Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:03 26.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Какви подправки  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 02:17



Се садят през есента.
Моите цветя пак заминаха.
Ама поне нещо сади ли се?

Ружа питам





Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано31.08.23 02:42



Не съм Ружа. Садят се пари и от там ......в магазина. Има от пиле мляко. При нас има дори и балканска чубрица. Има и смилянски боб, има и кауни от Любимец. Само вино няма от България. Иначе, като се видим в България, всички номер едно. Познавам 3 ма производители, с фирми, с всички подробности. Изнасят, на норма. Къде - не знам.



От мен това. Утре, като се събудят клубарите - повече.




Тема Re: Какви подправкинови [re: Koftia]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 02:47



Много си мечтая за кауни и смилянски боб, шъ знаеш.
Ако не бяхте вие, никога нямаше да знам какво е каун. Не че ще го запомня, де



Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 09:24



Знам защо пускаш тази тема. За да не пречим на Уникалната в други теми и тук скришом да си говорим за градини

. Благодаря ти, приятелко!
Щот й се драйфа, ама га яде кифтетата и доматето от село, не й се драйфа

Есента не съм сяла нищо, до сега. Тази есен ще го направя-моркови, лук, чесън, спанак, целина, магданоз, копър.

Цветята, да питам, все пак-поливаш ли ги?



Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 09:56



Насади си розмарин, салвия, босилек, хем ще ти гонят гадните мушици и комарчовци, хем ще ти ухаят добре , а и из русенско климатът е добър за тях, хем свежи ще си ги резваш в манджите. Дне ще готвя постен гювеч на фурна, след малко отивам да взема липсващият зарзават и запретвам ръкави, сега още си пия кафето



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано31.08.23 09:54



Аз розмарин слагам само, като пържа картофки в мазнината по време на пърженето, също и при пилешки дробчета по селски.
За какво друго се използва , не знам.



Тема Re: Какви подправкинови [re: Noy BG]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 10:02



За какво друго се използва , не знам.

Агнешко.



Тема Re: Какви подправкинови [re: Noy BG]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 10:06



За всичко, ако правиш пилешки каренца от пилешките гърди, ако правиш пържолки, ако правиш сос за спагетки, отлична подправка е, като правя риба на фурна я пълня с розмарин, дафинов лист, босилек, черен пипер, зехтин



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 10:44



Основни подправки за рибата са девисил и естрагон.



Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано31.08.23 10:44



Който сее вятър - ще жъне бури!

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 10:56



За българските риби да, но за средиземноморските са малко по други, както и за октопод, миди и други морски дарове



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Noy BG]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 10:59



Коктейл от аперол сприц, шампанизирано вино просеко, малко газирана вода, лед, пусни стрък розмарин вътре и ще видиш ефекта

и резен зелен лимон

אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Noy BG]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано31.08.23 11:11



За какво друго се използва

За кофата за боклук.


Розмарин и босилек да не помирисвам ебаси!



Тема Re: Какви подправкинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 11:47



босилек да не помирисвам ебаси!
Умиргам за босилек.

Аз пък току направих песто. Една доза с кедрови ядки, друга с орехи, трета със слънчогледови семки. С пармезан и трите.


Няма особена разлика, ноооооооо всичко с босилек. Може и с магданоз, но то пък си е съвсем друга подправка.



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 12:28



Вчера съседката ми , една възрастна госпожа ми даде огромна връзка с домашен градински босилек, цялата ми къща сега мирише супер на пресен босилек



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 12:37



Супер, направи си песто!



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 13:14



Не, ползвам го за готвене, аз тук си купувам директно песто дженовезе, истинско от пазара, уникално е!

אהבה


Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 13:25



Няма по-истинско от домашното.



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 13:25



Това което купувам аз е домашно, направено съобразно всички такъми на песто дженовезе

оригиналното песто!

אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 13:28



Е кво е то оригинално песто? Формулирай, моля! Опиши!

Моят босилек е сорт "дженовезе". Имам и разни други сортове : лилав, червен, голем колкото спанак, ама не правя песто от тях.

