Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:05 13.05.24 
Непрофесионални
   >> ЛГБТ, БДСМ
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: Nikam]  
Автор Hopтттчe (2.0?)
Публикувано21.03.04 19:54



Да, едно от най-трудните неща е човек да бъде сдържан в гнева си, дори когато има всичко емоционални основания на света да за противното.

Все едно да излезе депутат от група А в парламента и да зпочне да навива, че тия от група Б са гадни, долни, психично обременени, перманентно комплексирани и т.н.

Не че е невъзможно, ама какъв е смисълът, и за какво говори... Трябва да си даваме нужния аванс от търпение и уважение. Разбира се, всеки решава сам как да се държи...

Съвсем между другото, една от по-съвременните идеи не класира хетеро- и хомосексуалността като някакви противоположни краища на обща скала, в чиято междинна област стои бисексуалността като нещо промеждутъчно.

Вместо това, сексуалността се разглежда като комбинация от две независими съставки: хомосексуалност хетеросексуалност.

Ниска хомо + ниска хетеро == асексуалност
Ниска хомо + висока хетеро == хетеросексусалност
Висока хомо + ниска хетеро == хомосексуалност
Виокса хомо + висока хетеро == бисексуалност

Въпреки че това е само изящна възможност, тя намеква че нещата може и да не са дотам решени и ясни все още.

Велики мислители в началото на 20-ти век са казвали, че "зданието на физиката е вече иградено и завършено, само на хоризонта има две неясни смътни облачета, които скоро ще бъдат разрешени". Неясните облачета обаче катурнали цялата самоувереност на тогавашната наука.

Разбирам, че имаш отрицателен опит с бисексуални. Но има и хора, които са имали отрицателен опит с гей хора. Това обаче не дава право на никой да обижда въз основа на сексуална ориентация. А изрази като "подмолни", "лъжливи", "нагли" и т.н. са си обида, както и да го погледнеш, и то именно въз основа на сексуална ориентация. Излиза, че ние, гейовете, дето претендираме за справедливост, и които държим да не ни обиждат въз основа на сексуална ориентация, правим какво? Обиждаме други въз основа на сексуалната им ориентация. Помага ли ни това? Решава ли ни проблемите? Може би ни прави по-приемливи за околните?

Надали.

Никой не може да очаква и да настоява ти, или който и да е, да приемеш в сърцето си тези хора и да преливаш от любов към тях. Но елементарното гражданско съзнание би трябвало да води до по-разумно и контролирано поведение.

Разбирам, че ти е трудно, но и ние не падаме от Марс, и живеем в същото това общество и също имаме опит с различни хора.

Наистина, "гей" в много случаи се използва като общо нарицателно за ЛГБТ хората. Но в този случай "ЛГБТ" е по-еднозначно и възпримемано назоваване на нещата с имената им. Именно защото всички сме първо хора, и защото сме уж цивилизовани, би трябвало да проявяваме възможно повече разум.

Дъгата ни обединява всички -- Л, Г, Б, Т.

И то не за да ни противопоставя на хетеро- хората, а за да ни сближи с тях.

Редактирано от Hopтттчe на 21.03.04 20:47.



Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: Nikam]  
Автор Hopтттчe (2.0?)
Публикувано21.03.04 21:35



> Това го правя непрекъснато, постоянно, но в замяна
> знаеш ли какво получавам - лъжа, измама, подигравка,
> криеница, и какво ли още не, но не и това, с което би
> следвало да се отвърне на едно такова поведение.

В случая нямам предвид да им даваш този аванс в личния си живот и сърцето си. Не че това би било лошо, просто ми се вижда по-трудно достижимо.

Говоря по-скоро за места като този клуб например. Предполага се това да е клуб, където се обсъждат въпроси, засягащи ЛГБТ хората.

> С това съм абсолютно несъгласен, не само като медик, но и като
> човек. Самите категории хетеросексуален и хомосексуален
> са взаимно изключващи се, и затова, не могат да бъдат
> съставени от ниска или висока хетеро- и хомо- съставка.

