Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:44 10.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Уред за кисело мляко?  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.05.22 13:31



Ползвате ли? Или ваши познати?

Подквасвам мляко от млада булка. После.... спрях. От магазина. Но от миналата година започнах отново. В селото има едно семейство, което гледа крави и доставят мляко до дома. Получава ми се, кога по-рядко, кога супер)).
Даже изварявах кисело мляко в буркани, копирано от съседка. Стана супер мляко, да го мажеш на филия. Отворих буркани и 3 месеца след консервирането.

Но... гледам сега машините за подквасване. Какво повече може да ми дадат, освен домашното подквасване, което си знаем от баба?



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.05.22 13:42



Не бях и чувал за такива, погледнах гугъл=>eMag, виж марките: First Austria, Adler, Hausberg, Clatronic...
Ще учат баща си как се правят деца?!





Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: Crrafterr]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.05.22 13:50



да бе,ти да видиш.. Има и уреди за варене на яйца, според мен най-безсмисленият уред, но вероятно някой го купува


Гледах е-маг, гледах технополис, Зора... Различни марки, различни пари : от 30 до 300 лева. Вместимостта няма особено значение за цената, за домашната употреба де. Все от литър до литър и половина.

Мамка му, дали да метна 30 или 60 лева?, така, да видя поне.



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано14.05.22 13:56



логично да има, заради обемите в производствата някакви машини...
не знаех, че има домашни...колко му е да заквасиш 5 литра в къщи...
5 минути макс



не квася често...то купешко кисело и прясно какво да им квасиш...

с машините се учудвам на разнообразието...
нали се запалих по бъркане на кремове...
в къщи си ги правя в първа фаза в буркани на водна баня...

от любопитство погледнах прозводствените цехове...
използват нещо като големи млековарки...
не е сложна тази машина

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: Baldrian]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.05.22 13:59



не гледам производствени, а домашни. И се чудя, какво, аджеба, дава повече тази машина?



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано14.05.22 14:20



не знам, но ми звучи като уред за събиране на прах...



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано14.05.22 14:37



Да, преди ползвах такъв със стъклени бурканчета, но бързо се скапа и още се чудя какво има да му се скапва; имах и някакво чудо за оризово вино, йогурт, кефир и пр. (беше подарък, много удобно нещо заради якия термостат и програматора), но и той замина след 15 години жестока експлоатация, и в момента използвам програмата за йогурт на мултикукъра или, ако са някакви по-екзотични бактерии, програмата за су-ви (? sous-vide) заради термостата.
Най-ценното е термостатът, макар че едно време са се справяли и без. В България има страхотно кисело мляко, но тук просто се налага, а и си е пристрастяване - за сметка на липсата на нормално кисело мляко, може са се купят най-разнообразни закваски, всяка с номера си (температура/режим/продщлжителност), та от тази гледна точка мултикукърът е идеален,
Ако ще използваш уреда само за кисело мляко и само български закваски - вземай най-евтиния. Ако вече имаш мултикукър или пък се чудиш дали да си вземеш някога - пак си заслужава, не само заради киселото мляко.

Редактирано от crystalkyle на 14.05.22 14:39.



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: Baldrian]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.05.22 14:37



Уред за събиране на прах е далеч по функционален. Ако има такъв, веднага си купувам. Представям си го така : хвърчи във въздуха и събира де що има прах по мебелите. Ееее, размечтах се





Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: crystalkyle]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.05.22 14:46



след 15 години жестока експлоатация
че тоооо, на мен ми стигат и 10,няма да живея с орлите я


Нямам мултикукър, някак ... обичам да си готвя бавно, с мерак

абе... май си е измишльотина, ще си квася като баба
Преди малко си възстанових "абонамента" за прясно мляко. Тук е така, казваш и ти носят млякото. Зимата спрях абонамента, не идвах на село. От следващия петък вече отново прясно мляко. ... Пазя си млековарката... от едно време. Като писне... цяло село знае, че някъде се сварило млякото



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.05.22 15:12



кой друг, ако не аз, ще ползва уред за яйца

Много съм доволен от машинката, прави ми ги medium точно както са ми на кеф.



