Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:40 19.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Новата манджа  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 06:51



... с електронните рецепти.
Отивам снощи в аптеката да си купя лекарство, което постоянно си поддържам вкъщи, и... се оказва, че вече се продава само с електронна рецепта.

Придобих ето това изражение. Докато премятам през главата си, как тичам до лекари през месец-два, за да се сдобия със заветната рецепта за толкова простичко лекарство, все пак се сещам да попитам за аналог. Слава тебе Господи, намери се такова, но... на шесторна цена. И не, не иде реч за парите... майната му на това! Иде реч за усложнението - загубата на време, нерви и ресурс.
А знаете ли, че според няколко овчи глави от здравните ни законотворци зъболекарите са едни прости шлосери. Те изобщо не са включени в системата за електронни рецепти. Т.е., когато ви заболи зъб и се нуждаете от антибиотик например, ще тичате до джипката си да ви го изпише. Което ще рече, че от тук нататък на зъба му е забранено да започва да боли нощем, в петък вечер, събота и неделя. Да се съобразява, ако обича, това да се случва в делничен ден и в работното време на въздесъщите лични лекари, които очевидно са определени като пенкилерите на всяка болест, за разлика от колегите си шлосери. А тичането напред-назад с подута буза и луд поглед на обикновения простосмъртен, явно е сметнато за нещо незначително. Що да е просто и лесно, като може да е сложно и объркващо?!




Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано26.10.23 08:07



аз мисля да се подготвя за здравния апокалипсис чрез приятели ветеринари, всички важни лекарства ги има и във ветеринарен вариант.
пък наивниците нека си се борят за реформи, аз не съм видял досега нещо да се подобри с реформи. нещата като цяло са най-добре кратко след създаването си от там нататък реформите монотонно ги сговняват до пълен крах




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Новата манджанови [re: zaphod]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано26.10.23 08:15



Точно така.
Заветният гранофурин, например, оная зелена течност, с която ни мажеха афтите като деца, е във ветеринарните аптеки.
Въпреки уверенията на фармацевтите, че вече не се произвежда, и предлагат някви мазила на тройна цена.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.10.23 08:40



Хвани си аптекар/ка за гадже да ти продава антибиотици без рецепта.


Байгън, ве, от дни по телевизора секи ден лекари, аптекари и най-вече пациенти опищяват орталъка заради тази пълна галимация с електронните рецепти. Ми гилдиите им - лекарски фармацентични и пациентски организации да запрятат ръкави и да скачат по главите на малоумниците в министерството, докато я оправят.
То, голямото сложно да върнат успоредно и хартиените рецепти, щом програмата и приложенията им са пълен мазаляк.

Аз ко да кажа, като от 12г. купувам едно простичко и не скъпо лекарство, което пия всеки ден и ми се полага безплатно по здравна каса. Плащам си го, щото в списъка им фигурира с едно търговско название на еди-кой си производител, което отдавна не се внася, а в аптечната мрежа го има под друго име от друг производител, само от него внасят. Същата основна съставка, за същите пари, ама не е Алисан, ами Правилнозан. То сигнали, то молби и кандърми от пациентска организация даже - и нищо. През 2 седмици били обновявали списъка на безплатните, обаче 10-11 години никой МНЗ планктон не си е мръднал пръста да смени името на моето и щом фигурира като Алисан, вече невнасян, само то е безплатно, аналога му си го плащаме като поп. Първата година се насмитах да им вряскам, после ми писна. То, от умрял писмо. Никой не си мръдва гъза да проверява какво има-няма в аптечната мрежа и да коригира търговските марки на лекарствата в този списък. Кой знае още колко такива, на хартия безплатни лекарства, се кумят в него, отдавна непроизвеждани и невнасяни, а нуждаещите се пациенти си плащат за каквито има. И, голям праз, че им се полагало било безплатно.

Туй го пиша, за да не се подхлъзнете по убеждението, че само при това правителство има мазаляк. 100 правителства се сменят, пък мазалякът - все същият. Бг пациента за човек го нямат, после отчитат висока заболеваемост и смъртност.

Ами такава ще е - и с ковид, и без ковид.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.10.23 09:01



То. щото баба ти все тез фармацевтични приумици е пила. Има си природни заместители на всеки илач. Ше ходиш боса лятото да се каляваш, зимата чайче, билчици, медец едно-друго, а не да тичаш от аптека на аптека за отрова и да опищяваш после орталъка, че точно твойта отрова я няма или е на шесторна цена. Те са се наговорили да ви изтръшкат и да ви вземат и последната стотинка, вий им се кланяте доземи...

ПП

Рекох да изпреваря снежаната и да ти го рекна





Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор DasHeisstErika ()
Публикувано26.10.23 09:26



За някои лекарства е разумно да се дават само с предписание на лекар, някои болкоуспокояващи са такива, както и всички антибиотици. Няма безвреден антибиотик, който човек да може да си пие просто така, когато си го самопредпише...



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.10.23 09:32



Това е ЕДНА от приумиците на тез бодри комсомолци от пепетата… като улави ДЕНОНОЩНО имитират дейност! Тъпотия след тъпотия, провал сред провал. НЯМА ТАКИВА ТЪПАЦИ!

Врякаха 3 дни по оная инициатива с големите вериги супермаркети -“достъпно за вас” - да ги задължават чрез молба да пишат 50 (!!!) стоки от първа необходимост и да ги изтипосват с най-ниски цени! Разчитали на конкуренцията ти да видиш!!! За доброто на БЕДНИТЕ!! Абе сульо, бедните нямат около себе си вериги и нямат коли да припнат до най-близките такива!! Гледам снощи -ИНИЦИАТИВАТА ПАДНАЛА!!

И още 3-4 подобни гадости тия дни, ама няма време сега…

Както каза някой —УДАРИХА ДЪНОТО…

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.10.23 09:43



Слушах министъра на здравеопазването в някакъв сутрешен блок през седмицата. Планът бил да се вкарат лекарствата по научното наименование на активната съставка и така да може аптеката автоматично да дава заместител. Не знам за твоя случай дали би помогнало или обратно - допълнително усложнило нещата, защото тогава има вероятност и скъпия заместител да попадне в графата - само с рецепта. 50/50 ти е шанса.


