Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:10 25.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Как се избира село?нови [re: Baldrian]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано25.05.22 21:55



Мога да споделя нашия опит: пътуване повече от 10 години с цел купуване на имот. Обикаляне на села наблизо и далеч. Ако аз отида командировка и нещо харесам, веднага отиваме после с мъжа ми. И обратното, той някъде хареса, отиваме възможно най-бързо и двамата.

Случвало се е, отивам командировка. Слизам някъде в село и сякаш дишам по-леко, толкова ми е добре. Другаде... обратното, красиво, но нещо ме души.
Пример за първото : село Бузовград. Спях в Казанлък и 4 дни поред пътувах до Бузовград. Сякаш имах криле там. Върнах се и споделих с Карамфилов. Първият уикенд айдееее... там. Слязох от колата... не беше същото. Нямам обяснение. Отидохме до бащин камък, разходихме се още... неее, не го усещах така.

Пример за второто : наше село, в което сме сега. Карамфилов има колега оттам и ни беше поканил на гости. Отиваме... ама беше зимата, сезонът има голямо значение. Лелеее, ами някак сиво, викам си... айде, да минава гостито и бегом към дома.

И втория път като отидохме, ама така, мъжа ми ме помоли, защото му харесало селото... сякаш беше друго място. Бях готова да се закълна, че никога не съм стъпвала там, ама колегата си беше там, нямаше как да се кълна



Та, нашите изисквания към село, което да стане наш дом:
1. Не повече от 60 км от София (първоначално и до 150 бяхме навитаци, постепенно се усетихме, че това е лудост)

2. Да няма братя роми

3. Да има река

4. Надморска височина, не повече от 300

5. Гледка... да, ама на 300 метра няма как да има гледка. Все пак преценихме, че ако ни се догледа... палим колата и отиваме на 1000 метра. Гледаме, гледаме и се прибираме. Може и на другия имот, който имам от мома, почти)) Там гледката е падане на чене, но си е планина.

6. Селото да е на равно място. Да караме колела. Дет вика Карамфилов, като идеш с колелото до магазина, пък срещнеш някой комшия и се заговориш и пиеш по бира, да можеш да се върнеш бутайки колелото без зор.

7. За нас беше важно да е с двор поне 2 дка, но това е специфика.

8. Да има поне 200 жители и магазин за хранителни стоки, а лекар и голям град на не повече от 10 км

9. Хората да са работливи. Лесно се познава като обиколиш селото. Бяхме харесали един имот в село Каравелово, пловдивско. Хубаво село, но като се разходихме и видяхме, че пред къщите запуснато, тревясало, абе няма почистено и поддържано място, явно ги мързи. Отписахме го.

И такааа, като отидохме втория път у наше село, беше това време, края на май. Слънце грее птички чуруликат, хора щъкат. Спря ни един възрастен човек и пита :
- Вие от кои сте? Не ви познавам
- Не сме от тук. Търсим да купим имот, обикаляме селото.
- Няма да сбъркате ако дойдете в наше село. Тук няма проблем с водата, имаме минерални извори, вода във всяка къща. Всички имаме бунари, но по 3-5 метра е водата. И... няма нито един циганин.

Всичко друго отиде на заден план, още повече, че всяка къща е поддържана, тревата окосена, във всеки двор басейн и детска глъчка.

И в нашия двор вече е същото И от тези точки, имаме изпълнени 7. Е, не бива да бъдем и максималисти, няма пълно щастие- Надморската е 450 метра, гледка има, красиво е, но естествено не е като от високопланинско село. Но пък за минерална вода не бяхме и мечтали, а пътят... сутринта станахме в 7, къпане ,кафе, пуснахме капковото, там където няма поляхме с маркуча и в 9.30 бяхме в София.


но имоти вече няма за продан. Търсим за приятели от половин година, няма и няма.



Тема Re: Как се избира село?нови [re: Baldrian]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано25.05.22 22:52



Не е важно къде си, а с кого си!





Тема Re: Как се избира село?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано26.05.22 02:20



+++++


Кеф ми правиш...... и ме съгласяваш.

Браво, enjoy.......




Тема Re: Как се избира село?нови [re: Koftia]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано26.05.22 07:59



Радвам се, че те радвам))
Да добавя, че имахме е съседски тест. Като харесахме имота още същия ден обиколихме съседите. В смисъл, че тръгнахме на разходка, отвън в дворовете все имаше хора.
- добър ден
- добър ден
- Хубаво ви е селото
- Хубаво е, да, вие откъде сте
- От София
- А..., хубаво

и се започваше приказката. Харесахме ги.

Най-близките съседи държаха ключовете от имота. Казахме какви намерения имаме. Като се въодушевиха тези хора, поканиха ни да седнем, звъняха на собствениците. Навиваха ги даже са свалят цената, защото ни харесали за съседи, сакън да не ни изпуснат. Изпратиха ни като напълниха една чанта с домати и краставици, въпреки нашата съпротива, все пак непознати хора. Е, взехме ги, пък се върнахме с други армагани за тях.

