Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:31 19.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Нямам време..  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано23.03.23 17:23



тази фраза все по-често се чува, а остави другото, ами и аз я използвам. Та къде ни е времето? Едно време хората са живеели доста по-труден живот и са имали време за всичко..
Та къде ни е времето.. и за какво най-често нямате време..

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано23.03.23 17:39



Едно време хората са живеели доста по-труден живот и са имали време за всичко..

За кое всичко?
Сега хората искат всичко, затова нямат време.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема ено време е нямало за какво да си го прахосватнови [re: ShokoLada]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано23.03.23 19:12







Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано23.03.23 21:07



Аз имам време да си говоря безкрайно по телефона, да си поръчвам гащи и рокли, но да си купя тонер за принтера (за косата мога) нямам време, щото не е интересно и не знам какъв


И щото има кой да ми го поръчва и защото това не е моя работа



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано23.03.23 21:36



Та къде ни е времето? Едно време хората са живеели доста по-труден живот и са имали време за всичко..

Абсолютно съгласна.

Доста често си мисля... Моята майка ходеше на работа 8 пълни часа, освен това ВСЕКИ ДЕН готвеше, правеше сладкиши, на младини нямаше автоматични перални - значи переше 4 души на ръка, и ги гладеше, шиеше ни сама рокли, ловеше си бримките на чорапите, плетеше, къщата винаги беше чиста и подредена, доста четеше...после редовно си гледаше и телевизия (когат я пуснаха). Винаги сама пазаруваше, ама не в хипермаркети - всичко наведнъж, а за всяко нещо - отделен магазин. Месеше козунаците.

Нямам чувството, че ще мога да върша всичко това.

ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!



Тема Re: Нямам време..нови [re: UnicaDonna]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано23.03.23 21:55



Щото имаш нет. Ние докато тръгнем някъде 1 час минава, да не кажа два, да видим фейса, мейла, дира и намкво



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано23.03.23 22:10



Времето ни е загубено из социалните мрежи

На мен ми стига времето, аз обичам тази фраза: има повече време на тази Земя отколкото живот, въпрос на организация и планиране.

אהבה

Тема Re: Нямам време..нови [re: UnicaDonna]  
Автор 2biri ()
Публикувано23.03.23 22:21



То мейл, то клуб, то филми онлайн, то умни медии с неща от които не разбираме нищо, но четем/гледаме там да се чувстваме по-по. Това е много допълнително време



Инак давам пример. Един домашен хляб иска 10 мин усилия. И е по-полезен, и по-вкусен. Докато втасва, можеш да отметнеш една манджа, докато се пече - да измиеш чиниите или да минеш една стирка на пода. А и едно време едно пиле с картофи с малко туршия го ядяхме 4 човека 2 дни с хляб и лютеница. С кекс през ден за десерт Сега ядене за 4 човека за 2 дни е лиготня пълна Аз примерно мога поне 1-2 часа на ден да се въртя на печката. Нещо като хоби, отпуска ме, зарежда ме, не мисля. После и чиниите и пода... и то свинска работа излишна накрая. През тия 2-3 часа мога да поддържам градина или да плета пуловери.

Грижата за децата също е голям залък. С 2-3 деца то са уроци, курсове, рождени дни, влачене, взимане. Ние навремето ходихме сами навсякъде.

Хигиената. Честно казано 4 човека да се къпят 2 пъти на ден лете - ноу уей И такова пране на панталони на 1 обличане - абсурд.

Спането - аз спя много малко, но имам познати си откарват 8-9 часа на ден. Че майка ми беше будна в 23.30 и в 6.30 пак беше будна. И секс сигурно са правили през това време

И вила с градина гледаха. А майка ми и извънредно оставаше след работа понякога. Свръхчовеци!

Ако само спреш телефона и нета, ще видиш как и кози ще можеш да пасеш в свободното време. Лятото денят е дълъг



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор tartarianeyes (Ястребовска )
Публикувано23.03.23 23:05



В някои положения "нямам време" е усещане за края.
"още малко ми остава, а още толкова неща са недовършени, неизживяни"



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Нямам време..нови [re: 2biri]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано23.03.23 23:15



2 мейла, 4 социални мрежи, телефон, и задачи на макс. Жена, дете и те така.
И тука прескачам да ви гледам сеира от време на време


Земеделската работа още не е и започнала, така че... Живот и здраве, дето се вика!



