Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:41 21.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Хитринките на пазарната икономиканови  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано24.02.24 09:44



Открай време, в резултат на експерименти и всякакви проби, за някои от консумативите, употребявани в семейството ми (и купувани предимно от мен) съм се спряла на някои марки, избрани според вкуса ми по различни параметри. Използвам ги поне от 10 години и им познавам … и зъбките.



Начиная от Ковид-кризата, последвана от войната - и двете свързани с всекакви ограничения и санкции, цените на ВСИЧКО (вкл визираните по-горе консумативи) се качиха, естествено. Е, кво да се прави - купувам ги въпреки това.

С течение на времето обаче, постепенно забелязвам, че трайно се променя не само цената, а и КАЧЕСТВОТО на въпросните стоки.

Пример - омекотител за пране. Забелязах, че хем е по-скъп - хем вече е по-рядък. Казвам си - мамка му, ще сипвам по повече, то се е видяло. ОБАЧЕ последните 3-4 партиди тая гад СПРЯ И ДА “ОМЕКОТЯВА”!! Колкото и да сипвам (същата пералня, същият маниер на пране и програми) - пешкирите ми излизат като шкурка, все едно не са и помирисвали омекотяване! Кой знай каква съставка са му кръцнали…И не само пешкирите.

Друг пример. Тоалетна хартия. Същата марка и “разфасовка”. По-скъпа - ОК, РАЗБРАХ! Обаче защо ролката е по-малка? Не е самозаблуда - имам и от старите - стек за резерва - СРАВНЯВАМ ГИ!

Кафето, което Уникалният пие - ХЕМ е почти два пъти по-скъпо, ХЕМ е вече 95 гр бурканчето, а не 100 като преди. Ше речеш - аре ся, некви 5 грама… а милион бурканчета по 5 грама? На по-високата цена?

Имаше и още примери, не се сещам в момента.

Накратко - кълцат с две секири от две страни. По-висока цена и по-ниско качество или по-малко количество (грамаж).

И си викам - тез пазарници, не постигнаха ли яки печалба от “загубите” си?

ПОЖИВЕМ - УВИДИМ!

Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: UnicaDonna]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.02.24 11:01



това се нарича

и е форма на инфлацията която заобикаля психологическата съпротива срещу вдигането на цените. бонус заобикаля и статистиката , което позволява бодри комсомолски отчети за ръст на бевепето и тн




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: zaphod]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано24.02.24 11:10



заобикаля психологическата съпротива срещу вдигането на цените.

Ами те цените са си вдигнати, какво съпротива!



Но защо трябва и качеството да пада? Не могат ли да се задаволят с вдигане на цена?

ПОЖИВЕМ - УВИДИМ!

Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: UnicaDonna]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.02.24 11:21



найш колко тонове пари бяха напечатани през локдауните ? само с десетина процента вдигане не можеш да ги покриеш




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: UnicaDonna]  
Автор 4ereshka2 (рекордьор)
Публикувано24.02.24 11:22



Ако съм на твое място ще спра да купувам омекотител.
И със и без хавлиите са като шкурки.
Виж без тоалетна хартия не може.



Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: UnicaDonna]  
Автор 741 ()
Публикувано24.02.24 11:18



Същият тоз пазар не вдигна ли и цените на имотите и заедно с тях твоята комисиона? Не бъди алчна. След като пазарът ти дава, редно е да му даваш и ти.

За омекотителя, като не става, сменяй го с друг. Ако е реномирана марка и съвсем не работи, може причината да е в пералната - да се е смахнала и да го пуска в грешен момент. Така или иначе, сменяй с друг и ще се разбере.



Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: UnicaDonna]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано24.02.24 11:31



Напълно споделям.
Не стига, че реформулираха парфюмите, и заместиха скъпи суровини с изкустволяци, но и цените вдигнаха, и парфюмите им миришат на... щях да напиша неприлична дума.

Миналия ден разговарях с една доста възрастна дама.
Според нея, когато качеството на стоките страда, цените се вдигат, а грамажът, условно казано, се свива, това било предизвестие за война.

И друго каза - забелязвате ли колко много ателиета за ремонт на дрехи изникнаха в последните години, и как количеството на магазини за стоки втора употреба непрекъснато расте?
Казах, че според мен няма връзка.
Няма според вас, каза, защото вашите поколения не сте преживели световна война.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: 741]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано24.02.24 11:26



Е, тя се оплаква предимно от понижаването на качеството на стоките.



Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: tartarianeyes]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано24.02.24 11:28



Ау, това за предизвестието за война го четох сутринта и аргументите бяха други, но общо взето май на там вървят работите.





Тема Re: Хитринките на пазарната икономиканови [re: Asia.]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано24.02.24 12:38



Интересно, какви са аргументите при теб?
Знам, че в медиите дрънкат оръжия, но ми беше интересно мнението на човек, преживял всв, дето се казва, от извора.
Въпреки, че тя е била само на 17 в края на войната, помни много неща.
А, да, германка е, ако има значение в случая.





върнете ни архивите, идиоти


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.