ сорта/раси/породи диви свине, например)



Тема Re: Евала Noushe, баш как си трябва...нови [re: Бopиc]  
Автор klapaucius ()
Публикувано15.12.03 19:43



> ...си му отговорила.
Вярно, нейните отговори винаги са компетентни. И аз се кефя на това
> Що се отнася до създаването на нов вид - да възможно е, ама никой досега не > си го е поставял като конкретна цел. А пък и какъв ще е смисълът от подобно
> начинание?
Все някой сигурно си го е поставял някога за цел. Икономическата изгода ще е малка - така погледнато смисъл няма.
Обаче аз бих го направил и ей-така - за спорта. Освен това би се получило много готино потвърждение на еволюционната теория. На мен от креационисти ми се драйфа и бих се зарадвал, ако можеше. Само че за целта ще трябва доста време - май един живот няма да стигне.



Тема Re: Евала Noushe, баш как си трябва...нови [re: Бopиc]  
Автор !чepeшka (master)
Публикувано16.12.03 00:32



пич, ти не си ли от биологическия? Ако си, тогава няма начин да не си присъствал щастливо на лекциите на Весо Пенков, който освен мръсни вицове, разправя и историйки от света на науката. Като например опитите да се направи(или е бил направен?!помня ли)т.нар. ОВЦЕКОЗ. Леле, как сме се смяли на това. А съвсем реални са генетичните експерименти и създадените полиплоиди сред растенията, които може да се считат като нови видове. Всеизвестен е примерът с хибрида между зеле и ряпа, успешен откъм генетично естество, но неуспешен откъм салатно естество.
Демек, има си целенасочени опити да се създадат нови видове.
А разликата между вид и сорт-е, честно където и да четох определение за двете, навсякъде звучат еднакво. Можем да тълкуваме например, че расата или породата влиза в рамките на вида, но няма систематично значение.

Ако те обичам, нима това те интересува?


Тема Re: видовенови [re: klapaucius]  
Автор !чepeшka (master)
Публикувано16.12.03 00:49



Цитирам "Въпросът ми беше точно - има ли запазени поне една такава двойка видове, заедно с тяхно междинно звена?
Или ако искаш, има ли междинно звено Б от поредицата "вид А"-"Б"-"вид В", така че Б да може да се отнесе и към двата различни вида А и В. Например неандерталец-незнамквоси-кроманьонец или еохипус-незнамквоси-кон."
Ми на коня май са му описани всички междини звена от еухипус натам.
А нали си чувал за археоптерикс? Е, те това е междинното звено между влечугите и птиците. Ако нещо пропуснах(ама важно), сигурно някой ще ме допълни)
а, да, забравих-породите при дивите животни не са ли подвидове?

Ако те обичам, нима това те интересува?

Редактирано от !чepeшka на 16.12.03 00:55.



Тема . [re: !чepeшka]  
Автор klapaucius ()
Публикувано16.12.03 10:33



чувал съм за археоптерикс. това не е междинно звено между два ВИДА, а между два.... как се наричат там, родове, класове - не знам точно, ти ще кажеш. между влечугите и птиците. във веригата влечугозавър......археоптерикс......патица има още хиляди видове влечуги, птици и даже сигурно няколко десетки вида безследно изчезнали влечугоптици. но не за това питах по-горе

относно бележката ти до Борис по-горе:
изобщо става дума за генно инженерство, а само за изкуствен (селекция) и естествен подбор.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.