Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:06 07.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Някой тука  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 11:22



има ли да си приказваме днес?

Например, за съдбата - що е то и има ли почва у българчето?

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 12:08



що е то...май това, което не можеш да избегнеш...
можеш си избереш с кого да общуваш, да правиш секс, да напуснеш работа...
не си избираш роднините, генетичните дадености, държавата...някои събития...
българинът е по-често фаталист по мои наблюдения...
какво искаш от съдбата днес?



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 12:16



лектуалщина. На мен ми се приказва за "Великият инквизитор", но не знам как да подхвана темата без да изглежда велемъдро.
Знам че е клиширано и за 18-годишни, ама напоследък не ми изиза от главата.

"Съдбата ни"? Ок бе, съдбата. Да, но ако сме свободни и сами сме годсподари на съдбата си, дали не сме готови да я дадем другиму, друг да я управлява, друг да решава за нас? Ако Христос ни е освободил да решим сами: охолство, власт и господарстване + вечни мъки или бедност и унижение + спасение, дали ние самите сме комптентните кормчии на съдбата си? Не са ли по-способни тези, които доброволно се лишават от спасението и бездуго са осъдени на вечни мъки? Защо да не им дадем те да решат вместо нас? Ето ти съдбата ми, грешнико, води ме към безмозъчното съществуване, ти ще си виновен...


Защото ме караш да говоря за съдба. Ако не беше, тогава истинският и най-елементарен въпрос е, ще разпънем ли отново Иисус Христос щом го разпознаем?

Понеже не е честно да не отговоря, казвам да. Ще го разпънем. Ще се откажем от свободата да управляваме съдбата си. Вече сме се отказали.
Затова сме сега на столовете пред екраните и се чудим как да "губим време". На 18 не бяхме и изразът изглеждаше без смисъл.

Е, поне аз така мисля. Достоевските герои не са така, нито той самият е бил. Има надежда, значи.



Тема Re: Някой туканови [re: Baldrian]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:17



Не, бе, чудя се, колко контролираме и колко е тотално извън наш контрол. И ще взема да стигна да извода, че нищо не контролираме - даже с кого общуваш и се сексиш. Щото общуваш и се сексиш с когото срещнеш, няма каталог на всичките незнамколко милиарда души на тая планета, та да избираш. И дори да имаш ограничен избор - няколко десетки хиляди да кажем, ти не избираш свободно, а обусловено от някакви твои бъгове. Та в последна сметка, дори и туй не избираш, нито контролираш.

Ония, дето вярват в господ, им е по-лесно, щото там играта изглежда, че има правила.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:28



Бе ти знаеш ли, че не съм чела Братя Карамазови?! Ей ся ще я намеря да я слушам! Мерси.

Ти казваш, че е по-удобно да имаме Христос, отколкото да нямаме и затуй го имаме (Христос, Мохамед, Буда, който дойде там)? Да, естествено, далеч по-удобно е.

Обаче, Остай го Христос настрана, какво контролираш ти лично? Чудесно, не си жертва, а активен фактор в живота си. Ами смъртта, ами падането на тухли върху тиквата, както си вървиш? Ами тежки болести по близки? Ами ти го мисли едно, па то ти се изсипе съвсем друго. Какво би избрал, ако можеше да контролираш нещо? И колко време можеш да навигираш в хаоса, преди да каталясаш?

Оня ден гледах First reformed по Netflix. То излезе накрая любовна боза, ама задаваха интересни въпроси по ено време.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:29



А днеска, ако ми падне съдбата в ръцете, такъв ше й го отперя!!!

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 12:33



ти не избираш свободно, а обусловено от някакви твои бъгове.

именно.
там в повечето пъти не е Господ. той дава избор...
може би не за всеки път, но за повечето...
концепция на религиозните, вярващите в кармата, вярващите в науката и нейната теория за вероятностите...
първата и крайната точка са обусловени сигурно...основните артерии също, но да достигнаш до тях можеш по повече пътища...
част от шансовете си използваш, друга пропускаш-избор...волен или неволен...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 12:34



ко станА?

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 12:42



Ако трябва да оригиналнича(а трябва, аз за това съм тук) Братя Карамазови се състои от няколко независим иистории. Великият Инквизитор е една от тях и даже е толкова независима, че седи като кръпка. Кофти излезе, не исках така да прозвучи... Добре- като бисер седи, нещо готино, гениална хрумка от която произлиза вечен въпрос от сорта на яйцето и кокошката, Големият взрив, женските ръце или мъжките, къде са ми очилата и т.н.

Достатъчно е само главата от книгата да прочетеш. Тя седи самостоятелно.
Книга пета, глава пета





Тема Re: Някой туканови [re: Baldrian]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:42



Еми, туй станА, че боговете мълчат, а хаосът е твърде плътен да плува човек. Ай шеим са и на... всичкото!!



Get busy living or get busy dying!

Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 12:45



Ония, дето вярват в господ, им е по-лесно, щото там играта изглежда, че има правила.


Мдаа, вярно е: Бог дал, Бог взел. И не му мислят защо.
Аз по-скоро вярвам, че има начертан път и разни пътечки, по които да стигнеш до края на пътя. Пътечките са различни-къде сняг, къде дупки, къде цветенца...но накрая все стигаш до едно и също място.

Та важна е пътечката, която ще избереш-или ще ти е хубаво или кофти. Краят все е 2Х1 или "ваза".

Без бъгове не може, ако всичко е наред значи има нещо гнило. А зависи и коя програмка ти е чекната, коя не





Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 12:48



какво контролираш ти лично? Чудесно, не си жертва, а активен фактор в живота си. Ами смъртта, ами падането на тухли върху тиквата, както си вървиш? Ами тежки болести по близки? Ами ти го мисли едно, па то ти се изсипе съвсем друго. Какво би избрал, ако можеше да контролираш нещо? И колко време можеш да навигираш в хаоса, преди да каталясаш?

Великият инквизотор, героят, казва че бих избрал нищо да не контролирам, и аз съм съгласен с него. Даже разпростирам това върху 90% от хората. 10% избрани или по неволя контролират нещичко не всичко, но го правят и за останалите. Носят оговорността. Другите кютаме на завет, и псуваме 10тях процента вдъхновено и с удоволстве на ракия и шопска салата.



Тема Re: Някой туканови [re: Baldrian]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:51



Да, дава избор, но толкоз ограничен, че дали може да се нарече избор?

Пътища има, обаче аз си редя напоследък един пасианс, онлайн. Емии, програма, всичко е програмирано, колкото и да са възможностите. В тая програма не са много и туй позволява да се видят ограниченията й - можеш да наредиш пасианса само веднъж от х пъти, не повече и не по-малко. Ако си в серията, в която пасиансът не може да се нареди, каквото и да избереш, все е грешно (програмата позволява да се върнеш назад и да видиш какво би станало, ако беше избрал да местиш друга карта)

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 12:57



Даам, съществуваме на същия принцип като компютрите. Ограничена вариантност, която води вероятно до един и същ резултат.

