Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:47 30.06.24 
Непрофесионални
   >> ЛГБТ, БДСМ
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Избори `05  
Автор tramell (monosexual)
Публикувано13.06.05 11:14



излезе в днешната преса.

някой може ли да ми каже още подробности за срещата


If you didn't want the answer, you shouldn't have asked the question.

Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор martin cvetkov (непознат )
Публикувано13.06.05 11:56



Здравей, повече информация можеш да намериш на следните линкове:

www.queer-bulgaria.org
www.queer-bulgaria.org/news=id88.php

Фондацията отдавна поддържа тесни контакти и провежда активна кампания по лобиране. Ето накрая имаме реален резултат и усилята ни бяха финализирани с тази прецедентна по своята същност за България среща. За първи път парламентарно представена политическа сила подкрепя открито гей-общността. Дори да не гласуваме всички за "Новото време" поради свои лични политически убеждения, това е успех за всички нас. Те са поели конкретни ангажименти и дано да влязат в следващия парламент, за да ги изпълнят.
Между другото Куиър България има конкретни договорки за законодателни инициативи и с друга много по-голяма партия, но те предпочитат това да остане конфиденциално и за това ние не сме го разгласили. Както знаеш хубавите работи стават по-тихо, а не с медиен шум.
Бих призовал всеки един от вас да се опита да погледне отвъд собствените си партийни пристрастия и да усети истинската полза от политическата подкрепа изобщо, с оглед на общото благо на ЛГБТ.
Всичко зависи от нас. Гласувайте!

Редактирано от martin cvetkov на 13.06.05 12:02.



Тема Re: Избори `05нови [re: martin cvetkov]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано13.06.05 13:54



Но кажете все пак за кого! Защото аз за нова формация, за която не се знае дали ще взелезе в парламента, няма да гласувам.



Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор com_pot ()
Публикувано13.06.05 16:16



подробности за срещата...нужни ли са?

"куиър" просто са приели да бъдат употребени за предизборната кампания на "новото време" ,така както го правят артисти,певци,детски градини, читалища,съюз на диабетноболните и други подобни.

нищо необичайно.
има какво да се свърши като законодателство за еднополовото съжителство-даваме подкрепата си за хората,които декларират,че ще работят за това.
друг е въпросът,че според сондажите до момента,нововремци едва ще пипнат 2-та процента.но таралежите са се сетили-точката си е за тях.

изведеното в заглавие,дори и да цитат на нещо казано "едно към едно" на пресконференцията-си е чисто вестникарско изразяване,търсене на ударния ефект.

много ясно,че хомо-общността неможе да бъде еднолично изразявана по такъв категоричен начин. даже турците,този дисциплиниран и наплашен електорат-нямат такъв смел представител,който да излезе и да каже-ние ще гласуваме така и така,сделката ни е еди каква си...

още повече,че в последните години бсп си втвърдиха симпатизантите,заради последователната политика в полза на малцинствата,в това число и сексуалните. популярността им сред гей-средите ,в сравнение с останалите политически формации- е безспорна.

така че-несериозните изхвърляния от тоя род-не си заслужават вниманието.въпросът е да не се изпокарат хората вътре в организациите заради глупости преди избори.



Тема Re: Избори `05нови [re: com_pot]  
Автор musha-busha ()
Публикувано13.06.05 18:33



Журналистическият опит за търсене на сензация е повече от ясен и не е нужно да четеш цялата статия, а само заглавието. Интересът на Новото време също е повече от ясен. Хубаво е и Куиър, и Новото време да са наясно с исканията си един от друг ир понеже това си е вид сделка, да са наясно с поетите ангажиментите.

Направо ще е ужасно, ако някой каже "Гейовете ще гласуват за тоя и тоя." Това ще означава, че сме проспали последните 15 години и Партията е разцъфтяла докато сме спали.

Само за БСП имам един коментар, който може би си е мое мнение. Станишев е млад, амбициозен и хубав. Ако на ТВ екрана излезе един дядо, сбръчкан, утопичен и не знае какво е Блутут, тогава как ще накара студентите да гласуват за БСП?

От друга страна, Станишев, който е хубав, млад и амбициозен, няма да е председател на БСП, ако не споделя вижданията и идеите на всички дядовци, които не ги виждаме на екрана. Един вид, Станишев е факторът, който ще накара младите да повдигнат вежда и да решат, че новото БСП (Станишев) се е променило и вече не е старото БСП (ОФ и Партията).

Вентилаторът обаче ще се включи, когато (ако) след изборите Станишев си седне на бюрото, а на фронтовата управленска линия седне дядото от ОФ-то. Тогава шъ ни цъфнът цървулите.

Да ти кажа не съм забелязала затвърдена политика към сексуалните малцинства от страна на БСП. Поне не през последните, да речем, 13 години. Единственото бесепарско, което взе отношение към сексуалните малцинства, беше социалистическа младеж. БСП нямат политика спрямо сексуалните малцинства. Ако има, тя е на масата в кафенето. Защото ако стане публична, тогава бабите с търнокопите, дето са виждали трамвай само по телевизията, може и да не гласуват за "педерастка" партия. БСП, както и никой, не иска да рискува партийно обвързване с гей-темата, защото не знаят дали в Бг има толкова много гейове над 18 години, че да ги изстреля в Парламента и бабите вече да не са им важни. Няма официална партийна подкрепа от никоя партия - една политическа партия (САМО една от всички) подкрепи признаването на 17 май като Ден Срещу Хомофобията с уговорката, че ако до пресконференцията си е пак Единствена, това да не се оповестява. Интересното е, че кандидат-депутати вече ни казаха официалната си позиция черно на бяло, но техните партии мълчат. Един вид, оправданието на партиите пред бабите е, че всяко стадо си има черна овца.

запазвам си правото да не съм права и когато ми е удобно да съм неудобна


Тема Re: Избори `05нови [re: musha-busha]  
Автор com_pot ()
Публикувано13.06.05 23:06



има нещо в постинга ти,което ме притесни.

