Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:31 22.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Смокинени дръвчетанови  
Автор Green Light ()
Публикувано09.04.24 11:29



Ей, бургазлии, засаждали ли сте смокинови дръвчета?
Имам нужда от съвет.
Аз засадих две, които както си им е обичаят тръгнаха като храсти. Имат по три четири доминиращи клончета, еднакви на височина и дебелина. Колкото палец.
Искам да ги подрежа като дръвчета, не искам храсти.
Да подрежа ли излишните до дъно или да ги оплета? Знае ли някой кое е по-добре?
Иска ми се да използвам всички, ако оплетени се врастват и стават едно, но като не знам, не знам...

Имам една ружа, която също искам да направя дръвче - нея я оплетох и се получава.



Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.04.24 12:01



Къща на морето ли си купи, или само в Бургас садят смокини? Последното не е вярно, например и в Пловдив е пълно; не съм садила.

П.П. Ако е къща, ще чакам впечатления. За къщите по Пернишко има вече матрял у форума, за Бургаско няма.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 09.04.24 12:08.



Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: MupaM]  
Автор Green Light ()
Публикувано09.04.24 13:17



В пернишко е и моята къща, на високо е, на северен склон - изобщо съвсем противопоказно за смокини. Но те ли ще ми казват на мен на коя стена да си закачам пианото? Две години измръзваха до корен, но от остатъка излиза два пъти по-мощно. Двете последни години правя индианска колиба над тях, сам си я измислих, пълня със сухи листа и обвивам всичко със стреч фолио.


Аз първи ще се смея над себе си, обаче не измръзнаха, ядох (шепа) смокини и взеха да заприличват на истински.
От друга страна в Бургас смокините са като бурени, ако бургазлии не познават това дръвче не знам кой го познава. Да, пловдивчаните може би, обаче пловдивчаните сте енигма. Ние софиянци гледаме да не ви заговаряме много много.

Нищо де, аз съм от хасковско-търговишко-ямболско-кукушанско потекло. Дет се вика- градски съм ти(Хасково - Пловдив все тая). На мен можеш да кажеш ако знаеш.

Редактирано от Green Light на 09.04.24 13:10.



Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано09.04.24 13:24



Най-хубавите смокини съм яла в Санданско и Петричко.

Аз също искам да имаме смокиня, обожавам този плод. И тази година прескочих. Но миналата година си посадих кестен. Варени/печени кестени с червено вино е разкошотия.
И за кестена казват, че расте на топло, най-добрите места са село Брежани, Благоевградско и Петрич. Гледах надморската височина на Брежани, горе-долу като при нас.

Ще се уча от теб за смокинята, ама догодина ще е.

Пожелавам ти берекет!





Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.04.24 13:52



Докато се включи някой с опит, да кажа, че може би стречът работи срещу студ, или поне и други смятат така. ;) Тука при нас насадиха палми и ги увиват с такова зимата.
Бабите навремето са увивали корените на зокуми и разни други такива украси, ако не са в саксия да ги внесат в къщата.
Смокинята е непретенциозна откъм почва и суша, бурен си е и тука във всеки двор (то не останаха дворове, ама колкото има). Но за по-хладно не знам какви грижи работят.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 09.04.24 13:55.



Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано09.04.24 13:56



Ей, бургазлии, засаждали ли сте смокинови дръвчета?
Имам нужда от съвет.


Да бях бургазлийка, че да ти услужа.





Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор samson (Оня)
Публикувано09.04.24 13:58



"Имам нужда от съвет."

Ехо...не точно съвет, експериментирай.
Смокинята не е храст, и ако е, то и от рози може да се направи дръвче.

Принципно за дръвчета и храсти!
1.Засади дълбоко, по преценка. Целта е да не даваш възможност на корена да избива от себе си...и да не замръзва при ниски температури ....Защото модерните култивирани разсади, много често са с присадени към чужди устойчиви корени, които при плитко засаждане избиват....

2. При растежа, периодично отстранявай с рязане всички други странични избивки, води един ствол на твоето храст или дръвче, не режи /и при смокинята/ основният ствол....до височината когато ти си избереш/от земята или със стълба ще береш плодовете.

3.Когато решеш за оформяне, внимателно огледай какво правиш. Принципът е не повече от една трета от клончето, и че трябва да има баланс между плод и листа, всяко едно прекаляване от двете може и поврежда клона, зависи от какво виждаш ти във възможностите на клончето което режиш....а също и времето през което режеш.

4.Въпросът ти има и много по-значимо значение-личното ти творчество и времето което ти се дава за да го видиш! Всъщност това е най- значимото.

5. и последно: И в личният ни живот е така?
П.С Личното ми мнение за покриване, зариване и др. с цел предпазване на дръвчето -са вредни, много вредни за дръвчето. Дай му свобода, за да само се научи да се предпази от условията, ако успее ще те радва, ако не успее ще опиташ пак, и ще те научи.

Същото като при хората....

Ако имаш допълнителни въпроси, тук съм/ все още/!

Мнението е продуктово позиционирано и няма нещо общо!

Редактирано от samson на 09.04.24 14:13.



Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор samson (Оня)
Публикувано09.04.24 14:05



Истинските бургазлии замезват със суджуци!
Не, не са садили, но ядат !

Мнението е продуктово позиционирано и няма нещо общо!


Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано09.04.24 14:26



Баба ми нареждаше снопи царевичак в конусовидна колиба, и вътре полузаровен в пръст праз лук. Бъркаш с ръка през царевичака и вадиш. Стои красиво и естествено в двора.

женчо


Тема Re: Смокинени дръвчетанови [re: Green Light]  
Автор thehuntermuster-231270 (старо куче)
Публикувано09.04.24 15:18



И съм садил, и съм подържал, но най-много съм ял смокини аз :)

Едната беше като твоята - издънки отвсякъде. Изрязвах ги до дъно, те пак тръгваха, но основното стебло се оформи стабилно, с красива корона. Принципно, смокиня не се реже, но за оформяне може, особено докато е младо. Държеливи дървета са това, трудно ще ги умориш.

Другата приличаше на огромен храст - десетина стъбла от едно и също място, дебели и оплетени, сигурно 6-7м в диаметър идваше целия храст. Много силно вървеше и сорта и беше по-различен. Нея не я закачах, защото беше в края на мястото и не ми пречеше, само и подрязвах клонаците, които се надвесваха твърде навътре и ми пречеха да минавам с колата.

Съвсем наблизо до мен имаше една редица смокинови дървета, като по калъп правени. Дебело самостоятелно стъбло, около 30-40 см в диаметър, но ниско около метър, метър и половина, нагоре три-четири основни разклонения и чашковидна корона, доста гъста по краищата, по-просторна вътре. Като нормално, старо овощно дърво изглеждат. Любопитно ми беше как ги бяха направили и съм ги разглеждал подробно - всички си имаха следи от старо рязане, основно в дъното на разклоненията, очевидно като са оформяли короните. Красива и култивирана работа :)

На един местен казан за ракия има една много стара смокиня, древна, която някога е била оплетена. Стъблото и е диво, възлисто, усукано, жилаво, като сърце на моряк облъскано от стихиите. Магия някаква. Одисей е почивал под нея.

Иначе казано, какво и да решиш да направиш, ще се получи :) Жилави неща виреят по морето, издържат на всичко :)

Редактирано от thehuntermuster-231270 на 09.04.24 15:29.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.