Тема Re: Нямам време..нови [re: NAVYBG]  
Автор 2biri ()
Публикувано23.03.23 23:29



Оооо аз уплътнявам всичкото си свободно време. Дори като гледам в точка с кафето сутрин, пак смятам, че това ми се полага за мобилизация.

Ех, ако има човешки експеримент без нет и тв за поне 30-60 дни, ще ни лъсне капацитета - всичко може да направим реално. Но тая котва полезна... няма пускане.



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано23.03.23 23:59



Когато човек си губи времето, най-често тогава то не стига.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано24.03.23 00:07



Ми...
Аз се прибрах преди 45 минути от работа.



Тема Re: Нямам време..нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.03.23 00:09



По-добре отколкото да си я носиш вкъщи.



Тема Re: Нямам време..нови [re: alisalisa]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:18



Е те нямат по-различни неща, от хората от едно време.. играчките са им малко по-скъпи, ама и тогава е имало "ценни" неща.. и са искали да имат..

Новак, я!..



Тема Re: ено време е нямало за какво да си го прахосватнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:19



А за какво си го прахосваме?

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: Albena l]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:23



Вярваш ли ми, че въобще не съм усетила кога е станало края на март.. Кога беше Нова година, кога стана март.. басиии как лети това време..


Обикновено.. аз нямам време, като не искам нещо, ама искам лии.. цялото време ми е свободно.. т.е. намирам начин..

Новак, я!..

Тема Re: ено време е нямало за какво да си го прахосватнови [re: ShokoLada]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано24.03.23 00:26



Има една методология от индустриалното инженерство, казва се work sampling. Сигурно вече има апове за това, по времето на pda съм правил такова приложение за palm os. На произволни интервали писва и от теб се иска да избереш с каква дейност се занимаваш в момента. Като се натрупат достатъчно датни точки може с презадоволителна точност да се определи колко процента от времето си на какво посвещаваш





Тема Re: Нямам време..нови [re: UnicaDonna]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:32



Е как ще можем, като в главата ни е бръмчалник. В момента мисля за работата, в къщи съм захванала освежаване, отделно приятели ми се сърдят, че нямам време да излезем на кафе, приятелката с някакви драми..аз се чудя какво да ям.. нито е да готвя, нито е да не готвя..
Едно време хората просто са били праволинейни някак.. имат си задачки и си ги следват.. а на днешно време все ни връхлитат някакви неща..
Сега като разполагам изцяло с времето си.. се чудя кое по-напред да захвана.. и всичко ми е половинчато.. и се нервирам.. : ))) Еле па ако се захвана пак с имоти.. там си изисква цялата концентрация и внимание..
Мислех, че на заплата е по-лесно, къде ти, ако могат да ти сложат едно легло в работата, щото не е нужно да си ходиш.. и ако могат да свършиш всичко, ама и още нещо отгоре.. и ако могат и да не плащат.. ехааа... ама няма да го бъде.. не се ожених за работата..



Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: Albena l]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:34



Не бе.. не е до нета.. Аз не ползвам нет от телефона, само като съм си в къщи на лаптопа.. ама се заплесвам много по статии, има едно във фейса с хитринки, кое как по-лесно да направиш.. ама пак си е отплесване де..

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:39



Организация и планиране?! ти ме върна в комунизма в плановата икономика.. : ))) Толкова е динамичен живота, че нито искам да планирам.. нито да организирам.. Прекалено много енергия имам, да се оставя по течението..



Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: tartarianeyes]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:43



Неееееее.. не питам в такъв аспект.. никой не знае, кога..
аз имам толкова неизживени неща.. и се кефя, че сега на 50 са ми за първи път.. а когато си на 50, емоцията е друга.. наслаждаваш се осъзнато.. а пък колко време има.. Божа работа.. колкото толкова..



Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: saksun]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:44



Къде го губим, Сакси? И загубено време ли е...



Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:47



Познато, Поручик, многооо познато.. 4 месеца ми минаха като 12 часов сън.. ама няма да е така.. имам 55 час извънреден труд за месец януари, 45 за февруари.. и сега съм на 50 през март.. а стига толкова.. викам!.. : )))

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано24.03.23 00:46



Понякога е загубено време, поне за себе си преценявам така. Все мисля, че е можело да свърша нещо по-полезно от друго или на по-бързи обороти.:))

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: ено време е нямало за какво да си го прахосватнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:51



Цифров, а може ли по-простичко..апове, пда..палм ос.. амааа нищичко не ми говори..