После ни разказаха, че много хора са върнали сами те, не съм разпитвала как, защото не ги харесали като съседи. А при нас беше взаимна симпатия. Абе... нашето място си е било и ни е чакало.

Но без да видиш съседите имот не се купува. Най-лошата клетва е : да ти се падне лош комшия, а добрият е благодат!



Тема Re: Как се избира село?нови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.05.22 08:34



Да, за съжаление това с пътя много ограничава.
И друго - ако човек се колебае, не му е мерак от самото начало точно това място, по-добре не. Не за друго, ами самото колебание ще помрачи удоволствието.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Как се избира село?нови [re: Baldrian]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано26.05.22 08:44



караш ли кола, Балдри
за да отидеш да живееш на село, не трябва да зависиш от автобуси
ние избрахме да е на 10 минути от центъра, да не е със септична яма, да има красива гледка
къщата ни беше току-що построена и обзаведена с всичко - хладилник, печка, микровълнова, пералня, сушилня, съдомиялна, телевизори, мебели, с климатици във всяка стая, камина, хидрофор (ако има проблем с водата, ние не усещаме)
от собственик я купихме, човекът беше строил за себе си и семейството си, но беше закъсал за пари, пак беше криза
само дрехите преместихме от апартамента




Тема Re: Как се избира село?нови [re: snowprincess]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано26.05.22 09:04



ние избрахме да е на 10 минути от центъра, да не е със септична яма, да има красива гледка

На 10 минути от центъра не е село, а предградие.


В автентичното село основният поминък е селскостопански.

Кикичът живее в Аксаково, нинам на колко минути е туй от центъра на Варна.
Ама ако Аксаково към днешна дата е село, то аз съм трамвай с керемиди.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Редактирано от alisalisa на 26.05.22 09:07.



Тема Re: Как се избира село?нови [re: alisalisa]  
Автор snowprincess (invisible)
Публикувано26.05.22 09:10



село се води
аз и на Бяла (60 км от Варна) казвам, че отивам на село, а е град сигурно от 40 години




Тема Re: Как се избира село?нови [re: alisalisa]  
Автор pishmangreek (познат)
Публикувано26.05.22 09:48



По-добре да се води село, а не квартал на близкия град. Данъците са по-ниски.
За моята 240 кв.м. къща с двор 450 плащам 87 лева годишен данък от които 74 са за сметосъбиране. Демек за имота плащам 13 лева.

За мижавия ми апартамент в София - две спални с хол-трапезария-кухня в едно и една баня с WC плащам 250 лева данък, хем съм го декларирала за основно жилище, а другото на село уж вила.



Тема Re: Как се избира село?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано26.05.22 09:49




И нашите са работливи ама са серт. Бе големи образи са. Не отказват помощ, даже подаръци получаваме, яйца, сладки, градински работи, поздравяват винаги, ама нацупондрени страшно. Ще речеш, че нещо ти се сърдят. Кметът идва например и започва направо да се кара. От къде си- от София- тука сте все софиянци, твоя ли е къщата, вила ли е или къща, тук ли ще живеете... Този строителен боклук твой ли е? Мой. И какво ще го правиш, ще го извозваш ли? Имам още да изхвърлям, в края на седмицата съм пазарил камион да го изхвърля? И платил ли си го тоя камион? Платил съм го, карат ми пръст бездруго. Язък, ние минаваме да оправяме улиците и щяхме да го изхвълим...

Разговорът мина и кметът си отиде, и още време мина преди да се усетя, че тоя човек беше дошъл да ми направи услуга от ей така без нищо, а не да ми се кара. Видял купчината, преценил че минават с камион бездруго и пита дали да го изхвъли... Ама ако го чуеш как говори и ти ще решиш, че ти се кара, аз бях начумерен през цялото време...
Всички са така, напомнят ми за банскалии навремето в ранна младост на лифта така заплашително- Младежи! Вие знаете ли кой е тоя връх там? Ъъъ, не. Ами онзи? Амии, не и това не знаем (ще се яде бой). И тогава се приближават и започват да ни обясняват - това е Безбог, лятото става страхотна разходка, взимате си вино и баница от центъра и цял ден в планината. После, вярвай ако щеш, тези хора докато се возеха пред нас на лифта пяха вълшебно на няколко гласа. С Бейби бяхме млади гаждета и никога не съм изпитвал такова възхищение(след бран страх и облекчение...) Сега сме в същата обстановка.

П.П. Тия отляво на нас се биха с тия от дясно вече, после с разни гости, въобще има бая валат наоколо, но е така... сърдечен и по български. В тон е с всичко.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.