каква е тая математика-гейове спрямо баби-които са повече-на техния език ще говоримтам,та да си депутатстваме.за мен това не е политика.

един политик трябва да може да аргументира действията си така,че да хвърли в размисъл всички.гей-темата не е частен проблем на хората с ориентация.и да се окажат като бройка повече-тя пак няма да извоюва своето -без и другите да кажат "да".

затова не искам да ме представляват политически -хора,които не са наясно с какво се захващат,страхливци или пък такива,които го правят само защото при другите групи нямат шанс да пробият и в борбата за всеки глас са се хванали като удавници за сламка.

опасявам се,че от тук нататък гей-темата ще се нареди до националистическата, като модерна за поляризиране на хорските страсти.но пък- покрай това,току-виж отворила очите на онези с търнокопите



Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор Sam (сини очи)
Публикувано13.06.05 23:54



Странно, ама "ТОВА" вече не се чете. Само 10 часа, след като си го постнал. Дали Нововремци не са се разплакали, че са ги обвързали с нас, та са помолили да махнат посочената от теб статия?



Тема Re: Избори `05нови [re: Sam]  
Автор com_pot ()
Публикувано14.06.05 00:03



аааама че мнителност!

това е статия в електронен вестник.в момента може би качват новия брой и затова не е достъпна.

май беше стандарт,13-ти юни ,раздел :избори 2005

http://www.standartnews.com/archive/2005/06/13/sofia/s4464_4.htm



Тема Re: Избори `05нови [re: com_pot]  
Автор Sam (сини очи)
Публикувано14.06.05 00:28



Наистина си прав - мнителност е. Досега не съм чул нововремци да кажат нещо добро за ЛГТБ. Очаквам го, все пак.

От друга страна следя по мъничко политиката и си спомням какъв курвенски номер извъртяха на царя... хъммм... Та е нормално да съм мнителен към тях, нали? Не става въпрос за царя, който не ми е любимец, а за курвенските номера.



Тема Re: Bravo na Queer!нови [re: Sensus]  
Автор BBourgas (дзверо)
Публикувано16.06.05 13:13



много първосигнално и зле обмислено си се изказал. наистина не вярвах някой да се върже на този елементарен трик, но ето- резултатът е налице...

е*а си картинката - просто си представям как водиш под строй приятелите ти и всичките роднини...

Редактирано от BBourgas на 16.06.05 13:16.



Тема Re: Избори `05нови [re: Sam]  
Автор Gary (човек)
Публикувано16.06.05 13:47



Верно е за курвенските номера, още повече че когато човек се опитва да се хване за сламката е съвсем готов на всичко.
Затова кажете коя е голямата партия. Ако голяма част от платформата й съвпада с това което мисля, че трябва да се направи, ще наклоня везните.
Все пак заради тези избори ще трябва да мина доста път и да дам парички за транспорт. Искам да съм доволен от избора си.

Редактирано от Gary на 16.06.05 13:49.



Тема Re: Избори `05нови [re: Gary]  
Автор eлия ()
Публикувано16.06.05 14:26



????
Наистина ли ще даваш пари, за да пътуваш и да... гласуваш?
Сериозно ме шашна. Толкова много ли те интересува политиката в България?



Тема Re: Избори `05нови [re: eлия]  
Автор Bionicle (Vahki Rorzakh)
Публикувано16.06.05 15:41



Мноооооого си тъпа како Елия



Тема Re: Избори `05нови [re: Bionicle]  
Автор eлия ()
Публикувано16.06.05 16:34



Ма от тука бе, *!

Редактирано от soldier of fortune на 16.06.05 17:07.



Тема Re: Избори `05нови [re: eлия]  
Автор Gary (човек)
Публикувано16.06.05 18:26




Смятам правото на гласуване за най-голямото предимство на демокрацията. Тук в Белгия, изборите са задължителни и който не гласува го цакат яко. Това не ми изглежда много демократично, както казва една моя позната българка: "Моят избор започва от там да реша дали да отида да гласувам" . А в БГ томболи ще правят за гласувалите . Затова гледам да ми стане навик, че когато и в БГ стане задалжително, да не се прецакам .



Тема Re: Избори `05нови [re: Gary]  
Автор musha-busha ()
Публикувано16.06.05 18:53




Наш колега от Малта казва, че Малта е толкова малка страна, че на избори почват да ти звънят по телефона, ако не си гласувал.

запазвам си правото да не съм права и когато ми е удобно да съм неудобна


Тема Re: Избори `05нови [re: musha-busha]  
Автор Gary (човек)
Публикувано16.06.05 19:13



Ами тя Белгия си е малко по-голяма от половин България . Но тук са по-радикални, а и как се издържат 5 правителства ? Дам, знаете ли че тук има Фламандско, Валонско, "Немско", централно (Брюкселско) и още едно мисля, че има, но забравих чие е. А за капак на всичко си отглеждат и крал и кралица. Пък за броя на езиците тук които се говорят, да не ви говоря. Ще се шашнете. Направо получих комплекс за малоценност, въпреки че ми се възхищават за руския.



Тема Re: Избори `05нови [re: Bionicle]  
Автор BGMEN.COM (уебмастър)
Публикувано16.06.05 20:21



Тебе кой те е възпитавал? Защо смееш да наричаш хората тъпи и да даваш разни квалификации-я се успокой! Без да те познавам силно се притеснявам за теб-заради глупостите, които ръсиш, откакто се появи. Явно първите 7 години много сериозно си ги испуснал-а.



Тема Re: Избори `05нови [re: eлия]  
Автор Bionicle (Vahki Rorzakh)
Публикувано17.06.05 09:22



Няма ма от тука ***** *******
туй да не е клуб "За нея" та шъ викаш ма, а?



