Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:56 27.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | (покажи всички)
Тема Re: Намерих го!нови [re: snowprincess]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.03.23 10:34



Ами точно във въпросната Тузлия, днес РСеверна Македония, където е родната къща на едната ми баба, живее със семейството си син на мой трети братовчед.
Този клон на фамилията не са мърдали оттам повече от 2 века и там са се сменили Османската империя, Сърбия, Кралска и Титова Югославия, Република Северна Македония. В училище са учили на български, сръбски, македонски.
Моите предци са си вдигнали ушите оттам и са се преселили в България още преди 1912. Поне са се борили.Опитали се, не е станало. Поне в училище са учили на български.
Произходът ми е 100% от хора, живели през XIX век в земите на запад от сегашната граница и на изток от Вардар и преселили се по едно или друго време в Кюстендил. С опита на поколенията напълно осъзнавам, че покривът над главата може да бъде твой само относително.
Все пак смятам, че имам предимство като потомствен българин пред роднините си, претърпели 3 национални превъплъщения.
Някои и 4.Имам трети братовчед в Загреб, с майка хърватка, вече пенсиониран професионален войник от Хърватската армия.
Югославия си беше умрел конь.Въпреки смесени бракове, лозунги за "братство и jeдинство", неприязънта между сърби и хървати си е била масова, вкл.и на битово ниво.



Тема Re: Намерих го!нови [re: 741]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.03.23 10:56



От три месеца не гледам никакви новини по телевизията и определено съм по-добре.
От няколко години също имам такива периоди и когато съм ги нарушавал съм се псувал.



Тема Re: Намерих го!нови [re: 741]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано02.03.23 11:07



...все едно винаги някой ги дебне зад ъгъла...

"В наше село, покрай нас,
появи се педе.... .
Скрит по улиците дебне
някой селянин да .... .
Вади ... като тояга,
кой къде го види - бяга..."





Тема Re: Намерих го!нови [re: 741]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано02.03.23 11:15



казано е - помогни си сам, за да ти помогне Господ
ако ходиш да ти удрят шамар или да изядеш някое лайно, за да получиш някакви привилегии, няма лошо, така ти е хубаво
лошото е когато започнеш и другите да натискаш и кандардисваш като авторитет колко е добре за тях
хората не са слепци
а ти ставаш фалшив пророк




Тема Re: Намерих го!нови [re: snowprincess]  
Автор 741 ()
Публикувано02.03.23 11:27



Приличам ли ти на пророк, па макар и фалшив?
Може да прегледаме темата и да видим кои никове най-усърдно са се заели да пророкуват бъдещето :)



Тема Re: Намерих го!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор 741 ()
Публикувано02.03.23 11:32



Аз гледам новините вечер, по-точно пускам ги за фон. И съм установил, че от доста време вече не ме дразнят. Одъртявам, явно.



Тема Re: Намерих го!нови [re: 741]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано02.03.23 11:44



моя е грешката за "ти"
говоря по принцип за тези, които не показват всички гледни точки, а само тази, за която им плащат
аз като ви пиша, все едно казвам погледнете в ляво, дясно, нагоре, надолу, вижте чуждия опит, прочетете какво казва този или онзи и мислете




Тема Re: Всъщност,нови [re: 741]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.03.23 11:48



По принцип трябва, след приема на еврото, цените да станат делено на 1,95583. Ням да стане така, защото в България няма закон срещу спекулата.

Кое ги спира да вдигнат цените още сега с колкото ще се вдигнат тогава, та трябва да чакат въвеждането на еврото? ;)


ЯЙЧИЦА.
Все от една и съща птицеферма, във все същия квартален магазин от 15 години, с все същия размер. До 2020, началото на пандемията неизменната им цена беше 20-24 стотинки, кога по-ниска, кога по-висока според сезона. За 1 година поради пандемичните ограничения /уж/ леко-леко порасна с 10 стинки на яйце отгоре. И продължи да расте подмолно. След февруари 2022 поради санкциите уж, до края на годината подмина 35-42 стинки на яйцо. Щото горивата ударили невиждан таван уж. Сега горивата се връщат към цени от времето на пандемията, но аз тази сутрин си купих все същите яйца от все същия магазин и производител за 48 стотинки парчето.

За 2,5 години яйцето ми поскъпнало 2 пъти. От същия производител и търговец.
При валутен борд от 25 години. И разплащанка в лева, не в евро. При неизменно твърд курс лев-евро 1,95 към 1.

Хади сега някой да ми обясни що докато еврото не е разплащателната валута в България за 2 години цената на основни потребителски стоки ми е скочила двойно.
Войната в Украйна и съответно, санкциите срещу Русия са само от 1 година. И ни завариха основната потребителска кошница във вече поскъпнало с поне 50% състояние.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: Намерих го!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.03.23 11:59



Обаче на 9 септември и 7 ноември от няколко години закачвам черно знаме и на него - Рамбо с гранатомета от филма за Виетнам .
Ни акъл ми пречи, ни образование.
Между другото, на фасадата на къщата откъм улицата от десет и кусур години съм окачил кръстосани пищов и нож, и пушка, която от повече от 2 метра изглежда по-хубава от истинска. Пълна бутафория иначе.
Собствено производство!


Кукувица кука на зелена бука.


Пък после се чудиш що не ти дишам клубните палячовщини.
Ми щото и на живо таквизи образи пак ми стоят като палячовци, моята представа за поведение на мъжкар, творец, умник и Човек са много далеч от таквизи евтинджос панаири.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: Всъщност,нови [re: alisalisa]  
Автор 741 ()
Публикувано02.03.23 12:06



И ни завариха основната потребителска кошница във вече поскъпнало с поне 50% състояние.

Майка ми до миналата година живееше сама. И като се чуем, не пропускаше да се оплаче как всичко е поскъпнало. Питам имаш ли пари, и тя ми се хвали колко са и останали от предишната пенсия.

Доста пари изсипаха покрай ковид без производството да се е вдигнало пропорционално и естествено което най-много се пазарува с тез пари, то да поскъпне най-силно. Та ми е забавно да слушам как еврото ще вдигне цените, все едно в момента живеят на друга планета.




Страници по тази тема: << 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.