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано14.05.22 16:19



Да, и тук ни докарват млякото до вратата; с магазинното става малко друго кисело мляко.
Мулиткукърът е страхотно удобство, може и бавно да готви (подарих слоу-кук-ра, защото този си има такава програма), и с нискотемпературния режим е още по-бавно. А бе обичам си играчките

, а този ми пести много време.
По бабиния начин - ок, но трудно поддържа необходимата температура и с времето, ако просто използваш собственото кисело мляко за закваска, се променя баланса на бактериите заради нарушения температурен режим.



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.05.22 16:20



ний на уреда за кисело мляко му викаме тенджера и буркани.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.05.22 16:25



кой друг, ако не аз, ще ползва уред за яйца Много съм доволен от машинката, прави ми ги medium точно както са ми на кеф.

Че ти си бил готов за развод и манастир.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.05.22 19:13



Ей!





Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.05.22 19:20



Един уред, Любка се казва - къде е забила по пущинака... как ще се измъкне от тия трънаци, не знам.





Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.05.22 20:04



Тези са безсмъртни, не ги мисли.
Един такъв уред преди 3-4 години беше преодолял гъстия почти двуметров жив плет на комшията, пасъл, каквото пасъл под овошките му и от тях и право при нашите домати и краставици /междинна ограда нямаме/. Изплюскало ги, раздърпало ги, минирало с торти и се окумило насред цветната леха, докато друг съсед да се обади на татко, че да го изръчкат. Барем да го беше издоил за обезщетение, ами направо го натирил с крясъци да си търси краваря. После комшията от яд си унищожи красивия жив плет и опъна една телена ограда на яки метални колци, пък ний си оплакахме зеленчука.
Дано ти е яка оградата, щото тези уреди и разсад обичат.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.05.22 20:19



Същата ограда (тя е през две места от нашето) съм я виждал как бива преодолявана, беше ми интересно: кравичката натиска с гърдите си, отдръпва се, пак натиска, отдръпва се, пак и пак и пак... постепенно оградата сляга и накрая уредът преминава навътре. Има акъл - използва си конкурентното предимство, явно го знае: теглото.
Тогава се прибрах у нас, за да взема телефона и да звънна на комшията. Още ме е яд, че не го носех, за да снимам. Животното проучи оградата, намери слабо място, с главата беше от другата страна на оградата и я разглеждаше... после действаше, въобще не е толкова просто, колкото изглежда. Уж нищо и никаква крава

Комшията обаче свикнал, пропъди я, подпря оградата с някакво дръво и ич не му пукаше.



Тема Re: Уред за кисело мляко?нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано15.05.22 20:35



Не се грижиш за температурния режим. Нищо повече.

Bеer? Mоre?




Тема Може да е полезеннови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано15.05.22 21:28



Наш (родителско семейство) опит от Танзания:
Кисело мляко нямаше. Имахме прясно. Вземахме закваска от индусите в близкото селце. Индуското кисело мляко беше леко розово, сладникаво, и доста лигаво, говорим лигли точещи се като сополи.
Щом ние поемехме закваската, и правехме киселото мляко по нашия начин (което е най-вече температурния режим), след всяко ново заквасване, резултатът се доближаваше до българското кисело мляко, и след около 4 заквасвания - киселото мляко, започнало с индуската закваска, си беше неразпознаваемо от българското.
Обаче!
По някаква причина, каквото и да правехме, нашата закваска евентуално, след около 20 цикъла, спираше да заквасва. Всякакви размесвания и подминавания и размествания в реда на отделяне на кисело мляко за закваска опитахме - нищо. И периодично, на около 2 месеца, вземахме индуска закваска, и цикълът започваше пак.

