Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:13 28.09.24 
Поколения
   >> 40-50
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Да бъдем като японцитенови  
Автор Green Light ()
Публикувано24.09.24 11:05



В Япония децата до 4ти клас не се изпитват в училище. Целтта е през първите години да се научат на добро отношение едни с други, на уважение към учителите и на любопитство към предложените знания. Това прави от децата задружни и възпитани приятели, които заедно си помагат в бъдещите уроци като заедно с това уважават и обичат учителите си.
В Япония възрастните са на такава почит, че остаряването се чака с оптимизъм и надежда.
В Япония чистотата, която пешеходците поддържат е на такова ниво, че в крайпътните канавки се развъждат златни рибки.
Но в Япония има истински реален дебат по предложението възрастните хора от самурайските родове да си направят сепуко, за да облекчат държавата.
"Не" е непозната дума и всяко предложение или намек от висшестоящ се изпълнява безпрекословно, а ако е невъзможно, тогава не е необичайно животът или здравето на човек да са под заплаха.
В Япония по гари и спирки има специални ниши в които човек да поспи, за да спести време да не си отиде до вкъщи.
В Япония смъртта от преумора или стрес на работното място е толкова широко разпространена, че има специален термин за това.
В Япония има демографска криза заради уникалния феномен че хората не правят секс. (Тук идва на ум великият лаф на Леос -тъжен кур ебе, уморен кур ебе, болен кур ебе,.. само кахърен кур не ебе)
В Япония, оказва се, грижата за онези деца от първия абзац ги превръща не в дисциплинирани любопитковци, а в роботи изпълняващи безпрекословно всяка заповед без оглед на собственото си здраве и живот.
Япония ме изпълва с ужас.

Франция е най-близо до това, което наричаме идеалната демокрация. Изборите и решенията на народа са закон, колкото и да са неочаквани и неудобни, а проучванията на общественото мнение имат реални и бързи последици в управляващата в дадения момент политическа сила.
Във Франция висшето образование е запазило високите си стандарти и има много висока летва за тези които го желаят, затова науката е на най-високото ниво в съвременния свят. Франция е на 4то място в света по нобелови лауреати. Пред нея са САЩ, Англия и Германия - за които може да се каже почти всичко, което и тук изброявам.
Във Франция културата на общуване и изкуството са издигнати в първостепенна отличителна черта за цялото общество от децата до възрастните. Затова не е чудно, че по горния показател: "нобелови лауреати", но за литература Франция е на първо място в света. Тук може би трябва да сложа още един показател - най-посещаваната държава от туристи. В културата трябва да добавим и храненето.
Във Франция работният ден задължително се прекъсва от продължителна обедна почивка, толкова дълга, че хората да отидат по домовете си, да седнат заедно да се хранят и дори да подремнат.
Във Франция работната заплата е сред най-високите в света.
Във Франция има огромен обществен консенсус за социално равенство между пенсионери и работещи, затова пенсиите са сред най-високите в света. Франция е на първо място по социални разходи в света.
Във Франция полицаите са в услуга на загубил се, аварирал шофьор, човек изпаднал в беда, дори такъв нарушил правилата по незнание. Първата мисъл на всеки е да потърси помощ от полицията. Никоя беда не остава без внимание и никое престъпление, колкото и да е дребно не остава без разследване и разрешаване. Същевременно френската полиция е рекордьор по разкриваемост на престъпленията.
Във Франция ксенофобията е на такова ниво, че от обществен проблем започва да се превръща в политика.
Във Франция има сериозен обществен дебат за етнически ограничения във футбола.
Във Франция предприемачеството е без всякаква перспектива заради непосилните данъци (заради виж по-горе - огромното преразпределение)
Във Франция феноменът млад, неучещ, неработещ е бедствие. Това е и бичът на престъпността.
Във Франция затворите не могат да поемат повече престъпници, затова следват вълна след вълна безпринципни амнистии.
Франция ме плаши повече и от Япония

Сърбия има външна политика на умел въжеиграч, като е предложила поле за конкуренция за инвестициите на ЕС и Китай. Това води до рязко увеличаване на икономика, без поемане на твърди ангажименти.
За Сърбия през 2024та година конкурент в икономическия растеж на Балканите е единствено Гърция.
Сърбия с находищата си на литий се превръща в най-богатата на стратегически суровини държава в региона.
В Сърбия има обществен и политически консенсус на бързо и мощно въоръжаване и армията и с огромни темпове достига най-модерните в Европа и това при положение че военната служба е доброволна.
В Сърбия омразата към съседите е толкова разпространена, че влиза в политическата риторика и има надпревара кой повече мрази. Сръбското общество е благосклонно само към чужденци, които са от държави през една граница. Дори македонците са обект на подигравки.
В Сърбия има все по-задълбочаваща се обществена травма от войните и не само политиката, но и престъпността се завърта около това. Ветераните са явните господари на подземния свят и мафията - държава плюс престъпност са почти официално признати. Малко важни решения не минават през одобрение от мафиотските босове, а настоящите политици имат ясно видимо минало с връзки в тези среди. Това се приема за естествено и няма обществен натиск да се промени.
В Сърбия има огромен проблем с изнасилванията. Включително и на мъже.
Сега ако кажа че Сърбия ме плаши, ще избухнете в смях.
Ако кажа че не ме плаши - още повече.