Хм, демек, може да фърлиш топа сред цветенца, усмихнат или газейки сняг и дупки и крив.

И ако си некъф контрол фрийк с изисквания и претенции има мноого дупки и сняг да газиш... Обаче кой те е програмирал контрол фрийк с претенции, а? Да не си искал да си такъв?! И как да се пренапишеш, та да ходиш усмихнат сред цветенца?!

Абее, само да ми падне в ръчичките програмиста ....



Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 13:03



Ще, ще, аз я имам в списъка на книги за слушане цялата. И понеже съм такъф кардинален тип, ще си я слушкам цялата.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 13:05



Значи стигаме до смирението. Що е то и има ли почва у нас? На мене мий мноо трудно за усвояване.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 13:09



И как се връзва смирението с нуждите на ежедневието, дето а си се показал смирен, а сички са ти се качили на главата?



Не знам кво разправя в библията по въпроса, ама те там нали предлагат моркова на отвъдния свят, сигурно имат куп идеи и предложения как да се разреши дилемата.

Get busy living or get busy dying!

Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 13:12



демек, може да фърлиш топа сред цветенца, усмихнат или газейки сняг и дупки и крив.
Може, зависи къде е краят на пътя ти

Програмистите винаги го отнасят, но търси и фърмуер там някъде





Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 13:17



Ей, ти си трепач, страхотно, брой се че си прочела книгата, така е точно, дори не съм си давал сметка, но самият Достоевски точно това вади като извод. Майната му на Достоевски, аз не искам да си приказваме за него, все ми се навира в клавиатурата, па после се дразня...
Смирението е велика сила и велик параграф 22. Ако постигнеш смирение си всесилен и тогава майната и на съдбата, но за да го постигнеш трябва да си толкова силен характер, че почти всесилен бездруго...

Тенкс (че ми се връзваш)



Тема Re: Някой туканови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 13:20



Фърмуеъра е много виновен.

Щото, ако не ти е фърм фърмуеъра да кажем, ами е софт и ти си един разбран човечец, вариантите да пукнеш сред цветя и усмихнат сигурно са повече.

Обаче ако фърмуеъра ти е тъп, нали...

И кой ти го е турнал тоя фърмуеър, а? Да не си го избрал ти?

Get busy living or get busy dying!

Редактирано от Quelle на 28.01.22 13:21.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 13:32



Ако постигнеш смирение си всесилен и тогава майната и на съдбата, но за да го постигнеш трябва да си толкова силен характер, че почти всесилен бездруго

Хм, хм... така е в крайна сметка - осъзнатото смирение произтича от сила, не от слабост, както мислят повечето хора и го бъркат го със слабост.

Смирението сигурно се проявява в много форми - да си приемеш съдбата и да караш, независимо дали ти харесва и докато можеш, разбира се, да не се връзваш и да прощаваш глупостта на хората, защото са същите нещастници като теб, да не се вземаш насериозно, макар, че туй е клише...
Обаче колкото ти е по-силно егото, толкоз е по-трудно да го постигнеш пустото смирение, нели? Особено, ако имаш ясен дизайн за живота си и съдбата ти се пречка да го осъществиш



Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 13:35







Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 13:36



Ти си уважителен човек, съм забелязала. Освен туй начинът, по който говориш за семейството, за жена си, шапО!

Естествено ли ти идва, научено от родители или си го култивирал сам?

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 13:44



Обаче кой те е програмирал контрол фрийк с претенции, а?

това е друго...мой характер-моя съдба...
има опции за промяна.

преди години идва при мен дама. симпатична, на висока позиция, образована.
заявката и е, че има паник-атаки и инсомния...иска да се справи с тях, но не желае да се променя...
в служебен план контролира...в личен по-трудно, тъй като отсрещните страни имат избора, желаят ли този контрол


обяснява ми как да проведем сесията...какво е добре да направя
казвам и, че един час просто ще лежи и диша дълбоко, без да говори...
паник-атака! високо кръвно, съцебиене...ужасТ! един час без контрол...
в интерес на истината и аз се изплаших, но някак отстоях.с идея, че може и да викаме лекар... довърши сесията...
още на следващия ден защитата с обезценяване беше включена...получих смс, че е спала тази нощ, но не е благодарение на мен. това не е терапия...някакви магийки са...каква е тази терапия да лежиш и мълчиш
идва известно време, но я изпратих при мъж...той я беше изгонил на втория път
дано се е подобрила...на тази възраст драстична промяна е трудна, освен ако няма сериозен катарзис като обстоятелства...но някаква е възможна при желание.

ти си в допустими граници...този случай беше тежък

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 13:45



Ами... някои казват, че ние си избираме и фърмъ, и хардъ, че и цялата перферия



Аз от три години току се обърна към внука и кажа : с какво заслужих да избереш мен за баба

Пък после си викам : просто да е избрал мама и бабата да върви като "бонус" заради скъпия избор, все нещо да има като бъг



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 13:46



Предполагам всичко идва от това, че съм много скромен. Както знаем от Карлсон, това ме прави красив, а красивите хора, понеже не губим време за друго, ставаме образовани, възпитани, интелигентни и добри. Единствено това, че съм много умен, силен и умел е по случайност.
Така трябва да е.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 13:54



осъзнатото смирение произтича от сила, не от слабост, както мислят повечето хора и го бъркат го със слабост.

Човек трябва да осъзнае/усети/познае слабостта/безсилието си, за да усети колко е силен. За съжаление в повечето случаи вероятно е могъл да тръгне по друга пътечка и да го разбере по друг, по безболезнен начин.
Философииииии.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 14:00



С Мила имахме дискусия за това преди време. В православието един от начините е да се поставиш в служба на друг. "Послушник" - слушаш какво ти казват и се правиш на робот, не разсъждаваш, ставаш ръце, крака на друг човек. Десетилетия
:-)
После, когато вече си се изпедепцал и това ти носи спокойствие и сигурност, той те пуска(в предполагам- нов шок на смирение).



