Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 11.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Вижте какъв радиатор  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 20:20



Си сложих
Много готин





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.11.22 20:23



Дизайнерски вероятно.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: MupaM]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 20:27



Ми черен



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано05.11.22 20:35



Трепач!
Ма много голям бе, това на терасата ли?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 20:45



Колко па да е голям. Така изглежда. 16 ребра или квото там се казва



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 20:46



Ржевски така ми каза





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 20:52







Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 20:55







Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано05.11.22 21:12



Нещо не се връзва.
Някак си ми стои, като... подарен!
Сигурна ли си, че сама си си го избрала, а не ти го е харизал някой?





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано05.11.22 21:13



Не е голям, мащабът подвежда.


Това е хол, а височината (между входния и изходния колектор) е 350мм.
Един глидер е 140 вата, при идеални условия и температурна разлика 60 градуса, което ясно, че няма как да се случи. Тъй, че реално мощността ще е около 2 киловата макс.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано05.11.22 21:42



Бе идеално си е.
Преди това какъв е имало?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 21:44



Ама това не е радиатор бе душа.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 21:42



Я какво е



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 21:46



Конвектор. Питай поручика да ти обясни какво е разликата между конвекция и радиация.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано05.11.22 21:47



Ша бършеш прах докато брадясаш. Ако не, след един месец радиаторът ще изглежда сякаш е монтиран в даракчийница (тепавица).
Но иначе , thumbs up



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 21:48



А защо не ми обясниш ти



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Koftia]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 21:49



Айде бе, ма мерси много, ама много



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 21:54



Чакам. С интерес



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано05.11.22 21:56



Sure, аз винаги окуражавам. За добро да е, за друго да не е.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Koftia]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 21:58



Мноо мразя някой да ми обяснява как се чисти черен мат



Редактирано от Albena l на 05.11.22 22:01.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 22:03



Най-просто казано разликата е в механизма за пренасяне на енергията. А дългите отговори се съдържат в няколко хиляди учебници, книги и монграфии. А също и в няколко десетки хиляди статии - научни и научно популярни.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 22:02



Добре. А какъв ти е проблема с моя радиатор



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 22:09



Аз проблем нямам. Ако искаш викай на това нещо и кондуктор.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано05.11.22 22:16



Сори. Няма нищо на тая снимка, което да е естетически издържано. Бахти грозотията с други думи.

Z


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 22:17



Аз на това нещо му викам радиатор.


Всъщност я дай твоя да видя



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 22:19



Бе аз те уважавам, квото и да кажеш. Така съм дресирана



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор 2biri ()
Публикувано05.11.22 23:00



Махни тия саксии към терасата. С това черно-бяло и стъкло изобщо не си отиват. Ама хич!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 23:05



Какво да ти показвам, огън не си ли виждала?

Те това е радиация, а не като твоя конвектор.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 23:04



О, те тия саксии са некви някакви. Не съм го решила цвета още



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 23:10



Абе кое е конвектор.
Черният радиатор ли нещо ти излъчва


То за туй го сложих. Да ти излъчва на теб



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 23:24



Къде отиде сега пък при цветовете? Видимата област на ел. магнитните вълни е много, много тясна част от целият спектър. А човешкото зрение се ориентира само там. Нещо може да е бяло (отразяващо) във видимата област и силно да поглъща в инфрачервената.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор 2biri ()
Публикувано05.11.22 23:26



Ужасни са с черното и бялото. Засилвай ги с мушкато на терасата



И довърши пода към вратата на терасата. Плочки ли са, ламинат ли, иска да се изреже и довърши до ръба. Щом ти харесва на теб стила и цвета - всичко е чудесно.

Аз съм казвала, че съм с мебели череша и ламинат череша, а в коридора - теракот с шарка пак в тоя цвят. На мен ми е топло и уютно. Носи на всякаквите ми прищевки за екстра цвят - тюркоаз сега, преди жълто и оранжево, имах дори бордо залитане. После може би някакво зелено ще накипря. Тя котката и без това изяде диваните

Много е важно на теб да ти е ок. Аз лично бих сменила щорите в много светло сиво-сребрист плат - вертикални или хоризонтални. Така ми проговори цветово - студени цветове са ти притежанията



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 23:38



Виж, пич, не те харесвам. Това стига ли. Ако не, може да продължим





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 23:42



Щорите са друга бира и не са това което са.
Ама виж как ми бръкна в душата
Тя котката и без това изяде диваните




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.11.22 23:46



Е радвам се че е взаимно. Ама понеже много напираше да ти

се прежалих.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 23:48



Толкова години си мръ за дивана и знам каква котка искам. И..



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Metropolis]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано05.11.22 23:53



Ти нещо си се объркал. Никога не съм искала да си пиша с теб и с твоите ковид откачалки





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор 2biri ()
Публикувано05.11.22 23:59



Може твоята да я научиш на чесалка, а на дивана да лежи за красота. Британките и персийките например често са кротки. Моят дърт боклукчийчо първо съдра столовете, после новите дивани, сега спи в коша за пране, след малко ще събори всичко от плота. Тая къща си е негова все пак



Котките не са за всеки. То те гледа в очите и си прави каквото си иска. Не подлежи на дресиране. Инак е добра душа и се гушка като бебе вечер, но възпитание - нъц.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано06.11.22 00:13



И... пластмасови(((

)!!


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 00:21



Персийска искам и никаква друга, но няма как. Или в мен е проблемът ебаси.
В мен ли е? Няма да си дам дивана.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: spunk]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 00:23



Абе моля те, не си ми интересна



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано06.11.22 00:27



Наистина вкусовете са разни
но фрапантните грешки - крещят
Щом пускаш тема
Бъди готова да приемеш и
похвали и отрицание
Откровено е мутро_кич този
черен "радиатор" на лъскавия
под и бял диван.
Саксиите са пОтрес!!))))

)!!


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: spunk]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 00:47



Откровено е мутро_кич този
черен "радиатор" на лъскавия
под и бял диван.


Що, ве? В комплект с бялата пвц дограма е върхът!


Грешката е лесно поправима, ако бялата дограма се смени с тънка черна или стената зад радиатора се боядиса в черно. Подовата настилка обаче е тотал щета. Само неутрален дюс бледобежов под спасява положението.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано06.11.22 00:52



Щото акцентира,
а тази част от интериора
е добре да прелива, да е по-
незабележима))
Като съм тръгнала с критиките...
Щорите са демодЕ!
Има много по-подходящи за случая)
)!!

Редактирано от spunk на 06.11.22 00:54.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 01:01



Бледобежов под може да сложи само някоя офца от Родопите и така



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: spunk]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 01:29



Те, тия щори са евтинджос, колкото да вършат работа на първо време да не ти пече слънцето. И моичкият тури такива, без да ме пита, уж временно, пък вече сума години откарахме с тях, даже спрях да им обръщам внимание. За почистване са малък ад обаче. Все се каня да им се ядосам истински и да ги разкарам. Черният плеснат там радиатор изобщо не е за този интериор. Както казах, може да си акцентира само ако над него има графичен акцент - тънка черна дограма. И радиаторът да е от край до край точно под вертикалните рамки на прозорците, за да образува заедно с тях завършен графичен четириъгълник на тази стена, чисто черен в долния край. Иначе, гъзария си е, но балансът в чернобял интериор е много тънка работа, нашляпаното черно без мисъл освинва всичко.
А подът е баш кат плочник за тераса. Въопще не е за този интериор и обзавеждане. И в комплект с черния радиатор е китка, ама не росна.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор thehuntermuster-231270 (пристрастен)
Публикувано06.11.22 06:49



Колко е площта на хола?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.11.22 07:45



Не обръщай особено внимание на забележките, понеже ти си там и важното е ти да се чувстваш комфортно. Нали не мислиш да разкъртиш пода, защото някой предпочитал друг цвят
Лични предпочитания всякакви... На мен например черният радиатор чудесно ми се връзва и с черната мебел, и с пода, много добре се преливат дори като обща атмосфера. Да не говорим, че подът е изпълнен перфектно и от видимо добър материал. Шуплите може да са притеснителни, но пък не се пързаля и при добра поддръжка няма проблем.
Щорите е ясно, че са старички, ама нали не очакваме да си милионер. Дограмата... Аз дори съм впечатлен, че толкова пари хвърли тая година за ремонти и преобзавеждане - при мен от 15-20 години не съм правил такива упражнения. Оставил съм ги на наследниците, ако някога нещо решат. При мен... ако ще са щори, ще са дървени. При теб дърво не би се вързало с нищо, целият ти стил е противоположен на моя. Така че си гледай кефа! Личното ми (непоискано) мнение е, че животът не бива да се фокусира в битови придобивки, но това са си старчески размисли пред вечността Не са и мои, завет от баща ми. Чак сега го разбирам, с фатално закъснение. Както и да е.

