Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:04 30.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Квазиинтелектуален политически пърформанс  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.03.24 20:47



Световно известният композитор Арам Хачатурян бил близък приятел и с други знаменити световни личности от света на изкуството като Чаплин, Салвадор Дали, Джина Лолобриджида и София Лорен. Често обичал да разказва една интересна случка от своя живот.

Прочутият художник Салвадор Дали поканил на гости композитора и Арам пристигнал точно в уречения час в разкошния дом на художника. Облечен в ливрея прислужник го завел в огромна зала и го помолил да изчака малко, докато маестрото се появи. Хачатурян започнал да разглежда старинните рицарски доспехи, картините по стените и останалите антики в залата, сипал си чаша вино от оставената на масата бутилка и зачакал. Времето минавало, стопанинът не се появявал, а гостът започнал да се изнервя.

Когато започнал вторият час от пристигането на госта, изведнъж отнякъде гръмнала музика, звучало произведението на Хачатурян "

". Композиторът още не успял да дойде на себе си от уплахата и огромната врата се отворила и на нея се появил великият Дали, чисто гол, както го е майка родила, яхнал детско конче представляващо дървена пръчка с конска глава и размахващ войнствено сабя над главата си. Онемелият композитор се сврял в един ъгъл, а покрай него под грохота на музиката преминал Дали и изчезнал през противоположната врата, без дори и да го погледне. Двете врати се затворили, музиката рязко спряла, отнякъде се появил прислужникът и на висок глас обявил, че визитата е приключена.

На съвременен език това се нарича пърформанс. Просто е заблуда, че пърформансът като форма на изкуство се е появил в наши дни. Ето че, както се вижда, Дали е бил ярък представител на пърформанса още отпреди кажи-речи 100 години.

Нашият български политически живот с последното си крещящо изстъпление е ярка сцена на съвременния политически пърформанс. Аз, например, не бих се учудила вече, ако в парламента започнат да препускат голи, яхнали детски кончета, наш'те парламентарни Дали-та

Редактирано от MilaO6 на 20.03.24 21:14.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано20.03.24 20:50





Супер!



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано20.03.24 20:51




Хм!



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано20.03.24 20:56




шапО



върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано20.03.24 21:25



Шапо





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.03.24 21:46





E, що 2 пъти?!



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор Naki (Company Ястреб)
Публикувано20.03.24 21:47



E, що 2 пъти?!



Едното е с различно ударение!




Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: Naki]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано20.03.24 22:27



"Едното е с различно ударение!"
На Ш.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано21.03.24 07:59



Нашият български политически живот с последното си крещящо изстъпление е ярка сцена на съвременния политически пърформанс. Аз, например, не бих се учудила вече, ако в парламента започнат да препускат голи, яхнали детски кончета, наш'те парламентарни Дали-та
... което за пореден път иска да каже, че разликата между политиката и шоу-бизнеса е минимална.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: ad miral]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано21.03.24 09:53



Разликата е, че за шоу-бизнес си плащаш да го гледаш, а шоу-политиката стига до там да си плащаш да не я гледаш





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.03.24 13:07



Ами, Ами. Дари плащаш директор или индиректно винаги плащаш, щеш не щеш. Даже и директори плащане е по-силно. Скоро ще го усетиш през сметките за ел. енергия. Добре знаеш, че няма шоу без цена





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано21.03.24 13:15



Кирчо, Кокорчо, оная с парапета, ония двамата с лодката, оня с дамаджаната и тоя другия, дето прилича на Владо Кузов.
Както би казал Пената.


Цветан Тодоров



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор hypey (пристрастен)
Публикувано21.03.24 14:21



Гледай каква си! Как пък можа да сравниш Дали с нашите бездарници





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: hypey]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.03.24 22:17



Ми то, тва, че Дали-то има талант, не го прави по-малко побъркан, пък наш'те бездарници се асоциират не с таланта му, а с побърквациите му



Отделно, в темата има скрит подтекст и отпратки за някои клубници, нещо като "казвам ти дъще, сещай се снахо"



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано23.03.24 10:36



Много готино.



Художниците са хора от друго измерение, тяхната чувствителност и светоусещане са съвсем различни от тези на останалите хора..

Но, не се сещам за някой в парламента с достатъчно талант, че да може да се сравни с Дали.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано23.03.24 10:42



Не ги сравнявам по талант, а по нещо друго:-))) Ама, дет се вика на Дали му е простено, че си разиграва пърформансите у дома си, не като нашите квазипсевдопарламентаристи на публичната сцена пред очате на народа си.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано23.03.24 10:48



ммм… “Квазипсевдо“ нещо ме затормози ..идва ми малко като дървено дърво или железно желязо..