т.е. с една дума.. определя къде ти е времето? Това е интересно.. ама аз няма да мога да се оправя с това приложение..

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: saksun]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 00:54



Е по принцип е така.. ама може би точно в тоя момент избора ти е бил друг.. така е трябвало.. а пък и всяко изгубено време учи на нещо и обикновено, е да не го правиш пак или пък знаеш какво ти носи.. т.е. урок си е..


На мен проблем ми е четенето на книги, не мога да заспя, без книжка.. но пък интересна ли ми е, си крада от съня, а не съм ли доспала съм като болна.. едва ли четенето е губене на време.. ама не е и много ок.. всяко прекалено нещо вреди..

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано24.03.23 01:08



Изми ли чиниите от вчера? Сготви ли? Обърна ли внимание на децата - да поиграеш, да видиш домашните им? Аааа късно е, не става. Изпра ли? Сандвичи за утре в кутии? Секс с жената? Нищо, нали? Късно е.

Айде, утре в 6 малко ще наваксаш. И пак не? Нали в 6.30 си на линия? Можеш да боднеш малко разсад след закуската - сега му е времето.

То за това е темата. Прибираш се дроб и влизаш тук. За разтуха. А можеше да направиш един крем карамел. И една пералня да простреш.

Да "ходя на работа" не стига. Другите неща си стоят и някой трябва да ги свърши. Ако живеете двама и единият е много добре платен, другият ще кара по тъча или няма да работи, ще поеме къщата и децата. Така става. Но да работят двама до преди 45 минути е мизерия и няма време за нищо. Пък другото не чака.

А като си един до преди 45 минути и си биеш 2 шамара и... не спиш. С което си непълноценен в дългосрочен план. Но накрая си нареждаш приоритетите. И или сменяш работата за повече пари или намалявяш разходите - твоите оптимални градуси на топлофикация отиват на кино, минаваш на метро вместо кола, консервираш храни и готвиш. Но намираш време вечер и сутрин да си със семейството си, щото само това остава накрая.

Аз щото лично съжалявам за това напъване. Като останеш сам, имаш време за всичко. Но вече си много уморен да го караш от работа на работа. И те е яд, че изобщо си го правил, когато е трябвало да си на линия. Пари пак няма. Все тая в един момент.

Утре да станеш в 6 и да обслужиш семейството! И ако нещо не ти е ок и ти се спи, да знаеш, че така живеят много хора и имат време. Щото няма как да нямаш.

Та мрън - много работя е факт. Уморен си много. Живеете двама възрастни и можете да работите и взимате добри пари с твоето частно. Голямото дете също може да работи вече сигурно. Едно малко остава. Сега си представи сама майка с 3 - лягаш, ставаш когато трябва и няма не мога и не искам, оживява, че чак е щастлива и има време за децата.

Е, може би няма да има време да пише тук





Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано24.03.23 01:07



И аз съм същата с книгите.
Изгледах за две нощи 7-те серии от първи сезон на ,,The Queen's Gambit", беше ми интересен, исках да разбера какво ще се случи с героинята, а както казваш, можех да спя през това време.:)

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Нямам време..нови [re: saksun]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано24.03.23 01:17




Добре, че поне филми не гледам.. телевизия също, нямам телевизор от поне 6-7 години..
Сънят, ми е най-добрия лечител.. за всичко! Хване ме вирус, със сън го лекувам, изгубя смисъла на живота, наспя се и той се върне.. : ))) Крива ли съм, и хлапето ми ме праща да се наспя.. : )))
Е да де.. аз така нощес направих.. хванах една книжка.. отворих я и докато не прочетох последната страница не мирясах.. беше около 5 сутринта..

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано24.03.23 01:23



А, донесъл съм си





Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано25.03.23 16:53



Който не планира и не организира, обикновено няма време, плановата икономика си беше супер, виждаш ли сега пишман свободният пазар какво прави в България, 80 % от населението пести от закупуване на храна, тъй като не може да си позволи екстремно и свободно нарасналите цени, даже и на основни хранителни продукти, за луксозните храни въобще и не говоря.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано25.03.23 16:57



ПС комунизъм в България никога не е имало.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано26.03.23 06:31



В България имаше комунизъм в периода 1947-1990 и още как. По определението : еднопартийно тоталитарно управление на Комунистическата партия.
Комунистически отношения на труд и разпределение в историята е имало в неголеми общности - племенни, комуни на съмишленици и т.н. ...