Толкова съм непретенциозен, че дори саксиите ми харесаха като акцент и нещо живичко. Ма не ме слушай, аз съм интериорен лаик. И те така, лаически си направих къщата и като идват - ахкат, кефят се и нещо повече: копират. Един гепи идеята за банята, друг - за част от хола и т.н. Това си носи удовлетворение. С времето тази суета обаче... изчезва - ето как се вижда, че днес духът ти е млад. Експертите пък, те са за милионерите.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано06.11.22 10:33



Що пък Персийска Мата - космата?
Я виж

каква е яка...




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано06.11.22 11:34



А ти сложи под от мраморни плочи !? Такъв под се поставя в сградите, построени под 40тия паралел, където температурата на въздуха рядко пада под 0 градуса по целзий.
Дано от долния апартамент те топлят, иначе ще студуваш.
Радиаторът ти е с лоша конвекция, ако и да е алуминиев (коефициентът му е надут) - но това ще го разбереш, когато започнеш да плащаш на Топлофикация.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 11:39



Не обръщай особено внимание на забележките, понеже ти си там и важното е ти да се чувстваш комфортно. Нали не мислиш да разкъртиш пода, защото някой предпочитал друг цвят

Не, не мисли - точно тази авторка на тема, която с години беше първа наредена да подиграва злостно и в десетки постинги дори чифт постнати обувки от някой, който си ги е снимал и показал като най-грозното нещо на света.

Абсурд да си разкърти пода, да си смени мебелите, радиаторите и дограмите - най-скъпоструващите неща при основен ремонт и обзавеждане на жилище. И никой не я съветва да го прави - съветите бяха преизобилни, системни, подкрепени с примери, линкове и напоителни обяснения всеки път, когато е пускала тема: кажете какво мислите и дайте акъл как да избера и съчетая най-доброто откъм материали, качество и естетика в апартамент, който ремонтирам и преобзавеждам от нулата. Вкусът и предпочитанията са ми еди-какви си, но искам да се допитам как да ги реализирам, за да изглежда добре. И откъм практична и техническа част, и откъм естетична, никой желаещ да вземе отношение не се е пестил. И с примери, и със снимки и линкове към интериорни образци и доволно образователни статии за основни принципи в интериора тъй, щото и лаик да се запретне малко от малко да си избистри материята, за да не прави груби грешки, за 2 години щеше да е проумял. Ако целта на темите му е да проумее и да се подготви, а не да демонстрира тъпо и упорито фасони - туй не ме кефи, онуй няма ми влезе у къщата. И дори при добро желание чисто практически, на физично и техническо ниво малко да го поограмотят напълно безплатно и доброволно, да се зъби и да гони клубари от скъпоценната си тема - пример, Метрополис в точно тази тема. Човекът разбира и поиска да помогне барем с обяснение, ама вън - не ме занимавай, асам тъпа, но велика и не съм на кеф.

Иначе - вижте ми егати якия радиатор, щото черен. Че от къв зор да го гледаме?
Спунк снощи се изкушила да напише мнението си за туй интериорно недоразумение и минути, след като употребила думите "мутро_кич", авторката постна тема с официална забрана Спунк да я репликира - "без коментар". Още некви безсмислени теми пуска и три преди това, щото в рамките на 10-30 минути никой не ги отрази. Много типично за нея - крастопръсточесане без грам мисъл в главата. Едно време беше пословична с постнато, после изтрито мнение и тъкмо някой и отговаря, тя вече трийнала и отговарящият зависва кат прани гащи с "нова тема". Туй беше направо ежедневие, по-скоро еженощие.

Та, снощи Спунк го отнесе заради две думи коментар на интериорното недоразумение. И, понеже, коментарът й бе по същество и напълно уместен, аз я допълних. Такова ми е мнението, казвам си го. И, не е хейт, защото точно за тази съм си губила времето с часове и съм си чупила пръстите в клавиатурата да й снасям полезни общообразователни материали напълно безплатно - само да си ги проучи, за да спести от "експертни услуги за милионери". И нито веднъж не съм и търсила кусур, че има различен вкус и визия, дори винги съм подбирала примери и материали, изцяло събразени с нейните предпочитания. И, водена от доброто желание - тя знае какво иска и не иска, но е неуверена в това как да си го проектира сама, затова се допитва.

Но, когато представи снимки от реализиран вече интериорен проект и търси обратна връзка дали и как се е справила, забележките към очеизвадни грешки са неизбежни. В Художествената академия това се нарича "конферанс" - след завършването на конкретна учебна творческа задача всеки от студентите в групата излага готовата си работа и преподавателят не пести аналитична критика, положителна и с посочване на грешки. Също и всеки друг студент от групата има право да се изкаже за рабтата на колегата си. Всяко завършено или полузавършено творение в неформалните конферанси, които пък винаги сме си самоорганизирали помежду си, преди експертът да си каже тежката дума, неизбежно са съдържали доста конструктивна критика - не с цел да нахейтим и закопаем колегата, а за да получи обратна връзка от външни наблюдатели и да коригира слабите си страни.

Тук, в клуба, много евтинджос се злоупотребява с този тип "конферанси" и от двете страни - от една страна е този, който е изложил своя "работа" - нова вещ, покупка, обавеждане, манджа и т.н. в очакване да получава само комплименти. От друга страна са включилите се - някои с умишлена злонамереност да обявят показаното за боклук на вяска цена - не е мойто, не ме кефи, туй няма да си го купя/направя посмъртно... защото така. Ама да има някаква аргументирана с повече познания и дори професионализъм подплата - ТЦ. Метната реплика от чист злобарски фасон - "глей я тая селянка какви тъпи обувки си е купила". Авторката на темата е знаменосецът на точно такива хейтченценца, и то, от години.

Докато, в мнението на Спунк има мисъл, има аргументи, има основание за забележка. Да, не е любезно поднесено, но с Албената така - с каквито изразни средства скачаш по другите, с такива ти скачат. Обаче - ауууу, не ща да ми говориш така, марш от темата ми, къш, забранявам те, обидена съм! Зер, тя да размахва сатъра на простотията си може, но ако някой го извади срещу нея - писъци и фръц.

Ми... много е грозен и без капка интелект, разбиране и вкус сглобен, въпреки 2-годишни общоклубни усилия за помощ и подкрепа тоз интериор, какво да се лъжем.
Похарченото - похарчено. Направеното - направено. Че си е нейно, нейно си е.
Кат си го харесва, да си го гледа. Ама като си е пляснала гъза на мегдана /кат онаа Рут Колева с чекнотиите/, ще си търпи критиките.