Тема Re: Избори `05нови [re: BGMEN.COM]  
Автор Bionicle (Vahki Rorzakh)
Публикувано17.06.05 09:28



Айдееееееее на още един наруших съня ..... а не дей се притеснява толкоз де



Тема Re: Избори `05нови [re: BGMEN.COM]  
Автор BBourgas (дзверо)
Публикувано17.06.05 15:50



неуспешен опит за подмазки



Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано18.06.05 17:07



Е и какво става? Да гласуваме ли за БСП или не? За да гласувам трябва да направя услието да пътувам и трябва да знам, че си заслужава!



Тема Re: Избори `05нови [re: jaytee]  
Автор musha-busha ()
Публикувано19.06.05 15:02



След малко ще качим на сайта на Джемии последния брой на радиопредаването ни. Там има отделени няколко минути именно за изборите и за избора, който всеки от нас трябва да направи на 25ти. Прослушай го и помисли

Но задължително гласувай! Това е най-голямото предимство на демокрацията - правото да дадеш своя глас!

запазвам си правото да не съм права и когато ми е удобно да съм неудобна


Тема Re: Избори `05нови [re: jaytee]  
Автор tramell (monosexual)
Публикувано20.06.05 09:49



Всъщност, едно от предимствата на демокрацията е, че трябва сам да избираш за кого да гласуваш

If you didn't want the answer, you shouldn't have asked the question.


Тема Re: Избори `05нови [re: musha-busha]  
Автор Gary (човек)
Публикувано20.06.05 10:48



Предаването беше страхотно .
Успех и по-нататък!



Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор Gary (човек)
Публикувано20.06.05 10:49



Което понякога е доста трудно .



Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано20.06.05 20:14



Problemyt mi e, che nikoga ne sym glasuval za BSP, edno vreme biah sedesar, a BSP maj sa edinstvenia shans za niakakva zakonova podkrepa. I zatova sym nanikyde. A na predishnite izbori predi 4 godini ne glasuvah.



Тема Re: Избори `05нови [re: jaytee]  
Автор musha-busha ()
Публикувано20.06.05 21:27



Тц. Всичко с думата "гей" в съдържанието стига до бюрото на Станишев, после 4 секретарки те увещават как той е повече от запознат с текста, защото го е чел няколко пъти. И после ли? После нищо. После писмата с думата "гей" в съдържанието остават да ферментират на бюрото на Станишев.

Нашите социалисти не са като вносните социалисти

запазвам си правото да не съм права и когато ми е удобно да съм неудобна


Тема Re: Избори `05нови [re: jaytee]  
Автор musha-busha ()
Публикувано20.06.05 21:50



Ето, резултатите от предизборната кампанията с въпросника до политици са готови. Резултатите хем са плачевни, хем са изненадващи.

На сайта на Джемини е публикувана пълната информация. Ето и линка:



запазвам си правото да не съм права и когато ми е удобно да съм неудобна

Тема Re: Избори `05нови [re: jaytee]  
Автор tramell (monosexual)
Публикувано21.06.05 08:41



за всичко си има първи път...


If you didn't want the answer, you shouldn't have asked the question.


Тема Re: Избори `05нови [re: musha-busha]  
Автор tramell (monosexual)
Публикувано21.06.05 08:54



всъщност сигурно ли е, че стигат чак до бюрото му...
защото като се сетя за някои други лидер(к)и едва ли при тях нещата стигат тоооолкова далеч

не бих искала да сравнявам Станишев със Сапатеро в отношението, специално към нашите проблеми, но пък времето ще покаже затова съм склонна да му дам възможност да ни изненада... приятно или не зависи от него

Все пак като "лява" партия, член на Социнтерна, на БСП може да се влияе много силно отвън и без съгласието на червените старци

а що се отнася до тях едва ли много им пука за такива като нас при положение че мнозинството от тях карат на хляб и мляко


If you didn't want the answer, you shouldn't have asked the question.


Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано06.01.21 23:11



а пък това е новата ми страница в профила.



[suggestopedia movie / сугестопедия филм:

подпис:




Тема Re: Избори `05нови [re: tramell]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано12.01.21 09:57



b]Тъкмо се опитвах да вместя линка за техния пореден непризнат българин [URL]https://www.youtube.com/watch?v=r9d07-a6zsk[/URL] Проф.д-р Георги Лозанов - поредният непризнат българин! - и станах обект на сериозна хакерска атака.



САМО ЛУД РОДИТЕЛ БИ ПОВЕРИЛ НАЙ-СКЪПОТО СИ НА ПОДОБНИ ПСИХОМАНИПУЛАТОРИ ДА ГИ УЧАТ - НА КАКВО? - ДОКАТО СПЯТ.

ДА НЕ СИ ВЪОБРАЗЯВАТ, ЧЕ ТОДОР ЖИВКОВ СЛУЧАЙНО Е ИНТЕРВЕНИРАЛ?

ТРЯБВАЛО ДА ГО ТИКНЕ ДОЖИВОТ В ЗАТВОРА. КАТО СЪЗДАТЕЛ НА ПОМАГАЛО ЗА ПЕДОФИЛИ.

И ПОМАГАЛО 3А ТВОРЦИ НА КУЛТОВЕ НА ФЛОЙД В САЩ.


Нищо чудно. Голяма част от българите в чужбина са учили английски, немски и други езици по неговата сънна метода.

Останалите са НЕЛОЯЛНАТА КОНКУРЕНЦИЯ НА ПРЕВОДАЧИТЕ В БЪЛГАРИЯ, ПРИТЕЖАВАЩИ ДИПЛОМИ ЗА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ.


ПОЧИТАТЕЛИТЕ НА ДЪНОВ ОТ СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ СА МИ ИЗДАЛИ ДИПЛОМА С НЕВЯРНО СЪДЪРЖАНИЕ - ЗА ДА МЕ ЕЛИМИНИРАТ ОТ ПАЗАРА, И ПОДЛЕЖАТ НА НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ. С ВЪПРОСА ВЕЧЕ СЕ ЗАНИМАВА ДАНС - ДА ЗАБРАВЯТ ЗА КРИСТАЛНО ЧИСТИТЕ СИ ДОСИЕТА РАЗНИТЕ МУ ТАМ АКАДЕМИЧНИ КАДРИ.