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано28.01.22 14:06



Съдбата ми е да плащам глоби на КАТ за скорост

Вече сме си на ти с момчетата и особено с момичетата там. Готини са, усмихват се и им даваш парички от сърце! [love]



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 14:16



В православието един от начините е да се поставиш в служба на друг.
Не ви знам дискусията. Нямам предвид това, да се поставиш в служба на друг.
Смирението е друго, в моята глава. но ще отида в неща от личния ми живот, които са ме променили, а не ми се споделя.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 14:36



Няма значение какво имаш предвид, не би станал разговор, ако се мъча да отгатна(съчувствия, обаче!).
Смирението, което постигаме заради неща, които ни се случват в живота, макар да са действителната голяма истина за нас и да не съществува по-голямо откровение, все пак не са волево постигнати. Не са цел, не са стремеж с целенасочено "научно" търсене, както тези във философската наука и заради това за нас остават скрити или даже недостижими доста аспекти. Като ненужна тежест на бездруго натежалата като олово мисъл. Това не са мои думи.
Например - какво да кажем за вълненията ни относно развитието на обществото или света? Има нужда от мисъл като пеперудени криле за да огледаме сами това. Как се отразява смирението и отказът от управление на съдбата по отношение на това? Или по отношение към любовта? Или семейството- градивно или разрушаващо е семейството за някой тръгнал да търси смирението? Или помощта към ближния, образованието, търсенето на смисъла или дори Бога ...



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано28.01.22 14:45



То, монашеското послушание е въведено точно заради това - да избие от главите на мераклиите самомнението, че те най-добре разбират що е смирение и кое как трябва да е.


Затова им викат "послушници". Който е тръгнал да се възвисява и просветлява, първо требе да се научи да се снишава и да слушка.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 14:50



Е, добре че нямам амбициите да се възвисявам!



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 14:52



Или семейството- градивно или разрушаващо е семейството за някой тръгнал да търси смирението?

Когато пътят е общ, няма начин да е разрушаващо.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано28.01.22 14:53



ма имаш амбициите да разбираш от смирение.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 14:58



не, нямам такива амбиции. Говоря за своето разбиране за смирение и начинът, по който се опитвам аз да се смиря.



Тема Re: Някой туканови [re: Baldrian]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 15:48





Няма промяна на тия години, да.

Аз ше взема да ида при Лира да метне ено Таро, може ли човек да живее без хептен да знае какво му тъкмят звездите?!

Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 15:48



Може, ама едва ли



Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 15:50



Вопще, имат там из християнството разни методи на лечение на изпляскало его, ама пусто като ни научиха, че религията било опиум за народите



Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 15:57



Да, защото нямаш нужда сигурно. Звучиш като човек, на който съдбата по-скоро помага, а не пречи в земния му път - здраве, мъж, семейство, работа, всичко изглежда ти е ок, за щастие. И не казвай, че имаш дребни проблеми, всеки има, но твоите явно са решаеми. Хора, дето не им се налага да си задават крайни въпроси, особено свързани с отвъдното, имат късмет.

Get busy living or get busy dying!


Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано28.01.22 15:58



именно

Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано28.01.22 16:29



Хора, дето не им се налага да си задават крайни въпроси, особено свързани с отвъдното, имат късмет.

Напротив, вече четвърта година и двамата с мъжа ми си задаваме почти всяка вечер един и същи въпрос : защо съдбата ни взе едничкия син, който той имаше. на 25 години. За първи път дойде с нас на море когато беше на 12. Достатъчно време, за да го приема и като мой син.

За моето здраве да не говоря, жива съм.

Не сме галеници на съдбата. Задаваме си много въпроси и вече сме смирени, по нашенски си.

Добре е, че звуча така, както казваш.



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано28.01.22 16:30



Съдба според мен няма. Няма и късмет. Няма и случайност. Всичко следва сложна система от причинно-следствени връзки, които твърде често просто не разбираме, поради което наричаме случките ни късмет, съдба и т.н.





Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Quelle]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано28.01.22 16:39



...като ни научиха...
Има научаване, има и отучаване...



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано28.01.22 16:58



има, но драстична само с катарзис...

бъкаме от всякакви утвърдени и носещи ни полза защити...

само като пример-твърдото няма Бог, дава право да правиш каквото си искаш...
в някои случаи е нужда от повече свобода...отхвърлят се авторитетите...

в други е повече права...мога да правя каквото си поискам на всички...често съпроводено с роля на жертва...правя го защото съм нещастен...оправдан съм...

характер, ценностна система и т.н. имат значение при поведението, но е защита във всички случаи...примитивна или по-висша. и при среден интелект осъзната, но носеща ползи.

религиозният фанатизъм също...масова или индивидуална...

и още хиляди неща в несъвършените ни личности. грешни сме



абе сложна работа. но винаги можем да се развиваме...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано28.01.22 17:33



Мисля, Квалетина, съдбата за
струпване на обстоятелства..
Ок, държиш комилфо нещата, според
твоите разбирания, ред в развитие, ред в
мислене, ред и във вещите, дори,
изморяваш се, но си в мир и изведнъж...
Баааам, нещо става, избори си какво,
от къде, защо, на тебе ли Баш...
И хората казват на това - Съдба...

Яка тема, целия живот
Е това...

Бъдете високи))!!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано28.01.22 19:37



Достоевски е клише от към интелектуалничене вече бе. Куцо*, кьораво и сакато е чело Достоевски. И Маркес.


Като ще си говорим на високоинтелектуално ниво, дай да е за Гумильов и неговата пасионарна теория на етногенеза.





_________________
Тук автокоректорът написа "Къци". Символично е.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 20:09



Клише на превзета интелектуалщина е.

Ама ми дреме на шмайзера, готино е и ме кефи.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано28.01.22 21:31



В православието един от начините е да се поставиш в служба на друг. "Послушник" - слушаш какво ти казват и се правиш на робот, не разсъждаваш, ставаш ръце, крака на друг човек. Десетилетия
:-)
После, когато вече си се изпедепцал и това ти носи спокойствие и сигурност, той те пуска(в предполагам- нов шок на смирение).


Аз в онази дискусия нищо такова не съм казвала. Откъде си ги измисляш такива, бе!?

А тогава остави впечатление, че си разбрал за какво става въпрос



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: MilaO6]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано28.01.22 21:39



И какво, като не си казвала?



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано28.01.22 21:54



Не си пожелавай нищо, защото не знаеш кой те слуша.
Няколко пъти вече се срещам със съдбата. И все е как да го кажа а бе аз съм жив очевидно, ама се чудя защо? Явно имам сериозни грехове да изкупвам.

Bеer? Mоre?




Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано28.01.22 21:56



Нещеш да си говорим за Гумильов, значи не си интелектуалец.





Тема Re: за думата "смирение"нови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано28.01.22 22:04



Понеже си "засегнал" тук пък смирението, да не стане пак криворазбрано като с послушанието, специално реших пак да те "ограмотя"

. Всъщност и друг път ми се е налагало да я обяснявам тая дума...

В повечето случаи ние имаме интуитивно разбиране за думите и понятията в родния си език. Често пъти, дори и когато се срещаме с нови думи, ако се замислим, ние интуитивно разбираме смисъла им или се ориентираме за него по контекста.

