Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:20 12.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 08:08



Счупи ми се пералнята. Вярна служба 25 години. Ама вече нямало части.

И понеже е малко по-специален размер (смарт) - не отърчах да си купувам първата срещната нова. А мъкна по етажите торби с пране до пералнята на Уникалното, докато се ориентирам в марки и модели. Взех да се чувствам като в младите си години в Швайцарско - там всяка сграда - с общи перални в мазето, графици и пр. Пералнята горе - нов клас, модерна, свети кат коледна елха и ми пее Моцарт като свърши. (Пере 2 пъти по-бавно от мойта, но това е друга тема.)

ОБАЧЕ!

Изпокъса ми гащите!!!!!!!!!!! Ся дори не мога на Балдрянката да ги покажа!!



Напрао на дантела ги направи! Памучни гащи!

Некви идеи?

Мамка му, как сега да си купувам пералня, ами ако и тя влезе в конфликт с гащите ми?

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Редактирано от UnicaDonna на 12.01.22 08:41.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор 741 ()
Публикувано12.01.22 09:22



Нашата предаде богу дух сега по празниците на достолепна възраст. Разглобих, диагностицирах, прецених че ремонт вече не си струва и я пенсионирах. Взех нова, инсталирах, прегледах упътване и в момента се чувствам подготвен по темата :))

Ако не е нещо повредено по барабана да стърчи и да къса, виж потърси как да пуснеш програма за фино пране. Отделно, в упътването на новата пише сутиени с железа по тях да се слагат в торби за пране или в калъфки за възглавници с цип, да не правят поразии при прането.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: 741]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано12.01.22 09:42



Пък мойта вярна бабичка на къде 25г. /аз съм голям изрод, докато лично ползван от мен домакински уред не ми издъхне в ръцете, не го сменям с нов/, хем с програмки за деликатно пране, вълна, подобни... и кътните й зъбки знам, от години проявява избирателно отношение към бельото и гащите ми. Някои си ги прави на дупчици и дреб на второ-трето пране, други - не. Затуй, вече като си купувам гащи, вземам за тестер 1-2 чифта от фирма и ако баба Пенка, пералнята, сред 2-3 пранета ми ги накъса, значи гащите не струват. Тез, дето не ми ги накъсва, изкарват и по година-две биля, преди да изтънеят от носене и да им се размъкнат ластиците и шевовете.

Свеки преди 2 години си натири безогледно старата вярна пералня и си взе неква супе-дупер клас и марка. И първите месец-два виеше на умряло, че и накъсва деликатното пране и се мъчеше кат грешен дявол с пране на ръка. После влезе в час с упътването за употреба и повече не вие.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: 741]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 10:02



Благодарско! Ще проверя по барабана, ама то не трябваше ли да къса всичко по-фино, а не само гащите ми?



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано12.01.22 10:24



Богатите най-евтино живеят. Отделно че е по-добре, "по-добрето" е ясно, то не е интересно, но че им е най-евтино е. Не е мое наблюдение.
Имам близки, които не си броят парите, и макар далеч да не са прахосници, (по-младите от тях, малкото поколение) много знае как да харчи, начи. Бялата техника им е Miele, те са по два бона парчето- пералнята е поне толкова, ако не и повече. Много подигравки отнесоха от мен по въпроса, обаче един ден седна да ми направи сметката. Той е един тих и немногословен математик (от СМГ по калъп ги вадят все такива, много си приличат всичките), а думите му тежат и са в десетката- винаги оставам без аргументи с тоя човек. Оказа се, че и аз, и баща му, който е другия подигравчия, за 6те години откакто има пералнята сме похарчили същото. Само дето неговото работи като невидим дух - тихо и неусетно, а нашите изискват инженерни решения и опънати нерви. Аз смених моя Индезит с друг. Да не говорим за шума.

Ако си се пошвейцарчила, хвърли едни здрави кинти и си вземи Миеле.

П.П. Май има и втора употреба, ама де да знам.., аз май не го препоръчвам без да имаш близък разбирач...



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано12.01.22 10:41



Разгледай хубаво и гуменото уплътнение на барабана отпред до вратичката да не е скъсано или да не е захванало нещо, което да ти къса дрехите.

А най-добре нова!


Синът ми така преди време пералнята му сдаде багажа и си купи Миеле, ама втора употреба. Цената е като на нисък клас пералня, а е като нова и пере фантастично.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано12.01.22 10:49



Вероятно пускаш пералнята на 1000-1400 оборота да пере.

Преди няколко горони, когато средната сестра на моя приялел живя няколко месеца в старата ни къща и пра с нашата пералня, една нейна тънка жилетка стана на дупки.

Тогава й кзах да пуска пералнята на 400 оборота, но тя я пускала на максималните.
Та аз и сегашната пералня (най-новия модел на марката) я пускам на 400 оборота, въпреки че нямам опасения да скъса нещо.
(имам други съображения относно малките обороти).



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано12.01.22 10:54



Miele и трета, и четвърта употреба си е Miele

Девизът им ("Immer besser") е органичен, философия към живота, отразява същността на основателите и техните наследници - инженера Карл Мийле и търговеца Райнхард Цинкан.
Днешните шефове на Miele - Dr. Markus Miele & Dr. Reinhard C. Zinkann:




Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Green Light]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 11:27



За жалост - Миелето (или "Миле", както му викат и търговците и в рекламите ло ТВ, та се вбесявам!) не прави изобщо плитки варианти. Поне така ми е казано, а и не съм виждала по магазините...

Мойта си беше Зероват некъф непретенциозен, и както казах - 25 години не съм имала нито грам проблеми с нея. Ни скъсано, ни никакво друго.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано12.01.22 11:25



Ако не слагаш гащи, чорапи в онези торби за дребно пране, просто си купи една торба и смятам, че нещата ще се получат. Язък за гащите обаче, ако са стари, няма да намериш вече такова качество



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: LAMBl]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано12.01.22 11:41



Съседите ми си купиха Миеле втора употреба, миналият месец...Година гаранция, 400 лв. мисля...
Ако Уни има интерес към такова нещо.
Аз си купих преди 2 год. нова и не съм доволна. Не е Миеле. Преди това имах един Индезит на 15. Те са доволни.

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано12.01.22 12:18



"...не прави изобщо плитки варианти." Евтини ли имаш предвид? Да, и аз съм ги проверявал, скъпи са над 2 000 лв. Ами втората употреба е варианта.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 12:18



просто си купи една торба и смятам, че нещата ще се получат.