Аз обаче докато го слушах доста се учудих на този "план". Значи планираш, правиш си сметката отдалеч, да пуснеш система която да образува хаос, а ти после да започнеш да го оправяш стъпка по стъпка. Без паника, корабът потъва нормално, ние знаем как точно да се давим.

Колко сме се давилиии...

Интересно че журналистите не му зададоха този въпрос. Сигурно са имали по-интересни. Слушам Нова, та вероятно са били Виктор Николаев и колежката му(на която така и не запомням името. Виктория май. Вики.)



Тема Re: Новата манджанови [re: MilaO6]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано26.10.23 09:53



или увеличи молитвите, нафора и светената вода
или отиди на психотерапевт
или извикай екзорсист
за да ме изгони от мислите ти, Миле
много е зле положението

желанието ти да намериш компания, с която заедно да ме мразите и осмивате,
защото си слаба и безпомощна сама
те прави мой роб, дори без да си мръдна пръста или кажа нещо
излекувай токсичният срам, който носиш в себе си и ще бъдеш свободна



Тема Re: Новата манджанови [re: Green Light]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 09:57



Казват се Виктор и Жена.



Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.10.23 10:10



Едни долни сексисти сме ние с теб, френд.





Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор 741 ()
Публикувано26.10.23 10:17



Намесиш ли чиновник в работеща система, тя няма как да заработи по-добре. Щерката вече голяма, ама аз още помня как през 90-те беше с пневмония и се чудех откъде да взема антибиотик, понеже Мими Виткова беше решила насред хиперинфлацията да ги направи на достъпни цени и аптекарите ги скриха, а някои направо сложиха табела "инвентаризация" и затвориха.

В интерес на истината, това със зъболекарите май са го оправили и те вече могат да изписват. Или поне така твърдят.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано26.10.23 10:20



Зъболекарите имат право да предписват е-рецепти за антибиотици така както лекарите по хуманна медицина.

Ветеринарните лекари също могат да издават е-рецепти за антибиотични средства, които са за хуманна употреба, но служат и за лечение на животни.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: Green Light]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.10.23 11:57



Мира.

Престъпното е, че схемата “проба-грешка” и поправка на поправката си разрешават да я играят СЪС ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА!!! Може би и с живота им (понякога антибиотикът е животоспасяващ!!)

Една майка плачеше по ТВ, че не можела да вземе няколко дни антибиотик на детенцето си…

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.10.23 12:29



Това е ЕДНА от приумиците на тез бодри комсомолци от пепетата… като улави ДЕНОНОЩНО имитират дейност! Тъпотия след тъпотия, провал сред провал. НЯМА ТАКИВА ТЪПАЦИ!

Пъ, земи, прищипи се понякогиш да ме прочетеш, ве, жена.
Барем няма да се излагаш чак пък толкоз с "дрънкането изпреварило акъла, дето без друго хич го няма".



бабиерка сладка домашна!
Ща цункам по ондулираната главичка, бе!



Тема Re: Новата манджанови [re: snowprincess]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.10.23 12:56



желанието ти да намериш компания, с която заедно да ме мразите и осмивате,

Бе, кой те мрази и осмива, ко си се комплексирала пъ ти!
Водните течения изригват кат вулкани и секи, който не вярва в това, ти е зложелател.
АЙ, БАЙГЪН!
Баш пъ на теб кой ли не с години ти е правил мили очи и дълго и деликатно сей опитвал да разговаря, въпреки все по-агресиращия ти и все по-изчанчен и неграмотен гьосуратлък. Един по един им писна на нормалните, ти им се зъбиш и блещиш насреща кат наркоманка, зорлем вкарана в абстиненция.

Хади пък да не си едничката принцеса по тез ширини - сички знаем колко си тъпа, неграмотна и чалдисана по теми, от които и грам не отбираш. Да си жива и здрава, да въртиш домакинство и семейство кат всяка ханъмка на тази планета и да си знаеш мястото. Ама извън домашния си бит, нито си принцеса, нито някой ти е длъжен на глупотевините в главицата. Глей си там интереса - семейството ти да стиска език зад зъби и да не ти говори като Мила, щото няма да го понесеш, и пали свещи за здраве на близките си, че са възпитани и уважителни, не като психоболните в дира.

Извън този кръг - у лево с претенензиите и тъпизмите.
За твое добро ти го препоръчвам, освен ако не ти е цел в живота извън защитения домашен кръг да те гледат кат маймуна.



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.10.23 13:11



Зъболекарите имат право да предписват е-рецепти за антибиотици така както лекарите по хуманна медицина.

Болният злободневен въпрос от страна на пациентите е: НА ПРАКТИКА, ТОВА РАБОТИ ЛИ?

Щото, на мен от много години вече ми е все вгз какви права били имали лекарите.
Цъфна при джипито си, при специалист, в болница с конкретни нужди и поне половин час слушам техните вайкания и оправдания какви не им били правата и правомощията, че да ми помогнат, иначе много били искали.
Съм здравноосигурена и винаги финансово подплатена, ако требе да се плаща и доплаща.
Обаче, аз права срещу здравните си осигуровки и кесията си нямам. На лекар - кат на сергията за домати - сипе ти кило/рецепта в торбичка и да ти види гърба, да влезе следващият клиент.
С тази разлика, че оня от сергията за домати не чака на моите ежемесечни задължителни вноски, та да му върви алъшверишът.



Тема Re: Новата манджанови [re: alisalisa]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.10.23 13:48



Пъ, земи, прищипи се понякогиш да ме прочетеш, ве, жена.

Патицо, какво те прихвана? На какво отгоре трябва да те чета точно пък в тая тема???

Не че ме интересуват претенциозните ти фермани и имам намерение да ги чета, но досега поне не ми беше държала сметка, че НЕ ТЕ чета… длъжна ли съм, впрочем?



СПОРЕД МЕН!!!!

Редактирано от UnicaDonna на 26.10.23 13:55.



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.10.23 14:05



На какво отгоре трябва да те чета точно пък в тая тема???

за да земеш да научиш нещо, например????



бабе... карай си по трасето и пАли свещи на домашните, че си те гледат кат писано яйце. Дай Боже, до сто години.