Обаче, често пъти, поради прекомерна злоупотреба със словото и думите този интуитивен усет е притъпен, а много пъти дори закърнял и съвсем неразвит. Затова и за много думи, които по принцип разбираме, имаме неясното усещане, че ни липсва разбиране в дълбочина, че нещо от исконното, иманентно (вътрешно присъщо) значение на думите ни убягва.

В този случай един по-задълбочен анализ на съответната дума и понятие идва да подпомогне това дълбочинно вътрешно познание за думите и смисъла, който те носят (така, както го направих за "послушанието")...

Ако започнем с езиковия анализ на думата "смирение", несъмнено ще излязат някои подробности, които на пръв поглед ни убягват. Всъщност езиковият анализ започва с най-ниското фонетично ниво на езика, но в случая можем да го прескочим и да минем директно на следващото - морфемно ниво. Т.е. да разложим думата"смирение" на най-малките й части, които носят минимално смислово и граматично значение - морфемите и тогава се получава:

с - мир - е - ни - е

Основното значение на думата се носи от корена "мир", затова и тръгваме от изясняване на етимологията (произхода) на думата "мир".

В речник на Бълг. език от 1998г. думата „мир” се разглежда като:

*състояние на отсъствие на война" и "състояние на търпимост, на разбирателство, отсъствие на вражда и раздори; сългасие, сговор".

От друга страна мирът е и:

*психологично състояние и качество - спокойствие, покой, душевно равновесие, успокоение."

Още едно от значенията на думата мир в същия речник е:

* цялата материална действителност, в която влизат всички звездни системи, включително и Слънчевата; междузвездната материя и всички останали космически тела; Земята, земното кълбо; човешкото общество.

Всъщност, за пръв път, думата „смирение” се среща, заедно с нейното тълкувание в Библията, затова и се счита, че тя е библейска дума, затова и нейното значение е свързано преди всичко с библейския, а по-късно и с нейния християнски смисъл. И наистина, трудно бихме могли да стигнем до дълбоката й същност извън нейното християнско звучене.

Интересно е да се отбележи, че в Цариградското издание на Библията думата мир се изписва по два начина:
- Мир - в смисъл на душевен покой
- Мiр - в смисъл на свят, вселена

Като разгледаме и старите литературни и устни образци (предания, приказки, легенди), често се среща и първообраза на думата „смирение” – „с мир”. Понякога, когато хващали някой провинил се в нещо, непокорен човек, каквито обикновено наказвали с публична смърт и виждали как от горд, изпълнен с гняв и ненавист се превръщал в тих, уплашен, умирен и смирен, му прощавали и го изпращали да си върви с думите „иди си с мир” – т.е. "иди си с мира, който те е обзел и изпълнил и си остани с него/респективно „остани си със здраве”, защото мирът е душевен покой и е равносилен на душевното и на физическото здраве... но също и означава „иди си „със света” в мир”, т.е. „бъди в мир със света, слей се с покоя на света"...

Или да бъдеш в смирение, означава да бъдеш в мир със себе си (с вътрешния си мир/свят) и със света (с външния мир/свят)...

Сродни думи на смирение са и „смирен” (в мир със себе си и света) и „мирянин” – мирен човек, който ходи по света/мира...

Интересен прочит на думата „смирение” от християнска гледна точка (от друга никога не би било пълно и пълноценно) може да се прочете . Авторът е Димитър Коруджиев ("Домът на Алма"), който е наистина много навътре като писател в изясняването на християнските понятия, ценноси и добродетели.

Редактирано от MilaO6 на 28.01.22 22:12.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано28.01.22 22:06



Явно нищо.



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор 2biri ()
Публикувано28.01.22 22:08



Ако те удари саксия по главата и умреш, случайност ли е или съдба?

1. Съдба. Преживяла си катастрофа или рак. И сега саксия молятисеамаможелитака.
2. Случайност. Все ще умрем. Кога и как - както се случи.
3. Тъп майтап. Някои вицове не са много смешни.
4. Жива си. В сърцата, в душите на обичаните. Една саксия не може да те умре.
5. Тя тая съдба даже не знае, че съществуваш, за да ти се бърка. Има по-важни неща.


Гледната точка зависи от хормоните много, от какъв типаж те е родила майка ти, от наяденост, напитост, наебаност и най-вече дали си носиш каската редовно. Ако да - ква съдба, ква саксия... ще умреш ритната от кон. Можеш да си купиш доспехи





Тема Re: Някой туканови [re: 2biri]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано28.01.22 22:17



И в никакъв случай не трябва да се забравя потенциалната носачка (носач) на олио, което се разлива баш където трябва, баш, когато трябва - а трамвая се кара - забравих и името. И изведнъж - обезглавен от комсомолка!
Дип че бутилките с олио вече са предимно пласмасови, та не се чупят.
Иначе - от студентски години:
Човечец, пратен на пазар, от жена си. И купува две бутилки (стъклени) - олио.
Ама на връщане се спъва, пада, и едната бутилка отлита, другата се троши и го порязва.
И човечеца - дотърчава до следващата бутилка, тресва я в асфалта и се изказва - културно и възпитано:
Дейба мамаму дейба, дейба и скапаното олио да го еба, и жената да я еба, иска да ме умори да го еба, и ме праща за олио да го еба.
ПП
Вече не помня добре целия цитат. Ама за дамите - внимавайте като пращате мъжете си за олио.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано28.01.22 22:22



Някаква си Анушка! От Садовая!

Уника


Тема Re: Някой туканови [re: Pfiffikus]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано28.01.22 22:29



Кой мислиш тука ше разпознае тая реплика от "Мастер и Маргарита"!? Броят се на пръсти





Тема Re: Някой туканови [re: MilaO6]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано28.01.22 22:45



Ами аз само подадох жокера на Бирите..
Ти недей подценява аудиторията, поне десетина минимум са наясно, но то е лесен въпрос.
Яд ме е, че познах въпрос за 30 000 оная вечер в Стани богат, ама от дивана. С цялата убеденост, защото го знам пустият му дъб цер и производните жълъди.
Ти що не спиш, от кое културно мероприятие се върна?

Уника


Тема Re: Някой туканови [re: Pfiffikus]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано28.01.22 23:27



А, не, защо... аудиторията е много четяща, информирана, ерудирана, образована и пр. в голямата си част и все пак, няма да са много хората, които ще разпознаят реплика от книга, макар и култови. То си е и нормално, де. Не всеки образован и ерудиран човек знае всичко и му говорят всякакви реплики отвсякъде. Въпросът беше за теб по-скоро, да подхвърляш реплика, за която предварително се знае, че малко хора ще се досетят откъде е и каква е връзката и с темата

Абе споко, не се заяждам, просто отбелязвам нещо, което ми хрумна спонтанно и мимоходом...