Аз не съм медик и това са го писали хора, дето са си специалисти. За прекалената увереност в науката вече споменах. А това че хомо и хетеросексуалността изглеждат взаимно изключващи се, не означава, че не могат да бъдат представени като сума от две независими съставки по горната схема. Защото по същата тази схема хомо и хетресексуалността в крайна сметка пак се изключват взаимно, но и се допълват взаимно, и заедно допълват би- и асексуалността. Схемата в изложена в статията тук:

, като в статията е цитирана литература (става дума за монография, публикувана от института "Кинси" през 1990 г.). Доколкото имам впечатления асексуалността изобщо не е някакво ново понятие. Мисля че Елия е по-добре подкована за нея.

> Що за лозунг е това?
> Какво означава елементарно гражданско съзнание???

Един елементарен пример за елементарно гражданско съзнание е да се въздържиш да извадиш пищова да гръмнеш келнера затова че не ти се е усмихнал когато ти е поднесъл ордьовъра.

Друг, не толкова елементарен пример е, да не убиеш този, който е по-красив или умен от теб... Изниква ми в главата покрай историята с онези млади момичета...

Колкото до промяната на средата, за която говориш -- подкрепям те. И правя каквото ми е по силите. Но сипенето на обиди въз основа на сексуалната ориентация е (поне според мен) по-скоро израз на безсилие, отколкото на някаква революционна смелост.

Казваш, че това не са обиди, а честни характеристики, които според теб са обосновани. Всъщност, има поне един просто тест, за да се прецени дали нещо е обида. Представи си, че някой изрича същите неща по твой и мой адрес, и то не защото ти или аз конкретно сме показали такива "качества", а защото тоя някой има вече отрицателен опит с такива като теб и мен (гейове). Е, щеше ли да го приемеш като обида?

Басирам се, че именно като обида би го приел, и още как.

Ето защо смятам, че дори и да имаш отрицателен опит, характеристиките имаш морално право да ги отправяш единствено и само спрямо конкретните хора, които са те засегнали. Но не и да обиждаш всеки един въз основа на бисексуалната му ориентация.

Дори и в някой учебник да пише, бисексуалността е патология. Щото още има медици, които лекуват патологичната според тях хомосексуалност с ток в тестисите.

В цивилизования свят "околната среда", за която говориш, е съвкупността от закони, по които живее обществото. Затова ЛГБТ организациите се борят именно в тази посока. И тия закони ще се приемат рано или късно дори тук, именно защото ще направят повече хора по-щастливи (това е най-вътрешната причина, ако ще и конюнктурната да е съвсем друга). Така че не мисля, че оръжието е сложено и сме свели глава под меча.

Редактирано от Hopтттчe на 21.03.04 21:59.



Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: Nikam]  
Автор Hopтттчe (2.0?)
Публикувано22.03.04 10:27



Имах предвид конкретната статия, зад която стои конкретна литература и конкретни имена. Разбира се че в науката може да има всякакви становища.

Ти автоматично отхвърляш другата гледна точка, опитвайки се да я омаловажиш с репликата, че това е опит да се тълкуват нещата през призмата на нечии собствени убеждения. И си напълно прав, че времето и аргъументите отсяват фалшивите и погрешните тези. И че най-често в науката нещата се оказват някъде по средата. Този процес за сексуалността, като гледам е далеч от приключване. Точно това исках да илюстрирам с примера. Цитатът лично от Кинси е от първата половина на 20-ти век, но монографията излиза през 1990 и съдържа работи до 1990. Много книги за теорията на относителността и квантовата механика съдържат мото от времето на Нютон и Галилей, и не се съмнявам че такава е практиката и в други науки. Все пак, всички стъпват на раменете на гиганти, за да погледнат по-надалеч.

Таксономията не е наука за класификация на микроогранизмите.

Таксономията представлява научна класификация на обекти и явления изобщо (в частност може да се прилага към микроорганизмите). И е първата крачка, когато се подходжда към даден кръг от явления, първа крачка към опита да се обяснят. Мога да ти посоча редица примери от физиката и астрономията в този дух. Дихотомията е един от най-простите инструменти на таксономията, но ясно че не можем да очакваме най-плодотворната таксономия на всички явления да е простата дихотомия. Щото формално може да се прави всякаква класификация, но едни няма да са плодотворни, други няма да са достатъчно обхватни.