Тема Re: Новата манджанови [re: MilaO6]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано26.10.23 14:42



Има си природни заместители на всеки илач


Кажи сега колко на брой блатни кокичета трябва да изядем, откъде да си ги набавим, вместо да пийнем една талетка Нивалин от аптеката.


Може и Снежанка да отговори



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано26.10.23 14:48



Патицо,.....

Много ме объркваш, когато реша да те чета Дай един списък, да се знаем : коя мисирка, коя патица, кой мушморок?





Тема Re: Новата манджанови [re: alisalisa]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.10.23 15:23



за да земеш да научиш нещо, например????

От теб ли? Днес си в някакво майтапчийско настроение, но майтапите ти са глупави.

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: alisalisa]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано26.10.23 17:15



Работи. Нямам проблем досега или неизпълнена рецепта.
Мъжът на сестра ми е стоматолог, най-големият ми племенник също, в тяхната клиника започнаха да предписват антибиотиците на е-рецепти без бавене.

Общо взето два пункта се открояват като възможен неуспех в предписването.
Първо, липсата на медикамента в аптеката, поради което не може да бъде отпуснат
Второ, некоректно попълване на самата рецептурна бланка от лекарите.

Относно първия проблем е нужно:
- лекарят да отбелязва изрично в рецептата, че допуска замяна, така че, липсващото лекарство да може да се заменя с друго, което е с различно търговско наименование, но е същото по състав

- или да предписва генерици, а не да ползва търговски имена

- обмисля се уеднаквяване на намиращите се в медицинските софтуери антибиотици с наличните в аптечната мрежа (не знам кога ще стане)

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: RujaKaramfilova]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.10.23 17:52



Нещо по темата? Или си влязла да направиш някой и друг коментар по някой и друг клубар?

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор Green Light ()
Публикувано26.10.23 18:06



Общо взето два пункта се открояват като възможен неуспех в предписването.
Първо, липсата на медикамента в аптеката, поради което не може да бъде отпуснат
Второ, некоректно попълване на самата рецептурна бланка от лекарите.

Ами, Саксун, вторият проблем не е проблем на системата, той ще съществува във всяко нововъведение, и трябва да го преглътнем (макар, че би трябвало да можем да го управляваме, но кскто и да е)
Допускането на първия обаче е безобразие. Той не е ли бил очакван за специалистите? Риторичен е въпросът. Фармацевтите, които са консултирали МЗ, какво са извели като задача, ако не това?
Впечатлението е за аматьорщина, което в Здравеопазването какво да ни внуши, освен възмущение и страх(опасения за здравето ни) ?

Редактирано от Green Light на 26.10.23 18:01.



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 18:42



Откога?

Пресен случай от преди три-четири дни. Жена с отчетливо отекла буза се моли в аптеката да й дадат все пак необходимия антибиотик, защото тичала при трима зъболекари, които вдигали рамене. Не били включени в системата. Случайно в аптеката присъства гинеколожка, която предлага да помогне. Опитва се да издаде електронна рецепта, уви нейсе... не успява. В електронния й списък от лекарства не присъства този антибиотик. Разбираемо (навъпреки здравомислещото мнение за абсолютен турлю гювеч) в него ресорс са позволени за изписване само антибиотици за *утки, а не за зъбИ. Което ме навежда на още една чуденка - е ли ветеринарят по-способен да ме лекува, съетвотно изписва лекерства, от един гинеколог?! Това ли ни казваш?!




Тема Re: Новата манджанови [re: Green Light]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано26.10.23 18:59



Разбирам, че е така. Но както се вижда, има начини за разрешение на проблемите.

Всеки лекар трябва внимателно да проверява как е написал рецептата. Така ще се отстрани вторият проблем, а ще помогне и за първия.

Миналата седмица, например, откогато стартираха задължителните е-рецепти, в аптеките продължаваха да идват хора с хартиени за антибиотик. Това е нередност, не е виновна системата, нито фармацевтите...

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: Green Light]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 19:30



И аз това си помислих - как пък така бая по-скъпия аналог, дето ми предложиха да закупя свободно, се е промушил между капките?!



Оказа се знаеш ли какво?! Днес другарчето амбицирано се е разтичал из аптеките и на третата е успял да закупи въпросното лекарство без електронна рецепта. Смаяна съм! Що така?!
Прокламираните причини, че това се правело заради липсата на живото-спасяващите лекарства за диабетици, които кифлите масово изкупували, за да стегнат снагите през лятото, или пък задето от аптеката в Горно Нанадолнище бай чужденец изкупувал стотици антибиотици, щото били евтинджос, да си ги заврат отзад (с извинение!). Догодина на лятос (бас хващам) диабетиците пак ще берат душа, щото Оземпика ще си го бият стройните каки, с рецепта, без рецепта, с връзки и всякак. А бай чужденец няма никакъв интерес да се разхожда до Долно Нанагорнище да изкупува антибиотици на килограм, които може да си закупи от Истанбул например на 1/3 по-ниски цени.
Отново, за съжаление, за едни пари иде реч. Щото сега обикновеният простосмъртен ще тича за всеки сопол при личния лекар. Стълпотворения от народ, кротко плащащ си потребителска такса или закупуващ си по-скъп аналог.




Тема Re: Новата манджанови [re: MilaO6]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 19:38



Ма... пийте си хапчета бе!






Тема Re: Новата манджанови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 19:53



Да разбирам, че ти отдавна си на аналози.

И, викаш, да почваме да свикваме.




Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано26.10.23 20:03



В отговор на:

Миналата седмица, например, откогато стартираха задължителните е-рецепти, в аптеките продължаваха да идват хора с хартиени за антибиотик. Това е нередност, не е виновна системата, нито фармацевтите...




Искаш, не искаш - трябва да имаш "умен" телефон, така ли?! Дори и изобщо да не ти трябва. Моята свекърва, например, няма.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано26.10.23 20:10



Защо зъболекарите не са в системата? Не са правоспособни? Не са членове на Българския стоматологичен съюз? Ако е така, обаче, те изобщо не могат да практикуват.
Всеки лекар, който отговаря на горните две условия, влиза спокойно в системата. С електронен подпис.
Май просто някои не желаят да пишат е-рецепти...

Единствено за преподавателите по дентална медицина във ВУЗ казаха, че има проблем, понеже нямали код на лечебно заведение.