А аз тази вечер бях на среща с приятели - семейство от времето, когато живеех във Варна:-))) И получих книга с мил и вълнуващ автограф от автора ... и да взема и да направя реклама на книгата:-))

"" - Стефан Ранов, издателство Абагар



Тема Re: Някой туканови [re: MilaO6]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано28.01.22 23:37



Не съм го приела като заяждане въобще. И като цяло трудно загрявам, затова в другата тема ми е лесно, то е предварително оповестено.


Аз по начало съм си чалната, очевидното често подминавам, а странни неща ме спират.

Подарената ти книга звучи като да е интересна. Ще разкажеш после. Това са много хубави емоции - срещи с хора на една вълна, книга с автограф. Заредила си се душевно.

Уника

Тема Re: Някой туканови [re: Pfiffikus]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано28.01.22 23:40



Истината всъщност е малко по-конспиративна:

— Как Лев Толстой повлиял на творчество Михаила Булгакова?

— Я могу только предположить...

— Попробуйте.

— Ну, например, Анна Каренина в реальной жизни не бросилась под поезд. Чуть тронувшаяся умом, забытая всеми, она пережила все войны и революции, и тихо доживала свой век в коммунальной квартире недалеко от Патриарших. Однажды она купила масло...

— Постойте, я только валидол под язык положу...






Тема Re: Някой туканови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано28.01.22 23:48



Добре си го миксирал.



Уника

Тема Re: Някой туканови [re: Pfiffikus]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано28.01.22 23:49



А, не е мое.


От години се върти в рускоезичния нет.



Тема Re: Някой туканови [re: Pfiffikus]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано28.01.22 23:55



Е, ся, аз като ем дъртак, ем непомнещ - не помнмя 3 неща:
Имена (Анушка)
Лица - а бе някои ги помня де, ама ся.
Третото го забравих.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Някой туканови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано28.01.22 23:56



Днес три нови неща научих тук в клуба.
Настасья Самбурская от сноупринцес, новата книга на Мила и твоята заемка от рускоезичния нет.
Покрай другото, де...Восторг и падение везде...

Уника


Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано28.01.22 23:57



Ти май правиш социален експеримент?!



Уника

Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано29.01.22 00:10



Забравянето комай не ти е от възрастта, а защитна реакция , заради преживяното. И често не се забравят не само избирателно лошите неща, а всякакви.



Тема Re: Някой туканови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано29.01.22 00:33



Ха сега, де! Всичко се променя. Воюваш, за да промениш света - и той става свят, в който няма място за теб, бореца.... и т. н. един налуден мислител...



Бъдете високи))!!

Тема Re: Някой туканови [re: tuzlija-179435]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.01.22 00:38



Ми то основното преживяване, от което тръгва моята слаба памет, вероятно е раждането ми.
Щот ся - представи си - живуркаш си някак - ем топло, ем всичко ти идва. И изведнъж - о - ужас - през някакъв тесен канал, требе да се досгърчиш и да излезнеш на студено и гадно!
Паметта ми винаги е била слабо място.
Борил съм се с това, ама как да го кажем - успехите ми са били на 50%...
Така де, все пак завърших медицина. При това с много добър успех. А там помненето е основно.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Някой туканови [re: Pfiffikus]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.01.22 00:40



Ми ся, квот мога, това правя - докат мога де, в тоя живот.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано29.01.22 09:23



И все е как да го кажа а бе аз съм жив очевидно, ама се чудя защо? Явно имам сериозни грехове да изкупвам.
Абе ти... къде си тръгнал, да не си на 100? Много хора го казват, но само за един си казах, че е прав. Тези дни често се случва, но така идва приказката, споменавам нашето дете, светла му памет. Аз крепех прабабата, на близо 100 (без три. ) Е тя имаше право : едва я влачех и тя само едно повтаряше : защо аз ходя след детето, за какво съм аз тука, защоо. Грешна съм аз, грешнаааа.
Умът й си беше на място, абсолютно.

Ти имаш още дела тук. Мъката остава, но има спасение : намери си нещо, което да ангажира ума ти и да ти даде нов смисъл.



Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано29.01.22 10:47



Не мога аз така, същата тая съдба ме е направила каквато съм, сега ще си ме търпи такава! Ама-ха капризи!



Get busy living or get busy dying!

Тема Re: за думата "смирение"нови [re: MilaO6]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано29.01.22 10:49



Супер!
Истинско удоволствие си ти, мерси!
Мерси и за линка, и Димитър Коруджиев.



Тема Re: Някой туканови [re: 2biri]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано29.01.22 10:51



Мренето не е проблем, акой бързо и безболезнено, живеенето е.

Щото като искаш разни работи, дето не ти се дават и ти иде да идеш да се сбиеш със съдбата

. Че нали Маркс е казал, че ний сме господари на съдбата си, как така неква съдба ше ми се опъва на мене?!!

Get busy living or get busy dying!

Тема Re: Някой туканови [re: MilaO6]  
Автор Quelle (ентусиаст)
Публикувано29.01.22 10:54



Аа, не са броят на пръсти, аз лично съм накарала 3ма белгийци да я прочетат, на единия даже съм му я купила, щот му нямам вяра

. И в книжарницата продавача, също белгиец, ми вика - отличен вкус, госпожа

Get busy living or get busy dying!

Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: MilaO6]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано29.01.22 11:01



Не бързай да се обиждаш, помня каквото писахме, то беше за старчеството преди всичко. Тук, от самото начало, подкарах темата за отказа от свобода (да ръководим съдбата си), в контекста на Великия инквизитор. Христос ни я дава, но за нас е твърде тежка и предпочитаме да я преотстъпим (на Велики инквизитори, които да носят гружата и отговорността за нас), а послушничеството е съвсем бегло и странично застъпено. Естествено(и ако прочетеш пак какво съм написал, ще видиш), че послушничеството в православието няма нищо общо с послушанието към светските властници.
Дори (или може би най-вече) твоят грандиозен ум също изпада в клопката, че нещата се въртят около това, което ти си казала и как е разбрано, но аз пиша съвсем различни неща. Съжалявам, че дори споменах нашия разговор покрай РКлЛ. Не по-повърхностни, но много по-светски. Каквато, не бързай да подскачаш, е и главата Великият инквизитор.
Съдбата(по Квеле); свободата (да я управляваме); изборите; щастието vs спасението; целият мадафака свят.



Шайзе! Реадкции, редакции

Редактирано от Green Light на 29.01.22 12:09.