Пък ти си го играй утешител, ама поне не се крий като мишка с общи намеци към критикарите - ние се изказваме с никовете си, щом ти стиска да ни одумваш, цитирай ни.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 12:25



Кажи-речи никакъв.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: thehuntermuster-2312]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 12:30



Към 20 квадрата.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.11.22 12:41



когато представи снимки от реализиран вече интериорен проект и търси обратна връзка
Нали не се самозаблуждаваш, че това въобще не е вярно?

Преди снимките тя написа две неща:
- "вижте къф радиатор, готин"
и
- снимки в отговор на блестящото ми предположение, че радиаторът е на балкона.

Къде видя:
- проект, като е очевидно отсъствието му;
- търсене на обратна връзка за интериора.

Аз понеже не видях.

С голямо извинение ще кажа също така, че не съм забелязал нито една подигравка за чифт обувки.
===

Накратко: написала си ми глупости на големи търкалета

Имала време - писала, няма лошо.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано06.11.22 12:49



Ей, какво съвпадание! Идвам вчера на село, докарали сме го до радиатори. Обаче пак по-проста от теб, бели, тъпи селски.
Ама като не съм в Малката Виена, така сме на село.




Щом си го харесваш, със здраве да те топли! Наблегни и на червеното вино, че с този студен под



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: BATHco]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 12:59



Ламинат е пода.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 13:05



или стената зад радиатора се боядиса в черно.

Предполагам подобна инициатива би имала място, под надслов нещо като "Да дадем шанс на топлинните загуби".





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано06.11.22 13:14



Видях.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 13:27



Е затова ви го показвам, да се учите


Прозорците ти са много готини! Замечта ме



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: BATHco]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 13:41



Аз не плащам на топлофикация. Не съм го сложила да се топля, а за красота


Тръбите ме топлят, ся и радиатор ли да вкючвам
С това отговарям на всички с конвекциите



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано06.11.22 13:41



Егати! Верно е ламинат.


Ошашавиха ни. Ламинат тип мрамор, плочки тип дърво.




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано06.11.22 13:40







Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 13:44



Много интересно четиво, мда. Мисли от главата на авторката



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 13:45



Ми ламинат е. Тва че вие сте прости, аз вина нямам





Тема Ама казвайте ги тия неща, другарко!нови [re: Albena l]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано06.11.22 14:04



Добре е да си прост ... ама само от време на време, когато си трябва ...

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Аз не плащам на топлофикация!?нови [re: Albena l]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано06.11.22 14:07



Аз не плащам на топлофикация. Тръбите ме топлят

Не съществува такъв вариант! Питай Топлофикация.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Аз не плащам на топлофикация!?нови [re: BATHco]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 14:10



Е хубу де, плащам там 1,20 май.
Ама ся пичовете ми източиха водата заради сините ми очи


Ти тва можеш ли го?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано06.11.22 14:11



Ако и радиатора се окаже матрак... Тури му пепел!




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 14:20



С голямо извинение ще кажа също така, че не съм забелязал нито една подигравка за чифт обувки.
това си е лично твой пропуск.
и не те извинява за практикуването на намеци по женски за този и онзи, ама уж, безадресно и за утешение. в тази тема и към тази авторка беше крайно неуместно.
да беше си казал, каквото имаш, по темата, без да коментираш мненията на други изказали се, демонстрирайки най-добрите традиции на злостните лелки от пейката пред блока.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 14:25



Сичко може. Паламуд още има ли


Да ми пратиш някоя скумрия



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано06.11.22 14:38



E, ще купя една къща, за да сложа черни радиатори, то се е видяло


Прозорците на другата къща са ми по-готини. Свивам на 2-3 хармоники и хоп-на поляната. Е вече не е поляна, сега е така, но ще стане поляна




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано06.11.22 14:43



Скумрия... Цаца и торба картофи ш'ти пратя. Да си ги пържиш.






Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 14:48



Тя не яде скумрия, прати я на мен.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 14:50



или стената зад радиатора се боядиса в черно.

Предполагам подобна инициатива би имала място, под надслов нещо като "Да дадем шанс на топлинните загуби".


Ама поне няма да е грозно, та дрънка. и възможно най-евтиният вариант да се спаси донякъде положението откъм естетика с тез черни бутури, поръчани незнайно защо в тоз крайно неуместен цвят от авторката, дето неизменно се заявява като клубния диктатор на красотата, модата и естетиката.



Значи, черна боя на малка площ от външна стена с вратопрозорец е сигурна топлозагуба, но четвърт черна стена от черен радиатор, лепнат за стената, не е. Чудничко!

По правило, боядисана изцяло или частично в черно стена в стая дава джесток естетичен визуален ефект, когато е добре премислено какво обзавеждане, топлоуреди, картини и аксесоари да са експонирани пред нея и това НЕ Е стената с прозорците - заради осветлението, а не поради топлинни показатели. Ама, когато някой си е пляснал няколко кв.м. мебелна/отоплителна тънка плоска повърхност в дюс черно пред бялата стена с бяла пластмасова дограма на стената с основния източник на естествено осветление без грам мисъл за основните правила за осветеност и хармонични зрителни илюзии, които да подчертят най-доброто от пространството, а не да го съсипят, само нестандартно решение може да замаже положението от дефекта към ефекта.

Приеми това като упражнение по стил - така, както ми го подсказва усетът и опитът. И в никакъв случай като груба намеса в решенията и кефовете на авторката. Аз с толкова много и усърдни деликатни съвети не успях да я предпазя от груби естетични грешки, та сега ли - след дъжд качулка!

Отделно - правихме си обсъждане снощи със Спунк на интериорни снимки, постнати тук, ей така, като наблюдателки. Чии са - няма никакво значение.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 14:53



Много ти се радвам, обаче знаеш ли с тия снимки по коя глава тропаш





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано06.11.22 14:52



Ква скумрия, бе?! Паламуд пращам, будало.






Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 14:56



Цацата ще е изчистена, нали





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано06.11.22 15:03



Ако искаш, мога да ти я опържа и да ти я изям?!




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 15:02



Значи, черна боя на малка площ от външна стена с вратопрозорец е сигурна топлозагуба, но четвърт черна стена от черен радиатор, лепнат за стената, не е.

Нещо не ти разбрах мисълта, но то топлотехниката принципно има малко общо с рисуването.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 15:05



Начи, аз тия мурафети не ги разбирам много, сигурно щото не съм морски, ама скумрията и паламудът са ми еднакви като вкусови предпочитания.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 15:15



Паламудът е скумриева риба, не ги слушай



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано06.11.22 15:17



Тц, по коя?





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 15:18



Ако е изчистена, може. Ако не е, си я яж





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 15:20



Ма аз ги надушвам, че са от една порода.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 15:22



По някой, който има село. Голяма беля отваряш





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано06.11.22 15:27



ааа, ама който има село пък някой иска да е там, трябва да е готов и за това


не са сбръчкани ръце, а "гъбясали", беля круши, ще правя сладко... а за ябълките и дюлите не искам да го мисля



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано06.11.22 15:34



Направи малко сладко от... дюли и круши! Две в едно!





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 15:37



Аз за прозорците казах. Нищо не съм казала за круши.
Много са хубави, очите ми останаха. Браво на мъжа ти!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано06.11.22 15:41



То и аз съм аджамия

, ама сега нали е бума на паламуда.




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Noy BG]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано06.11.22 15:43



да, включено е в менюто, но това не намалява работата ми. Това не ми е проблем, аз се кефя, нещо ровичкам, проблемът е, че още не знам кой ще яде всичкото сладко и компоти, които направих и все още правя





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 15:58



Нещо не ти разбрах мисълта, но то топлотехниката принципно има малко общо с рисуването.

тогава що се мешаш със забележки кой как да си вапца стените?