Относно антибиотика, точно това посочих по-горе, че лекарят трябва да отбележи, че позволява замяна.
Или да пише генеричното наименование.

Аз така практикувах и на хартиените рецепти.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 20:27



Не знам, защо зъболекарите не са в система. Като ме заболи зъб, последното, което се сещам да питам, е докторе, ти член ли си на Българския стоматологичен съюз? Но, казвайте ги тез неща, вече ще питаме.

Неразбория има. И, не е лошото, че някой (както те разбирам) не се е опитал да се обучи как се работи с нова електронна платформа, а че твърде бързо лъсна наяве грозен комерсиализъм.




Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 20:42



Би ли казала кое е лекарството?
Това едно.
И две ... във вторник си поръчваме кво да е лекарство във фейс групата на бай Йяхия Ефенди от Истанбул и в петък ни пристига с Еконт на адрес. Дори и двойно натоварено на турската цена и плюс куриерската такса, пак излиза по-евтино от кварталната аптека Марешки ...

Изкопали сме дъното отдавна.
Всичко ни е от главата за краката.
Толкоз по темата.



Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 20:38



Я я дай тая група, че докато тук лекарите внимателно внимават проверявайки какво са написали и чекнали в електронната система (още 10 минути на пациент изгубено време), а в аптеките върви натам да ти искат бележка за платени данъци и свидетелство за съдимост, за да си купиш аспирин и то само ако е генеричен, ще изпукаме.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано26.10.23 20:48



Защо ще питаш? Щом практикува, значи е член на неговия съюз, както аз съм на БЛС (Български лекарски съюз).
Изобщо не мога да започна работа, ако не съм. Защото от там ни издават УИН (уникален идент. номер), без който не можеш да практикуваш.

Всеки лекар, практикуваш частно или със Здравната каса, може и трябва да издава е-рецепти. Иначе, пациентите ще страдат.
Нито един болен не се е върнал или да ми звънне, че не е получил антибиотика си. Но си отварям очите на четири, много внимавам при предписването.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 2biri ()
Публикувано26.10.23 20:49



Лекарке, за ваксините беше на мнение "квот да е, но веднага, все е хубаво" и се сърдеше, че не сме съгласни. И пишеше по 200 поста на ден с брошури, диплянки и схеми. Всички ЗА и колко е хубаво. Никога не призна, че има рискове, противопоказания, някакво колебание, съмнение, обмисляне поне. То човек дете да има го обмисля.

Сега не знаеш. Е как не знаеш? И ти така си практикувала на хартиените рецепти... Кое си практикувала? В хартиените никота не е имало опция за замяна. Заменяха се от аптеката. 12 лв за 46лв, "но е същото". Дай твоя хартиена рецепта с опция за замяна? По ковид имаше ли такива? Къде написа нещо да се замени?

Работата очевидно насрана и отървана на практика, но ти пак си "все е хубаво". Брошури пак? Наясно ли си практически, че за баба Пенка е кошмар всичко това? Генерици нанай миналата седмица. Е, кво ако пукнеш? Електронно е, модерно е, брошурно. Практически, ако в аптеката пак ще сменят рецептата - какъв е смисъла от нея? Да не се друсат децата с антибиотици или да не отслабват миските? Всички лекари знаете, че е много лесно да звъннеш на личния за антибиотик или обезболяващо. И никой няма да ти откаже. Ще прибере парите за преглед.

Като нещо е посрано, редно е да си признаеш. Майка ми е астматичка. От години ходи с рецепти за едно, а й дават друго, което има странични ефекти. Сега ще е по-зле. И генерик няма на нейното, търсила съм в Бургас, Сливен, Нова Загора, Ямбол. Ще трябва да се върне за друг вид, но той й е противопоказен. Кой лекар ще й го изпише? Какво го интересува, че оригиналното лекарство го няма и няма генерици?

Ударете още една кампания за ваксини. Дано ви се случат статистиките...



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.10.23 20:57



Мчи пийме ги, де ша ходим. Те сега и билките са на хапчета, че май и чай на хапчета вече имало





Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 20:56



Пиша на лични.



Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 21:06



Спасое большибо!
Прати и на 2-те бири.





Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.10.23 21:14



Напиши и на мен, моля.

Имало и в Гърция такава опция. Звъниш по тел. на "международната" аптека в Гърция, казваш илача и ти го пращат с наложен платеж по еконт или спиди. Издирвам телефона сега.



Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 21:17



Няма значение кое е лекарството. Дай па да ме прочетат овчите глави от МНЗ и да му ударят балтията.

Ш'ти го кажа, ако искаш, на бележка. Само ще кажа, че огледах характеристиките и на двете. И едното и другото са антибиотик. Само дето първото е 10 хапа по 500 мг за около 4 кинта, а аналога му е 2 хапа по 1000 мг за около 9 кинта. Първото с рецепта, второто без. Дотук със спасяването на горките диабетици и безогледния износ на чували с антибиотици!

Дай и на мен линка на Йехия Ефенди, моля.




Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 21:18



Ще ти пиша.



Тема Re: Новата манджанови [re: MilaO6]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 21:20



Не приемаш бележки, ли?
Пиши ми.





Тема Re: Новата манджанови [re: Asia.]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано26.10.23 21:24



Да, за мобилното приложение е нужен такъв телефон или таблет.
В лечебното заведение, където практикува лекарят – компютър или лаптоп.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.10.23 21:25



Приемам, бе, как... ма, да не би да съм ги забранила? Сега щи пиша:-)))



Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано26.10.23 21:38



Тя е сърдита, потресена и възмутена. Ако спра цигарите, ще се издухам на село и ще продавам яйца, пилета и зелен боб

. Трета къща гледам. Трудно е сама жена, но пък много е изкушаващо да тегля една майна на всичко.

Ма много е ядосана. Гледам ги по ТВ. То е обидно за средностатистическия човек. И на Саксън постулатите са обидни. Като овце...

Но тя мисли, че съм хейтър.



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 21:32



И мощи на светци са нужни.





Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 21:33



Това с тегленето на майна и мен все по-силно ме изкушава напоследък.



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 21:59



Я да те попитам друго.
Тази електронна рецепта еднократно ли важи или можеш да я ползваш многократно, както беше с хартиените?




Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 22:09



В аптеката ми обясниха, че в момента, в който ти продадат изписаното лекарство, електронният ти формуляр изчезва и не можеш да го ползваш повече.



Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 22:20



Тва е още по-чудесно.



Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 22:19



Търговия, братче ...



Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 22:24



Ма и такса за жипито секи месец, ако взимаш лекарства за нещо хронично.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор 2biri ()
Публикувано26.10.23 22:26



До сега - еднократно. Трябва в една аптека да изпълнят всичките ти желания. У село - не става. Миналата седмица нямаше генерици и у града. Сега замазват някак.

Саксън е пионерче. Ще скочи с мантра. Дума навъпреки няма да чуеш за системата, за практиките, за финансовите зависимости. Тя не е чула и разбрала.

Те ходят на "обучения" от спонсори. Всички по веригата. От много години. Рецепти. Генерици. Аптеки. Замени. Сега го играят врагове лекари и фармацевти. Да има шум. И ще е същото, но облечено в електронно. Ще наместят комисионните.

Инак ако генерично замениш едно обезболяващо от 15лв за такова от 4,50 (факт, не е само антибиотика), ще е ок, но ти не можеш. Аптеката ще ти предложи такова за 16,5



Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 22:31



И не само.
Звъниш на жипито, дай ми направление за ортопед, че май скъсах минискус ... направо с готова диагноза му се обаждаш, дет се вика, облекчаваш го един вид ... и то ти казва, готово, ей го нА, пускам ти го електронно, модерно, ама да мине някой през кабинета да го вземе на хартия и да ми плати два и деведесе потребителска такса ...



Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 22:53



Или па да си платиш потребителската такса он-лайн, обаче да ти вземат 5 кинта такса за превода.


Все по-хубаво и хубаво става.




Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано26.10.23 22:59



Предлагам електронно решение на проблема - телефонът на джипито таксува потребителската такса при обаждане.





Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано26.10.23 23:04





ДиЕмЕс - Направление, Преглед, Рецепта - на цената на потребителската такса.

А едни хора вземат маса пара за идеи, ние тук шапшали. Бедава им даваме решения.




Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.10.23 23:10



Но си отварям очите на четири, много внимавам при предписването

А ако някой твой колега “СЛУЧАЙНО” не е чак толкова съвестен и компетентен като теб - КОЙ ГО ОТНАСЯ?????? А? А?



СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 23:03



Ми не знам за онлайн, ама наща ни вика в кабинета, иска си кеш.
Направлението модерно, ама парАта си е парА само ако дрънчи у джоб ...



Тема Re: Новата манджанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано26.10.23 23:05



Ам, учИ ги ти, учИ ги ...





Тема Re: Новата манджанови [re: e ta]  
Автор 741 ()
Публикувано26.10.23 23:24



Не е съвсем така. Тез тни джипито на майка ми в отпуск, замества го колежка и звъня за час за рецепта. Още преди да поискам часа, тя почна да се моли да отида на място, не искала по телефона. На място поразпита как е, как се чувства, оплаквания и т.н., направи рецептата и аз бръкнах в джоба да оставя таксата, тя вика не я искала. Подписът на листото и бил важен, не парите.



Тема Re: Новата манджанови [re: Asia.]  
Автор 741 ()
Публикувано26.10.23 23:32



Искаш, не искаш - трябва да имаш "умен" телефон, така ли?! Дори и изобщо да не ти трябва. Моята свекърва, например, няма.

На лекаря и на аптекаря им трябва, компютър или евентуално телефон. На пациента не. Влиза в аптеката, казва си егн-то и му дават каквото е изписано.



Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор 2biri ()
Публикувано26.10.23 23:39



Ох бе, охххх, да станеш свещеник почти от умиление

Тя дори не е видяла майка ти, а теб. Нали?

Хора, айде сериозно. И аз много искам моето джипи да пребъде, да печели и да ме гледа. Позната ми е. Но системата е дроб и не работи добре. При спешност - греда.

Аууууу ако трябва да пиша за спешната помощ, ще повърна.Това и твоята, и моята лична не могат да оправят и с много връзки



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор 741 ()
Публикувано26.10.23 23:38



Разбираемо (навъпреки здравомислещото мнение за абсолютен турлю гювеч) в него ресорс са позволени за изписване само антибиотици за *утки, а не за зъбИ.

Това е люта дискриминация. Моята зъболекарка с лекарство за путки лекува афти, не виждам що обратното да не става.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор 741 ()
Публикувано26.10.23 23:57



Но системата е дроб и не работи добре.

Е, и? То не е повод да подозираш лекаря, че те разкарва и губи твоето и неговото време, за да ти вземе левче или три.

Да, лекарката е видяла е мен и се е убедила, че става въпрос за истински пациент, а не за някой, дето с данните на пациент с 1 минута разговор по телефона ще усвои прилична сума от касата. Или ще вземе направление за менискус и ще го оперира, а приносителят на менискуса няма и да разбере.

Доколкото знам, касата плаща на лекарите повече от въпросните левчета, дето ще ги вземат от пациента и това те ще си го взимат независимо дали отиваш на място или по телефона. Подозирам са се парили и си пазят гърба и то е причината да те викат на място.



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 00:10



Тъкмо си на линия да те питам - пациент има ли начин да се логне някъде в тая система и да си види рецептата?



Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор 2biri ()
Публикувано27.10.23 00:13



Пишеш глупости.

Идеята е да се прекъснат всички подобни практики с видяла мен и отсъдила за другия. Няма как да е обективно. Инак е удобно, знам. И всички сме го практикували.

Бе кво ви става? Принципни хора. Много ясно, че е нелепо да се правиш на ангажиран с чужди болки и изследвания.

Да, лекарката е видяла е мен и се е убедила, че става въпрос за истински пациент, а не за някой, дето с данните на пациент с 1 минута разговор по телефона ще усвои прилична сума от касата.
Ъ? Ъ? Лекарката нищо не е видяла.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 00:31



Хайде да не дебатираме чии са глупостите.
Лекарствата са едни и същи, изписват се на всеки три месеца, жената е била на профилактичен преглед това лято и резултатите се виждат на екрана, нищо обезпокоително за момента и лекарката изрично се е осведомила дали няма промяна, та хайде не се прави на по-разбирачка, отколкото си. Ако лекарката тръгне да ми дава акъл за ВиК, обещавам да не я слушам и да се допитам до теб, при медицината обаче губиш по точки :)



Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор 2biri ()
Публикувано27.10.23 00:37



И каква е разликата да си поискам антибиотик за болната майка? Или психотропни? И защо е това с електронните рецепти изобщо, ако са глупости и отиваш и обясняваш за друг и си гаранция, щото си се явил?