Не виждам никаква логика да слагам в торби каквото и да било освен чорапи, при положение, че се пере в НОВ КЛАС перални, дето пеят Моцарт, но късат фино пране! Вече съм вбесена, мислех че тази у нас е нещо дефектна, а от вас научавам, че торби, че евтино/скъпо... еманация на новата техника!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано12.01.22 12:38



От двайсе и кусур години съм верен поклонник на Аристон, поне що се отнася до перални. По евтин вариант на висок клас перални. Прала съм и с други и все подобен тип простотии правят. Една ми изхвърляше чорапи между барабана и люка, а иначе със силвър-йони дрън-дрън. Друга ей така късаше дрехи. Трета ми е вадила недоизпрано. Два Аристона съм имала - първата ми я взеха при развода, не се беше счупила

(уточнявам), с другата пера до днес. Никви проблеми и простотии. А че и хубаво перат. Не съм си правила експеимент, но имам чувството, че и без прах за пране ще изперат.




Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 12:42



Евтини ли имаш предвид?

Не бре, “плитки” означава 42-45 см максимум В ДЪЛБОЧИНА. Толко ми е шкафът. Преди 25 години не беше проблем да си намеря.

Чети темата, там си пише!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано12.01.22 12:46



Торбите са да не се мушкат тук-таме около барабана дребните неща. Ся, гащите ако са кюлоти

, няма нужда, наистина.

Абе я огледай програмите. Някъде има Ивана или който за синя прашка. Там е и програмата за гащи.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: Baldrian]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано12.01.22 12:51



нова и не съм доволна.
Е какво пък толкова трябва да прави една пералня? Палачинки ли?
Има ли програми, има. Пере ли-пере. В момента съм с уърпул. Пере, не къса, имам програма "Освежване", за мен е важна. Има си за ефирно пране, за дантели, за квото там се сетиш.

Какво не си доволна, може пък да не се сещам нещо да искам от пералня. А, сещам се за едно : не простира. Продължавам да я уча



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.01.22 13:00



"Миле" е правилно, или "Мийле", във всеки случай не е "Миеле", доколкото ми е известно.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано12.01.22 13:18



Зероват имат плитък модел, аз съм в момента с такава. Втора година без забележки.
ZEROWATT OZ4 127T

Лангърках една зероват от 91-ва 21 години. Още работи, сега пере у свекърва ми.
След нея за две години смених една сименс и една филипс втори употреби, изшитках ги. И айде пак на зероват новичка и плитка, че и аз я наврях под един тесен плот ...
Ся, като ще се хвалите с миелета, сушилнята ми е миеле





Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано12.01.22 14:32



Уфф ... тесни кажи.
На сина ми му е такава, но е с горно пълнене.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано12.01.22 14:41



къса и при мен.
вече всички програми са използвани...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: MupaM]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано12.01.22 14:42



да, така е. миеле е побългарено...
ие в повечето случаи се чете като и на немски.

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Baldrian]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.01.22 16:38



Да, де, ама У. я дразни правилното, неясно защо.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: pravil_nick]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано12.01.22 16:40



Офф тоя номер с “без прах” беше голяма драма унас.



Нашата прералня е за 5-7 кг пране. Обаче само аз трябва да събирам пране 2 седмици за да я напълна до 2/3. (защото дрехите ми не са големи, но много на брой.

Моя приятел я пълни за 1 седмица с неговите ХХХL- дрехи.

До тук добре.
Той се оплаква, че дрехите му не миришели на хубаво и аз съм пускала някаква грешна програма.
Пра сам 2 месеца с различни програми — резултата не особено задоволяващ.

Накрая установихме че за неговите 7 кг дрехи са нужни 2 табс препарат за пране, а не 1 както слагам за моите дрехи например.

Понякога човек не вижда гората сред дърветата



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 16:49



Уфф ... тесни кажи.

Не. Тясно е обратното на широко. Широчината на пералните е 60 см най-често, височината е 85 см.



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Baldrian]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 16:50



да, така е. миеле е побългарено...
ие в повечето случаи се чете като и на немски.


Възможно е, не съм знаела. По същия начин се дразня като чуя Абу ДАби, защото в почти целия ми съзнателен живот около мен се е произнасяло "АбУ ДабИ".

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: Baldrian]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано12.01.22 16:55



къса и при мен. Брее, що така? Не ми се е случвало да сега пералня да ми къса дрехите.

Явно съм късметлийка, не че ги избирам



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: e ta]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 17:34



Хвърлих око - няма го този модел...Поне на пръв поглед в Гогол.



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор LeoS (стар член)
Публикувано12.01.22 18:30



За пералнята имаш мнения - аз да кажа за гащите :)
Сменяй ги - мини от тънки на дебели и ще си решиш проблема.





Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано12.01.22 18:34



Хвърлих око

Абе... сетих се, ти купи ли си кухненски робот след като два пъти тук пита?



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: Deern]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано12.01.22 19:09



Ама вие отделно ли се перете?


Аз мръсно пране не тегля. Установила съм, че най-добре се изпира при 3/4 пълна пералня. С два табса, при натъпкана пералня, все таз. А миризмата зависи от времето на вадене от пералнята и сушенето, материята на дрехите и най-вече от омекотителя.




Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано12.01.22 19:19



Купи си торбички и в тях слагай бельото. С цип са. Има ги в левчетата. Чорапите също можеш да слагаш в торбичка. Много е удобно.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано12.01.22 19:29



Брях, вярно ...
Ами, съжалявам, много съм доволна.
Най-ми е добре, че е 7кг барабана и ми събира едни по-големи олекотени завивки и едни вълнени одеала.
Търси, де ...
Рови в Технополис, в Зора, тук-там ...



Тема козунак в пералнянови [re: dama spatia]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано12.01.22 19:46



Като като каза пликове...

Оперната певица и педагог Дарина Такова в кулинарното предаване "Черешката на тортата" =>

след 3:05 мин.

"Аз добих голяма известност у нас с факта, че правя, меся козунака за Великден в пералнята. Много хора, дори мои близки, на които многократно съм го казвала, мислят, че аз се бъзикам и че това въобще е невъзможно. Дори правих една кампания, в която показах в ефир, пред камерите, как се прави това.
Козунакът - в много пликове, на суха центрофуга. Излиза прекрасно, козунакът ми става ето толкова висок..."



