Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:25 23.10.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Четете ли приказки :))нови  
Автор tartarianeyes (Falcoperegrinus)
Публикувано07.10.24 23:37



все още



...
Подир малко пристигна цар Патаран по нощница. Той пристъпваше важно и се подпираше на жезъла си. Беше брадясал като таралеж. Сплъстената му коса, като на калугер, стигаше до раменете. Короната му, вързана с конец, се клатушкаше върху гърба му.

Негово величество пристъпи страхливо и протегна ръце към дъщеря си — да я прегърне.
...
И като удари три пъти с жезъла си по мраморния под, негово величество се възправи, както подобава на безстрашен владетел, и гласът му прокънтя в целия дворец:

Подчинени,

разберете

мойте царствени слова:

аз съм царя,

господаря

на царете,

а не лукова глава!

Имам кон,

имам трон

и войници —

милион,

и министри —

важни птици!

Всички до един се

те натискат,

искат

бой

за царя свой!

Щерка ми е

Вейхайвей,

с нея царя се гордей!

Зачетох се, уж за малко, но не мога да спра.
Някои откъси ги знам почти наизуст

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022

Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: tartarianeyes]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано07.10.24 23:53



Баба ми беше хванала вуйчо ми (на 30+) че чете Приказки от цял свят, Николай Райнов като легнал да почива на обяд. Всеки път само като чуя "приказка" и пред очите ми изниква ужасеното и лице. Според нея възрастен му е позволено да чете приказка само на глас и само ако има малко дете в стаята, всички други случаи са повод за сериозна тревога



женчо

Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: tartarianeyes]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано08.10.24 00:15



И четем, и разказваме, и пишем и илюстрираме от време на време. Хм, май трябва да превключа на минало време, че децата пораснаха, нооооооооо един ден ще се появят внуци и пак с кеф ще четем и измисляме приказки.



Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.10.24 05:45



Има един куп стари приказки 18+.
Неотдавна надзърнах в приказките (събрани и редактирани от братя Грим) . Оригиналните са за възрастни и колкото са по-стари, толкова повече жестокости има в тях.



Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Green Light ()
Публикувано08.10.24 07:03



Да, аз чета и съм съгласен с баба ти.
Цял живот съм се тревожил за себе си.



Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: tartarianeyes]  
Автор osvoboden pich (Ястребовски)
Публикувано08.10.24 07:04



Като дете - всяка една книга с приказки, която излизаше на книжния пазар я имах и не само - имах и една стара окъсана книга от баба ми и дядо ми - "Корейски народни приказки". Четях всякакви приказки във всяко свободно време... Всичко де що е излизало по онова време като приказки съм го изчел и препрочел. У нас имаше обичай когато се храним - всички четем нещо - някой вестник, някой книга - аз книжка с приказки. Бедата е че сега в паметта ми са останали само някои илюстрации... Всичко забравих.





Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tartarianeyes (Falcoperegrinus)
Публикувано08.10.24 09:12




Вероятно, защото се приемало, че към тази възраст вече сме сериозни и отговорни хора, и приказките са за деца.

Ама човекът на всяка възраст мечтае.

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022

Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: crystalkyle]  
Автор tartarianeyes (Falcoperegrinus)
Публикувано08.10.24 09:28



Интересно


Кои приказки си илюстрирала/илюстрираш?

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022

Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: tuzlija-179435]  
Автор tartarianeyes (Falcoperegrinus)
Публикувано08.10.24 11:49



Четях ги с удоволствие, гримските приказки, някак не съм възприемала жестокостите.
Явно с детския си акъл съм мислела, че лошият трябва да бъде наказан.

Не обичах "хензел и гретел".

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022


Тема Re: Четете ли приказки :))нови [re: tartarianeyes]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.10.24 12:02



В гримските жестокостите са редуцирани почти до стандартното за нормална приказка ниво.

Аз само за едно твърде впечатляващо такова място помня - лошото джудже, дето героинята трябваше да му познае името (как се познава име при безброй възможни варианти?), след като някой то издаде и тя "позна", от яд забравих къде скочило, но в резултат "самО се разкъсало през средата на две". Това само ми е останало в ума като жестоко самоубийство.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.