Иначе никога не съм следила политиката в България, просто защото нямаме един политик за цвят, който да съответства на представата ми за личност зад тази дума.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано23.03.24 11:22



Квазипсевдо, дървено дърво и желязно желязо са нещо като лексикална експресивна хиперболизация:-))) епитета или дори метафори:-)))



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано23.03.24 11:14



Аха.. един вид да натъртиш на факта, че никви ги няма..





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано23.03.24 12:24



Именно:-))



Тема Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано23.03.24 13:43



никога не съм следила политиката в България
Трябва ни тема за политиката в Германия.
Едно, че е интересно сегашното политическо и икономическо лутане именно там
Мисля, че така се зараждат новите идеи.
И второ - положението на българските емигранти в момента.
Има осезаемо настроение във фейсбук-групите на българи в Германия за връщане. А групи като "как да се впишем обратно" никнат лато гъби.
Аз лично не съм усетил прилив на монтажници или електротехници, но поне на фейсбушки приказки го докарваме с обратната емиграция...
Така де. Има нужда от такава тема.

Ти също си емигрант, но доколкото съм успял да разбера, не си съвсем типичен случай, така че не вярвам да влизаш в тази група. За масата ми е думата.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано23.03.24 15:52



Ако нямаме Салвадор Дали, имаме Борис Дали...



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано23.03.24 16:46



Абсолютно в стил Дали!


Направи ми следобяда



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано24.03.24 12:03



Видях ти посланието снощи.. Обаче тази тема е много обширна и засяга много подтеми в себе си. Доста си мислех, дали да ти напиша какво мисля, щото пак ще ме емнат, че плюя българщината..

Например "какво е емигрант?" - емигрант е човек, сменящ държават. Емигрант се нарича за държавата на изпращане, и имигрант за държавата на приемане. Т.е. за България аз съм емигрант, за Германия съм имигрант. И такъв ще си остана винаги. Който си въобразява нещо друго е идеалист. Но, то не важи само за Германия. Като цяло, човек, който не е местен, е наричан така. Чужденец, с миграционен произход и прочее..

Емигранта трябва да свикне с идеята, че е такъв. Основно да говори езика. Другият проблем, особено в Германия, е сертифицирането. Тук не признават чужди дипломи. Особено в специализираните професии. Просто трябва да имаш немско образование.

Що касае политиката - АфД все повече набира сила. Има настроения в обществото, които все повече се засилват, за изселване на чужденците. Дали ще се стигне дотам - никой не може да каже.

Говориш за липса на кадри в България - липсват, защото хората масово се изнесоха. И продължават да се изнасят, поне според статистиката на Германия :

. В Бавария живеят около 65.500 българи.

НО.. ако всички се върнат, какво ще се получи според теб? Ще се върнат времената, в които по една обява за работа имаше 300 кандидати. Според мен. В България няма толкова бизнес, че да се приберат емигрантите. Факт. В Германия, и особено в Бавария, въпреки фалиращите напоследък предприятия, все още има много работа. Но, Животът става все по-скъп от месец на месец. Просто виждаш разликата с всеки изминал ден.. Та, може би това дава попътен вятър на сънародниците ни да обмислят връщане, не знам..

И не на последно място - социалната политика. В Германия здравните вноски са относително високи, но пък имаш достъп до здравеопазване. А, здравната система на една вържава е много важна, особено с напредването на възрастта..

Та, тази тема е много обширна. Затова и всеки си решава за него си - при тази криза накъде. Но, аз не мисля, че кризата е само в Германия. Може би тук се усеща много осезаемо, защото преди това Животът беше доста по-спокоен и течеше доста по-гладко. В последните години беше някакъв вихър от събития и ценови шокове, и никой не знае къде ще му излезне края.. Просто продължаваме нататък , както беше казал някой от известните българи, че забравих кой беше и чакаме да видим докъде ще стигнат нещата. Цените нарастваха на седмична база. Въпреки, че в последните 2-3 седмици има някакво стабилизиране, плахо си мисля аз, станаха двойни в сравнение с 2019-та, а някои тройни.. Но, такъв е момента, някой предизвиква всички тези процеси. Вярно, войната в Украйна доста допринесе за тези процеси, но, както казваше Моника Грубер (известна баварска кабаретиска) "Олиото било от Украйна, затова е 5 евро бутилката .. ми, то аз вече си правя салата с олиото ми за тяло на Диор, излиза ми по-евтино".. Та, цената на Живота е част от неговото качество, което също трябва да бъде взето предвид при вземане на решението "къде да живея". Според мен обаче, такова решение би трябвало да е с дългосрочен характер.