Тема Re: козунак в пералнянови [re: Crrafterr]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано12.01.22 19:58



Пък после инженерите били тъпаци. Как да му хрумне конструкторът на пералнята че някой ще прави козунак в нея. Как се балансира тая центрофуга само с един козунак вътре.



Тема Re: козунак в пералнянови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.01.22 20:02



Много козунаци, пише си.
Що да не са тъпаци па ти?

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: козунак в пералнянови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано12.01.22 20:03



В зората на демокрацията продавах машинки за пуканки, смесена фирма с един кореец. Контейнер замина само за седмица...
След месец време гаранционният сервиз започна да се пълни. Хората се усетили, че тая машинка прекрасно замества чушкопека...





Тема Re: козунак в пералнянови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано12.01.22 20:23



Пише козунака, звучи ми като единствено число.

Що да не са тъпаци па ти?
Бе очевидно са тъпаци щом не сложили програма "козунака".



Тема Re: козунак в пералнянови [re: Crrafterr]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано12.01.22 20:27



Какво да ти кажа, освен да предложа да сушим луканка в сушилня.



Тема Re: козунак в пералнянови [re: Crrafterr]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано12.01.22 20:41



Ютията служи за печене на филии и изправяне на коса, а микровълновата суши чорапи и гащи.




Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор Lira Emerald (Happy dreamer:))
Публикувано12.01.22 21:30



До 4.02 няма и да е добре да си купуваш нова пералня. От 14.01 Меркурий става ретрограден до 4.02. Техника по това време не се купува! Ще даде дефект, язък за покупката





Тема Re: козунак в пералнянови [re: Crrafterr]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано12.01.22 21:38



hahaha аз пък се възмущавам от една чаша за чай, а виж какви дами имало — готвят в пералнята



п.п. Празнувахме Коледа унас, гостите дойдоха следобяд и имаше първо кафе и сладкиши. (гостите = роднини до баба и дядо на 80+ години)

Моя приятел подрежда масата, извадил сервиза за кафе.....и една от чашите за чай.
Питам го кой ще пие чай, а той не знаел че това е чаша за чай ( става дума за абсолютно типична чаша за чай, която в никакъв случай не може да се ползва за кафе)

Като чета темата, има далеч по-тежки случаи.

Апропо днес обсъждахме чайника. С майка ми — нейната баба (моя прабаба) имала подобен сервиз и аз го помня, и й обяснявам че не съм купила чиниите за блюда, само защото моя приятел не го харесва. Иначе сервиз за чай-имам въпреки всичко.
А с моя приятел пак се уточникхме коя кана е за чай и коя за кафе и че не искам кана за кафемашината, по-скоро бих купила порцелановата към сервиза си.

Това е чайната:







Тема Re: козунак в пералнянови [re: Crrafterr]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано12.01.22 21:49



Че аз от 100 години правя козунаци в пералнята, даже и тук съм се хвалила



Тема Re: козунак в пералнянови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.01.22 21:51



Да, прав си - то било много пликове, на мен ми остана впечатление за много козунаци.
Ми явно може, щом казва жената.



”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Тема Re: козунак в пералнянови [re: MupaM]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано12.01.22 22:08



Не знам дали е вярно или е в графата "градски легенди", ама съм чувала, че в Гърция преди да сготвят октопод първо го прекарвали през пералнята да поомекнел.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: e ta]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 23:00



Най-ми е добре, че е 7кг барабана

Това ми се вижда странно - плитките перални най-често перат по-малко пране, което е съвсем логично.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: dama spatia]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано12.01.22 23:12



Купи си торбички и в тях слагай бельото. С цип са. Има ги в левчетата. Чорапите също можеш да слагаш в торбичка. Много е удобно.

Ама разбира се! За какво друго да служи техническият напредък, освен за затрудняване живота на потребителя!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: козунак в пералнянови [re: Deern]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано13.01.22 00:11



Нищо за чай не ме интересува, покажи за кафето.



Тема чайнови [re: Deern]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.01.22 00:34



Като се заговорихме за чайници в тема за пералня, не мога да не отбележа че твоят от снимката ми харесва, изящен е.
Аз пък съм единствен в семейството, който обича чай. И с виното е така, за съжаление. Не успях да предам никому тези две култури, все нещо бързат, пък и аз съм твърде либерален (всеки прави това, което иска и което му харесва, без натрапване и т.н. - в резултат, влиянието на улицата е по-голямо от моето влияние). Както и да е, въпросът е, че се посъбраха чаени и винени аксесоари, пък няма кой да ги ползва и... в един момент отидоха "на склад" в селската вила. Чайници, подобни на твоя - всякакви форми и красоти - са 4 или 5. Ама не си ги давам!!

Останали са от баби, сватби, подарени и т.н.

Тази Коледа някой пак ми подари, този път ме изненада - мъничко, керамика някаква и ми е доста удобно, без да е нещо особено. Ей го на снимката, черничкото. Има си цедчица за запаряване.



Пък това стъкленото е, ако случайно се появи втори мераклия за чай - топчето е преса, ако бързаш и искаш да ти е по-силен чаят:



(за вино ще стане дума в някоя тема за гардероби, предполагам )



Тема Re: козунак в пералнянови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.01.22 00:39



От 100 години правиш? - младееш, обаче!


Значи световното сопрано (, впрочем тя бе в инициативния комитет на Радев) е надничала тук и си е присвоила идеята!



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано13.01.22 07:04



Не знаех, че една торбичка може да затрудни потребителя





Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор 741 ()
Публикувано13.01.22 08:27



Нямам представа, затова барабана го написах под условие.

Щом къса само гащи, вероятно е от нещо при гащите. Телени закопчалки на сутиени, върхове на банели, някакви по-извратени закопчалки с остри ръбове и върхове, тез неща при по-агресивна програма с честа смяна на посоката ще се закачват по останалото и ще късат. Затова или те отделно от гащите, или в торба, или си намери как се пуска кротка програма.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: Deern]  
Автор 741 ()
Публикувано13.01.22 08:35



Съмнявам се да е от високите обороти. При 400 дрехите вече трябва да са плътно прилепнали към стената на барабана, стоят неподвижни и не се местят една спрямо друга, нататък вдигането на оборотите на 1000 и нагоре може да ги смачка лошо, но няма да ги скъса. Късането е по-скоро по време на прането при смяна на посоките, докато се движат свободно и могат да се закачват за каквото намерят. Звездите така ми го говорят.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: dama spatia]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 08:40



Не знаех, че една торбичка може да затрудни потребителя

Да, може. Въпросът е принципен.

