Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:49 14.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Литературна...нови  
Автор MilaO6 ()
Публикувано05.10.23 22:35



Помните ли, преди години обсъждахме Здравка Евтимова и разказът и "Кръв от къртица", който беше отпечатан в някакъв учебник по литература в Щатите и с който името и тръгна по света. Тук тогава подобаващо я оплюхме, както ний си знайме и както само ний можем, понеже сме много куул, отбираме от всичко и най-паче от неща, от които всички разбират като литературата, политиката, медицината - в частност вирусологията и прочее...

Както и да е, де... не точно за това ми е думата. Сетих се за този разказ по повод на един сравнително нов литературен конкурс, за който ще драсна по-надолу. По повод на този конкурс не за първи път се разшетах, разтърсих и започнах да изпопрочитам всичко, което намеря за хоръра - жанра на ужасите в литературата и киното. Мислех, че знам не малко неща, но се оказа, че и "хорърът" много е дръпнал и са се появили купища нови подробности и разнообразия.

Бях позабравила съдържанието на "Кръв от къртица", но ми беше останал споменът за някакъв тих, прикрит ужас. Тия дни прочетох няколко от по-новите разкази на Здравка и установих, че тя наистина използва психологически хорър-елементи в разказите си, макар и да не са написани изцяло в тоя жанр. И тя е дръпнала, задобряла е, на който му би било интересно препоръчвам разказите "

", "", "" и други:-))

Ужасът или ужасите винаги са присъствали под една или друга форма в изкуството и като жанр хорърът е доказал, че винаги привлича и впримчва вниманието на аудиторията, защото се заиграва по специфичен начин с вкоренените дълбоки и подсъзнателни страхове на човека. Хората се страхуват от насилието, от извращенията, психичните отклонения, смъртта, уродството, от всичко, което е отвъд представата им за нормалност и въпреки това, изпитват също интерес и любипотство към художественото отражение "на обратната страна на медала".

В литературата ужасът съществува в много нива и поджанрове, в киното се меши и съжителства и с много други жанрове. А напоследък се оказва, че съзнателно и целенасочено се търсят хорър-идеи, които да захранват литературата и киното. Дали, защото наличието им осигурява висок читателски и зрителски интерес и носи добри печалби или защото съвременният човек толкова е претръпнал, че му трябва все по-силен дразнител, за да се поддържа същият този интерес, или защото ужасът е неизменна част от еволюция на човешката психика...

И сега за конкурса... Вече трета година, се организира конкурс за "Страшен разказ в две изречения" като всеки месец е посветен на различна тема. Темата на септември месец е "Силата". Победителят получава книга по избор от най-новите издания на Издателска къща БАРД.

Силата му капка по капка го напускаше и той едва не се препъна, но трябваше да продължи да бяга, трябваше да спаси любимата си. Шумовете от стъпките на преследвачите им и воят на хрътките се приближаваха неумолимо, но той не устоя и поспря само за секунда, за да погледне може би за последен път любимата си, а крехкото, бледо същество, което носеше на ръце, го удостои с най-невинната си усмивка с малка, властна нотка в ъгъла на устните, и отново впи прелестните си зъби в разкъсаната плът на гърдите му.


Това са двете изречения на победителя Г. Ганчев за септември месец, тази година:-))))))) А последващото пък е анонсът за темата на месец октомври:

Скъпи любители на ужаса!
Какво работите?
Следващата тема за писане на страшен разказ е „Моето работно място“.

Огледайте се по време на работа: на бюрото, в магазина, в киното, на сцената и напишете история на ужасите в две изречения!

Макар патолозите и погребалните агенти сред вас да са чувствително облагодетелствани, то счетоводителите и чиновниците ще трябва да дадат най-доброто от въображението си, за да успеят да сътворят наистина страшна история.

Ако в момента не работите, това не означава, че не може да участвате; може да използвате за основа на разказа си безработица, творческа пауза, майчинство, търсене на работа и да ги пречупите през призмата на ужаса.

Най-интересният разказ ще получи за награда книга по избор от най-новите издания на Издателска къща БАРД!

Той и още четири отличени творби ще бъдат публикувани в сайта-институция Обекти!


Който има ужас на сърце - може да се включи

А ако някой реши да ни замери с буца ужас и тук, в тази тема, съм приготвила и следваща стъпка на "литературното предизвикателство":-))))))))))))

ПП
С пълното съзнание съм, че не е най-подходящото време предвид политическата обстановка в света, страната и клуба за литературни отклонения от ужаса на реалността. Няма да е лошо обаче, да придадете на политическите си пристрастия малко художествен привкус и реалните ужаси да приемат литературни измерения

Тематично: Черни котки чакат прослушване за филм на ужасите, 1961 г.



Редактирано от MilaO6 на 05.10.23 23:21.



