Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:24 25.05.24 
Контакти
   >> Приятели
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Трилатерацията...  
Автор heptagram ()
Публикувано22.02.15 20:17



Първо, малко

за добро настроение...

...и така, драги читателки и читатели, днес, докато се връщах от фитнес, установявайки, че сандвичът в Макдоналдс е станал кинта и двайсе, или поне хамбургера от ресторантчето в подлеза до Софийски университет (да, този, където се събират различни пърформъри, както е модерно да се казва напоследък, като напр. цигулари и кукловоди), което означава, впрочем, че е задухал , защото преди тези сандвичи бяха по левче, се сетих, че напоследък разсъждавам повече за това, как работи системата...



...координатите на станциите са известни. На базата на това, колко отдалечен е приемника от всяка една станция, се определя неговото местоположение...

...две станции дават положение на приемника в две точки...

...три станции, в една...

...на теория.

Три станции са достатъчни за установяване позицията на приемника в равнината... Тоест в двуизмерното пространство.

...за позициониране в нашето триизмерно пространство, са необходими четири станции.

...на теория.

...на практика, в случая с GPS, всяка станция излъчва сигнал, с кодирани в него координати на спътника, и час на излъчване, и на базата на това, колко време е било необходимо за сигнала да достигне приемника, се определя разстоянието между станцията и приемника, по известната от 7-ми клас формула, s=v*t, или казано другояче, пътят (разстоянието), е равно на скоростта (на сигнала), в случая с величина c (скоростта на светлината), защото е радиосигнал, който е електромагнитна вълна, а светлината е такъв тип лъчение...

...та какво имаме с GPS? Неточности.

Сигнала се отразява в локалната топография, била тя сгради, или планини.

Освен това, атмосферните условия също оказват някакво влияние, колкото и да е минимално...

...Разстоянието между спътниците, които играят роля на станции, и земната повърхност, е най-общо казано около 12,000 километра!

Сами разбирате, драги читателки и читатели, че атмосферата също оказва някакво влияние... Скоростта на светлината във вода е малко по-ниска от тази във вакуум...

...Както и да е, това не е толкова важно.

Основен фактор за неточности в установянето позицията на приемника, се оказва локалната топография...

...и така, до какъв извод можем да стигнем?

...че технологията GPS е практическо приложение на трилатерацията.


Grace is free, but not cheap.

Редактирано от heptagram на 22.02.15 20:33.



Тема Re: Трилатерацията...нови [re: heptagram]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано22.02.15 20:43



Интересно, значи бензинът поевтиня, а сандвичът в Макдоналдс поскъпна. Да не би американците и на нас да са ни наложили санкции?



Прочетох за джипиесите и на какъв принцип действат. Но, интересно, какво те наведе точно на размисли за джипиесите като си ядеш сандвича след фитнес. Някаква асоциация с нещо ли или просто ей така се сети за това?



Тема Re: Трилатерацията...нови [re: heptagram]  
Автор Polydeuces (Loverman)
Публикувано22.02.15 20:49



Мислех те за сухар. Човек е редно да си признава грешките. Изпусна надморската височина и защо именно тя влияе на точността. И WGS84 изпусна. Но това няма значение.



Cuique suum

Тема Re: Трилатерацията...нови [re: Lucky Eva]  
Автор heptagram ()
Публикувано22.02.15 20:55



...Русия са добрия съсед, а Американците ни шибат с камшика...



...не знам. Просто ми е интересно. Отказах да платя кинта и двайсе за хамбургер, винаги съм давал само левче. Стотинките ми късат портфейла.


Grace is free, but not cheap.

Тема Re: Трилатерацията...нови [re: Polydeuces]  
Автор heptagram ()
Публикувано22.02.15 20:57



...хм, не знам как точно надморската височина е проблем, по-скоро обратното е, би трябвало на високо и открито да ти дава най-точни координати... или може би бъркам?



Grace is free, but not cheap.

Тема Re: Трилатерацията...нови [re: heptagram]  
Автор Polydeuces (Loverman)
Публикувано22.02.15 21:00



Щом мислиш и се интересуваш - ще разбереш.



Cuique suum

Тема Re: Трилатерацията...нови [re: heptagram]  
Автор Lucky Eva (независима)
Публикувано22.02.15 21:02



Сега и Русия и Щатите ни удрят по някой камшик, защото политиците гледат собствените си облаги, а не нашите национални интереси. А облагите на политиците са в разрез с тези интереси, иначе не биха се договаряли за лични облаги. Получават, когато ни предадат, нали така.





Тема Re: Трилатерацията...нови [re: Polydeuces]  
Автор heptagram ()
Публикувано22.02.15 21:18



...интересно, защо не изплюеш камъчето, все пак сме в клуб "Приятели"...



Grace is free, but not cheap.

Тема Re: Трилатерацията...нови [re: heptagram]  
Автор Polydeuces (Loverman)
Публикувано22.02.15 21:24



Не е камъче - геометрия и физика. Оставих те да помислиш и потърсиш сам, щом се интересуваш.

Ето инф:


А може да потърсиш и в Гугъл: gps altitude accuracy


Cuique suum

Тема Re: Трилатерацията...нови [re: Polydeuces]  
Автор heptagram ()
Публикувано22.02.15 21:25



...търсих, но не ми се четеше... надявах се да обясниш с две думи... все пак аз положих доста усилия да заформим тази дискусия... бъди учтив да допринесеш с нещо повече от линкове...



Grace is free, but not cheap.

Редактирано от heptagram на 22.02.15 21:26.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.