Да я купиш, да сортираш прането не само като цвят и материя - което е нормално, а И по това дали го преценяваш за фино и лесно скъсваемо. Мислиш, преценяваш, пъхаш в торбичка, връзваш, после вадиш, развързваш (или цип, ама ципът е нещо, което се разваля, със сигурност сега ПОВЕЧЕ отколкото преди 25 години!!) ...

Това може да го преценяваш като минимално затруднение, или като никакво, но то е СРАМНО в епохата, в която колите се управляват сами, фаровете им при среща с друг автомобил сами се регулират така, че да се изгаси само този участък, който ги заслепява, спират сами на достатъчно безопасна дистанция и какви ли не още съвършенства... КРАЧКИ НАПРЕД!! А да се търсят торбички и да се сортира прането при положение, че в перални преди 25 години това не беше необходимо - ТОВА не те ли притеснява? То е не само КРАЧКА, а и ОГРОМЕН СКОК назад!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: 741]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 08:44



Телени закопчалки на сутиени, върхове на банели, някакви по-извратени закопчалки с остри ръбове и върхове, тез неща при по-агресивна програма с честа смяна на посоката ще се закачват по останалото и ще късат

Сигурно си прав. Аз се бунтувам, защото това е нов клас пералня с резултати по-лоши от старите. И се питам - защо при положение, че пералнята (новата) пере половин час ПОВЕЧЕ от старата при равни други показатели, въпреки това КЪСА!!

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано13.01.22 09:37



Дали не ме притеснява, че сортирам прането в торбички? Не, не ме притеснява. Аз слагам само бельо и чорапи в торбички, другото пране, не. Имах пералня, която ми служи 25 г. По- миналата година издаде багажа и се наложи да я заменя с друга. Винаги съм слагала бельо и чорапи в торбички. По- лесно ми е и по- удобно. Даже може да ти се стори странно, но до ден днешен тегля дрехите, преди да ги сложа в пералнята. То си е до навик.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: dama spatia]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 10:05



Дали не ме притеснява, че сортирам прането в торбички? Не, не ме притеснява. Аз слагам само бельо и чорапи в торбички, другото пране, не.

Очевидно не те притеснява защото си го правила и преди. Аз не съм го правила (с изключение на чорапите) поне 40 години назад с никоя пералня и в никоя държава. Заради това за мен това е СКОК НАЗАД.

И не ме притеснява самото действие, а НЕОБХОДИМОСТТА от него. Която ми сигнализира за някакво несъвършенство на нещо НОВО, което по презумпция трябва да е по-добро от старото.

Вече свикнахме старите машини да са работили по 20 години, а новите я изкарат 10 - я не, сега трябва да свиквам и че късат ли???

И да се нагаждам към това?

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: козунак в пералнянови [re: Asia.]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 10:38



Не знам дали е вярно или е в графата "градски легенди", ама съм чувала, че в Гърция преди да сготвят октопод първо го прекарвали през пералнята да поомекнел.

не са. прясно уловените ги блъскат в дувари или камъни, за да поомекнат.
дали ще си мориш ръцете с биене на октопод у дувар или ще го метнеш на 1000 оборота центрофуга, е въпрос само на мързеливо интелигентно решение с еднакъв резултат.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 10:47



класиката в чаеприготването е в технологията.

запарката се прави отделно и е концентрат, който отпосле се доразрежда с вряла вода в пропорции. за по-слаб чай - по-малко обемни части концентрат, за по-силен чай- повече.

туй, дето катката го е шляпнала на снимка, не е чайник, а съдинка с чучур за сервиране на вече приготвен и пресипан в нея чай. ено време във всяка селска къща и порцеланов комплект за сервиране имаше такива.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано13.01.22 10:50



Има миле малки перални.


научи се да чакаш

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: tartarianeyes]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 10:54



Има миле малки перални.

Ми дай линк де! Щом си видяла, че има. Ама не принципно, а възможна за закупуване в БГ.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: козунак в пералнянови [re: alisalisa]  
Автор 741 ()
Публикувано13.01.22 10:53



На 1000 оборота ще стои плътно прилепнал, все едно си го затиснала с тежък камък. Ако искаш да се блъска и да се премята, пускаш на възможно най-ниските обороти. И за тестото така.



Тема Re: козунак в пералнянови [re: 741]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 11:04



добре де, на 400.
ако пребия 2-3 октопода в пералня, мога да докладвам точно.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано13.01.22 11:23



Абе направо някой да мине да премери у вас, да ти я купи и да ти я донесе.



* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: козунак в пералнянови [re: 741]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.01.22 11:23



Или както поп Минчо Кънчев , попитан от османския следовател за значението на съкращението А. в намерено у него писмо , му рекъл : "Бенимкини якала вур дувара!" - в свободен превод: "Фани ма за грездея, че удряй в стената!"...



Тема Re: козунак в пералнянови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 11:55



Днес изпробвам Скайбъри (моя приятел ми подари за Коледа един кашон с кафета от цял свят)

Нито едно не съм виждала в този им вид (не в смес).
Повечето са африкански.

Аз не съм еспресо-пиячка, направих към него и моята смес със мляко и ги пия двете сега


Трябваше и да прочета след това малко за кафето за за след-вкуса.
Пише че е балансирано с киселинността, но аз май пия далеч по-не-кисели кафета и това ми идва на преден план.

снимки







Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Bezsynna]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 12:01



Нещо май се опитваш да ме нервиш.



Премерила съм си всичко както трябва, размерът не е темата на темата ми. А КЪСАНЕТО НА ДРЕХИ от нов клас перални.

А ако Тарти ТВЪРДИ, че имало плитки Миле - нека помогне с линк. На мен търговци са ми казали, че нямало, но може и да са ме излъгали. Или да не са били компетентни.

Пералнята не е като хладилник. Него си го отваряш, преглеждаш наличните рафотве, премерваш, преценяваш и купуваш. Пералнята е като котка в чувал. Купуваш я и тя после почва да ти къса гащите!

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: чайнови [re: Crrafterr]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 12:05



Много интересно

Сега ще се върна на моя постинг да видя дали съм писла и аз за сватбен подарък на прабаба ми (все едно аз съм го напивала)

Явно едно време това е било като must have за поколенията през 30те-50те години (които тогава са се женили).

