Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:40 04.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Фотография
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Утре - Геминидинови  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано12.12.02 12:56



Едва ли ще има много ентусиасти в тоя вятър, студ и мъгла, ама.... Геминидите могат да се гледат на 13ти срещу 14ти, очаква се около 1 на минута.



А някой знае ли колко часа точно е максимума? Ако знае, да каже!..

-----------


Тема Поправканови [re: Zmeu]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано12.12.02 19:03



По думите на Вальо Велков, най-печения метеорен наблюдател в България най-подходящото време за наблюдение и снимки е през нощта 14/15 декември, след залеза на Луната. Максимумът за нас се пада някъде към обяд на 15-ти.

Ето една анимация на метеорна следа от Леонид, направена от негови снимки.
6 х 2 сек, 200/2.8, Kodak T-Max на 12500ASA






Тема Re: Поправканови [re: bobo]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано12.12.02 20:11



Не знам Вальо какви ги разправя, ама според NASA са на 14ти сутринта, според ЕSA пиковете са през деня, но на ноща 13/14 сигурно ще се види по 1-2 на минута. А аз освен това гифче друго не съм видял от варненските астрономи, срам и позор, все пак леонидите са били зрелищни разправят.. Ама това е вече тема за астро клуба.

-----------



Тема Re: Поправка [re: Zmeu]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано12.12.02 20:40



някъде може да са били зрелищни, но по нашите краища беше такава облачност, дето и в кралството си немате....



Тема Re: Утре - Геминидинови [re: Zmeu]  
АвторФOФOвъзxитeнo (Нерегистриран)
Публикувано12.12.02 22:46



Благодаря за възхитителната информация /допълнена и от отговарящите/
Един прост въпрос : Виждат ли се с просто око ?
и накъде да си обърна главата?
Ако е много прост - не отговаряй - аз пак оставам благодарно



Тема Re: Утре - Геминидинови [re: ФOФOвъзxитeнo]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано12.12.02 23:32



Виждат се с просто око като ярки чертички по небето. С бобо не се разбрахме, но мисля че става въпрос за ноща на 13ти (петък!) срещу 14ти. Гледай високо на югоизток някъде.. въпреки че по цялото небе трябва да се видят. Най-добре след 01:00 часа. Късмет.

-----------

Редактирано от Zmeu на 12.12.02 23:39.



Тема Re: Утре - Геминидинови [re: Zmeu]  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано13.12.02 00:14



Еми не знам - преди малко пак говорих с Вальо, той държи на 13/14 и особено 14/15 след полунощ, трябваше да предам на Маркишки. Не ми се вярва да не е проучил, като го знам... Но пък знае ли човек.

Къде да се гледа - ами радиантът, там откъдето "изкачат" метеорите е в съзвездието Близнаци, разбира се, което е в ляво от Орион. Него всички го знаят. В точката на радианта обикновено не се виждат ярки метеори, защото още не са се разгорели добре. Казват, че най-добре било да се снима на 40-50 градуса от радианта, значи и там ще трбва да се гледа. Около полунощ Близнаци е на югоизток и отива на юг, югозапад и т.н. Zmei, прав си за високото на югоизтока и цялото небе.

Ясно небе!

Ето още един болид от Леонидите. Яркото долу е Юпитер, вляво главата на Лъва.





Тема Re: Утре - Геминидинови [re: bobo]  
Автор Topбaлaн (любопитко)
Публикувано13.12.02 00:18



иии, браво браво
тая е готина!



Тема Re: Утре - Геминидинови [re: Zmeu]  
АвторФOФO/въoдyшeвeнo/ (Нерегистриран)
Публикувано13.12.02 00:21



Ще гледам !
Много БЛАГОДАРНОВЪЗХИТЕНО многО
такава точност в този късен час
това възможно е при змейовете !!!!!!!!



Тема Re: Утре - Геминидинови [re: bobo]  
Автор Zmeu (горянин)
Публикувано13.12.02 00:31



Ами аз намерих 4-5 сайта (

, , , ) в които се казва че е на 14ти сутринта максимума и да се гледа на 13/14, ама.... бе утре/вдругиден ще видим. И без това шанса да е облачно тук е 100%.

Леонида е готин А Маркишки изкарал ли ги е неговите?

-----------



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.