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 16:02



Защото е безумно тъпо да сложиш топлопоглъщащо покритие зад радиатор.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано06.11.22 16:07



Кой ще яде? То аз когато готвя за себе си, не знам ще го ям ли, та ти искаш да знаеш...
И мен ме кефи повече самия процес на готвене, даже повече от консумирането му.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 16:10



то и без туй точно зад радиатора е тъмно, ве.
пък ако докажеш, че черната постна боя в тъмното поглъща повече топлина от бялата, щи дадат нобел.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано06.11.22 16:11



Защото е безумно тъпо да сложиш топлопоглъщащо покритие зад радиатор. - затова да скрие резила зад завеси, пердета, щори, пано или каквото може там, на място...





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано06.11.22 16:13



А тъмното и светлото какво общо имат с лъчистата топлина?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Noy BG]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 16:16



деазнам, питай Ржевски - той много ги разбира тия работи. щом взе да се меша с акъли в какъв цвят да си вапцаш хола от гледна точка на Топлофикация, пък кое умно, кое безумно, аз отивам да си изям дипломата по рисуване без сол и оцет.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: BATHco]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано06.11.22 16:17



А аз имам чувството, че радиаторът е монтиран не както трябва.

Аз си го представям с оребрената част навътре - ето така:



Щастието идва при веселите!

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 16:50



Тъмно е за теб, щото не виждаш дължини на вълната над 740 нанометра. Иначе щеше да видиш как "свети" радиаторът, когато е нагрят. Свети даже стената, по очертанията на радиатора, ако го погледнеш от към улицата с FLIR:



Пък Нобел за такива елементарни "открития" не дават.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Шило]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 16:51



А монтиран е както трябва. Толкова гледах да не събира прах. Тва твоето няма да го чистя.
Ма големи сте разбиратели бре, сякаш аз съм го монтирала, ебаси



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано06.11.22 17:04



Извинявай! Може да съм в грешка.
Но - пусто като се замислих за функционалността на радиатора, а не за красотата му. По-добре ще топли ако ребрата са навътре. Хем по-лесно ще ги почистваш от праха, който ако се натрупа може да влоши толоотдаването му.

Ми, разсъждавам си и уж гледам да не те шашкам. Щом майстор го е инсталирал така, занчи е по-правилно от моите непрофесионални логики.



Щастието идва при веселите!

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Шило]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 17:07



Това какво е





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано06.11.22 17:09



Испански изглед отзад.





П.П. Мога и още глупости да насътворя, но отивам да пържа тиквички.

Щастието идва при веселите!

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано06.11.22 17:16



Не знам колко време държиш щорите спуснати, обаче ако е целодневно, съдейки по правената през деня снимка, растенията няма да ги бъде дълго. В големите саксии не се вижда добре какво има, може и да агонизира за известно време, ама кактусите - съмнявам се.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Шило]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано06.11.22 17:17



Ами тук идеята, както намекна Метрополис е да засмуква студения въздух от долу и да го изпраща нагоре, през така образуваните "тръби". Това се нарича конвекция (той каза че тялото е конвектор). Тоест процесът е вертикален, грубо казано Албена се интетесува от това да ме запуши тялото отдолу или отгоре и точка. Нищо друго не е от значение, нито цвят, нито пък отразители. Радиаторът разпръсква навсякъде радиално и тогава искаш да има много оребрявания за да има голяма отдаваща повърхност, конвекторът от долу нагоре и те интеррсува евентуалнл общата дължина на тръбата.
Говоря от обща култура, нищо не разбирам от топлотехника.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Green Light]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 17:25



Всъщност, идеята за черен радиатор е абсолютно правилна от инженерна гледна точка.
Аз дори не знаех, че има черни радиатори за парно ебаси. Сигурно и ти не си знаел. Представяш ли си колко и кви по-различни от нас неща знаят женурята! Ей на, ся ако попиташ Бейби, със сигурност ще ти каже, че знае за такива и ще те изгледа с пренебрежително превъзходство.
Всъщност, тук Метрополис бърка - радиаторът е и радиатор, не само конвектор. И колкото по-черен - толкова по-добър радиатор е, туй си го знаем от електрониката, нали. Ся, че слагаме блестящи често, туй е заради цената, щото черните струват повече.
Фкосмоса впрочем, където конвенкция по обясними причини няма и охлаждането се извършва само на база излъчване, сите радиатори са черни.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Asia.]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 17:25



Аз ви показвам радиатора. До щорите не съм стигнала. Те са ми наследство ф



Редактирано от Albena l на 06.11.22 17:26.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.11.22 17:42



Продължаваш да лъжеш. Айде поспри се малко, осефери се.
Кви намеци, кви пет лева, кво беадресно - конкретно коментирам казано от Албена. Имам чувството, че гоориш за някой друг, ама не го познавам, сори. Недей така с тия фантасмагории.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.11.22 17:48



Продават специални отразяващи изолиращи тапети (подложки им казват още, а най-точно "терморолка с алуминиево фолио") за поставяне зад радиатор.
От

: "Рефлектира обратно до 90% от излъчваната топлина и спестява разходи за отопление". Поставял съм такива при роднината отсреща.

Редактирано от Crrafterr на 06.11.22 22:27.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 17:51



Аха.
Оня ден гледах такива в Т-макса, ама бях отишъл за друго и отложих.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Crrafterr]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано06.11.22 17:58



Това обезсмисли външната изолация, откога се интересувам от такова решение. Добре де, тая стана ако я боядисаш отвънка с бяло няма ли да връща тогава





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано06.11.22 18:56



Не съм обсъждала обзавеждане и ремонт. Само положението на растенията.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано06.11.22 19:30



Всъщност, идеята за черен радиатор е абсолютно правилна от инженерна гледна точка.

Метрополис горе вече го е писал, цветът във видимата област е без значение. Максимумът на излъчване при стайна температура и около нея е към 10 микрона и е важно там да е черно, обаче не е задължително в двете области цветът да е един и същ. Белите радиатори, ако са с фабричната си боя, на 10 микрона са черни и си излъчват както си трябва, вероятно не по-зле от черния на Албена.

Фкосмоса впрочем, където конвенкция по обясними причини няма и охлаждането се извършва само на база излъчване, сите радиатори са черни.

Със силата на мисълта стигаме до извода, че всички трябва да са черни. Бърза консултация с реалността ни убеждава, че силата на мисълта не струва много. Бели са, по същата причина - във видимата област бели, за да отразяват слънчевата енергия и да не се нагряват от нея допълнително, а около 10-те микрона черни, за да излъчват отделената топлина на спътника.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 19:51



Тъмно е за теб, щото не виждаш дължини на вълната над 740 нанометра. Иначе щеше да видиш как "свети" радиаторът, когато е нагрят. Свети даже стената, по очертанията на радиатора, ако го погледнеш от към улицата с FLIR:

Човеко, вече не знам да ти го обясня ли, да ти го нарисувам ли.
Няма никакво значение с какъв пигмент е оцветена стената зад радиатора. Или, ако изобщо има някакво, то е тъй пренебрежимо малко, че да се обобщава - в бяло може, в тъмносиньо и черно е нещо като "Да дадем шанс на топлинните загуби". , е пълен абсурд. Пигментът се съдържа в 0,5 см латекс от най-вътрешния звършващ слой мазилка. под него имаш 1 см шпакловка, под нея 1-2см варопясъчна мазилка/или гипсокартон, под нея тухли, под тях външна мазилка или външна изолация и мазилка. И топлозагубите, които отиват към стената да я нагряват, са пряко свързани с физичния и химичния състав на материалите, с които е построена тази 30см стена. Като фактор се взема предвид коефициентът на топлопроводимост, ламбда ли беше, който е различен за различните по състав материали. Даже за различните видове тухли е различен. Пигментите, с които се оцветява латексът - бял, жълт, пембян или черен, са инертни материали, обичайно минерални и са с такова пренебрежимо малко тегло, сравнено с пълнителите и лепилото в 1кг латекс, че дори никой не си прави труда да им отбелязва коефициента на топлопроводимост. Който пък от своя страна си е един и същ и за белия, жълтия и черния пигмент. То, и на латексовата боя за вътрешни стени май не го отбелязват. Материалът, който може да възпрепятства малко, щото да бъде отчетена, топлозагуба от нагрят радиатор към стената, е алуминиевото фолио - защото е метал, съвършено различно по химичен състав покритие с различни физични свойства от тези на латекса.