Като кого да бъдем? Като САЩ- с тяхната свобода и инициатива, и полит-коректното поведение и говорене? Или Швеция - с доверието към хората и подпомагането на всички да бъдат богати и липсата на всякакви контакти освен следене едни други дали си хвърлят боклука правилно. Или Англия с истински мутикултурното космополитно общество и невероятната вяра в конспиративните теории на всички нива и дори в управлението, водеща до истински ужас от източноевропейсците. Или като Китай, Корея, ... Бразилия, Венецуела, Колумбия?
Кое общество да си изберем за наше като комбинация с коя държава?
Русия е изпусната нарочно за да не се профанизира пак лафа, но това не значи че слагам ограничения. Ако виждате Русия като пример, давайте я. Или Израел, или Иран...

Аз няма да ви изненадам с това, че смятам България за еталон. Трябва да бъдем като нас си и нищо да не променяме. Такива трябва да си останем. Не политиците, а обществото.
Нека чалгата да забавлява чалгарите. Нека умникрасивите да търсят своята истина. Нека русофилите да веят техните знамена и нека икономическите сектори да се борят кой за каквото иска с нечестните си блокиране на пътища или заплахи за спиране на тока.
Единствената държава която е направена за българи е България. И обществото е перфектно такова каквото е.
Политиката трябва да се промени. За това пиша.
Политиката трябва да се промени в посока да престане да иска промени!
Аман да чета колко прекрасно било в Япония, а зле у нас защото пишем оценки на второкласниците! Писна ми на шапката!
В България е прекрасно. В Япония - не.



Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: Green Light]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано24.09.24 11:34



Абе, не знам за вас, но мен все повече ме влече към епикурейството и Dolce Far Niente.





Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: Green Light]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано24.09.24 11:46



В Южна Корея раждаемостта е по-зле от Япония, те са н1 по ниска раждаемост в света, към 0.7-8 на жена, двойно по-ниска от у нас. Като станем богат прогнил капитализъм като тях, и ние ще спрем да сейбем.





Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: Green Light]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.09.24 12:14





женчо

Тема Re: Да бъдем като японците [re: Green Light]  
Автор 741 ()
Публикувано24.09.24 12:31



Имах много отдавна колега в държавна фабрика, шефът му беше рекъл, че го иска да е като японец, а онзи му върна, че така и двете му ръце ще са заети да си държи очите дръпнати и работа няма да свърши :)

И от мен глас за БГ. Ако исках друго, щях да съм другаде.



Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: 741]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.09.24 12:42



Бе материал сме си ние, засега чакаме да се открие за какво ставаме



женчо

Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.09.24 12:52



Някои си умирате, докато чакате, други и така си ставаме.



Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.09.24 13:18



други и така си ставаме.
За какво, за чиновници?

женчо


Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.09.24 13:26



За чиновници, за работници, за шофьори, за приятели, за родители, за съседи, за данъкоплатци, за какво ли не.
За вас, викаш, търсят барем една функция?



Тема Re: Да бъдем като японцитенови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Green Light ()
Публикувано24.09.24 16:09



Аз съм от тези, които искаме "спешно да се вземат мерки да няма никакви мерки".
:-/
само че сякаш не в контекста на "селфито"

Това е писано от едно момче 86та година родено- колкото един от моите племенници.
Честно да ти кажа, текста уцелва десетката на този българин, който все е пред мисления ни взор и който сякаш се сещаме кой е, на езика ни е, ей сега ще се сетим, но "няма смисъл". "Защото те всички са такива". Ако обаче издребнеем и наистина се замислим кой е този от това селфи, май няма да се сетим нито за един. Защото "всички" много прилича на "никой"- имат много повече прилики отколкото разлики- и двете думи са множества от мъгла.
Подозирам съвсем леко, че "българското" в "Българското селфи" може да се смени с "френското" или "сръбското" и ще бъде пак точно в същата тази десетка. На представата за типичния едикакъв си.
Но изобщо даже няма да уцели стената на която е поставена мишената на реалността.

Моят племенник, доколкото го познавам със сигурност се забавлява с този текст. Възможно е да го цитира и да се смее и самоиронизира- така както аз бих го правил, както го правиш ти... Без да притежава и една от чертите на образа. Като автора. Като мен. Като теб.
...

П.П. Гузен съм, че не подех шегата.

Редактирано от Green Light на 24.09.24 16:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.