Тема Re: Нямам време..нови [re: tuzlija-179435]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано26.03.23 07:51



В България имаше комунизъм в периода 1947-1990 и още как.

Учителю, не е лошо малко да се осведомиш за същността на понятията (напр. “Комунизъм”) преди да твърдиш каквото и да било публично.

ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!



Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 07:50



Човек ще рече, че живееш в България, в кв. Хр. Ботев в София..такава информация снасяш.. От къде измисли тези 80%..
Нали не смяташ, чее ти живееш по-добре от нас?

Пусни камерите.. има ги онлайн и гледай.. Препълнени заведения, липсващи свободни места.. моловете.. спа центровете.. да не говорим за вилите за гости по страната.. там се записва месеци назад.. Миналата година бях на една около Шумен.. с два месеца резервация преди това..
Ти каква представа имаш за България?

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 07:54



БКП?
или викаш и нея я е нямало..

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано26.03.23 08:52



Преди някоя година една журналистка в местния вестник взе интервю от брат ми, е качеството му на музикант, работил е началото в България , а последните вече 27 години - в Централн Европа. На въпросите какво му се харесва и какво не там и тук, като основно, което го натоварва при идване в България - почти всяка година , с 2 изключения, той посочи масово разпространеното оплаквачество. Едва ли не повечето познати, с които се среща на улицата, с които не се е виждал от година или няколко не почват с "Как си, що си?" а с "вопли и стенания ".



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано26.03.23 09:10



никога не я ползвам, точно защото е клише за слабащина и оправдания




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор aiumi ()
Публикувано26.03.23 12:51



Това е въпрос на приоритети и способност за упражняване на конрол. За нещата, които са ми важни, винаги имам време.

Иначе и аз употребявам фразата "нямам време", вместо "не искам да правя това", "това не е важно", "разкарай ми се от главата с твоите глупости" и т.н. Звучи много по-социално приемливо, и получавам съчувствие и разбиране, вместо спорове, кавги, фръцкане и т.н.





Тема Re: Нямам време..нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано26.03.23 15:05



Имало е форма на държавен капитализъм и яка облагодетелствана номенклатура, ама комунизъм, никъде по света все още не е имало комунизъм.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано26.03.23 15:06



Вземи прочети някъде какво е комунизъм, а БКП това е друга тема, както казах в друга тема яка номенклатура, с доста привилегии при това, далеч сме били от комунизъма, а сега пък хептен.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано26.03.23 15:13



За България чета статистики. Твоето мнение и пример с пълните молове, ресторанти и спа центрове....го оставям без коментар. Ако за икономическото развитие на една страна се съди по тези показатели, направо си е резил.
Шоки, България е слабо развита икономика, няма социална политика за най важните групи от населението, а именно децата и възрастните пенсионери, медицинското обслужване и технологии са още в миналият век, изграденият жп транспорт е на ниво още 60те/70те години, да не пиша за транспорта на колела и за качеството на двете мижави магистралки, които имаме там. Разбери правилно, аз обичам Родината си, но трябва да сме обективки. Това, че има една как да я нарека прослойка от населението, кято все още поради най различни причини може да си позволи кибика в мол или спа център...не означава, че положението е розово, че погасяването на кредитите от гражданите е 100 процента, че стандартът на живот е супер висок, че въздухът е чист , че има модерни технологии и т.н. Заведенията пълни скъпа из големите градове, иди из Видинският край например, из някои по малки български села и градове, иди да видиш как живеят хората там,нямат ни поща, ни аптека ни здрав пункт, ни пътища и то в 21 век. София, Варна, Пловдив не са България.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: tuzlija-179435]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 15:51




Чел ли си статистика на банките колко пари има в тях, от бг. домакинствата.. Цифрата е поразяваща.. А за мрънкането ясно..

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: zaphod]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 15:52



Завиждам ти.. аз с това се измъквам..

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: aiumi]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 15:54



Знаеш ли, с напредването на годините все по-малко искам да контролирам..


а за другото, да.. нямам време се разбира от всеки, ама може би и те така правят, като не искат нещо

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 15:55



Видях комунизъм нагледно, не ме пращай да чета.. Все още виждам комунизъм и в Северна Корея..