Но цветът на който и да е пигмент в състава на латексовата боя, няма никакво значение. Цветът на повърхности, но чак на последно място след химичния им състав, може да повлияе при нагряване от пряка слънчева светлина и топлина.
Давала съм тук пример с тъмни подове, тъмни предмети в стая, които изложени на пряка слънчева светлина от прозорците през зимата, се затоплят повече от светлите, акумулират топлината му и като залезе слънцето, бавно я отдават в помещението и така спомагат за по-висока стайна температура. Но никой не си боядисва стаите в черно, нито си ги обзавежда само в черни мебеляци, тъкани и подове, воден от умната мисъл "да намалим топлинните загуби през зимата". Хем, ако цветът на стените играе толкова като фактор, щяха масово да го препоръчват.

Виждам те, че търсиш под вола теле в случая, ама телето си е под кравата, не се хаби.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор 741 ()
Публикувано06.11.22 20:08



Принципно е прав, покритието зад радиатора може да намали или увеличи температурата на стената, оттам и загубите. Топлопроводимостта на боята, дето си намесила, няма общо, важен е коефициентът на поглъщане, и то не във видимата област, а много извън нея, и на вид не може да се преценява.

За произволна боя в домашни условия може само да се гадае как се държи в невидимата област където е важно, но алуминиево фолио на стената зад радиатора върши работа.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 741]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 20:13



Сакън. Остава и алуминиево фолио да сложи отзад





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор 741 ()
Публикувано06.11.22 20:22



Е, какво значение, като няма да се вижда.
Но ме съмнява заради това да свали радиатора :)



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 741]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 20:38



Ти знаеш ли как се сваля радиатор. Знаеш, нали. Е, аз не знаех. Да ми фърчат искри ли беше, кво беше по всичко.
Ше го сваля у някой друг живот!!!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 20:48



Да, цветът във видимата област е без значение, но все пак алуминиевите радиатори ги предпочитаме анодирани в черно. Предполагам, че степента на чернеене има значение.

Колкото до ИСС - ами, не всички трябва да са черни. В случая, поради близостта до слънцето е взето съответното решение. Ако бяха черни и около Плутон щяха да охлаждат по-добре, но понеже са тук, вместо да речем 90% ефективност, се примиряваме с 85, щото няма как.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 20:54



Пробвай лятото да се намажеш с много тънък слой черен пигмент и излез на слънце, па виж дали няма разлика.

Топлозагубите зависят не само от коефициента на топлопроводимост, но и от разликата между външната и вътрешната температури. Ако искаш да ти го обясня с маркуч и два съда с вода, като не ти е ясно така.

Когато стената е черна, ще поглъща повече енергия, която ще преминава повече навън.

Алуминиевото фолио възпрепятства не защото е метал, а защото има светлоотразителни свойства. Тоест, вместо да поглъща инфрачервените лъчи, преобразувайки енергията им в топлина, ги отразява обратно към радиатора/стаята.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 20:56



Може и без сваляне. Продава се самозалепващо такова.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 741]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 21:25



Принципно е прав, покритието зад радиатора може да намали или увеличи температурата на стената, оттам и загубите. Топлопроводимостта на боята, дето си намесила, няма общо, важен е коефициентът на поглъщане, и то не във видимата област, а много извън нея, и на вид не може да се преценява.

Мерси за корекцията, и това имах предвид, но физичните термини ми куцат сигурно.
Във всички случаи обаче, химичният, а не физичният /цветни пигменти/ състав на боята играе роля. Тя, освен пигмент, съдържа пълнител и свързвател. И на практика, свързвателят прави филм върху определена повърхност, за да задържи пигмента върху нея. Прочетох малце, наричат го коефициент на топлопоглъщане или специфичен топлинен капацитет. И цветът на пигмента в коя да е боя, е последното, което играе роля, ако изобщо. Така че, туй за черната/бялата/пембяната боя на стената зад радиатора и как тя се бъркала в топлоприемането, са приказки под шипковия храст.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 21:31



Специфичният топлинен капацитет няма нищо общо.
Цветът, цветът на пигмента е от значение!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано06.11.22 21:41



Е хубаво де, колко да е от значение цветът, ако се сложи 1,5 - 2 пъти по-мощен радиатор от необходимото?

В Русия масово нямат винтили на радиаторите и за охлаждане отварят яко прозорците... Ово е снандарт!





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор 741 ()
Публикувано06.11.22 21:46



Споко, тези се свалят лесно за нула време и не хвърчат искри.
Като боядисвам, ако ме мързи, мажа около радиатора докъдето може. Когато не ме мързи - свалям, не е проблем.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 21:52



В стаята няма слънце бееее. Има щори



Добре де, и лилав радиатор е ок, ако на някой му харесва. Инженерно няма никакъв смисъл в черен, инак щяха да произвеждат черни - пък то е рядкост и за естетика. Естетически - всеки си знае - черен, червен, розов.

Ти кажи какво направи там. Освен да спиш. Тия саксии искат махане - вземи ги насей с мушкато или с люти чушки и ги махай към терасата. Занеси някоя книга на етажерката. Виж тая дупка в подовата настилка до вратата на терасата - не е ок. Щорите инженерно как ги виждаш да топлообменят?

ВключИ се като обитател, не като експерт- теоретик. Бъди полезен като гадже. В тая тема си като другарче от клуба. Ядеш, пиеш и спиш там. Имаш мнение и способности да оправиш кусурите. Няма да питам за разклонителните кутии и контактите. Сигурно и там не си пипнал...



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 21:58



Пробвай лятото да се намажеш с много тънък слой черен пигмент и излез на слънце, па виж дали няма разлика.

То, от вътрешната страна на прозоречната стена и зад радиатора по цял ден слънце пече щото.


Човеко, писах и на трицифрения - черният пигмент е едно химично съединение на прах, разджуркано в определен свързвател. Нанесено на тънък слой, поглъща топлина повърхностно и я отдава навън пак през същата повърхност. Материалът, върху който е нанесен, е този, който задържа топлината - черна боя върху мазилка нагрява стената в пъти по-малко, отколкото черна боя върху метал.
Те, туареги и разни други пустинни племена, които ходят на 50 градуса пек от главата до петите в черно и тъмносиньо, много прости ще излязат, че си вапцат дрехите да си просят топлинен удар, вместо да си джиткат по бели чаршафи. Важни са физичните свойства на тъканта, а не на боята. Същото важи и за латекса в стаята ти.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Noy BG]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 21:54



Ами, от значение е относно показанията на топломера.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 21:59



Специфичният топлинен капацитет няма нищо общо.
Цветът, цветът на пигмента е от значение!


ми хубу, байгън вече.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 21:56



Тц тц, тц, туй то градивна критика от към клубно другарче.



Направил съм бре, квото и когато мога - правя. В това число и контактите.




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 22:07



Ми какво си я оставил да се гърчи? Тя жената и парно не ползва дори. Снимай контактите. Бъди мъж!





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 22:15



То, от вътрешната страна на прозоречната стена и зад радиатора по цял ден слънце пече щото.