Да, удобно е. Да, всички сме го правили. Но не, не е ок. Идеята е това да се промени, нищо че ти е удобно. Щото ти си тавряс, но има луди и недобронамерени.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано27.10.23 00:44



Идеята е това да се промени

Чия идея?

Идеята е някой да имитира дейност и да се прилапат едни пари.

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано27.10.23 00:42



Идеята е да се прекъснат всички подобни практики с видяла мен и отсъдила за другия.
Ако другият е лежащо болен или инвалид, как ще го види? На вайбър, уотсап, месинджър?
Ми ако пациентът няма смартфон?
Найш колко ще чака другият докторът да иде при него, щото той не може да иде при доктлра.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 00:52



Ама ти май си търсиш събеседник да си кажеш твоето и ти изглеждам като опонент? :)

Единственото, което обсъждам в клончето е тезата "привикват ни на място за да ни вземат левчето".



Тема Re: Новата манджанови [re: tartarianeyes]  
Автор 2biri ()
Публикувано27.10.23 01:03



Ще си смени доктора. Който ще дойде на място, ако трябва.

Не знам кво ви става. Инвалидност ли ще опишеш на място като отидеш? Ще декларираш, че лудият е ок? Че сополите са чудесни и не са заразни? То като до сега.

Нали идеята е да се промени услугата? Ако ви е ок както е, за кво се хабим да променяме?



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано27.10.23 01:21



Нали идеята е да се промени услугата? Ако ви е ок както е, за кво се хабим да променяме?

Идеята е на ЕС. Какво ще променяш па ти?



Тема Re: Новата манджанови [re: Asia.]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 01:55



А, ти питаш за свекърва ти като пациент ли? В такъв случай е както е написал 741 – по ЕГН.

Аз реших, че е лекар, затова съм ти отговорила така първоначално.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 01:58



Отбелязва се от лекаря броят на изпълнения на рецептата.
Предполагам, че при антидиабетичните лекарства опцията за повече от един път ще се използва редовно, тъй като е за хронично заболяване.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 02:17



Точно в същия постинг съм посочила кой ще е пострадавш.

За мен е по-удобна бялата хартиена рецепта. Всичките други медикаменти изписвам на нея, а отделно за антибиотик, ако се наложи, трябва да генерирам електронна, вместо за секунди да го впиша при останалите на хартията.

Но няма как сега, не зависи от мен. Единственото, което мога, е да съм прецизна в работата си, за да не се разкарват хората и да се чудят какво да правят.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 02:24



В my.his.bg. Електронното пациентско досие.

Би трябвало всичко да се отразява там. Събира се в НЗИС (Национална здравноинформационна система).

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 03:08



А, благодаря! На всичко отгоре май го бяхме коментирали това по друг повод, обаче ми е излязло от главата.

И сега остава да измисля как ще стане логването. Понеже където мога да се логна, разделът с рецепти е празен. А където искам да гледам рецепти, няма с какво да се логна :)



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 03:25



Хайде да не се изказваш толкова неподготвена. С вечно недоволния тон и крясъците.

Ти ли си писала хартиени рецепти досега, та знаеш какви са били предписанията, в частност моите?

Давам ти пример за предписание на хартиена рецепта.
Налага се, да кажем, да изпиша нещо от групата на цефалоспорините. Спирам се на Зинат.
В рецептата пиша Зинат - мг, опаковка, дозировка. До него в скоби отбелязвам Аксеф - същият антибиотик с друго търговско име.

Rp./

Zinnat /Aksef/ 500 mg
Д. sc. orig. 1
S. 2 пъти по 1 табл. дневно през 12 часа след хранене, за 5 (пет) дена

Обяснявам на пациента всичко. Казвам му, че в опаковката са 10 таблетки и ще му стигне за 5 дена точно.

А мога да го изпиша и като цефуроксим (cefuroxime), както е международното му наименование и в аптеката ще предложат каквото имат.

Наредбата за лекарствените продукти и електронното им предписване не зависи от мен. Тя е факт.
И за мен беше по-лесно писането на хартиени рецепти, но се съобразявам с новостите и действам. Правя това, което зависи от мен.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 03:34



Няма нищо.



На друго място – ПИС на НЗОК можеш да влезеш и само с ПИК на НАП, например.

Фигурира информация за рецептурна книжка и лекарства, изписвани по нея; личен лекар или лекари при смени, хоспитализации, изследвания по Здравна каса и др.

pis.nhif.bg

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 04:07



Да, сайта на касата го знам и от време на време го поглеждам да видя дали не са ме излекували от нещо без да съм разбрал. Ама в него излиза мисля само което е платено от касата и ако ми изпишат антибиотик на общо основание, той вероятно няма да се появи там.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.10.23 05:58



Болна майка, антибиотици, психотропни...
Комай зорът на доста хора тук е да се правят на лекари и да си самоизписват антибиотици, психотропни и други силни лекарства.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.10.23 06:20



Предполага се, че аптеките са повече от една и някои доставят и по- евтини варианти.



Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.10.23 06:35



Абе има и хуманни лекари, които препоръчват за хемороиди ветеринарно мазило антифлегмин за мастит по виметата на кравите. Фатката тук е, че става, при условие, че няма кървене. В противен случай ефектът е както на люта чушка в дивия...



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано27.10.23 07:45



Не, не питам за свекърва ми. Само я дадох за пример, че е от хората, които живеят без електронни устройства. Инак разбрах процедурата.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано27.10.23 07:57



Има един филм от края на 60-те с Алберто Сорди. Неговият герой беше семеен лекар и искаше да има много пациенти. Накрая с куп перипетии осъществи мечтата си, обаче не можеше да им смогне и ги лекуваше по телефона, без изобщо да ги вижда. И лекарства изписваше. Филмът естествено беше комедия, а героят - осмян, обаче за малко над 50 години май става нормална практика.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.10.23 14:59



Мдааа, опрях и аз до манджата.