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 15:58




Димке, от 20 години те няма тук, сама се хвалиш, с какво право ти ми казваш, какво е тук, като аз не съм напускала граница на България повече от 12 часа, еднократно. Дръжте си там лицемерните усмивки, гейщината, транспорта, разврата и дрогата.. и си се радвайте на "блага" Европа. Стъкмистиката е за такива като теб.. Тук е Рая на Земята, разбираш ли го, а Рая никой не може да ти го вземе..
Да, на крива ракета, космоса и крив..
Ама не знам, що като ти живееш така добре, мъж, благост, благоденствие и благополучие се вреш тук.. в мизерията. Ако ти се имаш за евпропейка, с тази мазнотия, която демонстрираш, с тези лъжи, с това въртене и лицемерие.. а благодаря, ама аз си оставам Българка..

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано26.03.23 16:12



Чети, чети има нужда, ако имаш тази възможност поразходи се към Швеция, Дания, зарежИ Северна Корея и тоталитаризъма там.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 16:14



Не. Нямам никакъв интерес към Европа.. на мен корена си ми е тук.. а дърво без корени, знаеш, какво става..
Даже и екскурзии не искам, аз съм си влюбена в България.. и съм теле, не изневерявам на любимите си неща..



Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор Laugh2O22 (живеещ)
Публикувано26.03.23 16:18



Щом те кефи, всеки намира своето щастие. Ако имаш възможност пообиколи из Европа, ще ти хареса като турист.

אהבה


Тема Re: Нямам време..нови [re: Laugh2O22]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 16:35



И като турист не искам.. няма какво да видя и да ме грабне.. друго ми е ценно на мен.. с Европа сме много различни

Новак, я!..



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор aiumi ()
Публикувано26.03.23 16:40



В отговор на:

Знаеш ли, с напредването на годините все по-малко искам да контролирам..




т.е. - не те интересува дали имаш или нямаш време за важните за теб неща? Че за какво тогава е темата?



Тема Re: Нямам време..нови [re: aiumi]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано26.03.23 17:09



А какво общо има контрола с любимите ми неща?



Новак, я!..

Тема Точно!нови [re: aiumi]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано27.03.23 02:21



И аз използвам "нямам време" като учтива форма на "не ми е достатъчно важно за да му отделя време".

А че днешният живот гълта все повече и повече време... Да! Определено!

Всичкият този потребителен "избор" който имаме... За да направиш избора, трябва време. Дори да не избираш - трябва да минеш през процеса на вписване. За телефонен план. За електричество. За газ. За вода. За канал. За смет. За банкова сметка. Банкова сметка за тази цел. Обаче трябва друга банкова сметка за друга цел. За трета и прочие. За телевизия сигнал доставка. За цифровани филми доставка. За какво ли не! Да не отварям дума за "избори" свързани с големи суми! За здравна осигуровка. За осигуровка за лекарства. За осигуровка за зъболекар. За осигуровка за очен лекар. (В САЩ тези са различни осигуровки, всяка изискваща избор на осигуровка фирма, и после пак избор на специфичния осигуровка план.) За застраховка за колите, застраховка за къщата, адвокатска фирма за ежегодишно оспорване на новата (безсрамно нагло раздута) данъчна оценка на къщата, и прочие!

Аз, примерно, през миналите 3 дни вложих 20 часа в изготвяне на доклад по стойността на къщата ни, със снимки на заглавната страница на окръжен вестник и после на страницата показваща цените на къщите, продадени в нашия пощенски код, с коментари и обобщения, които да бъдат лесно и точно схванати от комисията по данъчна оценка. Докладът ще бъде използван от адвокатската фирма, която сме наели да оспорва покачването в данъчната облагаема стойност на къщата ни. И това е за тази, 2023 година; подобно усилие практически правя всяка година. Отделно времето, което влиза в събирането на данните, които обобщавам веднъж годишно. Това просто като единичен пример на нещо, което гълта време - а нагледно, в "големия" живот, остава незабелязано.

Като си спомня едно време в България (спомени до 1974) хората как имаха време да играят карти, да играят шах (шах! че и партий разиграваха!), табла, да ходят на привечерни разходки... Но не си спомням някой да е прекарвал време в избор на план за електрическа доставка, или на план за телефона, или да е събирал данни за данъчната оценка на жилището си, или нещо подобно. А, да не забравя, и времето, всеки седмокрай, да се ходи "на лозе" (в нашия случай, лозето на дядо и баба беше на Веслеца, край Враца), и там да се върши земеделство...