На третокласника вкъщи да го бях обяснявал, щеше да схване до сега.
Радиаторът в случая ти играе ролята на слънцето.
Без значение колко ти е тънък слоят - нагрява се.
Топлопроводимостта и топлинния капацитет на стената - ако ще да е от тухли, ако ще да е от бетон, ако ще да е от бирени бутилки, са много по-големи от тези на околния въздух и топлината "изтича" през нея. А колкото е по-голяма температурната разлика на вътрешната и външната повърхност, толкова повече топлина изтича. Тая разлика се нарича потенциал и без значение дали става въпрос за топлина, ток или течност, колкото е по-голям, толкова по-голям е (по)токът.
Погледни пак снимката дето съм я дал - ясно се виждат очертанията на радиатора. Ако стената се затопляше от топлия въздух, над него също трябваше да е топла (жълта), ама не е. Защото се затопля от излъчването. Също както слънцето - и то не те топли с конвенкция, а с излъчване.
Земи два бели картона и единият го боядисай черен, след което ги сложи на слънце.
След 15 минути пипни картоните от обратната, неогряна страна.
Ще видиш, че черният е по-топъл от белия и отзад. Пък имат еднакви физични свойства картоните.
Е, същото се случва и с радиатора, и стената.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано06.11.22 22:18



Кво да ти снима бре, 2 контакта е направил





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 22:16



А тя твърди, че не го ползва и кара на тръби само.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.11.22 22:24



ас си имам емайлирани тунджури и тави - еднакви по размери, по една черна и по една бяла. и като им сипя вода и ги туря на котлона, водата в черната не завира по-бързо, ще знаеш.
от мен кат за третокласници толкоз.



а, да - и още не се е родил интериорният дизайнер, дето няма да си направи цветното решение на стените в стая, както му е най-естетско, ами специално ще ти вапца в бяло зад радиатора под прозореца, щото да не се гътнеш със сметки за отопление, има-няма 2 лефа отгоре. тез тънки цигании са само за хора, дето цепят стотинката и нямат пари за топлоизолация на външните си стени.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 22:34



Ми, тя даже ще завира по-бавно, мен ако питаш.
Пък защо ще завира по-бавно ще разбереш, когато разбереш останалото.



Колкото до дизайна, признавам си - от дизайн разбирам толкова, колкото ти от физика. Тоест - никак.




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 22:37



Ми, кога зимата е 15 градуса и си среден апартамент, и си свикнал да живееш на 18 градуса, кво да ползваш, то и щранговете топлят достатъчно.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано06.11.22 22:42



Освен да се намокря с черна вода, друго не ми се еслучвало като съм свалял радиаторите у нас.

WALL·E


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 22:45



Да бе, разпознах се. Тук цяла зима е жега. Аз затова и нямам радиатори. Понякога спя на отворена врата към терасата.

Не бягай от отговорност. Хвани я тая къща и я довърши!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 22:46



Ей сега ще си взема година неплатен отпуск и отивам.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 22:55



Лятото беше в дълъг платен и можеше.

Добре бе, сериозно. Извън конкретностите тя-ти, не е ли нормално при наличен мъж, същият да се занимава с радиатори и контакти? То не е работа за година, а за няколко дни все пак.

На люцерната колко изкара лятото? За мама може, за жената не може?

Мъжко е да поемеш. Като не можеш сам - да наемеш. Там се разтоварваш сексуално. Бива да се ангажираш с всичко мъжко!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 23:08



А ти откъде знаеш какво и къде съм правил, и колко време.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 23:33



Виждаме темите. Бял диван-ламинат-радиатор. Повече от година. Още година щори.

Пак, нищо лично. Но жена с мъж да си поръчва радиатора и да си следи ламината... месец макс е това. Барабар с контактите между другото.

Извинявай, но аз лично съм уморена да мисля и правя лампи, да местя мебели, да планирам врати без разбиване на каси. Щото нямам гадже. Като имаш - редно е да те отмени, докато ти се правиш слаба, руса и готвиш мусака





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано06.11.22 23:35



Ами, колкото тя си е поръчала радиатора толкова са ти верни и другите съждения, но нейсе.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 2biri ()
Публикувано06.11.22 23:54



Говорете си. Други й монтират в темите.

Ако само си го избрал, разбираемо - инженерно черен, сякаш ще го пече слънцето зиме. Ма нали мъжът е да сглоби, да наблюдава монтажа?

Аз сериозно - тя през ден повтаря "имам гадже" и после пуска теми за ремонти, в които те няма. Човек остава с впечатлението, че сама се оправя.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано07.11.22 01:23



Ми да те питам нещо?
Що на негрите им е толкова студено в Сибир, колкото и на белите?





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано07.11.22 01:31



не е ли нормално при наличен мъж, същият да се занимава с радиатори и контакти? - не е задължително.
Има два типа мъже - единият тип може да слага радиатори и да свързва контакти, а другият тип - може да плати на друг за същото от мързел или от незнание кое и как...





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 2biri]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 11:10



Бе така е, нищо не върша, апселютно компрометиране от моя страна.
Ако не дай боже реши да ме сменя, не мога си намери друга след тая тема.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Noy BG]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 11:10



Аааа, по-студено им е, точно щото са негри.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Naglets]  
Автор 741 ()
Публикувано07.11.22 11:38



Затварям крановете, след това отварям обезвъздушителя да падне налягането в радиатора, подлагам съд да събере колкото вода има вътре и тогава разкачвам от тръбите без да се мокря.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано07.11.22 13:04



Абе, ква е тая страст да спориш до откат? Ш'те заболи ли много, ако се окажеш некомпетентна? Дори аз знам, че черното топлопоглъща, а бялото топлоотделя. А щом аз го знам.. смятай, колко е просто.






Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано07.11.22 13:07



Добре де, ама белия радиатор, тя жегата отвътре като се удари в бялата боя не са ли връща обратно в радиатора?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 13:09



да ви имам споровете и размислите
Ако производителите на радиатори чакаха от вас да са умрели от глад, а ние от студ


Има ли радиатор-има, грее ли-грее. Евентуално де, може и да не се включва.

Аз си мечтая да пусна печката на дърва и въглища, която заварих на село. Ама не е реставрирана още. Леле като я тунинговам



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано07.11.22 13:57



Баба имаше пернишка фурня, бяла отвън черна отвътре, но тогава човечеството беше разхитително и никой не се съобразяваше с термични загуби пък и нямаше толкова стиропор да си облепим къщите. Боядисваше и туча с една графитена боя щъркел (освен ако го бъркам с боя за обувки), а кюнците ги боядисваше в цвят на алуминиево фолио. Имаше километраж на вратата на долапа. Чиста радиация, дали има 10 15% конвекция. Като казах за туча, намазах си веднъж гетите с тая боя. Като ги лъснах сдобиха вид на оловни.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 14:13



Какво е туча? Предполагам външния дизайн


Не знам колко са били разхайтени, но на едната къща бутнахме всичко, без спалнята и две каменни стени. Егати изолациите, егати чудото. Лятото спим с леко юрганче, хладничко е, трябва си гушкане. Зимата-пускаме една конвекторна печка. Докато вечеряме и легнем-не се търпи от жега. Да бе, плет и говежди лайна, предполагам, но една от стените на спалнята е камък.

Като гледам какъв радиатор сме заложили за тази спалня... ще свалям кожата преди да легна, а Карамфилов дано се стопли най-после. За всеки случай ми построи моя спалня, съвременни материали... студ или хлад, според както си го направя
Обаче аз съм йезуит, Ке умрам от жега, но там... при него



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 14:20



Радиация, конвекция, топлопроводимост:) Имах преподавател по топлотехника, който ни казваше "Само да съм чул някой, присъставщ в тази зала, да използва израза в случай на топлопренасяне "лъха студ", да знае, че съм го скъсал на изпита".



