Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 17.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Чета, че Киронови [re: MilaO6]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.06.23 08:45



Не знам какво дават началните учители, но не се сещам за случай Тузлията да е написал нещо погрешно като факт за миналото. Без значение дали го дава по повод, или малко ни в клин, ни в ръкав - вярно е било. Разбира се, че не мога да проверя всичко - но онова, което знам, а в тая област аз знам много по-малко от него, е било вярно. Тва е положението с началните учители. Как е във висшите кръгове на литературата и изкуството, не мога да знам.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 05.06.23 08:52.



Тема Re: Чета, че Киронови [re: MupaM]  
Автор Laugh2O23 (sorridente)
Публикувано05.06.23 14:01



Във висшите кръгове на литературата е клюкар до клюкар, подливане на вода, грозни игри от служителки в предпенсионна възраст и писане на анонимни мейли и заплахи на непознати хора, както и чатене в анонимни форуми за да се се убие кабинетната скука от служителките на държавна хранилка, нещо такова е



אהבה

Тема Защо в Белененови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано05.06.23 17:03



Те тия не са ли били въдворявани в Ножарево!?

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Защо в Белененови [re: BATHco]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.06.23 17:19



До смъртта на Сталин.Там и на други места.

След 1956 до края на 1959 - само в Белене*. Става въпрос за политически задържани без присъди. Имало е и големи групи "хулигани и хулиганки"

Криминалните и политическите там през периода са били приблизително равни по брой - по над 3 000 общо във всеки момент.

На говедата, които и днес искат "Белене". Това значи лишаване от свобода без съд и определен срок.
В Белене и в момента има затвор за мъже, затворени там с решение на съда.

______
*В онзи период значи остров Персин и някои от съседните, плюс и отсреща на брега откъм град Белене



Тема Re: Защо в Белененови [re: tuzlija-179435]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано05.06.23 17:36



Много пишеш, ама май не разбра какво питам, а пък защо - съвсем!

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Защо в Белененови [re: BATHco]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.06.23 17:41



Щото си много остроумен, как защо.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Защо в Белененови [re: BATHco]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.06.23 17:46



Разбрах какво , а човек колкото навлиза във възраст и трупа опит въпросът "Защо?" би трябвало да става все по-излишен.
Дали в Ножарево, или Росица та не било Белене, било Щурчето, па дали е Ловеч или Скравена , та дали е по врат или по шия...
Това е . Обикновен реален комунизъм. Всеки може да бъде затворен. Или дори убит.Ако не може със съд - тогава без съд.



Тема Re: Защо в Белененови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.06.23 17:56



Абе, намеква, че на Киро баба му е курва. Която шега е смешна, та се къса.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Спомени...нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано06.06.23 16:27



Имах приятел, вече отлетял, минал / оцелял през Белене. Той и негов приятел били затворени там по политически причини. Та приятелят на моя приятел развил гангрена на единия крак. Лечение на заболял затворник не било предвиждано. И моят приятел, за да спаси приятеля си от гангрената, му отсякъл гангренясалия крак с брадва - която някой бил изровил, заровил, крил от затворничарите.

През 1986, живеещ в САЩ от 1960-и-някоя, приятелят ми казваше, че още някой път сънувал кошмари от сеченето на гангренясалия крак на приятеля му... Заради травми от подобни преживелици под ялтенския режим, приятелят ми дори у дома си ходеше с пистолет затъкнат в панталона... Пистолетът барабанлия, защото другите засичали... Идеята беше, в крайна сметка, ако се наложи, с последния патрон да се самоубие, но да не допуска да бъде арестуван, никога никъде от никой... Американските съседи на приятеля ми добродушно отписваха пищовлийската му привичка като някаква ексцентричност...



Тема Re: Спомени...нови [re: Santo Modesto]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.06.23 17:13



Един от роднините ми, били в Белене, брат на баба ми, роден 1899, +1966, изкарва там от 1956 до 1959, заедно с други съграждани - бивши офицери и членове на организации на македонски българи до 1934. Въпреки усилията на властта и побоите при следствието не успяват да им скалъпят присъди и ги пращат БЕЗ ПРИСЪДА И ОПРЕДЕЛЕН СРОК. Върнал се неузнаваем.Никога ме споделил какво е било вътре.
Друг роднина, с 25 години по-млад, го вкарват след смъртта на Георги Димитров и после пак след 1956. БЕЗ ПРИСЪДА Преди това веднъж с присъда. Почна да споделя след началото на перестройката в по-тесен кръг, след 1989 - по-широко. Почина след 2000.
Лагерната управа е използвала различни мръсни номера, за да минимализира възможностите за взаимопомощ между затворените, дори и при желание, каквото не липсвало при доста от политическите.
Както съм споменавал, за мен първата асоциация за "Белене" е : БЕЗ ПРИСЪДА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.