Но, понеже говориш за немска политика - спомням си ясно новините по Антена Байерн, един ден, пътувайки към работа, септември 2021-ва, вече имаше ваксини, предприятията почнаха да поотварят, ценовите скокове вече бяха факт, и аз слушах редовно радио, защото ме вълнуваше какво се случва, никой не знаеше какво става ... И тогава, спомням си като вчера, пуснаха изказване на финансовият министъра на Германия, който каза горе-долу следното "Уважаеми дами и господа, Германия се намира в сериозна икономическа ситуация, предвид случилите се събития от последната година и половина, Ковид нанесе сериозни поражения на нашата икономика. Нашите прогнози са за 2 до 3 тежки икономически години на инфлация и икономически застой, в най-лошия случай 5, но ние ще предприемем необходимите икономически мерки, за да облекчим за немският народ ситуацията. Трябва обаче да издържим този период и да гледаме в Бъдещето с оптимизъм". Това е политик от класа. Не каза нито едно излишно изречение. След което свалиха ДДС от 7 на 5 и от 19 на 16 процента, а на някои стоки, вкл. на храните в ресторантите, задържаха това намаление и през последвалите 2 години. Та, правителството опита да направи каквото може, за да не усетим първият удар толкова силно, но .. цените продължиха да се покачват ежеседмично, и доста предприятия обявиха фалит, което все още се случва често.. Миналият септември като че ли беше пикът, но продължава.. Къде ще му излезне края - не мога да ти кажа.

И това от мен. Не можах да отговоря на въпросите ти, понеже ако знаех отговорите, сигурно щях да ти пиша от Карибите, преживявайки от доходи на акции..



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор hypey (пристрастен)
Публикувано24.03.24 13:46



Казват че всеки си има в живота по едно лудо другарче, въпросът е какво искаме да бъдем - нормалното или лудото





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: hypey]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.03.24 13:59



Аааа, нито едното постоянно. Просто сменяме ролите





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: tuzlija-179435]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.03.24 14:02



Даже не го знам кой е. Следователно, не препуска гол на политическата сцена.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор hypey (пристрастен)
Публикувано24.03.24 15:26



Шизофренно, но вярно:)



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано24.03.24 15:33



2021...
Нашите прогнози са за 2 до 3 тежки икономически години на инфлация и икономически застой, в най-лошия случай 5,

Значи до 2026та :-)
Със сигурност цяла Европа стиска палци на Германия.
Дано! Ей я къде е 26та.
И дано политиката (AFD) да не се набърка в икономиката. Имам предвид това, че в такива времена идва огромното изкушение на държавната (популистка) намеса, която лесно се намества в политическите приказки.

За обратната емиграция тук разговорът започва и става все по горещ. Сигурно ще имаме повод да говорим.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано24.03.24 15:41



За българската емиграция не съм сигурна, по-точно за тази част, която е от дълги годи навън.
Няма да се юрнат да се връщат, докато не се пенсионират.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.03.24 15:48



За обратната емиграция тук разговорът започва и става все по горещ.
Чакам ги аз, чакам. Някой да помни нещо омразно от казармата? Щото аз не помня, но върнат ли ме, смятам ще си спомня. Освен това, неуспешния в Германия ще е неуспешен и тук, докато успешния в Германия няма никаква гаранция тук. Това за спомените и успеха отнема време да се осмисли, виждам го по себе си, по един приятел който колкото пъти се върне с мерак толкова пъти меракът му свършва след 6-7 месеца, и по един друг добър познат, милионер навън, който издържА няма и две години у нас. Но връщането е полезно, връщането за по-дълго, щото има потенциал да ти втвърди окончателно решението на кой камък ти се живее и да се освободиш от разкраченото положение.

женчо


Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор hypey (пристрастен)
Публикувано24.03.24 15:47



Интересно е това с обратната емиграция, все повече хора ме питат "Ама те нямат ли намерение да се върнат?"
Ами не, нямат. И за всички, чиито деца познавам и са заминали, нямат намерение да се връщат, поне докато техните деца не станат самостоятелни. Върнаха се нашите връстници, хора над 60-те. Хора с възможности, за които дали живеят в БГ или някъде другаде по света не е от финансово, а само от емоционално значение.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор Naki (Company Ястреб)
Публикувано24.03.24 16:20



Даже не го знам кой е. Следователно, не препуска гол на политическата сцена.

.. И няма и как, защото не е политик.