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.11.22 14:25



Тучата му викат, некои му викат и " бронзата". Туч е турцизъм за бронз. Всъщност си е чист чугун. Откритата част.Другото е покрито с емайлирана ламарина.
Вероятно , когато преди 2 века в нашите земи навлизали промишлени изделия от лят чугун по липса на нарочна дума, първоначално са го наричали с думата за бронз.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 14:26



А ти що се навираш неподготвена?
За осезаеми топлозагуби иде реч през цялото време, а не за това кой цвят колко поглъща.
А бялото топлоотделя само в болната ти фантазия.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 14:27



Тва дизайнерските радиатори са голям хит напоследък:) Ей такива, например:



Аз с кеф бих си сложила



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tuzlija-179435]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 14:29



Хм, нашето наследство не виждам емайлирана ламарина.. Кофти снимка но това намирам в телефона си сега





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.11.22 14:35



Тази е точно тип селска или циганска готварска на дърва. "Бронзата" ("тучата")е чугунената плоча с колелетата отгоре.
На колегата предположих, че е емайлирана, защото спомена за някакъв циферблат.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 14:37



Тоз, медният, ако го надушат от маалата...





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tartarianeyes]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 14:40



Значи, ако знаеш колко медни неща открих в мазето на апартемента на мама и татко, страх ме е да повикам някой (то е ясно кой) да ми го разчисти:)



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tuzlija-179435]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 14:41



Яснооо, тучата вече я знам, благодаря ти. Ще видим, мнооооооого работа ни очаква още. Заварихме и този хладилник


изкъпах го, завихме го и чака ред



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 14:44



а кюнците ги боядисваше в цвят на алуминиево фолио.
сребърен бронз за печки.
има известни антикорозионни функции и е устойчиво на високи температури, затова се ползва за печки и кюнци, основно с естетична цел - по избор на потребителя. дали ще си намазваш горната метална повърхност на печката на дърва и кюнците с черна или сребърна боя, е все тая - така и така с нещо требе да ги предпазиш от ръжда и корозия, дали ще е черна или сребриста, зависи от естетическите предпочитания - и двете вършат работа.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tuzlija-179435]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано07.11.22 14:49



С циферблат се сещам за нашата Вулкан:



Нашата е същата на външен вид, но двете плочи в дясно са котлони на ток. И фурната бачкаше и на ток. Вече я ползваме само на дърва.

Майка и татко са я купили, когато съм се родила преди 63 години. Още я ползваме. изглежда перфектно, защото е добре поддържана. От време на време измазваме вътре с огнеупорна глина изронените участъци.

По принцип майка е вече на парно с пелети, но като/ако спре ток или имам друг проблем, същата печка съм я почистила изтърсила и заредила и чака само клечка кубрит да се задейства.

По Коледа и Нова година я паля за кеф и да хвърля някоя свинска пържола вътре. Да замирише на празник.

Щастието идва при веселите!

Редактирано от Шило на 07.11.22 14:48.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 14:50



Тва дизайнерските радиатори са голям хит напоследък:)
Аз с кеф бих си сложила

На подова настилка - ламинат с принт имитация на естествен камък, дизайнерският радиатор си е направо задължителен. То, нищо по-обикновено не се вързва с евтините имитации на естествени материали.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано07.11.22 14:52



Туч на село казват на горната метална плоскост на печка на дърва. Онази част на която има кръгли отвори с обръчи които се подреждат в зависимост от размера на тенджерата ти ако искаш да бъде облизвана от пламъците.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 14:50



Говорим си за радиатори, се пак, Вуте:) може и на балатум с принт:)



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 14:53



ей, какво ли не научих тук: бина, туч

благодаря ви!





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 14:58



И в нашия край на това казват туч. Тучът е онази горна част от желязната печка, която е в непосредствен контакт с огъня отдолу. Ох, бабините кръстачки, изпечени на туч:)



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tuzlija-179435]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано07.11.22 14:59



Ето такава беше на баба, но километражът беше правоъгълен и имаше обезопасителен хромиран парапет около туча. Не била пернишка, вулкан трябва да е била щото помня тая платноходка.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 15:03



да де, дизайнерското и в сламена колиба си е дизайнерско.
може джапанките да са алиекспрес, ама шапката да е кристиан диор.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 15:09



А какво са кръстачките?
Вий на север български не говорите





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 15:07



Хич тъ няма по дизайнерските неща. Тартарианката правилно се ориентира към медния радиатор и таргета му. Земи например един меден казан за ракия в кирпичен сайвант, кво не му харесваш:)



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tartarianeyes]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 15:14



:)))) Повече български, по-малко турски и бая румънски:) Кръстачките са едни такива тестени неща, разстила се тество, намазва се с масло, слага се сирене (ама да е твърдо, не като сегашните меки сирена) и се сгъва на кръст, като плик за писмо. Това се пече от двете страни върху туча, без мазнина. Охххх, как ми се яде такова нещо:) Хрупкава коричка отвън и разтопено съренце отвътре....



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано07.11.22 15:14



Точно. Баба и кори за баница и мазан тиквеник си изпичаше върху туча.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 15:14



Ооохххх....мечта





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 15:17



Стига, стига...





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 15:17



меден радиатор - тц! обаче, медните тръби за отоплителна система са най-добрите.
и най-лошо апят по джоба.



ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 15:26



Амчи ако тръбите на отоплителната система са от мед, то тогава отпада и най-големият минус на медните радиатори:) Иначе за цената си права...



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tartarianeyes]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 15:30



Като каза "вий там български не говорите ли", се сетих как наскоро търсих етимологията на "чувен". Така казваше баба ми на един чугунен съд с обло дъно, който точно се слагаше на туча, махаха се един или два пръстена от печката, в зависимост колко е диаметърът на чувена. В него обикновено се правеше мамалига (качамак). Оказа се, че думата е хем препратка към турския, хем към румънския език и не съм сигурна съвсем откъде е дошло. Вие казвате ли "чувен" на юг?



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 15:59



При нас "чувен" е трева, билка, от корените на която слагат при приготвяне на бялото сладко.

Chenopodium bonus-henricus L., това му е названието на латински.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:08



Мммм... Като магаре на крив мост, дето се вика. Хем хабер си няма, ама да е на неговото.



Дето викаше Чудомир май, леко перефразирано - аз ги знам от оня край, кротки хора, богобоязливи... баща ми беше родим от там. Туй не е от от там ша знаеш, от нейде другаде е.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:10





Нали си виждала забавния опит, дето във фокусите на две параболични огледала има термометър и буца лед? Ей тва е "лъха студ".



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:23



Една подобна имахме в лятната кухня, проби се и я измяткахме отвън, за циганите. Да ама малкият си я хареса, бае й там, маже я отвътре, пали огън в нея и не дава да да я хвърлим.


От емайлираните 3 имам, от които само едната се използва, в кухнята на първия етаж, майка ми на нея се топли зиме.
От другите две едната е комбинирана - и на ток. Седи в лятната кухня и се използва като плот към мивката, а фурната, с онова под нея дето като малка фурна - за шкафчета.
Абе, нищо не се изхвърля на село.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:25



Изпарител тъй като гледам...
Не знам струва ли си, освен ако не правиш битов, ретро кът "60-70".





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:27



Виж някой антиквариат.
Или ако са ползваеми неща - пускай в олх-а.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано07.11.22 16:26



Поздравления! Образова се рязко.

Корекцията се приема - не топлоотделя, топлоотдава.




