Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:04 25.04.24 
Контакти
   >> Приятели
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Да опазим диалекта си!  
Автормuxauл83 (Нерегистриран)
Публикувано07.08.11 13:06



Вярно е, че българският език е много богат на диалекти и регионални говори, но почти навсякъде хората се чудят на говора от моя край. Не става въпрос за някакви ограничени хора, а за такива, които много пътуват в България и в чужбина и би трябвало да са се сблъсквали с най-различни диалекти и местни говори.

И въпреки това им е странно, че по нашенско произнасяме едно деликатно "х" след последна гласна в думите (например вместо вода казваме водах и т.н.). Нещо повече - с течение на времето тази тенденция като че ли намалява и предимно по-възрастните хора практикуват този говор, повечето от младите за мое съжаление се отказват от този начин на говорене.

Имам чувството че съм един от малкото млади хора, които говорят по старо му. Но не смятам, че трябва да си забравя говора, при условие че дори по телевизията най-различни хора е-кат, ме-кат, я-кат и мйекат. Щом те могат да натъртват говорите си, защо нашият говор да не бъде натъртван?

Чудя се защо вместо да развиваме и разширяваме богатството в българския език, то го ограничаваме с официалните форми на езика? Яд ме е да гледам как такъв диалект като този от моя край изчезва.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Авторлuнrвucт (Нерегистриран)
Публикувано07.08.11 16:22



Така е, диалектът на "х" е един от най-редките диалекти по нашите земи и затова трябва да бъде опазен. За разлика от другите видове диалекти, той е говорен от по-малко хора.

За тези, които се интересуват, ето примери за този диалект:

Литературен български: Какво ще кажеш да дойдеш с мен на вечеря?
Х-диалект: Каквох щех кажеш дах дойдеш с мен нах вечерях?

Литературен български: Я какво хубаво кученце, как се казва?
Х-диалект: Ях каквох хубавох кученцех, как сех казвах?*

*тези думи може да се объркат с други, но се разбира от контекста какво се има предвид. Например в това изречение е ясно, че се няма предвид "казвах" като глагол в минало време и 1 лице, а се има предвид "казва" - сегашно време, трето лице.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано08.08.11 12:25



del
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Poзмapия на 08.08.11 16:19.</EM></FONT></P>

Редактирано от Poзмapия на 08.08.11 16:20.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Poзмapия]  
Авторoт aвтopa (Нерегистриран)
Публикувано08.08.11 15:42



Пак простотия! Аз мисля, че например варненците повече умират да се правят на много велики. Опърдяната Варна бил най-хубав град уж. Пък Бургас я бие като маче в дирек.

Упс, паднах на твоето просташко ниво и чак го задминах!
Ако ще пишеш простотии, не пиши в моята тема, ще те помоля!!! Не си желана тук!

И за справка моя говор е много по-хубав от твоя отвратителен източнобългарски диалект, който звучи като развален български, говорен от руснаци. Направо е отвратителен! АКо даден говор тгрябва да бъде затрит, това е източния.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: oт aвтopa]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано08.08.11 16:00



del

"Ако в клуб 40-50 не Ви харесват, считайте се нормален." <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Poзмapия на 08.08.11 16:02.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Poзмapия на 08.08.11 16:19.</EM></FONT></P>

Редактирано от Poзмapия на 08.08.11 16:20.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: oт aвтopa]  
АвторDic (Нерегистриран)
Публикувано08.08.11 21:40



По-леко! Ясно е, че си фрустриран от мнението на госпожата по-горе, но все пак поне го изтри. Иначе и на мен не ми харесват такива мнения. Някои хора за всичко обвиняват другите краища и градове на страната, а те са най-прекрасните, най-умните и най-златните просто! Е, не бива така!

Между другото и аз съм от село, където говорят по същия начин. И винаги ми е било странно как някои хора не могат да разберат говора, при условие, че практикуващите западните и източните говори се разбират помежду си? А те на практика са като различни езици, звучат коренно различно. Западните бият на сръбски, източните на руски (както ти спомена, трудно можеш да направиш разлика между човек говореш на източнобългарски говор и руснак, говорещ с акцент).

Винаги се чудя на хора, които не разбират диалекта, който говоря. Толкова ли е трудно на хората от другите краища на България да ни разбират, питам?! Едва ли е трудно, как я-кащи и е-кащи се разбират, пък нас трудно ни разбират?

Както и да е, нашият диалект е един от най-старите български говори и ако изчезне от употреба българският език ще изгуби говорната си история.

Затова този говор трябва да бъде опазен, практикуван и дори разпространяван, за да запазим разнообразието на българския език. В момента е засенчен от другите говори (и по телевизията пълно с мекащи, екащи, якащи и мйекащи), защото тях ги практикуват повече хора.
Но точно това прави този говор уникален сам по себе си.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Dic]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано09.08.11 09:06



Просто бях подразнена от един постинг в един друг клуб, в който хората от страната, говорещи меко, бяха наредени в някаква по-низша категория. Бяха се усъмнили в умствените им възможности. Също и бяха обвинени в пречене на по-рано пристигналите в София да дишат въздух. Според авторката на постинга, бил действал принципът на скачените гени: мек говор - изхвърляне на боклука през прозореца.