Борис Дали е (сравнително) известен фолклорен и чалга певец.
На 42 години е - интересно! - навършени точно днес.
Борис Дали е артистично име, иначе е Борислав Орлинов Делибалтов.

Линк:





Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: hypey]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.03.24 17:33



Не е и шизофренно, според мен, просто зависи от каква гледна точка го гледаш...



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: Naki]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано24.03.24 17:38



Няма никакъв смисъл да гледам и да знам кой е. Щом не съм го чула досега, значи не ми е в кръга на интересите и няма място там, хеле щом пък бил и чалгар. Айде без.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано24.03.24 18:57



Не бях я чела тази тема.

Никак не е напън да бъда оригинална или уникална, обаче този твой разказ за двамата велики не само не бих удостоила раболепно (щото са велики, "особено" единият) с епитетите, които тук се разляха, ами и бих го нарекла... неприятен, меко казано, поне на мен ми беше. Тоест - Дали просто е показал някакво психо-отклонение, което ако някой простосмъртен беше показал - надали щяхме да му пишем суперлативите, които прочетох тук.

Че бил Дали - голем праз. Нека да не претегляме кой от двамата участници в сценката е по-велик, това няма и значение в случая.

Пърформънс - айде де... най-обикновен откачалЪк. Но дори и да го наречем пърформънс - когато е съпроводен с въпиещо неуважение към госта - престава да бъде нещо прекрасно.

Ако ще си говорим, че нашите политици са откачалки - там да, мога да се включа. Но какво общо имат с артистизма, с който обикновено е свързано понятието "пърформънс" ..... според мен - нищо. Тяхното не е пърформънс, а престъпление. Може би изцепките на Кокорчо, но е много бледо, за да се нарече чак "пърформънс".

ПОЖИВЕМ - УВИДИМ!



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано24.03.24 19:06



Десет минути след като минах през вашия разговор и се сетих за една приятелка, с която сме в комплект и вярно се разменяме по лудост, и ми стана забавно, сякаш пишете за нас, тя звънна да ми честити рождения ден, осми март и първа пролет, щото не помнела дали ми е звъняла. Така само да кажа, докато ми е в главата, да ви усмихна.



* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано25.03.24 08:00



На чужд гръб и 100 тояги са малко, казваш..



Каква е причината да ти е толкова интересна тази тема?
Не, че съм излишно любопитна, но ти няколко пъти вече я повдигаш..
Имаш ли представа защо те вълнува толкова?




Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.03.24 09:17



Ти какво против темата ми имаш? Да ме обидиш ли искаш , що пък да не я вдига, може да му харесва пък, на теб като не ти



Тя темата има няколко аспекта, единият е политически, пък той има хиляди разтлонения.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: MilaO6]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано25.03.24 09:32



Ехеее, айдеее.. ти къде отидЕ..


Айде включи главата сега, пий още едно кафе, прочети го пак него, после мен, да разбереш какво го питам всъщност и за коя тема иде реч.

Много е рано явно, и аз още не съм отпочнала със задачите.. разбирам те напълно



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.03.24 09:55



Майтап, бе, Уили, споко



Правете и пишете каквото щете, аз яхвам "ягуара" и се понасям



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано25.03.24 11:32



Каква е причината да ти е толкова интересна тази тема?

То не е една тема. Истинската причина за всички тях е любопитство - много е интересно
1) Икономическото положение на Германия е най-пряката връзка с перспективите пред ЕС. Нищо друго - война, крайнодесни, крайнолеви, синдикати или разделения в националните парламенти не е толкова непосредствено свързано. Благодатна почва на пишман анализите които правим тук.
Аз лично опитвам бизнес в Германия, но това е много мъгляво за да го броя за интерес чак пък към цялата индустрия на държавата. Моите перспективи са свързани с договори или разширение на броя дейсности към по-скъпо платени, такива неща, дребни на фона на цяла една икономика. Не мисля, че постояннотото ми внимание към темата е заради личния интерес.

2) Възхода на националистите. Сам по себе си е изненадващ, не мислиш ли? В Германия беше центърът на модерната политическа мисъл: прозрачният Райхстаг, откритото и ясно говорене за вината и грешките, изобщо една отърсена от комплекси политическа действителност. И на този фон- излиза някакво ретро и печели популярност. Любопино е

3) За връщащите се българи е най-просто - търся доказателства за собственото си убеждение, че нещата тук са се подобрили.
Аз нямам нужда да бъда убеждаван, че за най-способните България е ниска топка и че вие търсите най-доброто което може да ви даде света. Но това е друго.
Интересът ми тук е към хората със средно професионално образование. Тези хора ако нямат стимул за емиграция, значи има многократно по-голям шанс от досега и за нашата си - българска икономика.
Но дали?