По Америката също до към края на 1970-те хората са имали време за общуване и лично ползване. Защото имаше една газова компания, една електрическа, една от всичко: нула потребителен избор - но пък имаше правителствена регулация на цените, и никоя от изброените компаний не можеше да съдира клиентите си. От както получихме "избор" - и де-регулация - и вече неправилни избори могат да ни заровят икономически - толкова много време хлътва точно в избиранията... Непрекъснато някаква сметка, някакъв план, някакъв избор, изтича, и трябва да бъде подновен... Което е не само дръпване на време, но и един хроничен тормоз - защото ако изборът не бъде направен, и то правилно - поемаме последствия. Които може да са ужасяващи поединично, или сборно. Но последствия имат. И защото ние пък имаме избор - усещаме природното задължение да отделим време да направим максимално правилните избори.

Обратно към от където започнах: за каквото е нужно, намирам време. Задължен съм да намеря време. Но за каквото не е нужно - или няма стойност съразмерна със стойността на времето което ще ми вземе - не, нямам време.

Браво на коментара!

Редактирано от Santo Modesto на 27.03.23 02:24.



Тема 100%нови [re: aiumi]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано27.03.23 04:56







Тема ти си лесеннови [re: Santo Modesto]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано27.03.23 04:59



сега се чудя втората селска къща дали няма да се срути от снега и кфо да праая ако се срути
щото нали климатични промени и ся рекордни снегове
па ако нещо на наемателите им е на криво ...



Тема Re: Точно!нови [re: Santo Modesto]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано27.03.23 10:46



Ами то, да, от вашия свят, от Америка и Западна Европа идва това усещане за "няма време" и израза като устойчиво словосъчентание. И тук доскоро е било екзотика да кажеш, че нямаш време. Дори песента на Васко Кеца "Бързаш, няма време" като излезе навремето, звучеше по-скоро като модернистичен рефрен, нежели реалност.

А сега, да, демокрацията, правото на избор от все повече роящи се възможности, гълта, лапа, изяжда все повече от времето за пълноценно живеене и общуване със себеподобните.



Тема Re: Нямам време..нови [re: ShokoLada]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.03.23 10:56



Едно време хората са живеели доста по-труден живот и са имали време за всичко..

Кои хора? За какво всичко са имали време?
На село-едно време-имали са време за това, което е трябвало да свършат. Но са имали време и за седенки.

В града. Сутринт стават отиват на работа, не губят 1 час и повече за пътуване. Вечер, също. Пътуванате отнеме поне 2 часа в големите градове, че повече, на ден-това е най-отнемащото време за други лични занимания.

В малките градове си живеят като едно време, поне моите наблюдения са такива. Ако човек не работи на 2 -3 места, не се застоява на лап топа, а само сутрин прочита вестника, време има за всичко, което човек реши, че му е необходимо. Останалото е лакомия

.

Аз не се оплаквам, каквото реша да правя си го правя и времето ми стига. С редки изключения, когато клиенти искат сега и веднага, ако може за вчера. Често вече отказвам такива желания.



Тема Re: Нямам време..нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано27.03.23 14:55



Едно време децата от шестгодишни са се включвали в семейния труд. Сега ги отглеждаш до бакалаври а после им помагаш. Знам че вашата деца не са така, говоря за останалите 90%



Тема Re: Нямам време..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано27.03.23 15:06



Да, затова също си прав. Моите и твоите са изключение))
Но, сетих се за друго. Аз и брат ми сме си говорили, че нямаме спомени, родителите ни да са се занимавали с нас -да учат с нас, да ни водят на уроци-ъпсурд. Ходехме и двамата да тренираме лека атлетика и в разни кръжоци. Никой не ни е водил-тръгваме, отиваме, връщаме се.

В София, братовчедка ми, да, голям град. Но всяко читалище в квартала има разни кръжоци, уроци-сама си ходеше също. Баба ми си седеше дома, леля ми на работа. като всички хора.

А това, че на село от 2-годишни помагат като влачат 5 сламки, ясно. В града също сме помагали.

Вчера съседите ми се оплакват, че закъсват, щото давали много пари на син и снаха-строят къща.

Ми като искат къща, според кесията бе, възрастните ли да им дават.Ох, това е друга тема.