Проф. д-р Георги Кирилов Лозанов, д.м.н. (1926 – 2012) е български учен, психиатър, невролог, психолог и педагог, създател на сугестологията, сугестопедията и интегралната психотерапия, известен и като изследовател на Ванга.


Съдържание
Биография
Произход
Роден е на 22 юли 1926 г. в София. Баща му е асистент в Софийския университет, след това училищен инспектор, директор на училище и учител по история, а майка му – юрист. [1]

Образование и специализации
Завършва гимназия като първи по успех, учи шест години медицина в Медицински университет – София (тогава Медицинска академия, дипломира се през 1952 г.) и веднага след това три години специализира психиатрия и неврология, като се насочва главно към психотерапията. Подготвя дисертация в БАН и получава специализация по физиология на мозъка. Едновременно с това следва в Софийския университет второ висше образование по педагогика и психология (дипломира се през 1963 г.). Междувременно завършва първите си експерименти по сугестопедия и в тази област защитава дисертация за доктор на науките през 1972 г. През 1981 г. му е присъдено звание старши научен сътрудник I ст.. [1] [2] [3]

Лекарска практика

По време на специализацията си и след това, общо пет години (1952 – 1957) работи в най-големите психиатрични болници в страната (Бяла и Курило), като последните две години е директор на болницата в Курило.

Работи девет години (1957 – 1963) в Градския психоневрологичен диспансер – София, психиатрия с приходящо болни и две години (1963 – 1965) в института за следдипломна квалификация ИСУЛ, където обучава лекари по психотерапия.

ЧЕТЕ ЛЕКЦИИ ЗА ДЪНОВИЗМА ПРЕД БЪЛГАРСКИ ПСИХИАТРИ В УНИВЕРСИТЕТА.
[URL]http://dr-lozanov.com/bg/photos.htm[/url]


Интервю пред американска телевизия през 70-те години на миналия век.

USA IS INFECTED TILL 70'S WITH THIS METHOD FOR MAKING A REVOLUTIONS.

Едновременно с тези дейности, извън работното си време провежда експериментална работа в БАН върху функциите на мозъка. [1]

През 1963 г. излиза от печат първото по рода си в България „Ръководство по психотерапия“, което е написано от четирима български психиатри. Авторският колектив е ръководен от проф. Ем. Шаранков, който изготвя първата глава, озаглавена „Психотерапията и нейната същност“, втората глава „Внушението“ е дело на д-р Лозанов, третата глава „Хипнозата“ е написана от д-р Ив. Петров и четвъртата глава „Отреагирането“ е изготвена от д-р Ат. Атанасов.Трудове т.4


В ръководството д-р Лозанов разглежда тези теми: Психология и физиология на внушението, Внушение и самовнушение/убеждение/хипноза, Лекарят и болният, Особености при лекуването с внушение и Показания за лекуване с внушение. Разгледани са различни случаи от практиката на д-р Лозанов. Някои от тях са демонстрирани пред семинар по психотерапия в Градския психоневрологичен диспансер – София, а други пред Научното дружество на психиатрите в София през 1960 г. Трудове т.4, стр.83 – 91

През 1965 г. Лозанов прилага сугестивна, нехипнотична анестезия по време на коремна хирургическа операция. Касае се за 50-годишен пациент с голяма ингвинална херния, който има опасения за сърцето си, ако се използва медикаментозна наркоза. В продължение на 20 дни преди операцията болният е подготвян психически чрез убеждаващи и сугестиращи разговори за безболезненото ѝ протичане, минимална кръвозагуба и съкратен след-оперативен период. Той е знаел през цялото време, че няма да бъде опериран с медикаментозна наркоза, нито с хипноза.

От оперативния протокол става ясно, че операцията е започнала на 24 август 1965 г. в 9:00 ч. и е продължила 50 минути. Оператор е д-р Иван Калъпов, асистира д-р Веселин Танев, оперативна сестра: Елисавета Виденова, упойка: сугестивна локална анестезия. Д-р Лозанов чрез словесен контакт поддържа упойката. Пациентът разговаря, отговаря адекватно и е в пълно съзнание. След почистване на оперативното поле е направено предварително одраскване със скалпел за проверка на обезболяването, болният не реагира. След това е направен типичният кожен разрез в дясната слабина с дължина 12 см. Кървенето е като при новокаин. Описани са и останалите хирургически манипулации. Прави впечатление, че към края на операцията болният е почувствал остра болка, ето защо, за да не се травмира и с допълнителна сугестивна цел по механизмите на „плацебо“ е поставен 12 куб. см. 0,5% новокаин. В края на операцията пациентът се усмихва и се чувства отлично. След-оперативният период е преминал без абсолютно никакви болки. Конците са свалени пет дни след операцията, раната е в отлично състояние, оздравителният процес върви ускорено.

Според Лозанов извършената операция с внушение в будно състояние можем да приемем, че е преминала успешно, тъй като в продължение на 50 минути само за около 2 минути се е появила болка – и то на места, на които се появява болка и при обикновена медикаментозна анестезия. Извършената операция доказва, че внушението в будно съзнание при хирургически интервенции може да бъде равно по сила на внушението в хипноза. Трудове т.9 (стр.167 – 170)

Операцията е документирана на филм и е докладвана на Международен психосоматичен конгрес в Рим през септември 1967 г. Външ. препр. т.6, 17:40 – 20:25; Трудове т.14;
Всички тези твърдения не са потвърдени от независими източници.