От време на време виждам в малки обяви порцелан от 50те-60те години, който е съвсем различен от днешния — тъмносин със злато, който е ползван 2 пъти.
Мога да разказвам истории за такива, явно на някой хора всичките им чаши са в шкафа (т.е. не са нормални, нямат гости)


п.п. Ние европейците не пием чая като азиатците вкл. част от османците и старите СССРци — да го правим и после да го разреждаме.

Аз слагам една чаена торбичка в каната и започвам да пия от момента в който цвета ми харесва. С времето става разбира се по-тъмен докато изпия всичкия



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано13.01.22 12:12



Да я купиш, да сортираш прането не само като цвят и материя - което е нормално, а И по това дали го преценяваш за фино и лесно скъсваемо. Мислиш, преценяваш, пъхаш в торбичка, връзваш, после вадиш, развързваш

Подкрепям, пълно припокриване с моите разбирания, направо цитираш какво ми мина през главата като прочетох за торбички.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 12:19



Подкрепям, пълно припокриване с моите разбирания, направо цитираш какво ми мина през главата като прочетох за торбички.

Ми хубу, ама виж че Безсънната нещо ме нерви!



Направи й забележка!

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: козунак в пералнянови [re: Deern]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано13.01.22 12:20



Аз еспресо не мога, пия шварц. При шварца по ми допада да е с висока киселинност, но те са по-редки у нас, а на 95% от кафетата не я обозначават. Арабика Колумбия е мойто кафе, намира се по магазинчета за кафе само.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано13.01.22 12:22



Чак да те нервя не, но малко се заяждам.

Представих си как някой сяда и си убива половин час да намери модела, после и да провери дали точно тоя го има в България, понеже ти такива работи не можеш да правиш, а само ще седиш и ще потропкваш нервно в чакане на линк.

Не се ядосвай, успех в търсенето ти желая.

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 12:23



Апропо торбичка за чай, ползвам хартиниет снимка долу.
Сега се сетих че майка ми прави един зелен чай, в който листата плуват вътре в чашата и трябва да се чака да се утаят


Това унас не го правя.

Преди 20г домъкна и една стъклена кана с един “филтър” който се закрепя на капака на каната. Той е с големи процепи, така че нито един вид чай не може да се филтрира. Би функционирало само ако чая е в хартиен филтър, но цялата конструкция на тая кана е безсмислена. (затова не ползвам филтъра) Теоретично мога да я ползвам ако искам да приготвя цяла кана кафе, тъй като пасва под кафемашината, но до сега не съм го правила.






Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано13.01.22 12:24



Изпод леглото не излизам! Да види тя кой командва





Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано13.01.22 12:28



Добре бе! Аз имам торбичка. Май всъщност даже имам две. Използвам само и единствено ако случайно фична сутиен с банели заедно с някакви по-нежни неща, ама това е мнооого рядко. Значи си права. Започва ли малко да ти минава?



* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Bezsynna]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 12:39



Представих си как някой сяда и си убива половин час да намери модела, после и да провери дали точно тоя го има в България, понеже ти такива работи не можеш да правиш, а само ще седиш и ще потропкваш нервно в чакане на линк.

Ееее, прекаляваш. Започна да приличаш на ружа, а тва не е комплимент!



Аз казвам, че няма плитко Миле, тя казва - ИМА. Ми поне да каже "Виждала съм, има". Няма да я закачам. Ама като не обясни - човек остава с впечатление, че ТОКУ-ЩО е видяла някъде. И затова казвам - дай линк.

Аз търся, естествено. Но не само тази марка, а нито една, нито пък сайтовете на магазините, нямат обичай някак още като отвориш общото търсене - да изпише размерите. Значи - трябва да кликнеш върху ВСЯКА ПЕРАЛНЯ ПООТДЕЛНО, да скролнеш за да намериш размерите... и айде обратно. Тва подлудява. Заради това човек се радва, когато някой знае нещо конкретно - да го подкрепи с линк, АКО МОЖЕ.

Ако размерът ми беше стандартен - нямаше да има никакви проблеми. 60/60/85 - пей сърце! Такава дори имам свободна на село и трябва само да си я закарам вкъщи. Да, но не.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор 741 ()
Публикувано13.01.22 13:14



Но не само тази марка, а нито една, нито пък сайтовете на магазините, нямат обичай някак още като отвориш общото търсене - да изпише размерите.

Има филтри отстрани. Нацъкваш каквото ти трябва и виждаш какво остава да отговаря на избраното. Ей го на, техномаркет че са ми пресни, 24 вида има с дълбочина под 45.

Да поправя, 12 са, пак не е малко.

Редактирано от 741 на 13.01.22 13:19.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: 741]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 13:53



Благодаря, понякога има филтри, но понякога няма.

А принципно въпросът с филтрите понякога стои както в имотните сайтове. Слагаш филтър “по- рано от 2020 година”, но не излизат онези, които не са си отбелязали годината, ако не е въведена като задължителен параметър.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: 741]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано13.01.22 13:57



Глупости. Много по-забавно и сигурно е да цъкаш върху всяка пералня






Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано13.01.22 14:06



Виж в Технополис, там гледах детски перални.


Ако искаш съвременна търси мотора да е директ драйв - без ремъчна предавка от мотора към барабана - безшумна и не тресе хич..



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано13.01.22 14:27



разгледай ел-джитата


под всеки модел има "къде да закупите"



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.01.22 14:27



Аз пък чай в хартиени опаковки не пия, те са ми само за гости. Всъщност по-скоро за деца-гости, големите ги омайвам с моите (ароматни билки всякакви). Децата предпочитат "плодовите", дето аз не мога да нарека чай. А бе сладурчета всякакви.



Тема Re: козунак в пералнянови [re: Crrafterr]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 14:40



Месенено на козунаци в пералня датира откакто има перални. Това, че тя се има за голЕмата работа, е друга тема.

Аз гледах предаването с нейно участие. Огромно его, да постигнала е много в живота, но... чак пък толкоз. Неприятна личност, за мен. Аз лично я "познавам" не с козунаците, а с творчеството й. Предпочитам обаче да гледам и слушам дъщеря й, която също съм гледала в същото това предаване и на други места-земна, усмихната, приветлива.

Между другото, кухнята им е ...абе не се ползва, ама айде.