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано29.01.22 11:03



Всеки иска както си ходи да си тупне- иска му се - животът е борба докрай.
Съдба се променя, за който е готов да плати цената. Да, ама не всеки е готов. Искат хем ръждивия в дивия докрая, хем душата в рая.



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано29.01.22 11:07



Усещам, че ме пързаляш, г-н поручик, ама не удещам как и накъде...



Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: Green Light]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано29.01.22 11:10



E да ме прощаваш ама за каква свобода говориш, когато никой не е независим?





Тема Re: КомплексирАх се и ме ше шубе от обвинения в инте-нови [re: osvoboden pich]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано29.01.22 11:24



На съвестта. Съвестта ни за добро или лошо е напълно свободна.

Ето- не е монолог, а реплика, въпрос, обвинение към Исус Христос(защо отказа даровете на дявола и не даде на хората хляб в замяна на свободата), който слуша мълчалив:

С хляба на тебе ти се даваше безспорното знаме: даваш му хляба и човекът се прекланя, защото няма нищо по-безспорно от хляба, но ако в същото време някой завземе съвестта му независимо от тебе — о, тогава той дори ще захвърли хляба ти и ще тръгне подир оногова, който прелъсти съвестта му. В това си бил прав. Защото тайната на човешкото битие не е само да се живее, а за какво да се живее. Без да си представя ясно за какво живее, човек няма да се съгласи да живее и по-скоро ще се самоизтреби, отколкото да остане на земята, ако ще наоколо му да е само хлябове. Това е така, но какво стана: вместо да завземеш свободата на хората, ти им я умножи още повече! Или си забравил, че спокойствието и дори смъртта са по-скъпи за човека от свободния избор в опознаването на доброто и злото? Няма нищо по-съблазнително за човека от свободата на съвестта му, но няма и нищо по-мъчително. И ето вместо твърди основи за успокоение на човешката съвест веднъж за винаги — ти взимаш всичко, което е особено, гадателно и неопределено, взимаш всичко, което е непосилно за хората, и затова си постъпил така, сякаш изобщо не ги обичаш — и кой това: онзи, който бе дошъл да отдаде за тях живота си! Вместо да завземеш свободата на хората, ти я умножи и обремени с мъченията й душевното човешко царство вовеки. Ти възжела свободната любов на човека, та свободно да тръгне след тебе, прелъстен и пленен от тебе. Вместо твърдия древен закон[44] — човекът вече трябваше със свободно сърце сам да решава занапред кое е добро и кое зло, имайки за напътствие само образа ти пред себе си — но мигар ти не помисли, че той ще отхвърли най-накрая и ще оспори дори и твоя образ и твоята истина, ако е угнетен от толкова страшно бреме, каквото е свободата на избора? Те ще възкликнат най-накрая, че истината не е в тебе, защото не можеше да бъдат оставени в по-голям смут и мъчение, отколкото го направи ти, като им остави толкова грижи и неразрешими задачи. По този начин ти сам положи основата за разрушаване на собственото си царство и не обвинявай никого за това.

Но трябва да се прочете цялата глава. Тя е съвсем кратка.
Цитатите я осакатяват



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано29.01.22 11:29



Доколкото сме простосмъртни... краят ни е предначертан.
Ама пътят до него - не. :)

И всеки върви по своя път.... диша, обича...учи се - пада, става....
ако му е потребно - оплаква се или се хвали.....
може да има чуваемост/съпреживяване, може да е глас в пустиня....



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано29.01.22 11:40



Ми и ти си в тая бройка на пръстите, ма! Що досега не си казала, че я знайш наизуст, едва ли не



Друго какво си чела на Булгаков?



Тема Re: за думата "смирение"нови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано29.01.22 11:52



Понеже нямам речник на б.е. 1988, ако мир = състояние на отсъствие на война, то какво ли пише за война? (=състояние на отсъствие на мир

)
Закачам се понеже ми бе интересно, полезно и на мен да (те) прочета. Има ли лингвистичен термин, който да разглежда обяснението на едно нещо чрез друго и обратно, обснение на другото чрез първото? Примерно, мек е обратното на твърд, а твърд е обратното на мек - ако 4-годишно хлапе те пита и не разполагаш с предмети за сензорна илюстрация.



Тема Re: Някой туканови [re: Quelle]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано29.01.22 12:21



Много хубава тема..

Смирението е висшият пилотаж в животът, и аз така мисля.. виж какво е написала Мила, много добро.

Каза “Нетфликс”.. преди няколко години гледах “Не съм твоя гуру” на Тони Робинс. Оттогава го следя и онлайн - човекът го каза много правилно “днес прави това, което ще ти помогне по пътя утре”.

В този ред на мисли има десетки видеа на ТЕД и прочее относно самоусъвършенстването в търсенето на .. смисъла в живота. Защото ти това търсиш , де факто ..

Там е ключът.. българите го казваме “На каквото си постелиш - на това ще седнеш”, будистите го наричат “карма”, а в херметизма е изразено с едно изречение “каквото отвътре - такова отвън”.





Тема Re: Някой туканови [re: parvaty]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано29.01.22 12:59



относно самоусъвършенстването в търсенето на .. смисъла в живота

Има една поговорка, която много харесвам : Една жена чакала принца на белия кон, чакала, чакала, (самоусъвършенствала се през това време)...и в един хубав ден дошъл пощальонът и й донесъл пенсията.

Така и в търсенето на смисъла на живота... поне докато търсим, да го живеем. Колкото по-дърта ставам толкова повече ме е яд за пропуснати възможности от едната ми гордост или инат

Дет се вика, в друга поговорка, изпуснеш ли един секс, едно пиене, една разходка... никога не можеш да наваксаш, винаги ще останат с едно по-малко.



Тема Re: контекстни уликинови [re: Crrafterr]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано29.01.22 13:22



Един бегъл преглед по речниците в нета, показва, че понятието война е обяснено много подробно и описателно като(например):

*организиран насилствен конфликт;
* въоръжена борба между държави, народи или между групировки вътре в една държава. Втората световна война. Гражданска война;
*прен. Остър конфликт, ожесточена разправия между отделни лица, групи. Не можеш да си представиш каква война се води между началниците в нашето учреждение.
*прен. Борба. Обявяваме война на болестите(на туберкулозата).
*диал. Войска. — А война колко има? — .. — Във военно време може да има един милион храбри солдати! Ив. Вазов, Съч. VIII, 66.
* разг. Война на нерви. Състояние на напрежение, създадено от непреки враждебни действия, с които се цели да се сломи моралната сила на противника.