Работа като сугестолог
Във връзка с лекарската работа Лозанов достига до изводи в подкрепа на хипотезите за съществуване на значителни по обем и качество резерви на мозъка (неоползотворени функции, които не познаваме) и за възможността да се създадат учебни, лечебни, възпитателни и изобщо комуникативни методи за оползотворяването им. Тези хипотези са опровергани от съвременната наука за мозъка.[4]

Лозанов създава и ръководи 20 години (1966 – 1985) Държавен научноизследователски институт по сугестология, който достига 100 служители щатен персонал и който успява да снабди с най-модерната за времето електрофизиологична лаборатория. Институтът придобива особена популярност, във връзка с проведените в него изследвания на Ванга.[1] [5] [6]


Създава и ръководи 10 години (1985 – 1994) Научен център (факултет) по сугестология и развитие на личността към Софийския университет.

Създава и ръководи 6 години в Австрия Научен институт за изследване на ученето. През периода 1966 – 1979 г. д-р Лозанов посещава различни страни по света, негови и в сътрудничество с д-р Е. Гатева трудове са издадени на няколко езика: английски, италиански, немски, шведски. Трудове т.10 и 19
Американска телевизия заснема интервю, в което той обяснява методиката на сугестопедията. Външ. препр. т.2

Научна дейност

През 50-те години на ХХ век д-р Лозанов използва хипнозата в своята лечебна и изследователска дейност. Извършва изследвания на хипнотичната възрастова регресия (връщане към минали възрастови и функционални състояния) и наблюдава как след внушени в хипноза детски възрасти, петима негови пациенти възстановяват детския си почерк и начин на рисуване.

Той постига и възрастова регресия до 2-дневна възраст и наблюдава неасоциирани движения на очните им ябълки, характерни за новородените. Според него тези феномени не могат да се изиграят или симулират и достига до извода, че най-вероятно механизмите на хипермнезията (свръхприпомнянето) се разширяват непосредствено и върху двигателните функции, и върху по-широки нервни структури (виж и статията Хипноза – „Приложение“). Трудове т.1 и 9

От началото на 60-те години на ХХ век започва да търси безопасни пътища за разкриване на предполагаемите скрити резерви на човешкия мозък/ум, които днес е известно, че не съществуват в този вид. На основата на своите експериментални опити и теоретични проучвания слага началото на науката сугестология, която има за свой предмет един нов тип сугестия.

Далеч от хипнозата и клиничното внушение, които се характеризират със своя команден и потискащ свободната и творческа изява на човека характер, при този тип общуване се дава възможност на личността да избира, едновременно разсъдъчно и интуитивно, според своята структура и диспозиция измежду широк спектър от комплексни стимули, които сложно се асоциират, сгъстяват, кодират, символизират и усилват.

Изборът става поради външната оркестрация на символите, в съответствие с психофизиологичните закономерности на личността. Стимулите постъпват отвън или възникват в личността не само в тесните рамки на съзнанието, но едновременно и в по-голяма степен – и в различните многобройни нива на парасъзнанието.

Периферните перцепции и емоционалните стимули са два основни физиологични механизма, които поради своята важност са широко застъпени в теорията за внушението на д-р Лозанов. Трудове т.11 и 23

От средата на 60-те години на ХХ век д-р Лозанов започва експериментирането и разработването на една здравно-учебна система, сугестопедия, базирана на теорията за внушението.

Чрез хармонизиране на учебния процес се десугестират – освобождават участниците в него от наложените социални исторически норми за ограничените възможности на човешкия мозък/ум и едновременно с това се сугестира – стимулира цялата личност – и интересите, и възприятията, и интелектуалната активност, и мотивацията, и креативността и се постига един благоприятен психохигиенен, психотерапевтичен ефект. Трудове т.11 и 23

Постигнатите резултати са докладвани и на Международната седмица по Психосоматика в Рим през 1967 г. Трудове т.16

Сугестопедията е проучена и от работна група на ЮНЕСКО през 1978 г. (виж и статията Сугестология – „Признание“).

Най-разпространена в целия свят е сугестопедичната методика за обучение по чужди езици.





Learn English in 3 Hours - ALL You Need to Speak English




През 1966 г. на Държавния научноизследователски институт по сугестология е възложено да изследва феномена Ванга. През следващите пет години в него са извършени анкетни проучвания на 7000 души, които са посетили Ванга. Резултатите са показали, че на 70% от хората тя е познала миналото, настоящето и бъдещето. [5]

През 1967 г. д-р Лозанов достига до схващането за единен лечебен механизъм, който обуславя ефекта на повечето психолечебни методи (отрегиране, анализ, внушение в будно състояние и в хипноза, убеждение и превъзпитание). Въз основа на това той разработва т.нар. „интегрална психотерапия“, при която се използват максимално възможностите на много от съществуващите психотерапевтични методики, които според него имат и обща сугестивна база. Трудове т.9 (стр.68 – 69) и т.11 (стр.28)
Постигнатите резултати са докладвани на Международната седмица по Психосоматика в Рим през 1967 г. и на Международния конгрес по Групова Психотерапия във Виена през 1968 г. Трудове т.15 и 17;

Кончина
През 2009 г. Софийският университет издава последната книга на проф. Георги Лозанов, която завършва с думите:
„С помощта на моите прекрасни и благородни приятели от целия свят, аз направих, каквото можах. Надявам се, че бъдещите поколения ще последват нашите стъпки. Това е перспектива за една нова култура.“ Трудове т.24, стр.219
Книгата е издадена само на английски език в годината предхождаща Международната научна конференция по сугестопедия, проведена през 2010 г. в Сливен, която е последната с участието на проф. Лозанов. Външ. препр. т.4
Проф. Георги Лозанов умира на имения си ден, на 6 май 2012 г., в град Сливен. [7]
От 2015 г. в България ежегодно се провеждат научни конференции по сугестопедия. През 2016 г. по случай 90-годишнината от рождението на проф. Лозанов, Софийският университет е домакин на международна научна конференция по сугестопедия. Темата на конференцията е: „Безкрайните човешки възможности. Надежда за нова култура на общуване“.Външ. препр. т.4; [8]

