Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:05 28.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Българите в Македониянови [re: alisalisa]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.01.24 21:18



От българска народност. Част и от влашката.



Тема Re: Българите в Македониянови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.24 21:24



Сърбомани се е казвало на новопосърбени българи, или както е писал Тузлията, евентуално власи. Аналогично на гъркомани.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Българите в Македониянови [re: tuzlija-179435]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано11.01.24 21:29



Е, като са сърбомани, защо не се самоопределят като сърби, а тропат с крак, че са македонци?



Тема Re: Българите в Македониянови [re: alisalisa]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано11.01.24 21:33



Ама сърбоманите??? От какъв произход са в действителност?

И на мен ми бе интересно.
В разговор, един рече : като нашите цигани са, дето се турчеят.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Българите в Македониянови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано11.01.24 21:38



Аз питам македонците, дето не са нито сърби, нито българи откъде се взеха?
Иначе, и в българския Югозапад си имаме макета, познавам бая народ, казва си "аз съм македонец", ама никой не ми е тропал с крак, че е отделна нация. Не повече от добруджанеца или родопчанина.



Тема Re: Българите в Македониянови [re: tartarianeyes]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.24 21:37



Сърбомани е имало преди сто години, в процеса на превръщане на българи в сърби. После е изтекла много вода, след ВСВ политиката на Югославия се сменя от сърбизация към макединизация, от "прави сърби сте" към "македонци сте по народност" и сега няма сърбомани, има македонци и тук-таме сърби.
Нещо повече, част от бившите сърбомански семейства се македонизират като останалите след 1944.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Българите в Македониянови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.24 21:44



Е, откъде да се вземат - от яко превъзпитание в СФРЮ со кротце и со много кютек и след умиране на някое и друго помнещо миналото поколение.

За толкова години, ако не беше СФРЮ, а кралска Югославия, по същия начин щеше да си стане и сърбизацията. Две-три помнещи миналото поколения да умрат, плюс съответната здрава обработка, достатъчно е.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Българите в Македониянови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано11.01.24 22:03



Хубу де, що сърбите са ги кьотечили да са македонци, а не сърби?
Българите от западните покрайнини са ги кьотечили да се самоопределят като сърби.

Синът ми беше съквартирант с две момчета от Димитровград, сръбският. И си говорят на чист български. Питам ги "Вие какви сте, откъде сте?" - "Сърби сме".
Питам ги "А къде сте го научили толкова добре българския език?" -"А, че ние вкъщи така си говорим".
"Ами в училище и навън?" - "На сръбски, естествено".
"И сте сърби, тъй ле?" - "Сърби сме, сърби сме. Те, баба и дядо са българи, ама ний не сме. Поне в Сърбия, де".





Тема Re: Българите в Македониянови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.24 22:16



Не мога да кажа, идеология социалистическа някаква е това с македонизацията като самоцел.
Първоначално идеята за македонизма възниква по-скоро само като начин за отбългаряване и преход към посърбване. После по соца си се превръща в окончателна цел. Комунистите и в СССР, и на Балканите, Коминтернът, още през 20-те поемат курс към отделяне на народности. Не мога да кажа, че ми е напълно ясна мотивацията им, но явно интернационализъм, народна демокрация, дружба народов, такива неща имат пръст, предполагам. И "коренизация". ;)
Тито, който ръководи СФРЮ дълги години, не е сърбин, а хърватин, може би това допълнително допринася, но не е основно.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.01.24 23:18.



Тема Re: Българите в Македониянови [re: alisalisa]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано12.01.24 10:36



Аз не знам колко сте безчовечни и безсърдечни вие, за да сравня, че и да степенувам. Затова, нямам причина да ти вярвам.
И имам спомен за македонските македонци, дали са българи или не, тяхна си работа, ч






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.