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:29



Тва като се махнеха обръчите, баба ми имаше един полуобъл бакърен, калайдисан тиган с вертикална дръжка, много хубаво се пържеше в него.
И една тенджерка, пак бакърена, с тънки стени, там пък страхотни пуканки ставаха.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 16:38



Ще го викам малкия да помага за реставрацията



Хладилникът-не че ще го ползвам, но моят брат се занимава с хладилници, кафе-машини... така, ровичка, бори се, за идеята. Като видя този хладилник и вика сестра ми, ако го хвърлиш, вино и ракия от мен няма да видиш.
Това си е голяма заплаха, защото е голем майстор. За сега хладилникът е прибран на сигурно място. Тия дни го измих, предстои да го включим ииииииииииии, представи си... ЗАРАБОТИ Ич да не работи, за шкаф да е или брат ми да се ровичка те така, за идеята... никво хвърляне!



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: pravil_nick]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:37



Образова се рязко.

Не е.





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 16:42



А, дай му да ровичка на него всякакви неща


Абе, ти внучка нямаш ли, да станем едни сватове?

А, то в него движещи се части няма, само един нагревател, ама знам ли... Навремето, сестрата на дядо ми, която ни е комшийка имаше такъв "Мраз". Помня, че като поспирваше да замразява го обръщаха да седи няколко часа нагоре с краката и после пак почваше да работи нормално.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано07.11.22 16:54



Много харесвам мъже, които нещо ровичкат. Като ги гледам и направо аха... до орг..м. Моят като съм ядосана и току заровичка нещо, йезуит ти казвам




Имам внучка, на 2 месеца е



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано07.11.22 17:08



Моят като съм ядосана и току заровичка нещо, йезуит ти казвам




Спасява се кой както може.

Имам внучка, на 2 месеца е

До десет години разлика може, идеално!




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано07.11.22 17:06



Нашата на вилата е подобна на тази, наричаме я "циганско щастие". Обичам да я паля така, че кюнецът да се нажежи до червено. Топли колкото да заспиш, на сутринта без юрган си пукнал от студ.





Редактирано от Nuke Dukem на 07.11.22 18:54.



Тема Въпроси ...нови [re: hypey]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано07.11.22 18:00



Конвектор на електричество или конвектор на топла вода!?

Ако радиаторът е синоним на отоплително тяло, защо се използва и за охлаждане?
Ако думата радиатор идва от радиация - то топлообменът трабва да става на базата на лъчисто отоплене, а не на конвекция.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 18:17



Мммм... Като магаре на крив мост, дето се вика. Хем хабер си няма, ама да е на неговото.

Хубу, нека да е твоята. Обаче, общи приказки - на дернек.
Изчисли ми и ми кажи колко точно са топлозагубите при радиатор пред боядисана в черно стена, сравнени с тези пред бяла стена. Използвай параметрите на стаята и радиатора на авторката - отопляема кубатура, площ на радиатора, изходна позиция - 16 градуса вътре в стаята, 0 градуса външна температура, желана стайна температура 24 градуса. Пускай парното на макс и да видим какви огромнейши разходи ще навъртим в единия и в другия случай. Искам да ме убедиш със сметки черно на бяло, че преразходът на топлоенергия е толкова осезаем, че на никого да не му мине през ум да си боядиса стаята в черно.



пъ съ: и да не забравиш първо да отчетеш топлозагубите при бяла стена, обаче с въвнавпредвид, че всички тъпо и упорито си монтират радиаторите баш на външните стени под прозорците за да им нагряват стената вместо въздуха и да се минават с разходи за топло кат последни балъци така или иначе.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: alisalisa]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано07.11.22 18:37



Добави в сметките колко пъти на час се отваря балконската врата и тази към антрето...





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Noy BG]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.11.22 18:48



Абе, не усложнявай задачата сега.
То, има още цял ферман с добави/извади фактори, но нека да ми направи изчисления в идеално изолирана среда кат лабораторен опит.

ЗАБРАНА ОТ: Albena l UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Noy BG]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано07.11.22 19:17



Да те улесня


1. Балконската врата не се отваря пъти на час, тя просто стои отворена.
2. Врата към антре нямам, защото смятам че е излишна, махнала съм касата даже.
При туй положение не виждам какво ще ти смята
Аз врати нямам. Само на банята

Редактирано от Albena l на 07.11.22 19:20.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано07.11.22 19:29



На баба и дядо печката е същата и е в идеално състояние. Имаха и една телена скара. Като останеше само жар са ни пекли какво ли не - най-горната вратичка в ляво. А на плочата отгоре си спомням печените печурки. Дядо им махаше пънчетата и поръсваше съвсем мъничко сол. Лятото върху нея слагаха една "Раховец".



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано07.11.22 19:48



Не само при вас



И при нас на север, чувенът е билка. Едно време върху кутиите тахан халва отвън го пишеше - тахан халва с чувенов екстракт! Беше страхотна халва на вкус. На сегашната не и слагат чувеновия екстракт(((

Редактирано от MilaO6 на 07.11.22 19:58.



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 19:50



Не хи слагат, (тва "хи" е местно хюстънско) на халвата, щото малко и отровен пада.
Може и за друго да е.

Един от най-добрите производители на тахън е в Харманли.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано07.11.22 20:01



Не е щото е отровен... то все пак е екстракт, било е в някакви минимални количества и специално придаваше специфичен вкус на едновремешната халва... сега нито една халва, дори и харманлийската го няма тоя специфичен вкус... Просто ги мързи и не им се занимава да отглеждат чувен, та да извличат екстракт и прочее...



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: MilaO6]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 20:20



В Харманли правят май само тахън.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано07.11.22 20:26



Явно ти куца изолацията.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: 741]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано07.11.22 20:29



Е, аз чак такъв опитен експериментатор не съм бил никога, защото това съм го правил при нужда, а не от жажда за забваление, тоест, без много опит в обемите на съдовете и водата, която е все още вътре и т.н.

Оубачеее, последният път трябваше да се продуха единият алуминиев радиатор принудително. Направихме го в банята и от него излязоха добри обеми чернилка, та нямаше начин да няма и по мене. Че то как иначе ще ми личи, че съм правил това, което не ме кефи? Но се справихме добре с основния работар по темата и миналата зима тоя топлеше като все едно двоен в сравнение с предишната година. Да видим тая как ще се представи.

А бяха времена, когато сам свалях 14 ребра руски модел чугунени, сам си продухвах чудесията и сам си го качвах обратно. Но това време минА безвъзвратно.



WALL·E

Редактирано от Naglets на 07.11.22 20:34.



Тема Re: Въпроси ...нови [re: BATHco]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 20:34



Радиаторът по принцип е синоним на топлообменник, не само на отоплително тяло:) Казва се така, защото е жаргон, както перфораторът е хилти, ъглошлайфът е ракета, а винтът за дърво - видия. Други въпроси?:)



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: tartarianeyes]  
Автор hypey (ентусиаст)
Публикувано07.11.22 20:36



За чувен като билка повече съм чела, отколкото съм чувала. Но баба казваше "чувен" на ето такъв съд, в който бъркаше мамалига. Той си беше много тежък, явно чугунен. Това е останало в паметта ми и го търсих да видя откъде идва. Може би все пак е от румънски, като думата "пията", например:)





Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: hypey]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано07.11.22 20:44



Да, много пъти съм се питала откъде взеха да наричат съд на наш'та трева





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Liya ()
Публикувано08.11.22 22:12



Добре, доообре


На тази обстановка, както и на много други, по-добър избор от този радиатор не виждам.
Големите разбирачи да си гледат ра'отата



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Liya]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано08.11.22 22:46



Нали


Че кой въобще им обръща внимание



Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано08.11.22 23:03



Ми, тоа, де темата пуснАл....

WALL·E


Тема Re: Вижте какъв радиаторнови [re: Albena l]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано09.11.22 03:17



Готин е радиатора, ама

искрено ти пожелавам съвсем скоро да си намериш... по-готин!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.