Так така- силата на самоанализа ми стига до там да намеря, че съм любопитко, който търси теми за интересен разговор.

Ти, за себе си какво мислиш по тези въпроси?

Редактирано от Green Light на 25.03.24 11:39.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 10:10



По т.3 "За връщащите се българи е най-просто - търся доказателства за собственото си убеждение, че нещата тук са се подобрили."

Правилно си схванал, че за способните, образовани млади българи, България все още не е и както вървят нещата, няма скоро да има достатъчно убедителни основания в добрите перспективи за връщане! Естествено, не за всички, има такива, които ще се върнат, за да опитат и лично да се убедят и след някой друг месец, най-много до година да се откажат и да се върнат там, откъдето са дошли. Най-много, на което могат да се надяват е, след 15-20 години да пробват отново, но то тогава вече ще са в предпенсионна възраст и спокойно могат да си купят имот и да си живеят със заработеното навън - в това отношение и сега за много кадърни хора нещата стоят по тоя начн.

Що се отнася до "хората със средно професионално образование", смятам, че точно тези хора имат голям стимул за емиграция. Търсенето на такива кадри расте главоломно и тук, и там, но със сигурност там, в емиграция ще получават много повече. И разходите им ще бъдат по-големи, но отношението между приходи и разходи ще е определящо до голяма степен къде ще изберат да останат. По личните ми наблюдения, със сигурност ще изберат да отидат и да отделят 10-ина години от живота си поне там, за да натрупат повечко активи. Трябва да е наивник човек и то не от симпатичните, за да си мисли като гледа българската действителност , че хората в активна възраст с едно 20 години напред пред себе си, ще са мазохисти да изберат да се мъчат тук, вместо да изберат по-доброто в момента за себе си и за семействата си. Естествено, не всички ще се юрнат навън, но тези, които изберат да останат, едва ли ще променят лика на българската икономика, камо ли да я спасят.

И по другите точки имам какво да кажа, но няма време.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.03.24 10:11



Ех това време.
Не само от мнението ти по "другите точки" ни лиши, но и по тези.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.03.24 10:41



Ако ви трябва пърформънс - гледайте в момента на живо НС. Нови циркове, нови предложения, нови артистични изяви... засега - Кирчо се изцепи. Да видим още какво следва.

ПОЖИВЕМ - УВИДИМ!



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 10:44



Aз по точно "такивва" точно въпроси рядко се изказвам, щото нищо успокояващо и хубаво не виждам и не мога да кажа. Предпочитам да се съсредоточа в нещата, които тутакси успокояват и осигуряват едно по-балансирано и леко дистанцирано отношение към кашкавата консистенция на действителността, в която газим. Слава Богу, има такива неща



ПП
Като казах, че няма време, имах предвид, че няма време за задълбочено разискване... иначе за лилипосване явно всеки има време



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано29.03.24 13:12



дължа ти един отговор, но напоследък имах много задачки .. пък вечер нямам особено голямо желание да отварям компютъра.. щото, от телефона подобни теми ми е трудно да разисквам..

Честно да ти призная, отдавна избягвам да си давам мнението откровено и на 100%. По-предишният пост го писах един час, щото редактирах и трих, докато стане "политически коректно". Никой не е анонимен никъде, нали знаеш.
Затова и аз не мога да ти изложа мислите си в пълният им мащаб.
Какво мога да споделя, обаче:

1/ Германия се намира в много тежка икономическа криза. Бавария също, понеже, местните не се самоопределят като германци, затова го пиша. Тук в последната година нещата се влошиха, сравнено с 2021-ва, 2022-ра (2020-та е нулева година, тя е извън всякакви статистики, там бяхме в ступор). Тази година ми се струва направо брутално - фирми затварят, работни места се съкращават, хора, които не са работили по образованието си с години, а са били някакви началници някъде и прочее, се връщат към него, защото нямат друга опция. Икономиката се свива с нечувани темпове.. Една от причините е високата цена на енергоносителите и горивата. Което оскъпява произвоства и доставки.. Много е сериозно положението. Къде ще му излезне края - не мога да ти кажа.
Но определено Германия се превръща в държава с много висок стандарт. Като гледам накъде вървят нещата.

2/ Мислила съм по този въпрос. И имам мнение, но.. както казах, не мога да го споделя гласно. Само ще ти кажа, че причината същите настроения да се върнат след 80 години не е една, но мисля, че основната на всички ни е ясна. Но, мисля си, тове е в пряка корелация с първа точка, защото - по-скъпа държава, по-малка вероятност от наплив на емигранти. Тука беше чудо, особено след Брекзит, доста хора от там се преселиха тук..

