Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:33 01.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Икономика на услугитенови  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано08.03.23 00:04



Медицина. От едната страна на медицинската услуга са здравните кадри: лекари, сестри, техници, чистачи. От другата страна на медицинската услуга са потребителите: пациентите. Обаче! Какво би станало, ако между тези 2 страни вмъкнем един дебеличък слой тлъстички "администратори" и прочие бумажници? Ми икономиката на услугите бележи силен ритник към големите много-нулеви числа.

Печалбите (не приходите! ПЕЧАЛБИТЕ) на САЩ здравни осигурователни корпораций за 2022: (щатски долари)
Обединено Здраве 20 600 000 000
Цигна 6 700 000 000
Химн 6 000 000 000
ЦВС Здраве 4 200 000 000
Хумана 2 800 000 000
Центене 1 200 000 000

Общо печалби за всички здравни осигуровки: 69 300 000 000, върху общо приходи от 1 250 000 000 000.

Приходите за 2022 са 300% повишени спрямо 2012, а печалбите са повишени с 287%.

Някъде бях чел анализ на цената на медицинските услуги в САЩ, по отношение на лекарските заплати. Заплатите са, вярно, раздути спрямо тези в другите части на света, но и производителността (сиреч, бачкането) от американските лекари е още по-голяма от тази на колегите им другаде. И какво се оказва, според анализа? Че ако американските лекари минат на традиционната американска икономическа система, "плантационната", също някога нелицеприятно зната като "робство", и американските лекари заработят за без пари - цената на медицинските услуги ще спадне със... цели 12%. Защото всичките други проценти са твърдо и неотпускащо захапани от разните там администратори и прочие лапачи и паразити - които пък отчитат великите печалби цитирани по-горе.

Икономиката на услугите вярно бичи като звер, да?



Тема Re: Икономика на услугитенови [re: Santo Modesto]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано08.03.23 00:33



Какво означава “работят повече”? Колко часа е един работен ден при вас?



Тема Работен ден? Сладуранско!нови [re: parvaty]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано08.03.23 01:10



Работното време на лекарите (часове за дадена смяна, наличие / време на почивки през смяната, и прочие) НЕ подлежи на трудова защита в САЩ. 12- и 14-часови смени са обичайни, както и смени в които лекарят не е имал време дори да отиде до тоалетната (някои трябва да носят пе-гащи или дори дупенки), камо ли да изръфа сандвич.

Американски лекар първо учи основно висше (4 години), после медицинска школа (4 години), после задължително минава стаж програма (3 години) - без който стаж няма право да получи разрешително да практикува медицина. Това за основна медицинска специалност. Всяко допълнително специализиране изисква още стаж програми (по 2 - 3 години парчето). До като американският лекар работи в тези стаж програми, той е практически "обвързан слуга" (ха покаже недоволство, ха го махнат от програмата - и ха остане без медицинската тапия), и работи на рязко занижена заплата. После, американският лекар, вече отслужил обвързването си, е свободен да работи на - вярно - силно раздута заплата. Но пък тогава лекарят НЕ е защитен от трудови закони, които - за по-напредналите общества, примерно тези развили се до периода до началото на 20ти век - са взимани като нормално. И пораждащи въпрос като твоя.

С годините и нарастване на старшинството на лекарите, те - заради завишените си заплати - могат да си позволят да работят по-малко, като да минат на частично работно време. Или изцяло да се пенсионират на сравнително ранна възраст.

Това че медицината е свръх-пробирчива професия, с кандидати далече надброяващи наличните места за образование и после за стаж (без който стаж американски лекар не може да стане лекар) е симптом на още по-лошите трудови условия в НЕмедицинските специалности, а не че медицината е най-примамливата и чудесна професия.

Което обяснява защо отрочетата на "нашите хора" не отиват в медицината, а в паразитиращата администраторска класа вадеща печалби от медицината. Но членството в тази паразитираща класа не подлежи на обективен кадрови подбор по обективна експертиза. Щом за нещо трябва образование и съревнование и изпити и бачкане - това е за простосмъртните. Ако и те да са лекари.