П. П. Ей, няма да забравя в някакво предаване готвеше Мара Отварачката. И като се прави и тя на големата работа, пък като извади едно ренде да наредна нещо си там, а на рендето стои етикетът. Честна дума, етикетът залепен на рендето. Па то да го беше измила, щеше да падне или поне да се поразмърля.





Тема Re: козунак в пералнянови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.01.22 14:44







Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 14:51



Купуваш я и тя после почва да ти къса гащите!
Имаш гащи-имаш проблеми. Не переш гащи.нямаш проблеми.

Редактирано от RujaKaramfilova на 13.01.22 15:24.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 14:56



Ееее, прекаляваш. Започна да приличаш на ружа, а тва не е комплимент!
Да бе, две теми пита за кухненски робот, сто и два пъти ти дадох линк, картинки, отзиви, лични. купи ли си? Не знам.Дадох ли конкретно -дадох. Как пък една вилица не купи без да питаш тук, а да дойдеш и да кажеш: купих си вилица, ето я.



ма те така, ружа та ружа, напомня ми друг ник, с който ставаше и лягаше.

как не те прочетох по-рано, та току що ти дадох линк с 38 см дълбочина
карай, аз съм добричка



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 15:00



п.п. Ние европейците не пием чая като азиатците вкл. част от османците и старите СССРци — да го правим и после да го разреждаме.

Аз слагам една чаена торбичка в каната и започвам да пия от момента в който цвета ми харесва. С времето става разбира се по-тъмен докато изпия всичкия


Да лапнеш една хартиена торбичка с "чай" и да си сипваш гореща вода в устата, също става.
Традиционните чаепиещи англичани ще се смеят с глас на твоя метод, ма нали не са европейци, простено им е.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор 741 ()
Публикувано13.01.22 15:08



как не те прочетох по-рано, та току що ти дадох линк с 38 см дълбочина


Не се коркай.
Само си се канела да и го дадеш и после си забравила, линкът е празен.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Noy BG]  
Автор 741 ()
Публикувано13.01.22 15:13



търси мотора да е директ драйв - без ремъчна предавка от мотора към барабан

То ще стане като 20 литровата туба, джобен формат.
В 45 см да наместят барабана и да остане място отзад за двигател, малко ме съмнява да намери такова. Ама ако ти се върже, като нищо може да почне да търси.



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 15:15



п.п. Ние европейците не пием чая като азиатците вкл. част от османците и старите СССРци — да го правим и после да го разреждаме.

Аз слагам една чаена торбичка в каната и започвам да пия от момента в който цвета ми харесва. С времето става разбира се по-тъмен докато изпия всичкия


Божееее, хората карат курсове с месеци за да приготвят един чай. Луди хора





Тема Re: чайнови [re: Crrafterr]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 15:18



апропо плодов чай — майка ми има един сушилен апарат в който може да се прави чипс от ябълки и други сушени плодове.

За специалните гости може да нарежеш някои изсушени ябълки,кайсии, фурми, манго, ананас, папая иликаквото ти се намира, слагаш го в тоя хартиен филтър (от снимката), или там каквото имаш за чай и — тадааа плодов чай.



И на мен ми се допи такова сега



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: e ta]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано13.01.22 15:22



Нашата е ел- джи. До сега нищо не ми е повредила, пу-да не й е уруки. Подмина 7 години, след 3 съм подготвена за сдаде багажа. Преди и моята свиреше мелодийка след като приключеше с прането, но нещо изгоря. То май от тази марка всичко пее. Предишният ми телефон (пак Ел джи) свиреше, след напълно зареждане на батерията. Следващата съм решила да е евтина - поне наполовина от цената на сегашната - "дзероват", "Рекс", " Канди" - нещо от този сорт.



Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано13.01.22 15:26



Ако го пиеш подсладен - бучка захар под езика.





Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: 741]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 15:25



ей, не, не съм забравила, нещо ми е трепнала мишката. и понеже съм добронамерена, благодарение и на теб, върнах се, редактирах линка.





Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 15:30



Писах за филтър за чай— който е хартиена торбичка, в която се слага чая, потапя се в каната, а ръба на торбичката се затиска с капака на каната за да не падне вътре.

Другия вариант е с метален, керамичен или пластмасов филтър, който е част от каната. (който има Крафтъра, а моя вариант е с големи процепи и не го ползвам, защотомоята стъклена кана, която майка ми домъкна преди 20 г не ми харесва)

Като те гледам колко ги схващаш нещата с чая, не се учудвам че има курсове за чай



п.п. На британците чалъма им е храната към чая, иначе самия им чай е доста ограничен в приготвянетои видовете им.





Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 15:31



туй с плодовете е компот от ошав, бе. никакъв чай не е.



в традиционната българска кухня - сушените плодове се запарват или за малко врат във вода, докато омекнат, после, кеф ти ги ядеш като горещ компот, кеф ти си изяждаш плодовете отделно и си изпиваш чорбата отделно.

плодов чай, хаха!

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано13.01.22 15:32



изсушени ябълки,кайсии, фурми, манго, ананас, папая иликаквото ти се намира

Такова нещо го слагам в мюслито аз.



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано13.01.22 15:43



За насипен чай има едни надупчени лъжички или две мини цедки като щипка се затварят. Слагаш чая в тях, държиш колкото искаш в чашата или каната. Метални, не за еднократна употреба. В "Тайгер" ги има често по 2 евро бройката.



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 15:44



на курсовете за чай филтрите са забранени.
те са за тъпи мързеливи гъзоръки европейци.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 15:51



Тез надупчени неща като лъжичка с капаче са османска, азиатска, СССР изостанала раота.
Културните европейци си купуват хартиени филтри.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 15:58



Таквиз мини цедки, метални, имам две. Не са като лъжички, а цилиндрични с верижка за "дръжка". Дупчиците са много ситни, но все остава утайка в чашата. Наследство са ми и двете : едната от свекървата на моята свекърва, другата от баба ми.

Не ги ползвах, но от това лято ги ползвам, заради личната ми чаена продукция. Някак ми става мило вече от такива реликви

------------------------------------

Редакция на разместени букви. Имам нов лап топ от половин година. Много странна клавиатурата, не знам как натискам съседни букви, понякога нещо прескача, изтрива. Не гледам клавиатурата, знам кое къде е. А може да имам тремор на ръцете))) Не, нямам, на стария лап топ нямам такива проблеми

Редактирано от RujaKaramfilova на 13.01.22 16:13.



Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 15:58



Казват се “чаено яйце” Аз не си падам по тия, затова имам хартиени филтри



имам едно, но не го ползвам, не знам кой го домъкна унас. ето го:

Тия материали въобще не искам да са в чая
Филтърна фина хартия е ок за мен.



Иначе за аборигенските обичаи —слагаш листа във гореща вода без филтър — не се ходи на курс.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано13.01.22 16:07



Не знаеш ти колко мога да дрънкам когато не ми се работи!

Добре че излязох и вече не ми се заяжда.

Да пишеш накрая какво си си купила!

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.01.22 16:11



горещ компот = плодов чай, синоними

(ако домакинята ти ги поднесе като чай, значи е чай. Точка! Пиеш с разбиране и кимаш одобрително)



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Bezsynna]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 16:09



Да пишеш накрая какво си си купила!

Няма да бързам, ще си разнасям прането по етажите!



ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!

Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 16:12



Уоу значи си разбрала че за финия чай се иска фин филтър



Апропо инфузера — може да се ползва за подправки. Например ако готвиш сос с канамом — вместо да претърсваш соса за капсулите измежду парченцата лук и какво ли не, капсулите могат да се сложат предварително в “чаеното яйце”, което след хотвенето се изважда.

Хартиен филтър за това начинание няма да свърши добра работа.



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 16:14



то, и от турското кафе остава утайка.
а за листенцата от зелен чай си е направо задължителна.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.01.22 16:15



Как ще са луди - в самия курс е емоцията. Общуване, контакти, накрая "чай за двама на свещи" и след 9 месеца... нали





Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 16:15



Редакция на разместени букви. Имам нов лап топ от половин година. Много странна клавиатурата, не знам как натискам съседни букви, понякога нещо прескача, изтрива. Не гледам клавиатурата, знам кое къде е.

накарай кьоравото на лаптоп, че да те научи на акъл.
бодни му отделна клавиатура, ве, душко.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Crrafterr]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 16:27



Как ще са луди - в самия курс е емоцията
Да бе, вЕрно. Сещам се за Люси Дяковска, която изкара курс за бариста. Вероятно е имало много дами в курса





Тема Re: чайнови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 16:27



в некъв роман на руски или съвецки класик бях чела:
гражданска война, глад, немотия до шия, обаче туй не е повод да станат диваци и да загърбят културните навици на чаепитието, когато ти дойде някой в къщата. и, като не им останал и грам трошица чай, домакинята поднасяла само чиста вряла водица, пък ако случайно има останали бучици захар, гостите не ги пускали в чаената чаша кат аристократи, ами всеки си отхапвал по мъничко от бучицата, преди да отпие врялата водица, както обичайно правела прислугата за икономия.

обаче, традициите на гостоприемството, са си традиции.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 16:30



Уоу значи си разбрала че за финия чай се иска фин филтър

няма фин чай, има третокачествен трошляк.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 16:33



Е, ся, ще бодна ... как не се сетих. Душко, няма как да бодна,самият лап топ ще ми е далече, изчислени са ми цайсите. Ще трябва да бодна и отделен монитор. и стана тя



Най-много да си работя основно със стария лап топ. Читав си е, новият е от глезотия
Малко са особени като форма буквичките.

Ей, любимият ми лап топ е асус отпреди 20 години. Е няма друга подобна клавиатура. Имам си го още, ама освен за локална работа, без интернет, не става вече.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано13.01.22 16:44



Най-накрая се сетих как им викат на тия перални, плитките.

СЛИМ!

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 17:29



Ми бодни си и гулем монитор, ве, аз ли да те уча?
Мен на гол лаптоп, откакто окьоравях, насила не можеш ме тури.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 19:29



За пореден път показваш, че когато те разкриятнагледноколко си простовата, заставаш в офензива със някакви общи соц-комплекси



Това за напомняне.

Какво е това “трошляк”?

Писах че купувам филтри за чай и ги пълня с листата за чай, които ми харесват.

Хайде сега извади подходящ соц-комплекс да закриеш тъпотата си.



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 20:03



трошлякът е прекалено дребни, изпочупени, натрошени чаени листа, които лесно минават през дупчиците на цедката. стока ниско качество, но филтърната хартия ги спира.

онези цедки за запарка с дупчиците са за първокачествени цели чаени листа и са направени точно толкова големи, че през тях да не преминава материал. трошляк, натрошени до пясък листа и прахоляци минават. за да си пробутат лесно и третокачествената чаена стока, са изобретили хартиените филтри и чая в хартиени торбички.

пак заповядай с комплиментите.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Редактирано от alisalisa на 13.01.22 20:03.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Albena l]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.01.22 20:15



Да цЪкаш не знам, ама да се цАкаш - за всяка не знам, но Зануси-то ни е 88 см, точно ми иде на височината на.., тресе се при центрофугиране, отгоре са тръбите на бойлера и има къде да се хване партньорката, същевременно той е достатъчно високо, за да не си удари главата в него. И ароматизирането е на ниво.

Както имаше в една прастара реклама на "Каналето" : "Ей, гяур будала, баба ти Тонка има първото Зануси в РусИ, бре!"



Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано13.01.22 20:19



Важното е, че не пие отоманско-източен чай.





Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.01.22 20:27



Една роднина обясняваше ,че еди-коя-си е трета свекърва на първата жена на втория й мъж...



Тема Re: чайнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 20:31



трай, бе, тъпак със соц. комплекси



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: tuzlija-179435]  
Автор Albena l (оф..)
Публикувано13.01.22 20:30



А не знам. Около мен всички мъже са инженери, че даже и аз. Ако взема да питам такова нещо тук, ще ме убият. Ако пък питам, значи се лигавя.
Всъщност, не ми се късат гащите. Не са памучни

а дантели
Остава у мен въпроса как да се съблека с памучни гащи, обаче, баси
Какво е туй памучни гащи не знам



Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано13.01.22 20:35



Абе, рекох го аз оня ден - ако търсиш вкус, било то в манджа, облекло, пиене - на юг от Триест!



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.01.22 20:38



"Гьотюнда сюздеч йок" - на гъза цедка няма (османска премУдрост)...



Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 20:50



Мен на гол лаптоп, откакто окьоравях, насила не можеш ме тури.

Най-добре външна клавиатура и връзка към ТВ. Лежиш, клавиатурата в ръцете, зяпаш ТВ, а лап топа седи някъде ...