Какви са такъмите на пестото : босилек сорт "дженовезе", зехтин, студено-пресован, кедрови ядки (в това, което купуваш я кедрови, я орехови, квото ти кажат това, няма разлика, особена), пармезан, чесън, може и малко чедър.



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 13:34



Да правилно си го писала, така е, така го правят и тук . В Италия се нарича артиджане, демек направено директно в някоя ферма, на пазара до нас продават само такива продукти, високо качество, плюс месо директно от месопроизводител, конфитюри, мед, ооо какъв мед има само тук, сирена. Точно днес е пазара и закупих зарзават. Сега съм метнала тавата във фурната по оригинална българска рецепта се пече гювеч



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 13:46



Не знам дали съм права, да кажат по-старите производители на зеленчук. Забелязвам трите години, в които отглеждам зеленчук (Уни, не чети, моля те), че моето производство се скапва, разбирай увяхва, по-бързо от това, което сме купували от фермерски пазари, които се бият в гърдите, че не торят.
Не знам, не съм веща в занаята, но нещо ми напомня на млякото : домашното вкисва бързо, купешкото си е свежарско месеци наред, макар, че се кълнат, че е истинско.
Да бе, нови технологии, знам!





Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 13:48



Правилно си забелязала. И да когато купя лук например от супера, където всичко е подредено и блести, стои с месеци все така свеж, виж от пазара, като постои и се скапва. Та и за мен това е критерия. Например понеже баща ми е градинар и то какъв! забелязвам също при тамошните продукти, той не слага никога изкуствени торове, химикали и т.н. Тори с естествена оборска тор, фрезова терена и сади, коя както дойде, ако е хубава годината разсте, ако не , не. Едно разсте една година, другото другата, тотално природни зеленчуци. Само полива при нужда. За плодовите дръвчета същото, само на пролет вароса малко дръвчетата против паразити и това е. Даже не пръска с отрови за кърлежи, понеже ми каза, че когато вали дъжд, това се отлага в почвата и се пие я от дървета , я от зеленчука, просто коси тревата и поддържа чисто. Много неща от градинарството съм научила от него и моите предци. Няма нищо по хубаво да излезеш сутрин в градината си и да си откъснеш нещо, както и плод от дървото



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 14:03



Има неща, които не споделям, от това, което знаеш от баща си. Неее, не за "разсте", а за торенето, но това на този етап, защото все още не торя. Ще дойде и това време, предполагам



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 14:01



Редно е есента да се сложи малко оборска тор, това обогатява почвата, а на пролет се фрезова терена.



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 14:09



Имаме трактор, имаме и фреза. Прави се. Все още не торим.



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 14:19



Расте, тех коректор



אהבה

Тема За италианските маслини и зехтин...нови [re: Laugh2O23]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано31.08.23 14:30



Вчера от Катерина, знаеш я от YouTube каналът и "В Италия с Катерина" научих нещо много интересно! Тя в момента е в Испания на ваканция със съпруга си, в район Андалусия.

Та разправя като пътуват наоколо много маслинови горички, ама километри...огромни площи. Стана дума за италианският и испанският зехтин. Оказва се, че италианският е с най-високо световно качество! Производството не е така огромно като производство и износ като испанският...защо?

Оказва се, че единствено в Италия имало официален закон за забрана за изкуствено поливане на маслиновите плантации! В Испания навсякъде е видяла черните напоителни инсталации в плантациите от маслини.

Италия е казала, че техният зехтин ще е 100% от маслини, които растат естествено! Ако има дъжд-има! Ако няма цената се вдига от по-малката реколта, но продуктът зехтин е изцяло добит от естествено расли маслини!

Това е много интересен и комплиментарен акт за италианското производство на зехтин!



Написах това в подкрепа на казаното от теб и Катерина, за пазарите в Италия, където качеството е уникално високо и тя често ни разхожда във видеата си на тези селски маркети в определени дни, от където купува много зеленчуци, сирене, песто, прошуто и т.н. Там компромис с качеството няма! Даже има сергии, където има адреса за да отидат хората на място да видят от къде идва продукцията, ако желаят!