Тема Re: Работен ден? Допълнителнонови [re: Santo Modesto]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано09.03.23 00:13



Специално си отворих компютъра и си сложих очила, защото този ми отговор изисква повече писане.. малко съм поръждясала на БДС, но е по-добре от телефона, който обичайно ползвам за целта, от години..

Така, не знам това тема за бумажниците ли е, за лекарите, които се специализират с много усилия и Време или за печалбите на компаниите. В смисъл, така и не разбрах за какво се гневиш. Но има някои факти, които трябва да бъдат огласени, както и една техническа подробност, която неправилно, по мое мнение, си интерпретирал.

И понеже, както казах, темите са свързани - започвам отгоре. И може би ще продължа хаотично..

Навсякъде лекарската професия се учи много дълго. В България се учи 6 години, след това се специализира още 4, общо 10. В Германия не знам как е, но мисля, че системата е подобна, т.е. трябват поне 10 години, за да може един лекар да се нарече "лекар - гинеколог" или подобно. Навсякъде обучението, или карането на специализация е мизерно платено. В Германия също е така, за всяка професия. Наричат го "Azubi" идва от "Auszubildender", или "обучаващ се", и това обучение за която и да е професия продължава 3 години. Или поне за счетоводната със сигурност, за другите мисля също, понеже познавам едно Ацуби, учещо за асистент в адвокатска кантора, толкова трае и нейното обучение. Заплатата на едно Ацуби в Германия е между 600 и 1000 евро, като 1000 евро е много добро възнаграждение. Брутно. Нетно от 1000 евро при първа категория и със добавка за Застраховка пациентска грижа, понеже до 23 годишна възраст е задължителна, някъде чисто остават към 750 евро. Един наем на едностаен в Мюнхен и околията е 1000 евро, ако имаш късмет да си намериш. Пиша това като онагледяване на факта, че образованието навсякъде струва пари и означава лишения. Подобно е и положението при лекарите по време на стажа им, само, че, при тях това продължава доста по-дълго. Т.е. на следващия Медицина му трябва някой, който да го издържа през всичките години на обучение. Това е по-добре онагледено в българският бит с поговорката "Пари при пари отиват". И точно тук се намесват тези, които, както ги описа ти "движат бумагите". Разни хора в съвети и бордове на директори, управители и прочее ръководители на нещо. Обикновено хората, които имат солидни доходи, могат да си позволят да изучат децата си в професии, носещи солидни доходи. Това важи в пълна сила и за адвокатите, което е друга професия, при която не можеш да следваш задочно, никъде.

Направената от теб извадка с колко биха се намалили разходите на болницата - 12%, е вероятно коректна. Не, че лекаря не получава голяма заплата. И да е жив и здрав, тези хора спасяват Животи, така и трябва да бъде. Просто разходите за една болница - чаршафи, стерилизация, инструменти, оборудване, консумативи, кетеринг, и заплати на целият останал, извънлекарски екип, попълват сметката. Аз ще ти кажа например, че в кабинетите на гинекологичната практика, където съм пациент, има 6 видеозона с висока резолюция, всеки от който струва по над 1 млн. евро. Само това. Отделно останалите машини, компютри, магарета и прочее..

Аз си направих труда да прочета какво са публикували United Health в интернет за 2022-ра - имат приходи от 324 милиарда и печалба от близо 28 милиарда. Което е малко под 9%, което е съвсем в реда на нещата, икономически погледнато. Нормалната норма на печалба в нормалните капиталистически общества е от 6 до 15 процента. В редки случаи може да достигне 18. Логично, за да се постигне печалба е нужна калкулация коя услуга на болницата колко ще струва, така, че в края на периода да излезне сметката, което вече е работа на част от ония с бумагите, както ги нарече ти.

Т.е. не знам какво те притеснява. Да, не е честно, да, лекарите плащат много висока цена за комфорта в Живота си, но те поне постигат един определен комфорт. И е нормално да се пенсионират, ако искат по-рано, защото работят под особено голям стрес, както казах, със здравето на хората. Отделно, доста хора работят по 9-10 часа и повече, но не всички могат да си позволят да си купят къща, или пък да се пенсионират рано. Затова се казва "кой за каквото е учил".