Хората са казали, че задаването на правилен въпрос вече осигурява половината от отговора. В известен смисъл намирането на правилната таксономия е част от стремежа към правилно поставяне на въпросите.

Дихотомията може в много случаи да изглежда привлекателна на пръв поглед, но дали е подходяща се определя въз основа на съответния кръг от явления. Наитина е добре нещата да се опростяват максимално (бръснача на Окам), но не повече, отколкото е възможно.

Напомям също, че това не е самоиздържана статия, а само един обобщаващ предговор в сериозна монография. Абсурд е да се очаква, че в предговора ще са вградени, посочени и описани доказателствата и обосновките, иначе той би се превърнал в самата монография. Така че основанията за твърдението, че с дихотомичните категории не могат да се отразят реалиите, са в монографията. И се съмнявам "как да не могат, като могат", да е някакъв сериозен аргумент.

Какво съдържа момчето.ком си е отделна тема и не виждам нищо общо с това, за което говорим тук.

Ние не сме медици, проблемите на медицината и биологията не можем да решим, можем само да се образоваме взаимно, което е готина част от играта.

Но основният проблем тук не е как биологията и медицината ни разпределят по шкафове, а как се отнасяме като човеци един с друг. Добре ли е да се обиждаме на основата на сексуална ориентация.

Щото медицината и биологията нямат нищо, ама нищо общо с обидите, които сипем помежду си, ако ще бисексуалността някой ден да се окаже виновна за най-лошите неща на тоя свят (в което аз поне дълбоко се съмнявам).



Тема Re: лесбийканови [re: jaytee]  
Автор soldier of fortuneМодератор ()
Публикувано22.03.04 10:35



За мен и може би много други момичета не е обидна. Дори се гордея, че съм такава и не го крия. Уви много често хората ме класифицират просто като "лесбийката" (влагайки само сексуалния смисъл на думата - че аз не правя денонощно само секс! Имам си и име!) и нищо повече... Нали трябва да си първо човек, после жена и ако осъзнаеш влечението си към жени да се наречеш лесбийка...?
Повечето хора забравят първите две...

.....and let the sun shine....


Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: Nikam]  
Автор Hopтттчe (2.0?)
Публикувано22.03.04 12:36



В мотото ясно се вижда в какъв контекст се използват думите категория, таксономия и дихотомия. Мотото не е обосновка на нищо, а е именно мото. Създава контекст.

Не разбирам също за каква остъпчивост говориш, при положение че става въпрос трябва ли да обиждаме на основа на сексуална ориентация или не. Никой в ЛГБТ клуба не те е нападал на основа на сексуалната ти ориентация. Няма шамар, каква отстъпчивост и какъв отпор тогава?

Ако ще си говорим за личен опит, ми и аз познавам бисексуални. И най-продължителната ми и стабилна връзка беше именно с бисексуален. И аз имам познати и приятели, с които си говорим на тази тема. Досега не съм чул някой наяве да сипе хули към всички бисексуални. Ако имам лични притеснения и разочарования от някого, те са си именно лични спрямо него. Никога не ми е хрумвало да ги пришивам към сексуалната му ориентация. Още един пример. В живота ми досега само един-единствен път ми се е налагало да отстраня хирургически някого от живота си. Много ми беше тъжно да го направя, но нямах друг изход и се надявам да не ми са налага никога вече. Та, този, който "отстраних" е именно гей. Оттатък мозъка на костите си, без следа от интерес към жени. И какво сега, един личен опит срещу друг? Просто ваденето на генерални изводи на такива неща е печално опасно. Личните опити на хората се допълват, а не си противостоят, защото винаги са в контекст на различни животи и обстоятелства.

Това просто е път без изход. Не води наникъде. Освен към пропасти и самозатваряне.