П. П. Сега ако разберат, че дете помага на родителите си в ресторанта, а то на 14 години... мамката им ще разкаят на родителите, че може и да им вземат детето



Тема Re: Точно!нови [re: Santo Modesto]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано27.03.23 15:09



после на страницата показваща цените на къщите, продадени в нашия пощенски код
Ако ти се струва че държавната администрация не ти е запълнила достатъчно времето, отскочи до България. Не 20, 200 часа може да ти отидат само да разбереш данъчната оценка на съседната къща, нещо което ти намираш с пет клика на мишката. А да разбереш за колко се е продал имоти съседство можеш да си забравиш, ако случайно разбереш няма да се учудя да ти спретнат съдебно производство за нарушаване някой закон защитаващ корупцията.

Аз например сега гледам, данъкът на един имот ми е 6 пъти по-висок от данъка на друг имот който е на 500 метра от първия, в един и същи пощенски код са. Знам за другия имот по случайност щото също се води мой. И не знам откъде да започна. И няма и да започна най-вероятно. Ела си ако имаш време, ще ти го запълним.





Тема Re: Нямам време..нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор UnicaDonna (скандалджийка ))
Публикувано27.03.23 18:24



Едно време децата от шестгодишни са се включвали в семейния труд.

Ама се изказа и ти!



Кой точно "семеен труд"? Чистенето на къщата? Да, включвала съм се чат-пат, ако нямам уроци или не съм на репетиции.

ПОЖИВЕМ-УВИДИМ!!

Тема Re: Нямам време..нови [re: UnicaDonna]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано27.03.23 19:59



Употребявам глаголно време което индикира че не съм бил пряк свидетел, тоест не касае моето пък и твоето детство. Дядо ми след второ отделение, каквото и да значи това, е даден за слуга в бойчовия чифлик. Били са 7 деца. В замяна семейството му е получавало зърно месо и не знам какво. Храненето и поенето на животните с изключение на воловете е било задача на баба ми и брат и. Междувременно иди донеси това направи онова са били задачи за децата. Безгрижното детство идва долу-горе по социализма, твоето и моето детство не са в примера ми. Но дори и в социализма, моето детство например е било почти безстопанствено. След детска градина никой не ме е водил на училище и никой не ме е водил по извънкласни занимания, да не говорим за глупости като - да заведем детето да играе. Родителският ангажимент е бил да ме нахранят облекат и да ходят на родителските срещи. Като падна и се охлузя да ме бинтосат, ако някой им каже че съм пушил цигари да ме набият. Доста по-лесно родителство сравнено с днешните социални и административни налягания на които са подложени младите.



Тема Re: Нямам време..нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано28.03.23 01:38



Застояването на лап топа си е някаква болест на века. Вестника лесно, прочетеш го и свърши, а в нета информацията е безкрайна. Сега съм фен на някакви домашни хитринки.. уникални са! Тъкмо изгледам едното клипче, айде предложение за ново..
Е аз като си ходех на село, там пък е някакво безвремие.. и страшно ми е интересно като някой каже скучая.. значи той има излишък от време..


Днес пътувах с градския, щото с колата по центъра, е още два бели косъма на главата.. наваля ме яко дъжда, ама то е трудно докато те намокри, после ти е все тая.. и като ме хвана едно безвремиеее...

Новак, я!..

Тема Re: Нямам време..нови [re: UnicaDonna]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано28.03.23 01:42



Как кой.. всичкия. Като дете съм правила толкова много неща..

Новак, я!..



Тема Re: Точно!нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор 741 ()
Публикувано28.03.23 09:16



данъкът на един имот ми е 6 пъти по-висок от данъка на друг имот който е на 500 метра от първия, в един и същи пощенски код са. Знам за другия имот по случайност щото също се води мой. И не знам откъде да започна.

Почни от съобщенията от общината за размера на данъка - там вероятно ги има данъчните оценки, виж дали и те се различават 6 пъти. После виж каква част от парите са данък и каква за смет. Има разни отстъпки, примерно за декларирано като основно жилище данъкът е наполовина, за останалите в пълен размер. Ако имот е необитаем и то е декларирано, махат сметта, а тя е в пъти повече от данъка. Ако има съсобственици, виждаш само своя дял, а не данъкът на целия имот, такива неща. И ако от листото не става ясно, питай каката в общината дето приема имотните декларации. Опитът показва, че ако не им влизаш с рогите, не отказват да обясняват.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.