Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:38 13.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Два български филманови  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.24 11:02



гледах и са наред за обсъждане.

"Чума" и "Уроците на Блага". Айде, преди да ви повлияя аз с оценките си, почвайте вие.





Тема Re: Два български филманови [re: MilaO6]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано22.01.24 11:26



Айде, преди да ви повлияя аз с оценките си
Мила Влиятелната...


Поне кажи на нас, по-простите, препоръчваш ли ги.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Два български филманови [re: ad miral]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.24 11:27



Нищо няма да кажа, докато вие не кажете



Мила Влиятелната...
Поне кажи на нас, по-простите,


Нищо не съм казала аз. Ти го каза



Тема Re: Два български филманови [re: MilaO6]  
Автор vozac (Driver)
Публикувано22.01.24 11:38



"Уроците на Блага" - можеше и да не го гледам, нищо ново. Интересно ми беше Ели Скорчева как играе на стари години-играе. Тя професионално си подходила, не крие, че 90-те и нулевите идосе е правила нещо друго и не е умряла от глад. Очаквано, филма не е включен в номинациите за Оскар или там, листа за номинации или друга международна награда. Този вид изнудване проработва в нашата държава и не зная къде другаде. Ще се обадят на чех, австриец, германец, американец, от полицията и той/тя ще почнат да фърлят пари от прозореца?!? Никога. Това става само тук, защото е слаб репресивния апарат и още са живи хората, които нямат рационално, прагматично отношение към парите.
Филмът ок, става, документира събития, които ние и без филм си ги знаем, а следващото и следващите поколения след нас няма и да разбират.
Както сина ми не разбира защо двама братя се били, клали да земя и за синора, междата...
Проверих как се пише синор...


"Чума" - нямам време, студено ми е и като се стопли. Но ми се струва тегав филм и айде нема нужда..

Редактирано от vozac на 22.01.24 11:38.



Тема Re: Два български филманови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (рекордьор)
Публикувано22.01.24 11:47



Бих гледала с удоволствие "Уроците на Блага", но го няма в тубата.
Ще следя с интерес темата.
Също ми е любопитно какво мислят хората за сюжета на филма като житейска история.
Лесно ли е една жена, която цял живот е била праведна, да мине от другата страна.
На какво е способен човек, ако е "притиснат до стената" и никой не иска да му помогне.



Тема П.П. Това беше към Мила Re: Два български филманови [re: 4ereshka2]  
Автор hypey (пристрастен)
Публикувано22.01.24 12:06



Не съм ги гледала и двата, но тази седмица ще ходя на Чума. "Уроците на Блага" може би ще го гледам, когато го дадат по тв.

Редактирано от hypey на 22.01.24 12:04.



Тема Re: Два български филманови [re: MilaO6]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано22.01.24 12:10



Нищо няма да кажа, докато вие не кажете
Мъ, не мога аз така да ходя на кино без препоръка!


После, кат не ми хареса, на кого да мърморя?

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Два български филманови [re: MilaO6]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано22.01.24 12:04



Постове, започващи с "Я, хайде" не са ми любими ...

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Два български филманови [re: vozac]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.24 12:18



Долу-горе си се ориентирал за "Уроците...". И аз долу-горе съм на подобно мнение.

Очаквано, филма не е включен в номинациите за Оскар или там, листа за номинации или друга международна награда.

Като го гледаш и ти става моментално ясно, защо отпадна от надпреварата за краткия списък на номинациите за "Оскар" и че няма как да не отпадне. Но за други международни награди не е вярно. Той предварително обра купища награди от международни европейски кинофестивали и фестивалчета. То от там му се качиха акциите и екипа му твърде много си повярва, та аха-аха се виждаха на червения килим да си получават "Оскара". Няма лошо, де...

Но американското и европейското кино са много, много различни и тази разлика от десетилетия не се стопява, за щастие. Разбираемо е такъв филм - нискобюджетен, семпъл и социално оголен до болка - да направи впечатление на фестивалите на европейското кино. То даже подобни филми в европейските кинофестивали предварително си набират негласно точки по показател "социална значмост на конфликта".

Този вид изнудване проработва в нашата държава и не зная къде другаде. Ще се обадят на чех, австриец, германец, американец, от полицията и той/тя ще почнат да фърлят пари от прозореца?!? Никога. Това става само тук, защото е слаб репресивния апарат и още са живи хората, които нямат рационално, прагматично отношение към парите.

Това, болдваното е вярно само донякъде. Сега т.н. "репресивен апарат", полицията имаш предвид е слаб, но предишният беше много силен и репресиращ, затова и точно възрастните, живели при предишния и то точно тези, които са били млади през 60-те на миналия век, са наплашени от представата за милиция/полиция/репресиращ апарат, та затова и вярват на подобни "обаждания от полицията". Свикнали са като чуят "полиция" и да не разсъждават, а само да изпълняват каквото им се каже. Та освен рационално мислене и прагматично отношение към парите, тези хора нямат и критично и оценъчно мислене, когато става въпрос за "полиция и репресиращ апарат", но и за заплаха, идваща независимо от какъв източник.

И точно това е интересното за останалия свят в Европа! То затова и този филм им е "взел акъла" и са го номинирали - защото е нещо ново и различно от тяхното мислене, отношение и прочее. Различен тип измама, различно отношение към "репресиращия апарат", към парите, към ценностите в живота - особено и това.

Нооо, не съм съгласна, че те са по-малко податливи от нас. Просто тяхното слабо място е другаде, може би точно в прекаления им прагматизъм. Иначе няма обяснение как купища среднозаможни и богати западноевропейци и американци са вложили и прахосали милиони в схемата на

, за да ги направят милиарди от суперпрагматизъм.

Филмът печели европейския интерес и с проблема за емиграцията чрез една частна лична история на героинята - арабка. Няяяма как да бъде пренебрегнат този момент в европейски контекст. Също и с "езиковия момент". Няма как да не направи впечатление този културно-езиков феномен на фона на една грозна първична измама, завладяла атмосферата на целия филм. Също, интересен за другите е и моментът с парите за паметника, за отношението към смъртта и паметта изобщо. Това е общочовешки проблем, както и пълния обрат, който настъпва с морала и съвестта на човека...

Ели Скорчева наистина игра блестящо в една такава особена роля, която с нищо не блести. Но играта и присъствието на Ели я прави остро забележима и открояваща се.

От гледна точка на филмов експеримент, филмът си заслужава, интересен е за хора, които обичат да гледат подобни експерименти. Но си остава филм с локално значение, независимо от общочовешкото си измерение.

А "Чума" е друга бира.

Редактирано от MilaO6 на 22.01.24 12:38.



Тема Re: Два български филманови [re: BATHco]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано22.01.24 12:28



Дърпаш се назад, а? То опърничавия характер с годините се задълбочава, нежели да омеква






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.