За себе си
„Бях много чувствително дете. Майка ми почина, когато бях на две години. Не я помня, но знаех за нея като личност прекрасни неща. Исках да бъда като нея. От най-ранна възраст и досега винаги при трудни решения се обръщам мислено към нея и тя като че ли ми отговаря.
Аз знаех и зная, че тя съществува някъде и някак си. Животът ми беше тежък, но с нейната непрекъсната подкрепа, извличах поука и бях най-щастливият човек на земята. Бях на 18 години, когато комунистите дойдоха на власт и ме арестуваха, поставиха ме сам в килия и ме инквизираха всеки ден, защото не съм предал на полицията съществуването на младежка конспирация на мои приятели против тях. Накрая ме освободиха, но ме поставиха под наблюдение. Смених няколко пъти местоживеенето си и адреса си, за да ми загубят дирите, и успях да се запиша в университета. Професор, приятел на семейството на майка ми, успя тихомълком да ме възстанови и да ме изпрати на работа в периферията. Възстанових се, но често попадаха на мен и трябваше да сменям местоработата си или да се справям с безкрай конфликти. Навсякъде ме искаха за работа, но не можеха дълго да ме задържат поради досието ми в полицията. Но откритията ми в областта на умствените резерви станаха известни. ...“
„... Правителството не искаше да разпространявам в целия свят. То искаше да работя само за България. Спряха ме на границата при служебна командировка за САЩ, взеха ми паспорта и ме поставиха под домашен арест, който продължи 10 години, до промяната през 1989 г. Нямах право да пътувам, спряха ми лекциите в университета и по телевизията, нямах право на писма, нямах право да публикувам, не можех да говоря по телефона с чужбина и т.н. Можех само да се движа между дома и института. През това време имитатори от чужбина предложиха на света разни техни варианти от мое име, които нямаха нищо общо с истинската сугестопедия. Не можех да се защитя, дори нямах пълна информация какво става по света.
След политическата промяна през 1989 г. отново добих свободата си и обучавах преподаватели и лекари, но не можех много да пиша, защото трябваше да работя за да се издържам. ...“ [1]



Тема non stop online когато превеждах Белене АЕЦнови [re: jaytee]  
Автор siropino (антифашист)
Публикувано12.01.21 09:59



b]Тъкмо се опитвах да вместя линка за техния пореден непризнат българин [URL]https://www.youtube.com/watch?v=r9d07-a6zsk[/URL] Проф.д-р Георги Лозанов - поредният непризнат българин! - и станах обект на сериозна хакерска атака.



САМО ЛУД РОДИТЕЛ БИ ПОВЕРИЛ НАЙ-СКЪПОТО СИ НА ПОДОБНИ ПСИХОМАНИПУЛАТОРИ ДА ГИ УЧАТ - НА КАКВО? - ДОКАТО СПЯТ.

ДА НЕ СИ ВЪОБРАЗЯВАТ, ЧЕ ТОДОР ЖИВКОВ СЛУЧАЙНО Е ИНТЕРВЕНИРАЛ?

ТРЯБВАЛО ДА ГО ТИКНЕ ДОЖИВОТ В ЗАТВОРА. КАТО СЪЗДАТЕЛ НА ПОМАГАЛО ЗА ПЕДОФИЛИ.

И ПОМАГАЛО 3А ТВОРЦИ НА КУЛТОВЕ НА ФЛОЙД В САЩ.


Нищо чудно. Голяма част от българите в чужбина са учили английски, немски и други езици по неговата сънна метода.

Останалите са НЕЛОЯЛНАТА КОНКУРЕНЦИЯ НА ПРЕВОДАЧИТЕ В БЪЛГАРИЯ, ПРИТЕЖАВАЩИ ДИПЛОМИ ЗА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ.


ПОЧИТАТЕЛИТЕ НА ДЪНОВ ОТ СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ СА МИ ИЗДАЛИ ДИПЛОМА С НЕВЯРНО СЪДЪРЖАНИЕ - ЗА ДА МЕ ЕЛИМИНИРАТ ОТ ПАЗАРА, И ПОДЛЕЖАТ НА НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ. С ВЪПРОСА ВЕЧЕ СЕ ЗАНИМАВА ДАНС - ДА ЗАБРАВЯТ ЗА КРИСТАЛНО ЧИСТИТЕ СИ ДОСИЕТА РАЗНИТЕ МУ ТАМ АКАДЕМИЧНИ КАДРИ.



Проф. д-р Георги Кирилов Лозанов, д.м.н. (1926 – 2012) е български учен, психиатър, невролог, психолог и педагог, създател на сугестологията, сугестопедията и интегралната психотерапия, известен и като изследовател на Ванга.


Съдържание
Биография
Произход
Роден е на 22 юли 1926 г. в София. Баща му е асистент в Софийския университет, след това училищен инспектор, директор на училище и учител по история, а майка му – юрист. [1]

Образование и специализации
Завършва гимназия като първи по успех, учи шест години медицина в Медицински университет – София (тогава Медицинска академия, дипломира се през 1952 г.) и веднага след това три години специализира психиатрия и неврология, като се насочва главно към психотерапията. Подготвя дисертация в БАН и получава специализация по физиология на мозъка. Едновременно с това следва в Софийския университет второ висше образование по педагогика и психология (дипломира се през 1963 г.). Междувременно завършва първите си експерименти по сугестопедия и в тази област защитава дисертация за доктор на науките през 1972 г. През 1981 г. му е присъдено звание старши научен сътрудник I ст.. [1] [2] [3]

Лекарска практика

По време на специализацията си и след това, общо пет години (1952 – 1957) работи в най-големите психиатрични болници в страната (Бяла и Курило), като последните две години е директор на болницата в Курило.

Работи девет години (1957 – 1963) в Градския психоневрологичен диспансер – София, психиатрия с приходящо болни и две години (1963 – 1965) в института за следдипломна квалификация ИСУЛ, където обучава лекари по психотерапия.

ЧЕТЕ ЛЕКЦИИ ЗА ДЪНОВИЗМА ПРЕД БЪЛГАРСКИ ПСИХИАТРИ В УНИВЕРСИТЕТА.
[URL]http://dr-lozanov.com/bg/photos.htm[/url]


Интервю пред американска телевизия през 70-те години на миналия век.