3/ Нямам представа какви са нещата в България. Чета и слушам, което достига до мен. Дали е станало по-добре, не мога да кажа.
Обаче, който има професия и е добър в нея винаги има шанс в чужбина.
Друг е въпросът с намирането на квартира, което тук е трудно поради големия брой търсещи.

Що касае самата емиграция - ще ти разкажа една случка на емигрантското летище от преди 3 години, както го наричам аз, Мемминген. Мисля, че е показателна.
Чакаме с детето да ни отворят вратата и срещу нас някакъв момък. Облечен модерно, ведър и усмихнат, приятно говори, около 25-30 годишен. От един град около Варна, ще те излъжа кой. Каза, че бил строител, слагал плочки, завършил строителен техникум. Получавал чисто 2.500,- евро, и добави "кой в България, питам те аз, ще ми даде заплата, че и осигуровки да ми плаща на нея, от 2.500,- евро. Аз взимах преди да дойда тук в една фирма във Варна 450,- лева". Разговора беше 2021-ва, той кога е емигрирал не знам, може сега да са други заплатите във Варна*. И не знам как се завъртя разговора на тема "пари", мисля, че той ни попита как сме, откъде сме и т.н. и какво правим в Бавария..

Та, това не съм чувала само от него и като цяло говори достатъчно за настроенията на средно образованите българи в чужбина.

*лека добавка

Редактирано от parvaty на 29.03.24 13:07.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано29.03.24 13:55



Мерси, Парвати, не се хващам за думата, но не ми дължиш отговор. Аз си чеша пръстите с тези въпроси и никога не бих се обидил, че не получавам отговор.
Дължиш или не, обаче, беше интересно, така че за втори път - мерси!

Лоша работа с тази германска икономика.
... И с баварската.




Работата поне като размер и зависимости започва да прилича на щатските (банкови)проблеми през 2007-8ма ... и как се отрази това при нас.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано29.03.24 21:01



Ммм..
Работата поне като размер и зависимости започва да прилича на щатските (банкови)проблеми през 2007-8ма ... и как се отрази това при нас.

да, горе-долу на там отиват работите... тук тази криза се е усетила много слабо, 2008-ма.. за разлика от сегашната, която е.. тежка.

Дори не съм сигурна, че е криза, а не преструктуриране на капитали и обществото като цяло. Мащабна е ..



* Баварците казват "Не искаме Нюрнберг и Регенсбург, искаме си Залцбург и Тирол" - те не се самоопределят като немци. Пък и, реално погледнато не са, ако прочетеш историята на Бавария. Още от римско време са им останали много неща - съдебните им състави са сенат, и се поздравяват със "Сервус".



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано29.03.24 22:23



не се самоопределят като немци
Това е цяла Западна Европа. Когато започнеш от Каролингите и тръгнеш натам е една непрекъсната история на разпад и епизодични насилствени опоти за възстановяване на единството. Всичко на юг от Елба. Или в по - консервативните (римски) теории - Рейн.
Французите донякъде и то- ако влезеш в подробностите са изключение от това.
Но историята е загубена кауза в този клуб. Много съм чел, Ханзата ми е любима, като история, концепция, начин на управление или цел в историята, която в края на краищата е възприета от вдички, които наричаме демократичен свят, но с когобда го говоря?
Конкретно историята на Бавария не знам. Подозирам, че ще се навърже в тази линия, но ето нещо любопитно, което да заредя



Останалите теми ще ги изоставя.
Със съжаление, жалко че не стана лаф.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор samson (Оня)
Публикувано29.03.24 22:57



Какво не разбра?
Че днес в Германия хората не са свободни да кажат това което мислят....щото..нали тя ти го потвърди, а у нас сега и тук ние можем и си говорим каквото си мислим...

В това е разликата, а не в бананите и жиесемите.

А ти що не я попиташ, щом не е Свободна, какъв го търси там?

Мнението е продуктово позиционирано и няма нещо общо!


Тема Re: Политиката в Германиянови [re: samson]  
Автор Green Light ()
Публикувано29.03.24 23:07



За какво ми е хладилник, като не пуша?



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор samson (Оня)
Публикувано29.03.24 23:15



Пуши де, нали с в България и и се лендзниш на нейното:


"Честно да ти призная, отдавна избягвам да си давам мнението откровено и на 100%. По-предишният пост го писах един час, щото редактирах и трих, докато стане "политически коректно". Никой не е анонимен никъде, нали знаеш.
Затова и аз не мога да ти изложа мислите си в пълният им мащаб

2/ Мислила съм по този въпрос. И имам мнение, но.. както казах, не мога да го споделя гласно. "


Разбрах стилът ти към мненията ми, споко, нямам какво повече да ти кажа.
Свободно, освободи напрежението!