*синоними на война - бой, битка, сражение, стълкновение, бран, схватка, сблъскване, борба, враждебност, военни действия, въоръжен конфликт;
воюване, военно дело

*антоними - мир, хармония, съгласие, сътрудничество, приятелство, алианс, конкорд

Както виждаме обяснението на една дума става чрез много други думи в "обяснителен режим", чрез синоними - други думи, близки и сходни по значение, антоними - думи, противоположни по значение на дадена дума.

Примерът за обяснение на думата мек, който си споменал - мек-твърд - е чрез антоним - дума противоположна по значение.

Ти питаш за лингвистичен термин, който да разглежда обяснението на едно нещо чрез друго и обратно, обснение на другото чрез първото. Ами в случая това е обяснение чрез антоним - мир-война, мек-твърд, светло-тъмно, ден-нощ и пр...

Има един интересен термин "контекстни улики или подсказки". Контекстната улика е информация, която се появява близо до дума или фраза и предлага директни или косвени предложения за нейното значение. Има различни класификации и видове контекстни улики, но най-общо могат да бъдат - синоними, антоними, сравнения, обяснения, контрасти, сходства, повторения на думата в различни ситуации, от които да се извлече значението и и пр...

Контекстните улики широко се използват при изучаване на нови/новопоявили се думи в родния език, както и при изучаване на чужд език, но изучаването на нови думи само от контекста (както подсказва самият термин "контекстни улики") има някои ограничения, тъй като този метод не винаги е пълноценен и изчерпателен. Често контекстът може да даде на читателя обща представа за дадена дума, но не и пълно значение. Ако изреченията, в които се появява непозната дума, не пишат ясно, че това означава, това значение може да бъде загубено. Затова подобна дума трябва да бъде използвана няколко пъти в различни ситуации/контексти.

Често се случва и стари, в смисъл познати по значение думи чрез използване в нови и различни контексти да придобият нови значения или да се задълбочи разбирането им в стари, забравени значения, както това сега се случва с думи като "смирение" и "послушание".



Тема Re: контекстни уликинови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано29.01.22 15:19



Супер


С поредица такива лекции в youtube (видеоблог) пари може да правиш! Така увлекателно и пространно, то си е талант.



Тема Re: За Великия Инквизитор:-)нови [re: Green Light]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано29.01.22 20:23



Е, кой се е обидил, просто приключих разговора като изчерпан...

Това, което писахме беше и за старчеството , и за послушничеството, двете бяха в оня разговор, а и са свързани с контекста. Също послушничеството и послушанието, макар и различни думи, са сродни и имат общ корен и "ареал" да го наречем, т.е. смислови зони, които се припокриват, но ще е твърде дълго сега да се обяснява как казаното за послушничеството в християнски смисъл, важи и за послушанието в светския смисъл, щом като така ще ги разграничаваш.

Прегледах отгоре-отгоре диалога ви с Квелето, не мога да кажа, че съвсем съм разбрала идеята ти да включиш в такава тема "Легенда о Великом Инквизиторе", но ми се струва, че правиш същата системна грешка, както при тълкуването на послушничеството на Альоша при стареца Зосима. Това, което е написал Достоевски, ти го възприемаш така, все едно това е тезата, това е истината, в която Достоевски вярва. А то не е така. Както и тогава ти казах, че Достоевски – наистина влизайки под кожата - ти показва какво всъщност е станало, как се е обърнала действителността, обратно на това, което повелява Божествената истина.

Нещо подобно е и с Великия Инквизитор. Струва ми се, може и да греша, че ти не схващаш позицията на Достоевски. Ти дори искаш да говориш за Великия Инквизито, но не и да споменаваш Достоевски и се дразниш, че ти изкоквал на клавиатурата. Говориш, че "Легендата за Великия Инквизитор" била "пришита" към романа, но била отделна и самостоятелна и самостойна глава. Това е така, но и не съвсем. Просто с времето тази глава е придобила относителна самостоятелност, издавала се е отделно, възприемала се е като нещо отделно, тя и звучи по този начин, като че ли отделно от романа. Затова и постепенно си започнал да възприемаш речта на героя му, Великият Инквизитор като неоспорима истина, извън Достоевски:-))

Да, в казаното от Великия Инквизитор има нещо, което го кара да изглежда като действителното положение на нещата, но то е било изкривено, не е това, което Бог е искал за хората, когато им е предоставил свободната воля.

Има много символика в тази «Легенда за Великия Инквизитор», а тя е многопластова и многоизмерна. Всеки пласт и всяко измерение могат да се разглеждат като отделна християнска проблематика. Но да се спра само на това, което според мен те обърква - речта и поведението на Великия инквизитор.

Тактиката на Великия Инквизитор е основана на подмяна на понятията, която е характерен прийом на «черната риторика» , състои се в изкривяването и деформацията на причинно-следствените връзки и понятието за добро и зло, в отричане на идеята за християнска свобода, но в същото време звучи правдоподобно и предизвиква едва ли не възхищение от «точното назоваване на истинското състояние на нещата»...

Ако искаш, мога да ти пратя на лични последващия анализ от личните ми архиви да си го четеш, защото е прекалено дълъг и не искам да отегчавам клубната публика:-)) Писан е преди доста време, трябвало ми е, чела съм, ровила съм из разни материали, така че се е получило доста обширно изложение, то не може и цялото да се изпрати, а само една част...



Тема Re: Някой туканови [re: RujaKaramfilova]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.01.22 23:16



Е, а де - намери си нещо.
Ама ся, това нещо, вероятно ще е по младо от мен. А аз вече таман два пъти изпращам близки по млади от мен, и някак не го приемам. Требе да си има ред и порядък. Сигурно си има, ама не го приемам де - та има да патя, докато не го приема явно.
От друга страна - къде ли се бутам в "Ъ" група. От написаното от теб, излиза че просто че аз съм а бе мммм да.
Но - или ще намеря - или няма. Както дойде. Каквото ми е писано.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Някой туканови [re: parvaty]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.01.22 23:29



"днес прави това, което ще ти помогне по пътя утре"
По скоро бих препоръчал - прави това, от което няма да се срамуваш утре.
Де да знам какво ще ми помогне утре?
Ама това от което бих се срамувал утре е някак по ясно.
Ама па човека си продава там каквото може, аз си мяцам тук.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Някой туканови [re: RujaKaramfilova]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано29.01.22 23:36



Те бе - виж са ся кво пишеш.
После мъжете - или насилници, или шщушумиги!



Bеer? Mоre?



Тема Re: Някой туканови [re: parvaty]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано30.01.22 00:26



Актуалният днес Чехов:
"Докато сте млад, силен, бодър, не се уморявайте да вършите добро! Щастие няма и не трябва да го има, а ако има в живота смисъл и цел, този смисъл и тази цел съвсем не са в нашето щастие, а в нещо по-разумно и голямо. Вършете добро!"