USA IS INFECTED TILL 70'S WITH THIS METHOD FOR MAKING A REVOLUTIONS.

Едновременно с тези дейности, извън работното си време провежда експериментална работа в БАН върху функциите на мозъка. [1]

През 1963 г. излиза от печат първото по рода си в България „Ръководство по психотерапия“, което е написано от четирима български психиатри. Авторският колектив е ръководен от проф. Ем. Шаранков, който изготвя първата глава, озаглавена „Психотерапията и нейната същност“, втората глава „Внушението“ е дело на д-р Лозанов, третата глава „Хипнозата“ е написана от д-р Ив. Петров и четвъртата глава „Отреагирането“ е изготвена от д-р Ат. Атанасов.Трудове т.4


В ръководството д-р Лозанов разглежда тези теми: Психология и физиология на внушението, Внушение и самовнушение/убеждение/хипноза, Лекарят и болният, Особености при лекуването с внушение и Показания за лекуване с внушение. Разгледани са различни случаи от практиката на д-р Лозанов. Някои от тях са демонстрирани пред семинар по психотерапия в Градския психоневрологичен диспансер – София, а други пред Научното дружество на психиатрите в София през 1960 г. Трудове т.4, стр.83 – 91

През 1965 г. Лозанов прилага сугестивна, нехипнотична анестезия по време на коремна хирургическа операция. Касае се за 50-годишен пациент с голяма ингвинална херния, който има опасения за сърцето си, ако се използва медикаментозна наркоза. В продължение на 20 дни преди операцията болният е подготвян психически чрез убеждаващи и сугестиращи разговори за безболезненото ѝ протичане, минимална кръвозагуба и съкратен след-оперативен период. Той е знаел през цялото време, че няма да бъде опериран с медикаментозна наркоза, нито с хипноза.

От оперативния протокол става ясно, че операцията е започнала на 24 август 1965 г. в 9:00 ч. и е продължила 50 минути. Оператор е д-р Иван Калъпов, асистира д-р Веселин Танев, оперативна сестра: Елисавета Виденова, упойка: сугестивна локална анестезия. Д-р Лозанов чрез словесен контакт поддържа упойката. Пациентът разговаря, отговаря адекватно и е в пълно съзнание. След почистване на оперативното поле е направено предварително одраскване със скалпел за проверка на обезболяването, болният не реагира. След това е направен типичният кожен разрез в дясната слабина с дължина 12 см. Кървенето е като при новокаин. Описани са и останалите хирургически манипулации. Прави впечатление, че към края на операцията болният е почувствал остра болка, ето защо, за да не се травмира и с допълнителна сугестивна цел по механизмите на „плацебо“ е поставен 12 куб. см. 0,5% новокаин. В края на операцията пациентът се усмихва и се чувства отлично. След-оперативният период е преминал без абсолютно никакви болки. Конците са свалени пет дни след операцията, раната е в отлично състояние, оздравителният процес върви ускорено.

Според Лозанов извършената операция с внушение в будно състояние можем да приемем, че е преминала успешно, тъй като в продължение на 50 минути само за около 2 минути се е появила болка – и то на места, на които се появява болка и при обикновена медикаментозна анестезия. Извършената операция доказва, че внушението в будно съзнание при хирургически интервенции може да бъде равно по сила на внушението в хипноза. Трудове т.9 (стр.167 – 170)

Операцията е документирана на филм и е докладвана на Международен психосоматичен конгрес в Рим през септември 1967 г. Външ. препр. т.6, 17:40 – 20:25; Трудове т.14;
Всички тези твърдения не са потвърдени от независими източници.


Работа като сугестолог
Във връзка с лекарската работа Лозанов достига до изводи в подкрепа на хипотезите за съществуване на значителни по обем и качество резерви на мозъка (неоползотворени функции, които не познаваме) и за възможността да се създадат учебни, лечебни, възпитателни и изобщо комуникативни методи за оползотворяването им. Тези хипотези са опровергани от съвременната наука за мозъка.[4]

Лозанов създава и ръководи 20 години (1966 – 1985) Държавен научноизследователски институт по сугестология, който достига 100 служители щатен персонал и който успява да снабди с най-модерната за времето електрофизиологична лаборатория. Институтът придобива особена популярност, във връзка с проведените в него изследвания на Ванга.[1] [5] [6]


Създава и ръководи 10 години (1985 – 1994) Научен център (факултет) по сугестология и развитие на личността към Софийския университет.

Създава и ръководи 6 години в Австрия Научен институт за изследване на ученето. През периода 1966 – 1979 г. д-р Лозанов посещава различни страни по света, негови и в сътрудничество с д-р Е. Гатева трудове са издадени на няколко езика: английски, италиански, немски, шведски. Трудове т.10 и 19
Американска телевизия заснема интервю, в което той обяснява методиката на сугестопедията. Външ. препр. т.2

Научна дейност

През 50-те години на ХХ век д-р Лозанов използва хипнозата в своята лечебна и изследователска дейност. Извършва изследвания на хипнотичната възрастова регресия (връщане към минали възрастови и функционални състояния) и наблюдава как след внушени в хипноза детски възрасти, петима негови пациенти възстановяват детския си почерк и начин на рисуване.

Той постига и възрастова регресия до 2-дневна възраст и наблюдава неасоциирани движения на очните им ябълки, характерни за новородените. Според него тези феномени не могат да се изиграят или симулират и достига до извода, че най-вероятно механизмите на хипермнезията (свръхприпомнянето) се разширяват непосредствено и върху двигателните функции, и върху по-широки нервни структури (виж и статията Хипноза – „Приложение“). Трудове т.1 и 9

От началото на 60-те години на ХХ век започва да търси безопасни пътища за разкриване на предполагаемите скрити резерви на човешкия мозък/ум, които днес е известно, че не съществуват в този вид. На основата на своите експериментални опити и теоретични проучвания слага началото на науката сугестология, която има за свой предмет един нов тип сугестия.

