Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 20.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Айде пак пазаруване и готвене!нови  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.03.24 10:32



Споменах завчера, че от 3 месеца зорлем съм диетична готвачка заради здравословен проблем на синковеца.

Пускам темата хем като кулинарна, хем да алармирам целокупното чревоугодно бг войнство в никакъв случай да не се минава да купува и готви това:

.

Веднъж бях споменала, че зрелият бобец, колкото и да го обожаваме, е на полу, дори пълна забрана като дразнещ стомаха и черволяците заради люспите. И един клубар ме светна да купувам и да готвя белен боб.

Е, купих въпросната опаковка и почнах да я готвя по всички правила:

1. Измиване и накисване от предишната вечер.
Туй нещо тъй се запени, че се зачудих боб ли е, сапун ли. В поне 10 води го премих, докато спре да се пеняви.

2. На другия ден му излях и смених водата преди варенето.
Пак се запени, пак премивах.

3. Турих го да се вари на първо четене - зер, първата вода от нормалния люспест боб задължително се изхвърля.
Пак ми вдигна 4 пръста плътна пяна, докато завираше, отпенвах с решетеста лъжица, събрах цяла купичка.

4. Разгеле, пенообразуването спря, повря 5 минути, време е да сменим водата.
Излях водата, насипах му гореща вода + олио, сол, ситно накълцани лук, моркови да заври и да си увира поне 2,5 часа на слаб огън. По-късно - домати за готвене, джоджен и девисил.

5. Стана бобецът, кусаме - ами то, половината зърна хрупат.
Айде, пак на котлона и още 3 часа на слаб огън. Уврелите зърна станаха на каша, хрупащите - се разпарчетосаха на ситни парченца и пак хрупат.


От предишен дългогодишен опит:
Стари, на години боб и леща хрупат, варят се много дълго и пак нямат увиране.
Значи, простаците нагли търговци са омешали престарял с пресен зрял боб, пакетирали и го пуснали за 10лв килото в търговската мрежа.
За преизобилното пенявене, аз, която готвя боб, откакто се помня, нямам обяснение.
Ама и хрупащият продукт, убит, усмъртен и съсипан от варене ми дойде в повече.

Пък се предполага да е диетичен, бърз и лесен за готвене в сравнение с класическия - от дядовата нива.

Мй-май, темата ми е по-скоро черен списък на търговски марки и продукти -
не купувайте това!

Аз споделих, ако имате и вие за споделяне, ще съм благодарна да прочета.
То, не стига, че храните поскъпнаха двойно и тройно, ами и ни цакат с топла бира!




Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: alisalisa]  
Автор osvoboden pich (Ястребовски)
Публикувано19.03.24 10:39



Пакетиран у нас бисерен ориз. Избелва се изкуствено с химия.
Гаранция.



Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: alisalisa]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано19.03.24 11:09



Значи, простаците нагли търговци са омешали престарял с пресен зрял боб, пакетирали и го пуснали за 10лв килото в търговската мрежа.

тоя номер са го научили от уолстрийт, там така пакетират разни "деривативи" за да звучат цифрите добре по разни соросячи отчети






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: zaphod]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.03.24 11:29



Номерът е стар като света, само гъзоръките търтеи, дето чакат да им сипят наготово не го знаят.





Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: alisalisa]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано19.03.24 11:49



Ами по принцип пакетиран зрял боб е рисково да се купува. Аз взимам насипен от пазара. (Татко докато беше в добро здраве отглеждаше на ранчото хубав боб, но и тази от пазара не е лош). По принцип зрял боб не е ли тежка храна за човек който трябва да спазва диета?



Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: Metropolis]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.03.24 11:55



По принцип зрял боб не е ли тежка храна за човек който трябва да спазва диета?

Само заради люспите, защото дразнят стомашната лигавица и са несмилаеми.
Иначе, откъм съотношения белтъчини-въглехидрати-мазнини бобовите култури са идеално балансирана храна.
Което изключва насипен боб от пазара.



Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.03.24 12:01



Ей ся ще наскачат, че пишеш лоши работи против боба и Панино

, ох, извини ме, онова беше за пердета


Боб купувам само и единствено като пътувам към Смолян. Вчера си сварих :

4 см дължина. Миналата година засадих, стана егати боба, ноооо ялов, една единствена шушулка с три зърна. Запазих си ги за семе, но тази година си купих.

Имам телефона на човека, като привършим мед, боб, той ни праща по курериер. Имам и дребен, разбира се, не само салатен.

За магазински я боб-киснеш вечерта, а сутринта стриваш между ръцете, той си се обелва. Заливашс вода, шушулките излитат горе и хвърляш.

Като заври, заливаш със студена вода, да полегнат зърната на дъното, слагаш на върха на ножа сода бикарбонат, олиото, зеленчука. И другото както си знаеш.

Между другото, боба никога не се вари на силен огън, дори и първата вода, която изпхвърляш, на 2-3, слабо, бавно и славно.



Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.03.24 12:02



А, другото е да готвиш боб по хайдушки





Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: alisalisa]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано19.03.24 12:02



Опитала съм доста видове, пакетирани, насипни, най-накрая вдигнах ръце, и започнах да купувам един испански, консервиран в буркан, със зеленчуци, напълно готов за консумация.
Хубаво, ама изчезна, има някакъв, люспите се отделени, други - не, не става.
Ще опитвам отново, бобът е задължителна част от храненето ми.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Айде пак пазаруване и готвене!нови [re: osvoboden pich]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано19.03.24 12:09



Избелва се изкуствено с химия.
Иначе е черен, нали






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.