"Ако в клуб 40-50 не Ви харесват, считайте се нормален."

Редактирано от Poзмapия на 09.08.11 09:07.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Poзмapия]  
Автормuxauл83 (Нерегистриран)
Публикувано09.08.11 12:33



Дай да не сменяме темата, става ли?



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано09.08.11 12:41



става.

не точно аз я смених, но все още никой не ми е отговорил в кой регион на България в края на думите, завършващи на гласна се чува лек придихателен звук "х", както е в описания от теб пример.

Ако в клуб 40-50 не Ви харесват, считайте се нормален.


Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Poзмapия]  
Авторkamen (Нерегистриран)
Публикувано09.08.11 13:27



Бяла.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: kamen]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано09.08.11 13:33



приемам, че ти си авторът на темата - михаил 83

коя бяла - варненско, или русенско?

Ако в клуб 40-50 не Ви харесват, считайте се нормален.


Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Poзмapия]  
Авторkamen (Нерегистриран)
Публикувано09.08.11 13:39



Не съм автора.
Познавам много хора от Бяла, Русенско. И те говорят по този начин.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: kamen]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано09.08.11 21:24



Като се замислих, и ние в Г-во, особено които пазим сатрите традиционни говори, употребаваме понякога това леко "х" в края на думите с гласни. това става, когато целим да наблегнем на думата.

Например: Донеси ми пеття"х" чаши от бюфета. Само да поясня, че доста малко хора говорят по този начин вече.

Имах колега в института, от Бяла, но не съм обърнала внимание как говори тя.

Ако в клуб 40-50 не Ви харесват, считайте се нормален.


Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Poзмapия]  
АвторDic (Нерегистриран)
Публикувано11.08.11 18:45



Трябва да се направи нещо против политиката на пренебрегване на говорът на -х. Както виждате официалната наука не говори за този диалект, а говори за другите.

Това си е дискриминация, защото другите говори са привилигировани да ги говорят повече хора. А в същото време по телевизията звучи варненско-гагаузки развален български, македоно-шопски, майнишки и други диалекти.

Хората, произнасящи "х" след последна гласна са репресирани от държавата и се принуждават да променят говора си. С това един от най-старите, но и най-малко изучени диалекти започва да отива в миналото. Това трябва да спре!



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Dic]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано11.08.11 21:12



Май има Институт по български език към БАН, факултети към университети, те са институциите които могат да направят нещо...

Аз освен да си говоря понякога с "х" след гласна на края на думата, друго не се сещам какво да предприема.

Ако в клуб 40-50 не Ви харесват, считайте се нормален.


Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Автор METHOD (peppermint)
Публикувано27.09.11 11:46



А аз мисля, че трябва да почнете ка Х-ъ-кате пред гласни като мангалите





Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Автор shunda (shurdilovich)
Публикувано28.10.11 20:17



аха



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: shunda]  
Авторdilem (Нерегистриран)
Публикувано27.11.11 13:23







Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Авторkpacuтo (Нерегистриран)
Публикувано09.01.12 00:20



Малка корекция - при по-разпространените форми на този диалект не се казва водах, а фодах, защото освен правилото за "х", другото правило е, че буквата "В" се чете като "Ф" когато е в началото на някоя дума. Така Фарнах всъщност е Варна.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: мuxauл83]  
Автор -дядo- ()
Публикувано26.01.12 16:47



А по нашенско, ако "х" е в началото на думата, се изпуска - "хубав" - "убав".

Ако е в края на думата, се заменя с "ф" - "видях" - "видяф"

Ако е в средата на думата, се заменя думата - "охлюв" - "плужек"





Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Poзмapия]  
Автор -дядo- ()
Публикувано26.01.12 16:57



Ураааа! Аз там съм с бан до 2038 година.



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Dic]  
Автор -дядo- ()
Публикувано26.01.12 16:58



Това "фрустриран" на източен диалект ли е или на западен и с каква фреквенция се среща сред популацията?



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: -дядo-]  
Автор petarst (член)
Публикувано02.11.16 21:47



Страхотна тема! И аз съм за съхраняването и практикуването на "диалектите". Кой казва, че са диалекти! Според мен това си е българския език - много богат на различни говори! За що пък да се губи това и да се фиксира в един твърд такъв официален, "правилен" говор. В природата няма такова нещо!
Даже дайте да има вестници, телевизии радиа и тук в интернет който както му идва да си пише и говори. Това че ние софианците не владеем тези говори си е наш проблем :))



Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: petarst]  
Автор Finntroll73 (Независим)
Публикувано05.11.16 01:48



В Норвегия е така както го описваш.Пълна свобода на диалектите.И никой не ти се дърви да ти брои запетайките и това дали говориш правилно.

Най-лесното е да си лош,трудното е да бъдеш добър .
Няма лесен правилен път.


Тема Re: Да опазим диалекта си!нови [re: Finntroll73]  
Автор petarst (член)
Публикувано08.11.16 09:59



интересно,колега..
кажи нещо на норвежки..
а ти от кой край си приятел?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.