Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:49 23.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Два български филманови [re: hypey]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано02.02.24 22:55



няма тук мъж или жена, още Йовков го е описал така

Мдааа, като бях малка и млада, си мислех, че това е рядък феномен. През годините се наслушах за майки, които зарязват децата си от първия брак, примерно. Създават второ семейство, раждат още деца, а за първото не щат и да чуят, все едно никога не са го раждали... И в литературни произведения има такива описани случаи, и в живия живот.

А за силата на любовта и какви превратности на съдбата преживява човек под нейния напор е мноо широко залегнала тема в творчеството на нашите писатели "Божура", "Албена", "През чумавото" на Йовков, "Самодовските скали", "Любов" на Елин Пелин и пр...

Редактирано от MilaO6 на 02.02.24 22:57.



Тема Re: Чакам някойнови [re: MilaO6]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано02.02.24 23:04



да се похвали, че е гледал "Уроците на Блага" и да рече нещо, ама засега нищо



Пък преди няколко месеца преди да пуснат филма по екраните се изказахме всички изобилно и неподготвени



Тема Re: Фестивалът МЕНАРнови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано04.02.24 19:57



Sofia MENAR Film Festival е кинофестивал, който запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, като включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им.

Събитието се провежда всяка година през януари и тече паралелно в София и други големи български градове. Организира се от „Позор” и е най-мащабното подобно културно събитие за Балканите.

Sofia MENAR Film Festival продължава традицията на фестивала „Цветята на Корана”, чиито четири издания от 2009-та до 2012-та година представиха в България повече от 120 филма с духа на Изтока.

Абревиатурата MENAR идва от наименованието, с което страните от този регион се определят като едно цяло – Middle East and North Africa Region.

Езикова справка: Менáр /منار , произнася се и манáр/ на арабски означава фар, светлинна кула, пътеводна светлина. Производна е на думата нур /نور /, която на арабски означава светлина. В български език е влязла от османотурски под формата на думата минаре, или кула, която осветява пътя.

Та в платформата "Нетерра"до днес вкл можеще човек да си купи билет и да изгледа онлайн

.

Ние гледахме киргизкия "С мирис на пелин". Странен филм, много различен от това, което тук коментираме и с което сме свикнали. Въобще, почти всички филми от фестивал за ислямски филми се отличават рязко от европейското и американското кино, което си е естествено.

Действието е бавно, дори мудно, но много плавно и течно като плазма. Съвем неусетно се смениха 3-4 сезона. Екшън няма, но има драма:-)) Много герои деца, обикновена житейска проста история и семпъл сюжет с далечен отглас на съвременните глобалистки промени в света. Впечатление правят етническите особености в морала и ценностната система - събиране и колективно обсъждане на семеен проблем на хора от селото, възрастните изгдигнати в култ, пълно подчинение на жените и децата, но и дъълбока мъдрост, съпричастност, любов между членовете на общността. Това, което ме шокира донякъде - село, в училището на което има хубави компютри, но едва се намира кой да преподава информатика, в което има интернет, но няма вода в домовете, а се пълни от голяма чешма общо ползване на улицата и през зимата е кошмарно... Ако жената остане сама по някаква причина - вдовица или друго, тя и всички други, вкл. и порастналите й деца се чувстват задължени непременно да и намерят втори добър съпруг:-)) Странни нрави и обичаи по света...:-))



Тема Уроците на Благанови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано12.02.24 13:19



Честно казано, заради този филм, ще започна отново да гледам българско кино.
Честната рецензия от моя страна ще бъде разделена на две
Аматьорско ниво като темпо, като диалози и висок професионализъм на актьорите, има ли смисъл да споменавам Ели Скорчева. Второто до такава степен заличава първото, та започвам да се съмнявам в него. Един артист е достатъчен за да ме зарази със всеотдайността си. Дано да имаме възможност да я гледаме отново, аз няма да я пропусна.
Тъга, мрак и пропадане в българската действителност, но и воля, "няма да се дам"- по Уикеда.
Велик сценарий и един ако не поклон то потупване по рамото към Стефан Комадарев. Няма да си изкривя душата да кажа че режисурата е добра, но все пак липсва залитане към хепи-енд или екшън.

В общи линии бих определил този филм като изправяне на гръб. Българско кино с гръбнак.
Искаме още и искаме по-добре, видяхме че може, и видяхме, че има с кого!



Тема Re: Уроците на Благанови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано12.02.24 21:40



Хайде, бе... ти така беше негативно настроен предвартелно, че си мислех, че и да го гледаш, и да не го, мнение вече си имаш с топ не може да се разбие:-))

Какво да ти кажа, това не е филм, за който можеш да кажеш "Хареса ми, много ми хареса!" Корелацията харесва ми/не ми харесва тук е крайно неподходяща. Друго е. На мен ми идва думата "покъртително"или "омаломощаващо". Няма много възможност за мислене тук, нито за аналитичен анализ - тавтология се получава, логически да го наречем анализ. Защото се ирая главно на ниво чувства, но не някакви повърхностни, а много сложни и заплетени чувства. Точката на пречупване, на унижения човек, на човека с отнето достойнство...

А

мисля, казва всичко, което може да се каже за филма по един окончателен и безапелационен начин.



Тема Re: Два български филманови [re: MilaO6]  
Автор bipet (Уникален фен )
Публикувано12.02.24 22:50



Не съм ги гледал, но вече ми повлия с оценките си.

НАТО ВЪН – Върнете ни Варшавския договор, идиоти!


Тема Re: Уроците на Благанови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано13.02.24 13:39



ти така беше негативно настроен предвартелно

Това не е изчезнало- аз мисля, че "шансът" който всички ние трябва да дадем на българското кино след тези миналогодишни успехи постигнати с гол ентусиазъм, трябва да бъде под условие.
Иначе ще му направим лоша услуга.

Впрочем, ти си пуснала рецензия след която няма какво да се добави. Великолепен текст на VIEW SOFIA, който прави точно това - поклон и закана - ще гледаме, но и ще внимаваме да не си ударим главата от яд следващия път



Тема Re: Уроците на Благанови [re: MilaO6]  
Автор Naki (Company Ястреб)
Публикувано13.02.24 14:07



Хубав анализ, отвратителен шрифт!



Не знам как е на телефон или таблет, ама на компа ми буквите стоят като размазани и прекалено тънки.
Много взиране трябва, тия не са ли чували, че потребители ще имат техните писания!? Или го пишат за себе си само?


Редактирано от Naki на 13.02.24 14:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.