Тема Re: Литературна...нови [re: MilaO6]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано05.10.23 23:09



Мило, добър вечер, аз такива теми харесвам като пишеш. Това е мила, никой друг не може я пусне тая тема така вкусно сготвена. Аз не мога да съм приносител, консуматор съм. Не на ужаси, вече не. Последно ужаси четох като дете, пубер хлътнал по библиотекарката на село. Тя ми препоръча, беше сборник, помня само "българска диаболична фантастика", но не му помня името. Цяла нощ я четох, успях да заспя чак като чух сутрешните птички.



Тема Re: Литературна...нови [re: MilaO6]  
Автор laure ()
Публикувано06.10.23 12:13



Пропуснала съм я тази "къртица". Някакъв линк, към разказа?



Тема Re: Литературна...нови [re: laure]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.10.23 12:38



Радвай се, че си пропуснала.
Женицата няма талант, но за сметка на това е правилно ориентирана политически и умее да се пласира всред жълтопаветната мъгла.



Тема Re: Литературна...нови [re: MilaO6]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано06.10.23 13:14



152 котки са се явили на кастинга за филма "Черната котка" по Едгар Алън По



Тема Re: Литературна...нови [re: MilaO6]  
Автор Green Light ()
Публикувано06.10.23 13:22



Силата му капка по капка го напускаше и той едва не се препъна, но трябваше да продължи да бяга, трябваше да спаси любимата си. Шумовете от стъпките на преследвачите им и воят на хрътките се приближаваха неумолимо, но той не устоя и поспря само за секунда, за да погледне може би за последен път любимата си, а крехкото, бледо същество, което носеше на ръце, го удостои с най-невинната си усмивка с малка, властна нотка в ъгъла на устните, и отново впи прелестните си зъби в разкъсаната плът на гърдите му.

Г. Ганчев е любител на Херман Хесе сигурно, защото мизансценът на разказа му сякаш е изваден от стихотворението, което цитира Степния вълк.
(едноименното стихотворение, в едноименното произведение на Хесе, за което едноименнния герой

се сеща, докато чете едноименно озаглавен свой психопортрет. Случайно се получи така - кеф! )

Ето стихотворението:

Аз съм Степния вълк, който тича в полята.
И светът покрай мен е потънал във сняг.
Само черният гарван кръжи над брезата,
от кошута и заек ни диря, ни знак.

Аз съм влюбен в кошутата, ако открия
само нейния мирис и стъпки в нощта,
ще я сграбча и зъби във нея ще впия,
по-прекрасна от нея не знам на света.

Как добре на любимата нежното гърло
бих обзел и захапал бих с порив такъв,
че отпосле ще вия до съмване върло
и ще пия от нейната алена кръв.

Ако можех да срещна и заек в полето,
бих се радвал, защото кръвта съм му пил…
Ах, лишен ли съм вече от всичко, което
прави моя живот и приятен, и мил?

По опашката моята козина вече е сива
и се вглеждам с невиждащи вече очи.
И жена ми отдавна в земята почива
и вкуса на живота ми вече горчи.

Тичам аз след сърни и по заешки дири,
утолявам си гърлото с глътки от сняг,
слушам в тъмната нощ как виелица свири
и душата си нося на дявола пак

Забравих да напиша кой е и да кажа мерси и браво на преводача - Иван Николов.
(не мога да си представя по-трудно нещо от превод на немска поезия. Език ли е, чудо ли е...)

Редактирано от Green Light на 06.10.23 13:29.



Тема Re: Литературна...нови [re: laure]  
Автор Green Light ()
Публикувано06.10.23 14:05



Не успях да го намеря, макар че съм сигурен, че съм го чел онлайн.
Награден е този разказ, ако търсиш по-усилено, ще го намериш. Аз съвсем повърхностен сърч направих. Кратък разказ, с много силен апломб. Прави впечатление, прочети го.



Тема Re: Литературна...нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор thehuntermuster-231270 (пристрастен)
Публикувано06.10.23 14:13



Е, как ще кажеш такова нещо?

Здравка Евтимова пише страхотно. Дали има какво да каже е друг въпрос, но може да го каже много добре. Има чудесни разкази.

Нямам представа как е ориентирана политически, но както и да е, писателският и талант няма нищо общо с него.

Цитираното, което спечелило конкурса, да не би да ти харесва?



Тема Намерихнови [re: laure]  
Автор Green Light ()
Публикувано06.10.23 14:35





Не ми е известен този сайт, така че оставям линка да се вижда. Аз го отворих- нищо не ми налетя от него
Отваря се разказът в pdf



Тема Re: Литературна...нови [re: thehuntermuster-2312]  
Автор Green Light ()
Публикувано06.10.23 14:48



Да се закача към теб, защото имам същия въпрос, но и аз към @Поручика искам да се обърна:
Поручик, какво политическо правилно или неправилно намери в тази Евтимова? Какво искаш да кажеш, не сфанАх?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.