Мнението е продуктово позиционирано и няма нещо общо!

Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано30.03.24 00:27



Да, преди 10-ти век ся били част от френското кралство. После се появяват баварските крале и до преди 100 години.

Забелязал си може би Людовик II, който го слагат по повечето им знамена и много го обичат. Той е построил Нойшванщайн, по-известен като Замъка на Дисни. И много други замъци, но този е най-известния.

Защо да не стана дискусия?
Аз ти казах моето мнение по емигрантските въпроси.
Просто може би не съвпада с твоето.


Или визираш отказът ми да влезна в политическа дискусия относно точка втора??
Аз там не мога да взема отношение, по много причини.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано30.03.24 15:06



За емигрантските въпроси очевидната истина е това, което пишеш ти( и Мила, и други...). Това, че ми се иска да е различно не го прави истина. Работливите младежи със специалност отиват другаде.
Иска ми се да видя поне наченки на симптоми, че може да, се променят нещата, но изглежда дори и за това е рано.
Има връщащи се, шума по мрежите не е съвсем без нищо, но те не са тези, които ни трябват.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано31.03.24 11:56



Още преди 2 дни, веднага след някакво новинарско предаване по тИлИвизиите, забравах по коя точно, щях да ти пиша, но се разсеях по други неща от реалния живот:-))

Показаха данни за заетостта на младежи до 30г. и други значими статистически факти, свързани с тази възрастова група.

За твоя радост през последните 2-3 години се наблюдава постепенно и осезаемо намаляване на емиграцията навън от млади българи около 30-те. И тук приключва радостта.

Защото точно за същия период и за същата възрастова група са валидни следните факти от статистиката:

*увеличава се броят на младежи до 30-32, които продължават да живеят с родителите си, като мъжете, живеещи с родителите си са повече от жените;

*увеличава се непрекъснато броят на младежите във възрастта до 30-32г., които нито работят, нито учат, нито съвдават семейства и създават деца - последното е логичнэ след първите две...

И по двата показателя сме на първо място в Европа.

Имаше и други интересни данни и подробности, но горните са много показателни.

Много разсъждения и изводи могат да последват, нали... Оказваме се общество, което не може да приучи младежите си към стремеж към труд, самостоятелтост, образование. Дори любопитсвото към света, към опознаването му чрез пътуване и опит да се справят с живот, упорит труд и търсене на щастието в емиграция е спихнало и не са в състояние поемат какъвто и да е риск.

Пита се какво прави тази все повече растяща група до около 30-те, която нито учи, нито работи, нито създава семейства и отглежда деца? На чий гръб лежи, кой ги храни, издържа, подслонява? Какви са им бъдещите планове, мечти, надежди, перспективи? Какно ги вълнува, какво се случва в главите им? И как ще се спре тази тиктакаща бомба със закъснител?

Редактирано от MilaO6 на 31.03.24 11:59.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано31.03.24 18:44



:-)
Да, аз по радиото същото го чух. Даже термин имало за тези които не учат и не работят, абревиатура по-точно - нещо от английски. Гърците, румънците и хърватите са малко преди или малко след нас. Моят спомен е че сме четвърти, но това е без значение, освен като намигане към моето розово и твоето черно гледство. Не се хващай за думите.
Това е супер обезсърчително явление, но аз, честно казано мисля, че е нормално да бъдем десет великански крачки пред Финландия или Германия. В нашата част на света сивият бизнес беше царят на бизнеса и макар да се сви, не изчезна. Логично е следователно цялата циганска младеж да е този случай, заедно с цялата мръсна мутренска или "посредническа" прослойка като тези, върху които попадя тесният лъч на фенерчето на медиите напоследък. И чак накрая се нареждат мързеливците. :-)
Но че ги има знам много добре.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано31.03.24 20:49



Циганска младеж, викаш...
Ами при тях е масово фактически да имат семейство, децата да носят имената на майката, бащата на тефтер да се води неженен без деца и да живеят от помощи, случайни доходи, сива икономика и т.н.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор samson (Оня)
Публикувано31.03.24 21:04



Е, младите не щели да работят... ами браво на тях, то ние я докарахме до там, че цялата държава да не работи, а да чака подаяния за оцеляване отвън, от Източника на коментираната тук трагедия...и какво????
Младите не щът да им работяяяяяттттт, ами браво на младите, че не правят като нас, да им работим срещу подхвърлени огризки....!