Мисълта ми е, температурният режим е критичен, защото той предразполага дадени бактерий от закваската да се развиват и други да отмират. И може би предметният уред да подсигури произведеното мляко да може да става за закваска до теоретичната граница, сиреч без край. Ние "ръчно" не можехме да го докараме до там. А как ли не се опитвахме!



Тема Re: Може да е полезеннови [re: Santo Modesto]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано15.05.22 21:52



Съгласна, потвърдено емпирично поне 18 години. Танзания, 20 цикъла - епично постижение, респект! В ЮАР, подобни климатични предизвикателства, 6-10 цикъла макс и рестарт, но пък си мъкнехме лиофилизирани старт-култури в пакетчета. В домашни условия пак не е неограничено време, все пак отпуски и пр., сладурките може да хибернират в хладилника, но пусти мързел, като започне да се променя вкусът, започвам с нов пакет.

Бонус: децата бяха малки и това им беше едно от суперотговорните задължения, водеха дневник, направо като научен проект, цирк и половина. Различните колонии (имахме кефирки, японски кристали, комбучки, джунки) бяха като домашни любимци, направо си взехме белята с тях. Колко рев, като се гътне някоя комбучка...





Тема Re: Може да е полезеннови [re: crystalkyle]  
Автор 2biri ()
Публикувано15.05.22 22:44



В ЮАР си ставаше в повечето случаи. Редичко малко и не много кисело, но бива. Там имахме драма с джоджена - все излизаше мента - и да го садиш джоджен - пак мента покарваше. Чувствах се като куку.

Аз не бих си купила машинка за яйца или кисело мляко. То е само температура и време. А и е краткосрочен продукт - ако не е перфектно - ще го смоташ на салата. Но бих си купила професионален казан за буркани. Там в тенджера си е драма да нагласиш завирането и времето на стерилизация. Едни буркани с джанки и чесън ги преварих и джанките се разпадаха. А уж само 10-15 минути. Пък накрая пихтия и язък за усилието. А месото не успявам да го доваря, че намалям тенджерата да не танцува по котлона.

И машинка за вакуумиране си взех - бижу! Ръгаш суров зарзават за манджи - вкл. лук и моркови за тип яхнии (с целина и люти чушки и чесън при желание) и супи като нарежеш по много наведнъж. Преди малко захаросани запечени лимони вакуумирах. Имам и запържени гъби и лапад, и разфасовки от месо като за един-двама, че ги продават по много. Ще видя как се държат и сезонните плодове. Примерно за една супа за двама сьомгата или пилето никога не са един пакет магазинска разфасовка. А ужасно ми е писнало да храня котките.

Колебаех се за дехидрататор. Но много ток харчи. Идеята да съхраняваш природно се губи. Това подлежи на сушене върху хартия и на слънце. В краен случай - довършваш във фурната на слабо. Идеални сушени домати стават. И после в зехтин, подправки и чесън... мммм. Да си сушиш подправките и гъбите - става и на хартия, уредът не е много маст то хав.

Синът ми си е взел мултикукър. Не знам какви са предимствата пред бавното готвене на котлон или фурна. Той щото е на общежитие и се изнервя от баенето в общата кухня. И това ми е по-скоро не.

Както и хлебопекарната - аз почти не ям хляб, но има един с лук и маслини - мога да го изям целия - та пак не





Тема Re: Може да е полезеннови [re: 2biri]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано16.05.22 00:13



А бе гаджетът си работеше. Тогава карах стаж, на кораб, много ограничени възможности за каквото и да е, и това уредче работеше, уникално просто. После като стана превратът 1994 ни репатрираха буквално с по една папка документи без личен багаж и пр. глезотии, иначе бих го прибрала. Играчките са играчки!

Аз пък не бих си купила стерилизатора. за който пишеш - всичко може да се съхранява във фризер: сладка, например - просто замрзяваме продуктите, без добавяне на захар; после размразяваш, ако е необходимо, бухаш стевия и това е.