(разказ "

" / "Крыжовник", 1898)
_____
Именно в този разказ Чехов опонира на Толстой 12 години след неговия разказ "Много ли человеку земли нужно?", цитиран днес погрешно (като писан от Чехов) от българския премиер. За разлика от Толстой, Чехов казва така: "На човека му трябват не три аршина земя, не едно имение, а цялото земно кълбо, цялата природа, където на простор да прояви всичките качества и особености на своя свободен дух."



Тема Re: Някой туканови [re: Crrafterr]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано30.01.22 02:08



В случая Чехов с право опонира на Толстой.



Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано30.01.22 09:21



Като казах да си намериш нещо имах предвид ... нещо ангажиращо ума. Моят мъж си направи лаборатория-работилница. Взе едно помещение под наем долу в блока. Вътре е нещо средно между лаборатория на д-р Фауст/Тесла/Менгеле, Фарадей/Попов.... и който се сетиш. Помоли ме да взема от библиотека стари учебници по физика, електротехника и не помня вече какво. Жици, колби, стърлинги, уреди какви ли не. Прави могат да стоят двама души и толкоз, останалото е машинарии.

Цял ден на работа като луд, вечер там се затваряше. Събота и неделя от сутрин до вечер. Ако го викна да яде, идва, ако не го викна-не яде.Какво правеше ще питаш. Не знам-пали водата, търси източници на енергия, забавачки за малки и пораснали мъже. Не пътувахме вече, с изключение на 5 дни ски, 5 море, но някак вяла работа. Не ходехме никъде и с никого. Аз се научих да готвя виртуозно, изчетох де що има книги живот след смъртта, ших гоблени, къщата беше като операционна-парцала във всеки момент. Е, и клуба. Разсейвах се.

Беше страшно. И така 3 години.

През това време се ожени дъщеря ми, роди се внукът. Започна да заема част от живота ни. Мъжът ми се пооживи като види малкия. И решихме да вземем селския имот-поне да е навън, градини, ремонти-работа колкото искаш. А и детето да тича, да има добра храна. Двамата са невероятна любов.

Захванахме се яко на село. не усещаме как минават дните, радваме се като деца на домати, чушки... Той направи чудеса с ремонтите и продължаваме.
Смятам, че вече е друг. Не, не се забравя, болката си е там, някъде вътре в нас. Но умът е зает и с друго.

Но и до сега колата на детето е пред лабораторията-работилница. Чат -пат я подпалва, кара я на автомивка. Вероятно това лято ще я закараме на село, защото е малка и удобна. Това лято може и лабораторията-работилница да преместим на село, но там влиза вече все по-рядко. Тя си изигра своята роля.

Мога много да разказвам за тези три години, но това няма да помогне. Жена ще намериш и това е най-нормалното нещо. Но друго, друго, което да гъделичка ума ти и да го отнесе някъде на друго място, по-приятно и полезно. Най-лошият избор е алкохолът.



Тема Re: Някой туканови [re: Crrafterr]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано30.01.22 09:21



Следва да имаш предвид, че аз живея в едно общество, в което не заливат по новините ежедневно с брой корона жертви, нито пък с положението в Украйна, и изобщо нямам представа за коя актуалност говориш, но не съм съгласна с Чехов - разбира се, че има щастие. Просто не е постоянно усещане, защото адреналина ще ни изгори нервната система.

На човек му трябва свобода преди всичко останало. Аристотел го е казал още преди 24 века “Робът се бори за свобода, свободнивт - за съвършенство”. (Разбира се, по негово време Атина е била населена предимно с роби)..

Това всъщност исках да кажа





Тема Re: Някой туканови [re: bira_more]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано30.01.22 09:46



Ами например, ако искаш да си културист, спортувай днес, за да станеш културист след две години. Ако искаш да говориш мандарин, запиши се на курс днес, за да можеш след две-три години да го проговориш.. това е идеята.



Иначе и ти си прав, само че, усещането за правилно и неправилно е субективно. Това от което теб не те е срам може за друг да не е правилно.. разбира се, ти ще бъдеш в баланс със себе си.

Човека прави пет дневни семинари в ЛА (няма се предвид Ландсхут) срещу 4500$ на участник. И издава книги в милионни тиражи.



Тема Re: Някой туканови [re: parvaty]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано30.01.22 11:00



Да, не съобразих, че може да не знаеш за коя актуалност намекнах - в бг фейсбука понеже стана тема на деня (интелектуалци, журналисти и т.н.): премиерът дава интервю за Дарик радио, в края на което е отличен за "Политик на годината". Наградата се връчва, мисля, за 26-а поредна година. Бдителната редакция на онлайн вестник "Сега" забелязва момент от интервюто и публикува това: "

", след което хейтът избухна .

Свободата, да - респект. Сложно нещо, особено в информационна ера, но да, като принцип и като движение. Без окови, поне без видими, е най-добре.



Тема Re: Някой туканови [re: Crrafterr]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано31.01.22 07:11



Ясно, благодаря.

Разбирам защо големите риби не ги обичат него, не мога да разбера малките защо.. той всъщност работи в техен интерес.. но то е въпрос на интелект, да ти кажа.

Иначе свободата.. е доста относително понятие. Да, ние на теория сме свободни. На практика обаче.. или пък думата, която търся, е зависими?



Тема Re: За Великия Инквизитор:-)нови [re: MilaO6]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано31.01.22 12:16



Оставих отговора за сега - понеделник по обед, за даимам повече време, но едно- че време няма и дторо- то какво да ти напиша, като си права, че аз не схващам позицията на Достоевски. И как не? Тогава, когато говорихме за послушничеството и Зосима, ти отбеляза, че преклонението на Алексей е подчертано от Достоевски като объркано и грешно, защото той на няколко пъти се обърща към (илимисли за) Зосима с цитати или фрази от молитва предназначена за Господ.
Това за мен е свръх възможностите ми. Не помня какво съм ти отговорил, но да разбера такова нещо след като съм чели разсъждавал сам, да ми бъде обяснено по такъв безспорен начин, носи удоволствие сравнимо може би само с добрия секс.


Шегувам се, не се сърди.
Голям кеф е искам да кажа.

За Великия инквизитор, за разлика от Зосима, не възприемам думите му като думи на Достоевски, но да - мисля, че поставят пред нас ако не истина, то поне най-големия и най-ясно изразен въпрос на смисъла или дори нуждата от православието. И аз лично не намирам отговора между страниците на Братя Карамазови.

Така, че мерси за предложението, ще се възползвам, прати ми твоя анализ. Предполагам, не ами съм сигурен, че няма да разбера всичко, но колкото толкова.
:-)

Редактирано от Green Light на 31.01.22 12:21.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.