Иначе нямам представа колко часа работят лекарите в Германия или България, или друга част от Европа, това трябва да каже някой, който е наясно със сектора.

Та, за какво по-точно се гневиш?



Тема Re: Работен ден? Допълнителнонови [re: parvaty]  
Автор pishmangreek ()
Публикувано09.03.23 00:42



СПЕЦИАЛИЗАНТИ е думичката която търсеше.
Работят по специалноста въпреки, че са дипломирани. Докато се специализират в дадена област.
Отнася се и за лекарите и за юристите. За икономистите не съм сигурна, но не изключвам вероятноста.



Тема Re: Работен ден? Допълнителнонови [re: pishmangreek]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано09.03.23 01:18



За първи път чувам за специализация в правото. То се учи, точно както икономика - 9 семестъра за магистър, и няма специализация.

Къде има специализация в правото?



Тема Re:нови [re: parvaty]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано09.03.23 01:20



Зависи от специалността. Някои са с 4-годишна продължителност след дипломирането като лекар, например кардиология, гастроентерология, ендокринология и болести на обмяната, очни болести, УНГ, нервни болести, инфекциозни болести, психиатрия, АГ и пр.

Ако вземем предвид хирургия, спешна медицина, ортопедия и травматология, вътрешни болести и др. – изучават се 5 години след придобиването на професионалната квалификация ,,лекар".

Има и с 3-годишно обучение – обща медицина, епидемиология на инфекциозните болести, съдебна медицина и няколко други.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re:нови [re: saksun]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано09.03.23 01:28



Значи, поне що се отнася до хирургията, времето на обучение е почти приравнено с това в Щатите. Колко часа е работния ден на един лекар в България? Може ли един български лекар да работи зад граница с българска диплома?



Тема Re: Икономика на услугитенови [re: Santo Modesto]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано09.03.23 01:39



2002 човек от семейството имаше 3 дни болничен престой със съответни медицински процедури. Бяхме дали данните на застрахователя и всичко ни изглеждаше уредено. Към месец по-късно пристигна писмо от болницата че дължим още близо 800 долара с разбивка какво е похарчено за нас и какво е платено от застрахователя. Обръщенията в писмото ни бяха мъгляви, не можахме да разберем защо не се обръщат директно към нас като техни пациенти, ами с някакви термини които не разбирахме. Обадихме се в болницата, обеци отричаха да са ни пращали такова писмо. След като им продиктувахме номера на кореспонденцията се паникьосаха, това писмо не трябвало да стига до нас, било за застрахователите и да сме им го върнели. Отказахме. Някаква начинаеща администраторка била решила, че трябва да ни уведоми дето застрахователят ни отказал част от плащането и в писмото си до застрахователя копирала и нас.

Така. Та в това писмо както казах имаше разбивка на разходите. Помня все още две неща - стерилни ръкавици (не помня бройката) по 12 долара чифтът, и намколко еднократни спринцовки за по 23 долара парчето. Сега разбираш защо казах годината в която това се случва, питам се колко струват сега тези консумативи. Да, това са огромните разходи на болниците за които парвати говори, щото купуват спринцовки и ръкавици от друга галактика и Иларион Маск им ги превозва със спацеХ.



Тема Re:нови [re: parvaty]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано09.03.23 03:29



Ами като си на трудов договор обикновено е 8 часа.
Но практически има немалко колеги, които работят на две места. Имам колега – работи на три. Четири часа на едно място, четири на друго, в почивни дни – 12-часови смени (не всички дни, разбира се).

Когато съм била само на 12-часови дежурства работех дневно, нощно, два дни почивка. На друго място пък можехме да бъдем: дневно, дневно, нощно, после три дни почиваш. Важното беше после часовете да излизат. Моите изработени обикновено бяха доста над задължителните (поради недостиг на персонал).

Специално в ЕС, дипломите на българските лекари, придобити в България, се признават автоматично. Може да има случаи, които налагат преминаване на курс или тест в съответната държава във връзка с дадени професионални умения, но са изключения и не съм сигурна точно как стои въпросът.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.