Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:16 17.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Някой туканови  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 11:22



има ли да си приказваме днес?

Например, за съдбата - що е то и има ли почва у българчето?

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 12:08



що е то...май това, което не можеш да избегнеш...
можеш си избереш с кого да общуваш, да правиш секс, да напуснеш работа...
не си избираш роднините, генетичните дадености, държавата...някои събития...
българинът е по-често фаталист по мои наблюдения...
какво искаш от съдбата днес?



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 12:16



лектуалщина. На мен ми се приказва за "Великият инквизитор", но не знам как да подхвана темата без да изглежда велемъдро.
Знам че е клиширано и за 18-годишни, ама напоследък не ми изиза от главата.

"Съдбата ни"? Ок бе, съдбата. Да, но ако сме свободни и сами сме годсподари на съдбата си, дали не сме готови да я дадем другиму, друг да я управлява, друг да решава за нас? Ако Христос ни е освободил да решим сами: охолство, власт и господарстване + вечни мъки или бедност и унижение + спасение, дали ние самите сме комптентните кормчии на съдбата си? Не са ли по-способни тези, които доброволно се лишават от спасението и бездуго са осъдени на вечни мъки? Защо да не им дадем те да решат вместо нас? Ето ти съдбата ми, грешнико, води ме към безмозъчното съществуване, ти ще си виновен...


Защото ме караш да говоря за съдба. Ако не беше, тогава истинският и най-елементарен въпрос е, ще разпънем ли отново Иисус Христос щом го разпознаем?

Понеже не е честно да не отговоря, казвам да. Ще го разпънем. Ще се откажем от свободата да управляваме съдбата си. Вече сме се отказали.
Затова сме сега на столовете пред екраните и се чудим как да "губим време". На 18 не бяхме и изразът изглеждаше без смисъл.

Е, поне аз така мисля. Достоевските герои не са така, нито той самият е бил. Има надежда, значи.



Тема Re: Някой туканови [re: Baldrian]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:17



Не, бе, чудя се, колко контролираме и колко е тотално извън наш контрол. И ще взема да стигна да извода, че нищо не контролираме - даже с кого общуваш и се сексиш. Щото общуваш и се сексиш с когото срещнеш, няма каталог на всичките незнамколко милиарда души на тая планета, та да избираш. И дори да имаш ограничен избор - няколко десетки хиляди да кажем, ти не избираш свободно, а обусловено от някакви твои бъгове. Та в последна сметка, дори и туй не избираш, нито контролираш.

Ония, дето вярват в господ, им е по-лесно, щото там играта изглежда, че има правила.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:28



Бе ти знаеш ли, че не съм чела Братя Карамазови?! Ей ся ще я намеря да я слушам! Мерси.

Ти казваш, че е по-удобно да имаме Христос, отколкото да нямаме и затуй го имаме (Христос, Мохамед, Буда, който дойде там)? Да, естествено, далеч по-удобно е.

Обаче, Остай го Христос настрана, какво контролираш ти лично? Чудесно, не си жертва, а активен фактор в живота си. Ами смъртта, ами падането на тухли върху тиквата, както си вървиш? Ами тежки болести по близки? Ами ти го мисли едно, па то ти се изсипе съвсем друго. Какво би избрал, ако можеше да контролираш нещо? И колко време можеш да навигираш в хаоса, преди да каталясаш?

Оня ден гледах First reformed по Netflix. То излезе накрая любовна боза, ама задаваха интересни въпроси по ено време.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:29



А днеска, ако ми падне съдбата в ръцете, такъв ше й го отперя!!!

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 12:33



ти не избираш свободно, а обусловено от някакви твои бъгове.

именно.
там в повечето пъти не е Господ. той дава избор...
може би не за всеки път, но за повечето...
концепция на религиозните, вярващите в кармата, вярващите в науката и нейната теория за вероятностите...
първата и крайната точка са обусловени сигурно...основните артерии също, но да достигнаш до тях можеш по повече пътища...
част от шансовете си използваш, друга пропускаш-избор...волен или неволен...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 12:34



ко станА?

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 12:42



Ако трябва да оригиналнича(а трябва, аз за това съм тук) Братя Карамазови се състои от няколко независим иистории. Великият Инквизитор е една от тях и даже е толкова независима, че седи като кръпка. Кофти излезе, не исках така да прозвучи... Добре- като бисер седи, нещо готино, гениална хрумка от която произлиза вечен въпрос от сорта на яйцето и кокошката, Големият взрив, женските ръце или мъжките, къде са ми очилата и т.н.

Достатъчно е само главата от книгата да прочетеш. Тя седи самостоятелно.
Книга пета, глава пета





Тема Re: Някой туканови [re: Baldrian]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:42



Еми, туй станА, че боговете мълчат, а хаосът е твърде плътен да плува човек. Ай шеим са и на... всичкото!!



Get busy living or get busy dying!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.