Самата Катерина и съпругът и Паоло около Рим са взели под наем малка градинка и там си садят зеленчуци-тиквички, зелен фасул, патладжани, домати, чушки, салати, магданоз, босилек и т.н.
Тя дори прави видео за собственикът на земята, който отдава площи. Казва се Валерио и е художник. Водила ни е на негова изложба
Човекът е разграфил и оградил различни по големина площи земя и ги отдава под наем хората да си гледат свои градинки.

Много интересни неща



Тема Re: За италианските маслини и зехтин...нови [re: Lira Emerald]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 14:49



Абсолютно вярно е споделеното от теб. Заставам зад всяка дума. Наистина италианският зехтин е най скъпият, но и най качественият! В Чужбина е още по скъп по разбираеми причини, ето защо когато ходим в България или при щерката ми винаги купуваме оригинален италиански зехтин. И да на етикета е написано, произведен от маслини расли в Италия.

Има и друг от тунизийски маслини например, но аз не купувам от него. Гръцкият зехтин също ми харесва, но не е същото. Тук има много видове зехтин на база маслините в различните региони на Италия.

Пазарите са нещо уникално. Много по високи са цените, но наистина храната и всичко качество екстра!

И в нашето градче има доста пенсионери, които си наемат терени и си отглеждат зеленчук, то им е като хоби, а тук земята плодородна, каквото боцнеш расте. Тази есен съм намислила да отглеждам лимон и жасмин, да видиме как ще върви тоз проект

אהבה

Тема Re: За италианските маслини и зехтин...нови [re: Laugh2O23]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано31.08.23 15:01



Катерина има голяма тераса и там отглежда в едни големи саксии/специални/и лимон и жасмин. Растат без проблеми



Така че няма начин и при теб да не стане!



Тема Re: За италианските маслини и зехтин...нови [re: Lira Emerald]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 15:12



Точно и аз така мисля, само , че ще са на двора към прозореца на спалнята, искам да ми ухае на жасмин и лимони пролетта



אהבה

Тема Re: За италианските маслини и зехтин...нови [re: Laugh2O23]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 15:32



Имам три вида жасмин, все още са бебета, от тази пролет. Зимни са, т.е. дворни. А дали ще оцелеят, кой да ми каже?

Дълги години купувам парфюми, различни, но все някак с години един и същи, после променям. Преди 2-3 години се сетих да прочета състава им-във всичките присъстваше жасминът. Усет, някакъв. Имам и жасмин в саксия, беличък, едва-едва ухае, но ми стига.



Тема Re: За италианските маслини и зехтин...нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано31.08.23 15:36



Едно от мнгото ми любими аромати! Ще си го купя, пък да видиме дали ще го развъдя



אהבה

Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 17:15



Няма защо да ми благодариш. Четох наскоро Донка как ти се караше и щеше да си къса гащите, щото си писала за градини.
Мда, и за българския език щеше да си къса гащите, щото видиш ли то сега има значение
някакво кой какви езици учи и къде и как.
И ми стана тъжно за теб така да ти се карат от сутринта. Поне темата да беше нейна, пък то на твой приятел





Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 17:35



А, де?



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 18:16



Цветята, да питам, все пак-поливаш ли ги?

Там е работата, че май ги преполивам.
Сега да се чудя какво да правя със саксиите

Че и си ги мъкнах специално от София Явно няма да е цветя вече



Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано31.08.23 19:27



В саксиите може да пръснеш семена : магданоз, копър, дори моркови. Може и главички лук-ще си береш пресни пера.
Софийски саксии, ще се получи, ако плювне поне два пъти софиянец в тях





Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано31.08.23 19:37



Пускай ги през балкона, като внимателно си подбираш целите долу. Внимавай за скоростта, с която се движат и силата и посоката на вятъра..., за да може да прецениш предварението на пускане.



WALL·E

Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано31.08.23 20:09



Какво слънцето не го изгори - гадните татарски орди го изкълваха:)



Тема Re: Какви подправкинови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 21:50



Бе аз софиянци не щъ да видя, ти да ги каня вкъщи да ми плюят в саксиите.

