Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 01.07.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: За празника на буквитенови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано24.05.24 23:42



Искаш да говориш за произход на писмеността?
Можеш ли?

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022


Тема Re: За празника на буквитенови [re: tartarianeyes]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано24.05.24 23:49



Не обсъждам общоприети факти. Но ако искаш накрая да се почувстваш зле, продължавай.

Z


Тема Re: За празника на буквитенови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано24.05.24 23:46



Не зная кои са общоприетите факти според теб.
Ако искаш да разговаряш по тези теми, ти трябват поне двадесет години изучаване, без разни зетки в подписите.
Едва тогава можеш да разговаряш с мен.
В някой следващ живот.

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022


Тема Прогимназиянови [re: tartarianeyes]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано25.05.24 00:03



Основно училище: 1 - 5 клас
Про-гимназия: 6 - 8 клас
Гимназия: 9 - 12 клас

Когато аз бях ученик (до 8ми клас в България), думата "прогимназия" я чувах само от дядовци и баби: предполагам това е била учебната система по тяхно време. По мое време, в България имаше основно (до 8ми клас) и средно (до 11 клас) образование.

В Калифорния (САЩ), учебната система беше като българската: нямаше прогимназия, а само основно (до 8ми клас) и гимназия (до 12 клас). Но! Когато дойдохме в Тексас, учебната система в нашия и околните учебни окръзи се оказаха с прогимназия, наречена "средно училище". Както разбрахме, това е била учебната система внесена в Тексас от Европа още от мексиканско време (когато Мексико са призовавали имигранти от католическите държави на Европа). И тази система точно пасва с все още използвания термин за гимназия, "висше училище": има основно, средно, и висше. Университетът е отвъд тази учебна система.



Тема Re: Прогимназиянови [re: Santo Modesto]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано25.05.24 00:14



Разбирам.
Обърках се, че имаш пред вид системата по времето на чорбаджи марко от "под игото".
Цитатът бе оттам.

Само луди хора без морал допускат, че ще нападнем Украйна. 15.02.2022


Тема Re: За празника на буквите [re: Naki]  
Автор samson (Оня)
Публикувано25.05.24 00:25



"Не знаех, че буквите били нечии.

Даааа, паднали са ни от небето, директно от Оня Горе.. "


Аз съдник за на кого са буквите няма да ви ставам
, но като ви чета такива като теб какво празнувате днес, и ми се отщява да празнувам с вас.

Ами вие сте се материализирали тотално, а празникът е за духовността.
Сте се заловили за буквата като удавник за сламка.....и го празнувате.


Буквата е само средство за израз на духовноста бе, буквата не е духовност, кво празнувате тогава буквата?????


Ама не че ще разбереш, но нали да ти разваля празника с букви!
Празнуваш ли, празнувай?

Мнението е продуктово позиционирано и няма нещо общо!


Тема Няма страшно [re: tartarianeyes]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано25.05.24 00:55



Досетих се за времето в което се случва цитираната размисъл. (Позабравил съм "Под Игото".) За това развъртях моите пък размисли за еволюцията в образователното ниво чиято стойност бива оспорвана.

Дядо ми Георги Марков Коцов, от Враца, е бил 1 момче с 3 сестри. Образоването по онова време (царство България) е било безплатно до 5 клас (ако помня правилно). Всички 4 деца са завършили 5 клас. Прогимназия и гимназия, обаче, са били с плащане. И семейството на дядо ми решило: най-добрите 2 ученика продължават в про-гимназия и гимназия, защото семейството нямало пари за всички. В прогимназия и гимназия продължават сестра на дядо ми (Ана) и дядо ми. Дядо ми не е искал да учи гимназия: бил е здравеняк, и лятно време работел в пясъчник - и изкарвал добри (за представите му) пари. Пра-дядо ми Марко провежда възпиталено усилие, с помощта на... помагало във формата на тояга, и дядо ми вразумява да стане гимназист. (Завършва Врачанската Гимназия със златен медал. Във Военната Академия сменят името му Коцов с правилно благозвучното Коцев.) Между другото, моят баща, също в края на прогимназията, също не искал да става гимназист, а цигулар във врачанския ресторант. (Има случаи дядо ми Христо, гарнизонен ветеринарен лекар, да се прибира у дома пешком, и да бъде достиган от баща ми, хлапак прогимназист, возещ се в такси (фаетон)...) Последвало подобно възпитателно усилие, но вместо тояга, дядо ми Христо използвал "руската метода" с ремък. (Това било допълнителното наказание, "руската метода", защото дядо ми Христо, след опита си на Добруджанския Фронт, беше заклет анти-руснак. Та баща ми е бил двойно бит, фигуративно казано: и физически, и символично.) Баща ми също вразумял и станал гимназист.

Това между другото. Щото отворихме тема за прогимназия.



Тема Re: Няма страшно [re: Santo Modesto]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано25.05.24 01:07





Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема чорбаджи марко ми е любимия герой от под игото [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано25.05.24 01:12



В отговор на:

Марко имаше свой практически възглед за възпитанието. Човек малообразован, от прежното време, той със своя естествен здрав смисъл разбираше добре човешката природа и знаеше, че онова, което се запрещава, по-силно се желае. По тая причина, за да ги заварди от наклонност към кражба, той поверяваше на децата си ключа от ковчега с парите.

— Гочо, иди отвори севлевия сандък и ми донеси кесията с минцовете!

Друг път поръчаше на другиго:

— На, татовата, иди ми отчети от панерчето с жълтиците двайсет рубета, та да ми ги дадеш, като се върна. — И излизаше.

Въпреки обичая на повечето бащи по онова време, додето обядват, да държат прави децата си, уж да ги научат на почит към старите, Марко винаги туряше своите на софрата. Също и кога имаше гости, той викаше синовете си да присъствуват.

— Нека да добият господарски нрави






Тема хмнови [re: Santo Modesto]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано25.05.24 01:16



дацата в калифорния бяха
начално училище 1-6 клас
средно (middle) 7-8 клас
вискоко училище 9-12 клас
после по-високо (higher)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.