Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:48 30.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.03.24 09:55



Майтап, бе, Уили, споко



Правете и пишете каквото щете, аз яхвам "ягуара" и се понасям



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано25.03.24 11:32



Каква е причината да ти е толкова интересна тази тема?

То не е една тема. Истинската причина за всички тях е любопитство - много е интересно
1) Икономическото положение на Германия е най-пряката връзка с перспективите пред ЕС. Нищо друго - война, крайнодесни, крайнолеви, синдикати или разделения в националните парламенти не е толкова непосредствено свързано. Благодатна почва на пишман анализите които правим тук.
Аз лично опитвам бизнес в Германия, но това е много мъгляво за да го броя за интерес чак пък към цялата индустрия на държавата. Моите перспективи са свързани с договори или разширение на броя дейсности към по-скъпо платени, такива неща, дребни на фона на цяла една икономика. Не мисля, че постояннотото ми внимание към темата е заради личния интерес.

2) Възхода на националистите. Сам по себе си е изненадващ, не мислиш ли? В Германия беше центърът на модерната политическа мисъл: прозрачният Райхстаг, откритото и ясно говорене за вината и грешките, изобщо една отърсена от комплекси политическа действителност. И на този фон- излиза някакво ретро и печели популярност. Любопино е

3) За връщащите се българи е най-просто - търся доказателства за собственото си убеждение, че нещата тук са се подобрили.
Аз нямам нужда да бъда убеждаван, че за най-способните България е ниска топка и че вие търсите най-доброто което може да ви даде света. Но това е друго.
Интересът ми тук е към хората със средно професионално образование. Тези хора ако нямат стимул за емиграция, значи има многократно по-голям шанс от досега и за нашата си - българска икономика.
Но дали?

Так така- силата на самоанализа ми стига до там да намеря, че съм любопитко, който търси теми за интересен разговор.

Ти, за себе си какво мислиш по тези въпроси?

Редактирано от Green Light на 25.03.24 11:39.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 10:10



По т.3 "За връщащите се българи е най-просто - търся доказателства за собственото си убеждение, че нещата тук са се подобрили."

Правилно си схванал, че за способните, образовани млади българи, България все още не е и както вървят нещата, няма скоро да има достатъчно убедителни основания в добрите перспективи за връщане! Естествено, не за всички, има такива, които ще се върнат, за да опитат и лично да се убедят и след някой друг месец, най-много до година да се откажат и да се върнат там, откъдето са дошли. Най-много, на което могат да се надяват е, след 15-20 години да пробват отново, но то тогава вече ще са в предпенсионна възраст и спокойно могат да си купят имот и да си живеят със заработеното навън - в това отношение и сега за много кадърни хора нещата стоят по тоя начн.

Що се отнася до "хората със средно професионално образование", смятам, че точно тези хора имат голям стимул за емиграция. Търсенето на такива кадри расте главоломно и тук, и там, но със сигурност там, в емиграция ще получават много повече. И разходите им ще бъдат по-големи, но отношението между приходи и разходи ще е определящо до голяма степен къде ще изберат да останат. По личните ми наблюдения, със сигурност ще изберат да отидат и да отделят 10-ина години от живота си поне там, за да натрупат повечко активи. Трябва да е наивник човек и то не от симпатичните, за да си мисли като гледа българската действителност , че хората в активна възраст с едно 20 години напред пред себе си, ще са мазохисти да изберат да се мъчат тук, вместо да изберат по-доброто в момента за себе си и за семействата си. Естествено, не всички ще се юрнат навън, но тези, които изберат да останат, едва ли ще променят лика на българската икономика, камо ли да я спасят.

И по другите точки имам какво да кажа, но няма време.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.03.24 10:11



Ех това време.
Не само от мнението ти по "другите точки" ни лиши, но и по тези.



Тема Re: Квазиинтелектуален политически пърформанснови [re: MilaO6]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.03.24 10:41



Ако ви трябва пърформънс - гледайте в момента на живо НС. Нови циркове, нови предложения, нови артистични изяви... засега - Кирчо се изцепи. Да видим още какво следва.

ПОЖИВЕМ - УВИДИМ!



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.03.24 10:44



Aз по точно "такивва" точно въпроси рядко се изказвам, щото нищо успокояващо и хубаво не виждам и не мога да кажа. Предпочитам да се съсредоточа в нещата, които тутакси успокояват и осигуряват едно по-балансирано и леко дистанцирано отношение към кашкавата консистенция на действителността, в която газим. Слава Богу, има такива неща



ПП
Като казах, че няма време, имах предвид, че няма време за задълбочено разискване... иначе за лилипосване явно всеки има време



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано29.03.24 13:12



дължа ти един отговор, но напоследък имах много задачки .. пък вечер нямам особено голямо желание да отварям компютъра.. щото, от телефона подобни теми ми е трудно да разисквам..