Зарадва ме тази новина, че щом ще живеем от подаяния, колкото ни отпускат толкова, то щом ще е така, то защо пък и да им работим!

Мнението е продуктово позиционирано и няма нещо общо!


Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано31.03.24 20:55



Моля ти се, не отнасяй циганите към въпросната група и не търси замазващи "черногледата" картинка, обяснения. Циганите нямат нищо общо с тази прослойка. Това си е ново явление на едно поколение - завършилите училище на 19 и до 30-32, т.е. над 10г. нито учат, нито работят, нито емигрират, нито създават и отглеждат деца. НИЩО! Какво се случва с житейските истории на тези хора цели 10 години от живота им, а? До тази възраст ние, които и ние не сме стока, бяхме завършили по 2 образования над средното, с по 2 чужди езика, хайде 1 да са, родили поне по едно дете, някои и повече и прочее...



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано01.04.24 09:03



Намерих абревиатурата:
NEETs (Not in Employment, Education or Training)



Да, ново явление е, просто при нас се смесва със старото - за което написах.
Статистиците също го отчитат:

Колко голям е проблемът

“Въпреки че делът на NEETs в България е отбелязал значително подобрение (второто най-голямо понижение в ЕС през периода 2011-2021 г.), настоящият дял все още продължава да бъде причина за безпокойство, тъй като е четвъртият по големина в ЕС - над 15%, в сравнение със средния за ЕС от 11.7%”, констатира доклад на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Изследването отчита, че ситуацията с младежката безработица в България се подобрява през последните години, но младите хора продължават да срещат трудности при включването си в пазара на труда.

По данни на националната статистика, в края на 2022 г. младите хора във възрастовите групи 15-29 години в България са общо 854 074. При над 15% дял на NEETs това прави малко повече от 130 хиляди души - голяма група хора в активна възраст на фона на застаряващото население и увеличаващ се брой пенсионери - като дял това е почти 5% от всички заети. Тези младежи не работят, не учат, нито пък се обучават на професионални умения. Така че дори да решат в някакъв момент да си търсят работа, не са конкурентоспособни и могат да разчитат само на нископлатена и/или неквалифицирана работа.

На въпроси на Дойче Веле от Агенцията по заетостта отговориха, че за 2023 г. младежите до 29 г., включени в програми и мерки за субсидирана заетост, финансирани от държавния бюджет и по Европейския социален фонд, са общо 6610. Най-много са наетите млади хора в хотелиерството и ресторантьорството - 68.3% от безработните, започнали работа в тези сектори. В търговията наетите млади хора са 22.7% от безработните, получили работа, в транспорт и логистика - 18.4 на сто.

Дори и някаква част от останалите над 100 000 NEETs да са работили, то те са били в сивата икономика


Нататък в статията се казва че това е тиктакаща бомба, заради промените в пазара на труда заради технологиите и нарастналите нужди от квалифицирана работна ръка (нещо което и аз косвено казах в това клонче, когато говорихме за надеждите ми за обратната емиграция) - и от там за липсата на перспектива на цели региони да привлекат смислени инвеститори.
Темата е интересна и заплашителна, а причините това да се случва са ми пълна мъгла. Ние сме социални същества и още от детството играем на възрастни именно за да се включим в, каквото и да си говорим, най-интересната от всички игри. Играта на отговорност и съзидание. Компютрите(с игрите) ли счупиха това, черногледството на родителите и глупавите политици ли, презадоволяването ли, ... направо си нямам идея.
Ти какво мислиш?

(оправям маймуница в цитата, заради копирането

Редактирано от Green Light на 01.04.24 09:15.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор Naki (Company Ястреб)
Публикувано01.04.24 11:52



Намерих абревиатурата:
NEETs (Not in Employment, Education or Training)


"Ихтамнеты" некви направо!


На това ми прилича по звучене този НИЙТ...




Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Naki]  
Автор Green Light ()
Публикувано01.04.24 12:38



Така ли трябва да се произнася? В ума ми звучеше НЕЕТ, като мрежа, net :-)



Тема нoвo aприлцинови [re: MilaO6]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано01.04.24 16:32



Гледам и не вярвам на “ушите” си:


.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: tuzlija-179435]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано02.04.24 19:14



Чука циганка в задръстване по предното стъкло на една кола. И нарежда:
- како маааа, дай два лева за детето, мааа..
Стъклото пада, подава се една ръка с два лева, сменят собственика.
Циганката пак почва да чука по стъклото..
Стъклото се сваля, женски глас, с раздразнение:
- е, какво искаш сега, нали ти дадох два лева?!??
- епа, вземи детето!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.