Отиде темата...





Тема Re: Може да е полезеннови [re: crystalkyle]  
Автор 2biri ()
Публикувано16.05.22 00:33



Ааааа къде е то замразено, къде стерилизирано. В буркан можеш и манджа да си направиш, и компот, и лютеница. Идеята е да не ползваш ток за поддръжка. Аз примерно правя една патладжан салата с пържен патладжан. И доматен сос за паста. И сладко от дюли с уиски. И джолан със сол. И кьопоолу. И много други. Част от тези, ако ги замразиш само - ще ти заклекне.

Всички тия не са да напъхаш една шепа зарзават и/или месо във фризера, а да ги имаш готови за консумация във вкусен продукт. А да напъхаш торбичките във фризера е друго.



Тема Оф топикнови [re: 2biri]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано16.05.22 01:13



И що разваляш уискито с дюли?
То и така не си се разваля.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Може да е полезеннови [re: 2biri]  
Автор crystalkyle (старо куче)
Публикувано16.05.22 01:43



Ааааа къде е то замразено, къде стерилизирано
Ела да се оправиш с моите канибали - аз съм се предала отдавна, и само се адаптирам.


Сладкото е заклеймено, освен тъй наречения мармалад, който, обаче, се прави само със севилски портокали и само януари (в краен случай февруари, началото, но се предполага, че съседите ще те гледат накриво). Така че всички плодове от градината, които не успеем да използваме или пробутаме на някой приятел, се замразяват, практически без обработка. Всеки си има претенции - мъжът ми ги харесва с мюслито, щерката във вид на желе, големият не ще въглехидрати, а на малкия не му пука, но подкрепя стратегически който му изнася. Така че без мен тия - който иска, да си готви.
И така е за всеки плод и всеки зеленчук! Плурализъм!
То не че има и много какво да се замразява де, щото сме пишман градинари-любители. Миналата година имахме свръхреколта на тиквички и патладжани; паталджаните ги отчушкопечих и във фризера, още има няколко пакета. Огромно количество ябълки, круши, сливи, малини, къпини и gooseberries, още не сме ги свършили. Тази година ще видим.
Даже аджика, имам баялдъ и лютеница правя колкото и когато трябва от замразен материал. Ако се наложи изобщо.
Честно, на тоя етап нямам нерви за буркани, защото всеки пак ще поиска нещо различно. Да, разглезени са. Ами ще се научат все някога.



Тема Re: Може да е полезеннови [re: crystalkyle]  
Автор 2biri ()
Публикувано16.05.22 02:21



Пробвай лютеница без захар. Или солен зукини (тиквички) хляб с кашкавал в буркани. Или мариновани патладжани с нюню сладко и повече оцет. Все ще има нещо, което е универсално за всички ви. И сладко без захар - изварено - перфектно за чийзкейк. Инак замразени патладжани е бау и гадост.

Пържени тиквички във фризера също е ок. После врътваш един чеснов млечен сос.

Ти си знаеш дечурлигата. Но имате и гости. И децата имат гости. Бурканите са муцка за бързо полезно хранене. Примерно тип гулаш/яхния - телешко/свинско месо с целина, лук, морков и картофи. Отваряш и ядеш. Или пиле с много сос и зелении/подправки. Желирано стои - мяташ един ориз и за 20 мин имаш манджа. Или гювеч с квото ядат всички - само слагащ месото и картофите.

Бе бурканите са друго нещо. Можеш кетчуп да направиш, чътни някакво, заготовка за пържено/миш-маш и оооо сурова туршия - полезно и безвъглехидратно. И компот с много малко захар или без.

Инак във фризера са талашит - тепърва ги готвиш. Воднисти са, малко безвкусни. Да, печени чушки с люспи са по-добре във фризер от буркани. Но домати, туршии, манджи - бурканът е спасител.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.