Честно да ти призная, отдавна избягвам да си давам мнението откровено и на 100%. По-предишният пост го писах един час, щото редактирах и трих, докато стане "политически коректно". Никой не е анонимен никъде, нали знаеш.
Затова и аз не мога да ти изложа мислите си в пълният им мащаб.
Какво мога да споделя, обаче:

1/ Германия се намира в много тежка икономическа криза. Бавария също, понеже, местните не се самоопределят като германци, затова го пиша. Тук в последната година нещата се влошиха, сравнено с 2021-ва, 2022-ра (2020-та е нулева година, тя е извън всякакви статистики, там бяхме в ступор). Тази година ми се струва направо брутално - фирми затварят, работни места се съкращават, хора, които не са работили по образованието си с години, а са били някакви началници някъде и прочее, се връщат към него, защото нямат друга опция. Икономиката се свива с нечувани темпове.. Една от причините е високата цена на енергоносителите и горивата. Което оскъпява произвоства и доставки.. Много е сериозно положението. Къде ще му излезне края - не мога да ти кажа.
Но определено Германия се превръща в държава с много висок стандарт. Като гледам накъде вървят нещата.

2/ Мислила съм по този въпрос. И имам мнение, но.. както казах, не мога да го споделя гласно. Само ще ти кажа, че причината същите настроения да се върнат след 80 години не е една, но мисля, че основната на всички ни е ясна. Но, мисля си, тове е в пряка корелация с първа точка, защото - по-скъпа държава, по-малка вероятност от наплив на емигранти. Тука беше чудо, особено след Брекзит, доста хора от там се преселиха тук..

3/ Нямам представа какви са нещата в България. Чета и слушам, което достига до мен. Дали е станало по-добре, не мога да кажа.
Обаче, който има професия и е добър в нея винаги има шанс в чужбина.
Друг е въпросът с намирането на квартира, което тук е трудно поради големия брой търсещи.

Що касае самата емиграция - ще ти разкажа една случка на емигрантското летище от преди 3 години, както го наричам аз, Мемминген. Мисля, че е показателна.
Чакаме с детето да ни отворят вратата и срещу нас някакъв момък. Облечен модерно, ведър и усмихнат, приятно говори, около 25-30 годишен. От един град около Варна, ще те излъжа кой. Каза, че бил строител, слагал плочки, завършил строителен техникум. Получавал чисто 2.500,- евро, и добави "кой в България, питам те аз, ще ми даде заплата, че и осигуровки да ми плаща на нея, от 2.500,- евро. Аз взимах преди да дойда тук в една фирма във Варна 450,- лева". Разговора беше 2021-ва, той кога е емигрирал не знам, може сега да са други заплатите във Варна*. И не знам как се завъртя разговора на тема "пари", мисля, че той ни попита как сме, откъде сме и т.н. и какво правим в Бавария..

Та, това не съм чувала само от него и като цяло говори достатъчно за настроенията на средно образованите българи в чужбина.

*лека добавка

Редактирано от parvaty на 29.03.24 13:07.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано29.03.24 13:55



Мерси, Парвати, не се хващам за думата, но не ми дължиш отговор. Аз си чеша пръстите с тези въпроси и никога не бих се обидил, че не получавам отговор.
Дължиш или не, обаче, беше интересно, така че за втори път - мерси!

Лоша работа с тази германска икономика.
... И с баварската.




Работата поне като размер и зависимости започва да прилича на щатските (банкови)проблеми през 2007-8ма ... и как се отрази това при нас.



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: Green Light]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано29.03.24 21:01



Ммм..
Работата поне като размер и зависимости започва да прилича на щатските (банкови)проблеми през 2007-8ма ... и как се отрази това при нас.

да, горе-долу на там отиват работите... тук тази криза се е усетила много слабо, 2008-ма.. за разлика от сегашната, която е.. тежка.

Дори не съм сигурна, че е криза, а не преструктуриране на капитали и обществото като цяло. Мащабна е ..



* Баварците казват "Не искаме Нюрнберг и Регенсбург, искаме си Залцбург и Тирол" - те не се самоопределят като немци. Пък и, реално погледнато не са, ако прочетеш историята на Бавария. Още от римско време са им останали много неща - съдебните им състави са сенат, и се поздравяват със "Сервус".



Тема Re: Политиката в Германиянови [re: parvaty]  
Автор Green Light ()
Публикувано29.03.24 22:23



не се самоопределят като немци
Това е цяла Западна Европа. Когато започнеш от Каролингите и тръгнеш натам е една непрекъсната история на разпад и епизодични насилствени опоти за възстановяване на единството. Всичко на юг от Елба. Или в по - консервативните (римски) теории - Рейн.
Французите донякъде и то- ако влезеш в подробностите са изключение от това.
Но историята е загубена кауза в този клуб. Много съм чел, Ханзата ми е любима, като история, концепция, начин на управление или цел в историята, която в края на краищата е възприета от вдички, които наричаме демократичен свят, но с когобда го говоря?
Конкретно историята на Бавария не знам. Подозирам, че ще се навърже в тази линия, но ето нещо любопитно, което да заредя



Останалите теми ще ги изоставя.
Със съжаление, жалко че не стана лаф.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.