Тез главички лук откъде да ги взема, от прост магазин ли и да ги сложа в пръстта ли или във вода ли първо.
Купих босилек и мащерка на семена. Дано стане нещо с тях





Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано31.08.23 21:50



Някой да не ти е дал съвет сега да сееш босилек? Напролет се сее. Късно му е вече. Няма за кога.



Тема Re: Какви подправкинови [re: Naglets]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 21:53



Не си давам саксиите!! Много са хубави лилави





Тема Re: Какви подправкинови [re: hypey]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 21:54



Мани, в тез жеги какво да стане





Тема Re: Какви подправкинови [re: Asia.]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано31.08.23 22:04



Е какво толкоз ще му стане

че няма за кога, той много ще разбере пролет ли е



Тема Re: Какви подправкинови [re: Albena l]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.09.23 00:52



Стига ве, лилави?
Червено със синьо, отвратителен "цвят" ми е това, не го понасям.
Яко ми циганее...





Тема Re: Какви подправкинови [re: Noy BG]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано01.09.23 16:08



Че аз съм циганка бре


Кво искаш кафяви саксии ли да сложа



Тема Re: Какви подправкинови [re: Noy BG]  
Автор NUT (пристрастен)
Публикувано01.09.23 16:09



кардиналския цвят е лилав



Тема време е!нови [re: Albena l]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано01.09.23 20:36



Сега му е времето за сеене на сол, чер пипер и бакпулвер.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: време е!нови [re: BATHco]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано01.09.23 20:47



Мдаа, всичко може да се сее, по всяко време. Даже народният поетът не е рекъл-отсекъл какво се сее



НИВАТА

Морен орач из нивата сееше,

сееше в ровки бразди,

руен се пот от челото му лееше

и по космати гърди.



Гледах как фърляше весело семето –

чисти и здрави зърна.

Сей, земеделецо, днес му е времето,

фърляй добри семена.



С жътва богата, със спор, изобилие

бог ще труда надари,

честно и славно е твойто усилие,

бодро засявай, ори. *Зная сеячи и други във нивата –

в другата нива у нас:

там ще поникне трънакът, копривата,

не позлатеният клас.



Гнило е семето в почвата, плодната,

дето го пръскат они,

плодове грозни ще бликнат в народната

нивица, грозни злини.



Хранят с отрова това поколение,

с дело, с примери и реч...

Бъдеще страшно ще жънем в смущение,

жънем го даже ний веч...



Сейте, сеячи, доброто засявайте

в младата нива у нас,

истини здави в душите втълпявайте,

важен е днешния час.



Сейте ламтеж къмто правда божествена,

сейте любов – не вражда,

милост в сърцата и обич мъжествена

къмто дълга и труда.



Жадна за хубаво семе е нивата,

силна е, сочна е тя:

всичко се фаща в горката, родливата:

бурен и клас, и цветя.



Първи кадър-Албена потно чело брише, втори кадър-Поручика гали биволичката Венетка, трети кадър-на трактора се появява Кофтия, отремонтирал току що возилото, следва масовката от мисирките-огъзили се, яжте ми гъзот..... толко изгледах!



Тема Re: време е!нови [re: BATHco]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано01.09.23 21:16



Ааааа, нееее, аз не мога без оня бял зелен черен червен пипер. Нема го сея, ще си го купя. Без него хич и няма да ям, апсурд





Тема Re: време е!нови [re: BATHco]  
Автор Naki (Company Ястреб)
Публикувано01.09.23 21:27



Хмм, за солта не знам, ама ако можеше така да намериш начин да се сее желязо, волфрам или литий, след което да има "богата реколта" щеше доста мЕлеарди да изкараш, да знаеш!




Редактирано от Naki на 01.09.23 21:41.



Тема Re: време е!нови [re: BATHco]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано01.09.23 23:48



Дойде време да поговорим за
неща, като:
обуща, червен восък, параходи,
за зеле и царе,
защо морето е горещо-вряло
и имат ли прасетата криле.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.