Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:33 19.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 03:08



А, благодаря! На всичко отгоре май го бяхме коментирали това по друг повод, обаче ми е излязло от главата.

И сега остава да измисля как ще стане логването. Понеже където мога да се логна, разделът с рецепти е празен. А където искам да гледам рецепти, няма с какво да се логна :)



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 03:25



Хайде да не се изказваш толкова неподготвена. С вечно недоволния тон и крясъците.

Ти ли си писала хартиени рецепти досега, та знаеш какви са били предписанията, в частност моите?

Давам ти пример за предписание на хартиена рецепта.
Налага се, да кажем, да изпиша нещо от групата на цефалоспорините. Спирам се на Зинат.
В рецептата пиша Зинат - мг, опаковка, дозировка. До него в скоби отбелязвам Аксеф - същият антибиотик с друго търговско име.

Rp./

Zinnat /Aksef/ 500 mg
Д. sc. orig. 1
S. 2 пъти по 1 табл. дневно през 12 часа след хранене, за 5 (пет) дена

Обяснявам на пациента всичко. Казвам му, че в опаковката са 10 таблетки и ще му стигне за 5 дена точно.

А мога да го изпиша и като цефуроксим (cefuroxime), както е международното му наименование и в аптеката ще предложат каквото имат.

Наредбата за лекарствените продукти и електронното им предписване не зависи от мен. Тя е факт.
И за мен беше по-лесно писането на хартиени рецепти, но се съобразявам с новостите и действам. Правя това, което зависи от мен.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.10.23 03:34



Няма нищо.



На друго място – ПИС на НЗОК можеш да влезеш и само с ПИК на НАП, например.

Фигурира информация за рецептурна книжка и лекарства, изписвани по нея; личен лекар или лекари при смени, хоспитализации, изследвания по Здравна каса и др.

pis.nhif.bg

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор 741 ()
Публикувано27.10.23 04:07



Да, сайта на касата го знам и от време на време го поглеждам да видя дали не са ме излекували от нещо без да съм разбрал. Ама в него излиза мисля само което е платено от касата и ако ми изпишат антибиотик на общо основание, той вероятно няма да се появи там.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.10.23 05:58



Болна майка, антибиотици, психотропни...
Комай зорът на доста хора тук е да се правят на лекари и да си самоизписват антибиотици, психотропни и други силни лекарства.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.10.23 06:20



Предполага се, че аптеките са повече от една и някои доставят и по- евтини варианти.



Тема Re: Новата манджанови [re: 741]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано27.10.23 06:35



Абе има и хуманни лекари, които препоръчват за хемороиди ветеринарно мазило антифлегмин за мастит по виметата на кравите. Фатката тук е, че става, при условие, че няма кървене. В противен случай ефектът е както на люта чушка в дивия...



Тема Re: Новата манджанови [re: saksun]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано27.10.23 07:45



Не, не питам за свекърва ми. Само я дадох за пример, че е от хората, които живеят без електронни устройства. Инак разбрах процедурата.



Тема Re: Новата манджанови [re: 2biri]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано27.10.23 07:57



Има един филм от края на 60-те с Алберто Сорди. Неговият герой беше семеен лекар и искаше да има много пациенти. Накрая с куп перипетии осъществи мечтата си, обаче не можеше да им смогне и ги лекуваше по телефона, без изобщо да ги вижда. И лекарства изписваше. Филмът естествено беше комедия, а героят - осмян, обаче за малко над 50 години май става нормална практика.



Тема Re: Новата манджанови [re: pravil_nick]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.10.23 14:59



Мдааа, опрях и аз до манджата.

Направление, по здравна каса, пулмолог. Изписва ми електронна рецепта.

Отивам в аптеката. Полага ми се безплатно. Но..., трябвало да ида при джи пи то, за да се случи случката.

И пак там, откъдето съм тръгнала. Значи врътката : джи пи-пулмолог-джи пи.
Платих си 15 кинта, толкоз.

Да, ама сега разбрах, че преди 2 месеца съм имала право на безплатен "Фостер"-65 кинта, и още някои неща....

За половин година съм дала паре ... да не казвам, покрай пневмонията и ковида. Само контрастното вещество за скенер на бял дроб е 82 лева, иначе самото изследване е безплатно. А, преди това си платих изследване на креатинин, заради поносимост към контрастното вещество.

Ай да не пиша всичкото, еФах ти касата, електронните и всичкото... иначе от отношение на лекари не мога да се оплача. Държавата ги направи на луди и те пак са търпеливи към нас, пациентите...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.