Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:15 11.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: Metropolis]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.03.23 18:44



Да, и това го знам и не това питам. Иначе като линк към Кънчов (за някой, който би се заинтересувал; аз съм чувала за него и етнографските данни от него без това) е полезно.

П.П. Скопие според Кънчов към 1900: 11 890 българи и 722 други християни без циганите, които са 1920 и не знам какви са по религия. Това прави 94% процента българи сред християните. Дори да приемем, че половината цигани са християни, пак българите остават над 85% (П.П. сега погледнах, че според В.К. циганите "всичките са мохамедани" конкретно в Скопие).

ПО на юг и югозапад е имало повечко гърци и власи, но пак 60% от християните - не от всички - ми се видяха малко малко. Затова попитах.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 26.03.23 18:59.



Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.03.23 18:56



Ами не съм прочела внимателно, че питаш за отпреди 100 години.
Що хапеш сега? То зор голям сакън някой да не ти подцени интелекта, чак фиксация.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: MupaM]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано26.03.23 19:11



То е ясно че за началото на 20 век най-пълна картина ще има в османските архиви. Ама проблема е какво е запазено и кой може да има достъп до тях. Инак общата картина е

.



Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: Metropolis]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано26.03.23 22:56



То е ясно че за началото на 20 век най-пълна картина ще има в османските архиви. Ама проблема е какво е запазено и кой може да има достъп до тях.
Хайде, нека предположим, че се намерят пълните архиви с точните цифри.


Какво ще последва от това?

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: tartarianeyes]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано27.03.23 00:32



Македония е загубена кауза още от илинденско-преображенското въстание.
Няма смисъл да се пилее енергия за несбъдници.
Да, в България има немалко хора, водещи рода си от ония земи, даже някои си знаят роднините.
Но в България има и много хора с произход от Беломорска Тракия, която също сме загубили в един момент. Както и от Северна Добруджа.
Не забелязвам чак такова желание нещата с тези области да бъдат "оправени", както с Македония.
Хайде да си гледаме нашата си кочинка, а ако някой е против нас, въпреки че ние нямаме нищо против него и го смятаме за брат, да се опитаме да го поставим на мястото му.



Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано27.03.23 00:33



Докато българският избирател у нас и в чужбина не започне да гласува за смислени избранници по убеждения и съвест, честно и без да хитрува

Еми, да ти обяснявам ли още защо не гласувам?
Защото не виждам нито един, който да е смислен и да ми отговаря на убежденията. И най-вече, не виждам нито един, който да е държавник.

Честно, по съвест и без да хитрувам, не гласувам.



Тема Re: "Политиката на мократа спагета"нови [re: MupaM]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано27.03.23 00:40



Скопие според Кънчов към 1900: 11 890 българи и 722 други християни без циганите, които са 1920 и не знам какви са по религия. Това прави 94% процента българи сред християните. Дори да приемем, че половината цигани са християни, пак българите остават над 85% (П.П. сега погледнах, че според В.К. циганите "всичките са мохамедани" конкретно в Скопие).

Значи, българите в Скопие процентно са били повече отколкото българите в София при освобождението и от българите в Пловдив при съединението.
Едва ли не 100 процента.
И дейба, не са си мръднали пръста да се присъединят към България.

Да ви попитам македонистите - нещо не ви ли намирисва тая работа?
И защо да му се не види в Скопие не се появи един Данаил Николаев или Драган Цанков, ми се появи полукриминалният изрод Ванче Михайлов?


Редактирано от oberleutnantRzevski на 27.03.23 01:00.



Тема да префразирам швейк, ще последва 1 големо лайнонови [re: ad miral]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано27.03.23 01:17



нищо няма да се промени
според севмашката версия, турците ги били броели за българи щото били екзархисти
ма те си знаели още тогава, че не са жолти татари



Тема има разликанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано27.03.23 01:18



в беломорска тракия и с добуджа, в момента почти няма българи
имало е няколко размени на население и изселнически спогодби



Тема Re: има разликанови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано27.03.23 01:51



То и в Македония в момента почти няма българи - виж им преброяването.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.