Далеч от хипнозата и клиничното внушение, които се характеризират със своя команден и потискащ свободната и творческа изява на човека характер, при този тип общуване се дава възможност на личността да избира, едновременно разсъдъчно и интуитивно, според своята структура и диспозиция измежду широк спектър от комплексни стимули, които сложно се асоциират, сгъстяват, кодират, символизират и усилват.

Изборът става поради външната оркестрация на символите, в съответствие с психофизиологичните закономерности на личността. Стимулите постъпват отвън или възникват в личността не само в тесните рамки на съзнанието, но едновременно и в по-голяма степен – и в различните многобройни нива на парасъзнанието.

Периферните перцепции и емоционалните стимули са два основни физиологични механизма, които поради своята важност са широко застъпени в теорията за внушението на д-р Лозанов. Трудове т.11 и 23

От средата на 60-те години на ХХ век д-р Лозанов започва експериментирането и разработването на една здравно-учебна система, сугестопедия, базирана на теорията за внушението.

Чрез хармонизиране на учебния процес се десугестират – освобождават участниците в него от наложените социални исторически норми за ограничените възможности на човешкия мозък/ум и едновременно с това се сугестира – стимулира цялата личност – и интересите, и възприятията, и интелектуалната активност, и мотивацията, и креативността и се постига един благоприятен психохигиенен, психотерапевтичен ефект. Трудове т.11 и 23

Постигнатите резултати са докладвани и на Международната седмица по Психосоматика в Рим през 1967 г. Трудове т.16

Сугестопедията е проучена и от работна група на ЮНЕСКО през 1978 г. (виж и статията Сугестология – „Признание“).

Най-разпространена в целия свят е сугестопедичната методика за обучение по чужди езици.





Learn English in 3 Hours - ALL You Need to Speak English




През 1966 г. на Държавния научноизследователски институт по сугестология е възложено да изследва феномена Ванга. През следващите пет години в него са извършени анкетни проучвания на 7000 души, които са посетили Ванга. Резултатите са показали, че на 70% от хората тя е познала миналото, настоящето и бъдещето. [5]

През 1967 г. д-р Лозанов достига до схващането за единен лечебен механизъм, който обуславя ефекта на повечето психолечебни методи (отрегиране, анализ, внушение в будно състояние и в хипноза, убеждение и превъзпитание). Въз основа на това той разработва т.нар. „интегрална психотерапия“, при която се използват максимално възможностите на много от съществуващите психотерапевтични методики, които според него имат и обща сугестивна база. Трудове т.9 (стр.68 – 69) и т.11 (стр.28)
Постигнатите резултати са докладвани на Международната седмица по Психосоматика в Рим през 1967 г. и на Международния конгрес по Групова Психотерапия във Виена през 1968 г. Трудове т.15 и 17;

Кончина
През 2009 г. Софийският университет издава последната книга на проф. Георги Лозанов, която завършва с думите:
„С помощта на моите прекрасни и благородни приятели от целия свят, аз направих, каквото можах. Надявам се, че бъдещите поколения ще последват нашите стъпки. Това е перспектива за една нова култура.“ Трудове т.24, стр.219
Книгата е издадена само на английски език в годината предхождаща Международната научна конференция по сугестопедия, проведена през 2010 г. в Сливен, която е последната с участието на проф. Лозанов. Външ. препр. т.4
Проф. Георги Лозанов умира на имения си ден, на 6 май 2012 г., в град Сливен. [7]
От 2015 г. в България ежегодно се провеждат научни конференции по сугестопедия. През 2016 г. по случай 90-годишнината от рождението на проф. Лозанов, Софийският университет е домакин на международна научна конференция по сугестопедия. Темата на конференцията е: „Безкрайните човешки възможности. Надежда за нова култура на общуване“.Външ. препр. т.4; [8]

За себе си
„Бях много чувствително дете. Майка ми почина, когато бях на две години. Не я помня, но знаех за нея като личност прекрасни неща. Исках да бъда като нея. От най-ранна възраст и досега винаги при трудни решения се обръщам мислено към нея и тя като че ли ми отговаря.
Аз знаех и зная, че тя съществува някъде и някак си. Животът ми беше тежък, но с нейната непрекъсната подкрепа, извличах поука и бях най-щастливият човек на земята. Бях на 18 години, когато комунистите дойдоха на власт и ме арестуваха, поставиха ме сам в килия и ме инквизираха всеки ден, защото не съм предал на полицията съществуването на младежка конспирация на мои приятели против тях. Накрая ме освободиха, но ме поставиха под наблюдение. Смених няколко пъти местоживеенето си и адреса си, за да ми загубят дирите, и успях да се запиша в университета. Професор, приятел на семейството на майка ми, успя тихомълком да ме възстанови и да ме изпрати на работа в периферията. Възстанових се, но често попадаха на мен и трябваше да сменям местоработата си или да се справям с безкрай конфликти. Навсякъде ме искаха за работа, но не можеха дълго да ме задържат поради досието ми в полицията. Но откритията ми в областта на умствените резерви станаха известни. ...“
„... Правителството не искаше да разпространявам в целия свят. То искаше да работя само за България. Спряха ме на границата при служебна командировка за САЩ, взеха ми паспорта и ме поставиха под домашен арест, който продължи 10 години, до промяната през 1989 г. Нямах право да пътувам, спряха ми лекциите в университета и по телевизията, нямах право на писма, нямах право да публикувам, не можех да говоря по телефона с чужбина и т.н. Можех само да се движа между дома и института. През това време имитатори от чужбина предложиха на света разни техни варианти от мое име, които нямаха нищо общо с истинската сугестопедия. Не можех да се защитя, дори нямах пълна информация какво става по света.
След политическата промяна през 1989 г. отново добих свободата си и обучавах преподаватели и лекари, но не можех много да пиша, защото трябваше да работя за да се издържам. ...“ [1]




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.