Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:56 28.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: 134 годининови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 10:47



Ах, къде се губи Таня, че не дойде двамата, дето гледате с очите си, да си погледате заедно, не кат нас, дето гледаме тая дръжава със задниците си, а





Тема Re: ПП малакофинови [re: MilaO6]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 10:57



малакоф, -а/-и - женски фусти/поли с обръчи, благодарение, на които полите/фустите стоят издути:-))

Ст. Чилингиров: "Преди имаше ли капели? — Нямаше. Имаше ли турнели? — Нямаше. Най-многото, което носеха богаткините, беше малакофа."

богаткиня - богаташка

В случая, в Чудомировия разказ, "кокошки с отпуснати крила, които изглеждат като с издути женски фусти с обръчи":-))))

Редактирано от MilaO6 на 26.03.24 11:07.



Тема Re: ПП малакофинови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.03.24 11:11




Сполай ти, господжа!



Тема Re: ПП малакофинови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 11:10



Малакофф - предградие на Париж (ти нали си френски възпитаник, дай предположение за значението на френски)





Тема Re: ПП малакофинови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.03.24 11:16



:-) не знам, но би било интересно, защото тези наименования винаги са нещо историческо. И французите си ги помнят и украсяват... Бетер италианците





Тема Re: ПП малакофинови [re: MilaO6]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано26.03.24 12:28



Победата на французите в битката за Малахов курган по време на кримската война.



Тема Re: 134 годининови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано26.03.24 12:53



от 30-те до сега явно нищо не се е променило в тая държава.
Ама чакай, нас ни развали комунизма, преди въобще не е било така.

женчо


Тема Re: 134 годининови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано26.03.24 12:57



Не ми се прави на естет, а бегай да се изкажеш компетентно в съседната техническа тема.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: 134 годининови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.03.24 13:20



нас, дето гледаме тая дръжава със задниците си,

Не съм забелязал че и ти си там, но да, действително че усещам сякаш има хора, които не виждат днешната модерна България.

Аз не съм обратния случай. Виждам, както забеляза, че за способните и амбициозните тук няма среда за развитие. Какво би правил един амбициозен млад биолог, например или дизайнер, или физик, който чувства и знае, и иска да покаже че е над-всички. Чувство, за което малко или повече всички сме били обвиняеми на определена възраст.
Виждам, че в темповете на развитие в почти всички области на културата, спорта и икономиката изоставаме от нашите конкуренти, като Румъния, Хърватия, Словакия...
Нещо повече - не само го виждам, а съм давал съвсем конретни данни за това и дълго съм повтарял, че не ме устройва и не заслужавам този бавен растеж. С тази дебела тиква Бойко Борисов за спирачка вече петнайсет години, а от две три и помагат разни дребни гъби - че да съм в флоралните метафори, иначе са повече лапнишарани като Кирил Петков, Василев, Атанасов ние дори нормалния, естесвен ход на развитие не реализираме ами сме на спирачка. Сега виждаме примерът пред очите си.
Има и още - добри и желани инвеститори които реализират огромни и много печеливши предприятия у нас, не се отнасят с българския си персонал така както с австрийския или немския.
Аз гледам с очите си и виждам с тях.
Не сме в 30те. Имаме четворен ръст на БВП с по-малко население от 80-те. По БВП на глава от населението надминахме и се състезаваме с Турция и Русия (от преди санкционните времена), а Сърбия, Черна гора, Косово, Македония изобщо вече не са ни в категорията. Икономиката ни няма нужда от спасяване. Има нужда от буст, гориво, от забързване. Виж, науката ни и културата ни са една друга и много тъжна тема(в която с теб сякаш сменяме местата си)
И - заради което пиша - средното ниво техници и специалисти вече вижда алтернатива на емиграцията като връщане в България. Просто като възможност.



Тема Re: ПП малакофинови [re: Asia.]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 13:31



В топонимическата справка се казва, че името на мястото Malakoff e било име на кабаре от 1855г. по време на Кримската война. Идвало от името на отбранителна кула близо до Севастопол. Превземането на тази кула срещу руснаците от френски войски, командвани от генерал Мак Маон, позволява превземането на град Севастопол по време на Кримската война през 1855 г.

Подвигът бил отбелязан в цяла Европа и във Франция. Александър Шовело пресъздава кулата на юг от Париж в тематичен парк за Кримската война.

През 1868 г. се появява името на община Малаков. Подписан бил указ през ноември 1883г. от президента на републиката Жул Греви.

Това за съжаление не обяснява значението на малакофи като женски поли с обръчи, в което е употребено от Чудомир и Ст. Чилингиров. Освен, руската/славянската фамилия Малаков да има общо с подобно значение, което не ми се вярва:-))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.