Мисля че позициите са ясни де, и надали има смисъл да ги повтаряме. Ти смяташ, че личният ти опит ти дава право да обиждаш бисексуалните на основа на сексуалната им ориентация. А аз смятам, че такова право нямаш.



Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: Nikam]  
Автор Hopтттчe (2.0?)
Публикувано22.03.04 16:22



> Няма смисъл да се продължава подобен спор.

Боя се че е точно така...



Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: soldier of fortune]  
Автор AЛБATPOC (прелитащ...)
Публикувано24.03.04 19:10



Прочетох списъка с думичките и не зная да се смея ли или да плача... иде ми да направя и двете.Все пак нека ви кажа че ако това е клуб само по сексуална ориентация (твърдо хетеросексуален съм) то мястото ми не е в него но поради определени причини разбирам много добре какво значи да бъдеш отритнат от обществото.
Само като любопитен факт ще изкоментирам че аз самият използвам думата "педал" доста често и само като квалификация на поведението на някого но не и като израз на сексуалната му ориентация.
Засега от мен толкова.

ще полетиш ли с мен


Тема педалнови [re: AЛБATPOC]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано24.03.04 21:49



Фактът, че употребяваш думата "педал", за която знаеш, че означава "хомосексуален мъж", в отрицателен смисъл - за да квалифицираш нечие поведение, което намираш за неприемливо - означава, че изхождаш от презумпцията, че педалите (=хомосексуалистите) имат неприемливо поведение. Не само това, ти ги използваш за НАРИЦАТЕЛНО за неприемливо поведение, т.е. те са самата илюстрация на неприемливо поведение...

Това е израз на хомофобско отношение.

Ако нямаш нищо против хомосексуалните мъже, не използвай "педал", за да обидиш някого.
Използвай, например... пезевенк :) Или "маскара" :) Или варварин. Или душманин. Или простак. Или тъпанар. Или илитерат :)
Варианти много.
Недей "педал".

Такива дребни неща затвърждават и бетонират същата презумпция, която владее цялото ни общество - че да си гей е обидно

По подобен начин стоят нещата с обидата "селянин".

---

Иначе на мен лично ще ми бъде интересно, ако пишеш тук и изразяваш мнението си по въпроса например как да се преодолее отритността от обществото.
Според мен колкото повече хетеросексуални в клуб ЛГБТ - толкова по-добре: това значи, че търсят диалог и се интересуват от ЛГБТ проблемите. Всеки такъв човек е един глас по-малко в хора на крещящите обиди.

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: ОБИДИ - made in BGнови [re: soldier of fortune]  
Автор kate_ (дива)
Публикувано24.03.04 21:54



“Ееееееее виж го тоя как прилича на лесбийка” !!!

"тоя" или "тая"? не разбрах начи: ти все пак мъж ли си или жена?
транс, би или какво?

====
The ships hung in the sky in much the same way that bricks don't.


Тема лесбийкатанови [re: soldier of fortune]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано24.03.04 22:11



"лесбийкаТА" е неприятно и с това, че изразява предположение, че си ЕДНА

а не си!
може би просто си единствената лесбийка, която този човек познава

това ще се оправи, когато повече лесбийки излязат от стаичката
човек, който познава 2, 3 или повече лесбийки, няма да каже "лесбийкаТА" :)

но разбира се, когато присъстваш някъде в качеството си именно на лесбийка (а не на човек или жена), например в телезизионно предаване, поканена да запознаеш останалите с проблемите на лесбийките в България, тогава ти говориш от името на всички лесбийки и разбира се, че си "лесбийкаТА" - защото изразяваш лесбийСКАТА позиция...

иначе лесбийка разбира се че не е обидна дума, много си е хубава даже - произходът й е свързан с поезия, красота и високообразовани жени, ценени и уважавани и от най-именитите измежду съвременниците си
чудесна дума :)

а гей откъде произлиза, от англ. радостен?
във Викторианска Англия са ги наричали fairies по едно време :) а за мен да те наричат "фея" ("елф") не може да бъде лошо!

From now on, I want you all to call me "Loretta"!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.