Направление, по здравна каса, пулмолог. Изписва ми електронна рецепта.

Отивам в аптеката. Полага ми се безплатно. Но..., трябвало да ида при джи пи то, за да се случи случката.

И пак там, откъдето съм тръгнала. Значи врътката : джи пи-пулмолог-джи пи.
Платих си 15 кинта, толкоз.

Да, ама сега разбрах, че преди 2 месеца съм имала право на безплатен "Фостер"-65 кинта, и още някои неща....

За половин година съм дала паре ... да не казвам, покрай пневмонията и ковида. Само контрастното вещество за скенер на бял дроб е 82 лева, иначе самото изследване е безплатно. А, преди това си платих изследване на креатинин, заради поносимост към контрастното вещество.

Ай да не пиша всичкото, еФах ти касата, електронните и всичкото... иначе от отношение на лекари не мога да се оплача. Държавата ги направи на луди и те пак са търпеливи към нас, пациентите...





Тема Re: Новата манджанови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 15:47



Ами да, така е. Джипито ти дава направление за специалиста. Специалиста ти прави прегледа и ти изписва лекарството. С тази рецепта отиваш при джипито за да ти направи електронната рецепта.
Абсолютно логично е!



Съпругът до края на живота трябва да е на антикоагулант. На всеки 3 месеца ходи до джипито за да си плати потребителската такса и се разпише за ел.рецепта за следващите 3 месеца.

Пак е добре...до преди 2г. беше изписване за всеки месец.

Да не забравяме, че парите които плащаме като план към здравната каса са за най-ниско ниво осигуряване. Здравеопазването си е скъпо нещо. Няма какво да ревем

Радвай се, че тук за специалист може да се запишеш до 1 месец или често почти веднага. В Англия моята приятелка чака по 3 до 6 месеца...

Пак там в Англия дори не може да си направиш лабораторни кръвни изследвания, ей така щото ти скимнало-плащаш и ти правят. Няма такова нещо! Няма такива лаборатории за свободно ползване, дори платено. Личният ти лекар трябва да ти даде направление и да ти резервира ден и час в някоя болница за да идеш на кръвни изследвания.

Та от една страна сме си супер направо...въпреки всички галимации!



Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.10.23 16:07



Докато ида до джи пи то, ще съм изкарала повече пари от цената на лекарството, ако съм останала жива.



Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано27.10.23 16:42



С тази рецепта отиваш при джипито за да ти направи електронната рецепта.
Абсолютно логично е!


И защо пък да е логично?

Даже никак не е, защото има доста голям списък лекарства, които джипито просто НЯМА ПРАВО да изписва. А само съответният специалист.

Или ти нещо не си разбрала, или това е допълнителен проблем в новостите на тия идиоти.

СПОРЕД МЕН!!!!

Тема Re: Новата манджанови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 17:36



Ми не знам, нашето джипи ми е на 5 минути път от нас и пуска ел.рецепта за ча-два🙂

НЕма се мре за 2-3 часа


Ако случаят е спешен бега се в спешното.



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 17:42



Говоря за антикоагулант!!! /За Ксарелто джипито пише ел.рецепта, след като един път годишно или на 2 години съпруга ходи на съдов хирург за контролен преглед и специалиста дава насока за продължение на изписването на лекарството от джипито за още една или 2 години...Та за антикоагулантите е така!

Даже сме доста доволни, защото вече по каса за лекарството плащаме 32лв. за месец. До преди година и нещо по каса беше 45лв., но го намалиха. В свободна продажба е 130лв.

Не говорим за антидепресанти

/тях ги оформят психиатрите директно!!!

Всичко сме разбрали перфектно със съпружето. От 3 години е така.

<P

Редактирано от Lira Emerald на 27.10.23 17:50.



Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано27.10.23 18:07



Говоря за антикоагулант!!!

Останах с впечатление, че говориш за всякакви лекарства и намираш това разкарване между лекарите за нормално и логично. И антикоагулант да е - какво пречи специалистът да издаде рецепта, а не да се мъкнеш по различни кабинети (ако твойта джипка го изисква).

При мойта всичко е по телефона. Има много Оправна сестра, само звънвам и казвам "Трябва ми еди-кво си направление и еди-кво си лекарство", диктувам егенето и тя го пуска на минутата. И то - за трима човеци! Аз, мъж и син.

Веднъж дори УМИШЛЕНО отидох да си взема направления от кабинета и й оставих 15 лв за всичките пъти, в които СИ СПЕСТИХ такса от телефонно лекуване. Тя доста се опули - сигурно не й се случва често...

Даже съм решила, покрай тая галимация с антибиотиците, да й се обадя и да си поискам някъф антибиотик. И да си го купя. Широкоспектърен. Щото при бодрите идиотии на пепейците и дебейците кой знае в кой момент ще ми потрябва и няма да има!

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 18:23



Специалистите не пишат ел.рецепти за хроничните нужди от специализирани лекарства. Специалистите са друга, по-висша класа

...те само преглеждат и указват как да продължи лекарственото лечение и поддръжка.
Джипитата са работните пчелички

Редактирано от Lira Emerald на 27.10.23 18:25.



Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано27.10.23 18:28



Не съм много сигурна в това, което казваш, но нямам достатъчно компетентност за спор. Може би Саксън ще каже.

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 18:43



От 3 години сме в тази система с изписването на антикоагуланта

...сигурно съм по-наясно с нещата май

Ще ме уморите от смях тук с вечните съмнения
Пиша ти нещата от първа ръка, във филма сме



Тема Re: Новата манджанови [re: UnicaDonna]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано27.10.23 18:50



Така е за лекарствата с намаление и по рецептурна книжка.

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Новата манджанови [re: Шило]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 18:52



Рецептурните книжки ги махнаха





Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано27.10.23 19:18



Аз все още си я разнасям до доктора и аптеката.



Щастието идва при веселите!

Тема Re: Новата манджанови [re: Шило]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано27.10.23 19:31



Ми на нас джипито и в аптеката ни казаха, че вече с ел.рецепти не е нужна и така е поне от 5-6 месеца.



Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано27.10.23 19:38



Знам.


Ние сме така от почти две години.
Никой не ми е казал да не я представям, но пък в аптеката сме вземали лекарствата и само с лична карта.
Както дойде.

Щастието идва при веселите!

Тема Re: Новата манджанови [re: Lira Emerald]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано27.10.23 20:26



Именно.
Специалистът попълва един лист с диагнозата и медикаментите.
Предава го на личния лекар, и той всеки месец пише рецепта.
Контролен преглед на шест месеца, ако няма промяна, не пише нов лист.
Личният върши ангарията.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Новата манджанови [re: Шило]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано27.10.23 21:10



Така е за лекарствата с намаление и по рецептурна книжка.

Аааа, да. Сетих се от майка ми. Наистина е така.

СПОРЕД МЕН!!!!



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 2biri ()
Публикувано28.10.23 21:22



Симпатяга си ти. Просто си в кофти система. Много й се посвещаваш без нула критика. Човек не може да няма критика. Ти си като пионерче за всичо официално. Нима нищо не те притеснява? Преди за ваксините, сега за рецептите. Все има нещо, което те тормози и не е ок. Но няма, всичко ти е чудно. Което само по себе си е... нелепо.

Зинатът горчи до повръщане при деца. Дъртите ще го изпием някак, но децата често не могат. Докторите продължават да им го изписват. Като напук. Ужасно горчи. Твоят избор е зинат или зинат с друго име. За едно дете е кошмар. Ти пила ли си го?

Ваксините, които проповядваше. Те са спрели, умрели. Имаш ли инфо дали някой нов е пожелал ваксина? Нито един, нали? Осми бустер на старите клиенти и до там.

Можеш ли да кажеш как се чувстват пациентите ти след ваксината? Изследвания? Не знаеш, нали? Но се спука да пропагандираш "колко е хубаво". Дай сега резултат защо? Може би дишат по-добре? Или тичат? Или са свалили кръвното? Или са с по-ниска захар?

Нищо. Всичките са изкарали 2 ковида леки и си страдат от всичко. Ваксината, която ти обожествяваше не работи доказано.

Това пише ли го в брошурите? Не работи бе мацка. Не работи. И Зинатът не работи при деца. Повръщат го



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.10.23 21:54



Да ти минава през ума, че "пионерчетата", хубави, лоши, в собствената си област разбират малко повече от теб? И че пионерските правила, дето, нали, не струват и си пионерче, ако ги спазваш и препоръчваш, са ги писали също такива хора, които разбират малко повече? Как точно неспазването на нещо, измислено от хора, разбиращи малко повечко от вас, се оказа задължително условие да не те обявят за старателно пионерче? Има, естествено, лекари некадърници и лекарски правила, които се оказват дълбоко погрешни. Да си мислите, че за вас като лаици е явно кои са те и защо, докато за специалистите не е, издава малко в повечко самочувствие.

Ей затва е унизително и безсмислено човек да се опитва да обяснява.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 28.10.23 21:58.



Тема Re: Новата манджанови [re: MupaM]  
Автор 2biri ()
Публикувано28.10.23 21:50



Да, така е. Права си.

Но и са податливи на брошури. Не ме кефи когато всички аргументи са от листовките.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано02.11.23 16:35



Какво значи ,,твоят избор е зинат или зинат с друго име"?
Да, за определени случаи го назначавам. В случая съм го дала като конкретен пример как съм го предписала на бяла обикновена рецепта във връзка с това, че може да е заместен, а не болният и близките му да обикалят аптеките, ако го няма точно под това търговско наименование.

Всеки антибиотик може да свърши отлична работа, ако е коректно предписан – за дадени показания, в оптимална дозировка, курс на лечение и съобразено с индивидуалните особености на пациента.

За децата зинатът, приеман под формата на суспензия, може да се разтвори в плодово сокче или мляко.
В някои ситуации не можем да назначим антибиотик от друга група.

Пресен пример: дете с Лаймска болест. То е малко, не бива да взима тетрациклини, които са като първи избор при лечението на това заболяване принципно.
Остава ни да му дадем антибиотик от пеницилиновата група или цефалоспорин, какъвто е Зинат.
Питаме за алергии, майката споделя, че има към Аугментин. Но Зинат е взимало под друг повод и не е алергично.
Тогава зинатът бива назначен и след определен курс на лечение, контролни изследвания, детето оздравя.

За тези брошури, диплянки и не знам какво, от което смяташ, че учим, съм ти казвала – те са за хората без медицинско образование и представят сбита информация по здравословен въпрос.
Да кажем за вариците (разширените вени) на долните крайници – кои са рисковите фактори за появата им, какви са усложненията, какво да правят хората, за да намалят рисковете за образуването им, какво да избягват и обратно, какво се препоръчва да правят.
Такава брошура и други подобни има, понякога оставени в лечебните заведение, хората да си четат.

Аз чета почти всекидневно медицинска литература. Да кажем този журнал, един от хилядите медицински източници, той е 300 страници. Прочитам и хващам друг. Непрекъснато излизат нови и нови.

За мултипления миелом:



Наследствените церебеларни атаксии:


Муковисцидоза:


Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано02.11.23 16:52



Така е, сайтът на НЗОК е за здравноосигурени. Там са отразени медицинските дейности по Здравна каса.

А в другия, мобилния е-Здраве, влизаш, като първо с електронен подпис се регистрираш в НЗИС (националната здравноинформационна система) на компютър/лаптоп, излиза ти QR код, сканираш го от телефона/таблет като си отворил приложението е-Здраве, и си готов.

Там има раздели: прегледи, направления, резултати, ваксини, рецепти, болничен престой, кръводарявания, личен картон.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.11.23 20:09



Егати.
От много години знам, че имам непоносимост към пеницилин и съвсем наскоро лекар ми каза, че антибиотиците отг групата му вече не се употребяват. Сега от поста ти разбирам, че не е точно така.



Тема Re: Новата манджанови [re: tuzlija-179435]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано02.11.23 22:36



От много години знам, че имам непоносимост към пеницилин и съвсем наскоро лекар ми каза, че антибиотиците от групата му вече не се употребяват

Е как не се употребяват.
Амоксиклав, всъщност амоксицилин, си е от пеницилиновата група.

Може би е имал пред вид определена група, която се използва ограничено, заради свойството да развива резистентност. Чела съм за такива.
Саксън сигурно ще обясни.



върнете ни архивите, идиоти



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.