Голям екран на искаш, цяла стена





Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Albena l]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 20:54



Остава у мен въпроса как да се съблека с памучни гащи, обаче, баси
Всеки мъж, който обича жената, а не само гъза й, се радва да я види с памучни гащи. Грижа за здравето и дълголетието.



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.22 20:59



ай да не преиграваме толкова.
ама, ако ти се работи легнала, мога да ти препоръчам едни удобни стойки за монитор с чупещи се рамене.
след малко ще питам Липарски за картинка на неговата.
аз засега копам седнала, щот не мога легнала, ама и за легнали са го измислили вече.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: Albena l]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.01.22 21:03



И памучните гащи стават "дантелени" когато им се образуват дупчици и то главно долу между краката - просто защото там най--много се протриват. Защо, аджеба, на тениските се образуват дупчици първо под мишниците?
И маркови да са, не се знае от партида до партида по-дълговлакнест или по-късовлакнест ще е памукът.
Това, че е скъпо още не е необходимо условие.



Тема Re: чайнови [re: Crrafterr]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано13.01.22 21:08



На думата "курс" буквата "с" е за благозвучие, може и за множествено число...



Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 21:11



абе, хич не преигравам, правила съм го този номер с лап топа към телевизора. Едно време, когато ТВ нямаше интернет, пък не ни се гледаха филми на малък екран.

Стойки за монитор мога да проверя в нета, виждала съм даже, представяш ли си?
Но друго си е да бачкаш на екран-стена.
та, аз все още копам седнала, ама и легнала съм опитвала. Абе... става, да ти кажа



Едно време имах преходници, пазя си ги, за мишката и клавиатурата. Преходници по около 2 метра. Нямах тогава лап топ, беднотия. И така, в леглото, преходниците, а компютърът и мониторът... на баба си в другия край на стаята Е, имаше причини, яко съм далекогледа, клавиатурата я знам наизуст, но мониторът каквото показва... се мени, мамка му, а цайсите нещо все не ги уцелвах



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано13.01.22 21:10



Ако имате градински чай на вилата – салвия ли, не знам как точно го наричат – уникално вкусен чай става с пресни листа директно скъсани от градината. Е от това







Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 21:26



Имам. Нали съм за първа година градинарка, бях учуден

а, че допреди 20-ина дена все още имаше зелени листа. Не съм ходила оттогава на село, в събота ще видя как е.

Иначе съм обрала, изсушила и си варя чай.



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано13.01.22 21:32



Така де, излишъкът се изсушава и става на сушен матриал за зимата, но най-вкусният чай, който някога съм пил, е от такива листа пресни. По 5-6 по-месести листа в чайника и за 5 минути варене става някаква фантастика, просто не може да се сравнява с купешкото... Няма кофеин май обаче, но ароматът и вкусът са неповторими.





Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 21:35



Чиста салвия за мен е малко хард, добавям листенца мента. В съседство са ми двете билки. Божествена напитка!



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано13.01.22 21:38



Да, точно, с малко прясна мента става амброзия.





Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 21:46



И лимонова върбинка))
Ай стига, че вече ми потекоха лигите, пък бях зажадняла за вино, да не сменям винската чаша с чаена!

Редактирано от RujaKaramfilova на 13.01.22 21:45.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: 741]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано13.01.22 22:12



В 45 см да наместят барабана и да остане място отзад за двигател, малко ме съмнява да намери такова. Ама ако ти се върже, като нищо може да почне да търси. - говорих за съвременна, истинска, а не за детска каквато търси тя.
Може би пък наистина трябваше да уточня, но тя нали е уникална, би трябвало и така да ме е разбрала.
Бе на кого му пука...


Честно, когато я видях за първи път тая мъничка пералня в технополис първото, което ми дойде наум е, че е за някое дете да си пере дрешките на куклите!
Ако не мога да напъхам цял китеник в нея за чии ми е?

Редактирано от Noy BG на 13.01.22 22:23.



Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано13.01.22 22:25



част от моите билки.
Салвията и ментата оградих





Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано13.01.22 22:52



Сериозна продукция. Впрочем аз наскоро научих, че джодженът бил сушена мента.





Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: UnicaDonna]  
Автор 2biri ()
Публикувано13.01.22 23:11



Много години бях с една Worlpool. Все свиреше и пееше. Беше уж Super silent. Всъщност най-шумното нещо на света - самолет все едно. Ужас, между 2 и 4 гледах да не я пускам. Идеално переше обаче. Понякога като загуби баланс - свири, пее, квичи. Па я хвана - извадя, пообърна (щото съм корава) и пак наново. Но умря.

Като ходих в Технополис миналата година - подготвена - искам, не искам, пък такава, онакава. Консултантът беше хипер смотан - като от филмите - с голям диоптър, тих глас, мънкащ, но ми каза, че само четем тъпотии и почти всичко се прави в трети страни и ми препоръча една с един извънземен люк в черен цвят. Гледам него, гледам тоя люк... и викам - тва е, тоя смотания никога няма да го препоръча инак - толкова е нелеп тоя люк. Haier e. Пере и пее. Тиха, с моето задължително условие да може да се регулират температура и обороти. Че има някои само с готови програми.

Много съм доволна. Така че или чети много или по усет я карай.

Модерните Меле малко затихнаха сякаш. То всичкото втора ръка на Европа вече я изкупихме, сега има трета, ама много ползвано



Инак - гарантирано не си си намерила програмата. Аз дрехи пера на ежедневно като намаля темп на 30 и оборотите на 400. Олекотени възглавници пера на програма за завивки и пак намалям обороти. Инак фабричните програми са до 90гр. и 1200 оборота. Тва съсипва всичко.

Дружка си купи само със зададени програми и се ядосва. На мен тва ми беше основно търсене - да регулирам. Памучни гащи на 1200 е нормално да излизат дантелени.



Тема Re: чайнови [re: alisalisa]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 23:19



Значи фойбос, лайка, холундер и корнблуме и всякакви там мини-цветови са трошляк



Даже бъз-а сама съм го брала и изушила. Бре, как се прави не-трошляк?

Боже-боже, каква класа, какъв квалитет

Алисо, ти вярно ли не се усещаш какво са ти насадили в главата и какви ги плещиш?
Чая от Корекома и от село хубав ли е?



Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор 2biri ()
Публикувано13.01.22 23:34



Стига се излага. Само са от едно семейство. Съвсем различни растения са.

Едното е за чай от мента, а другото за боб и агнешко. Нямат общо като аромат.



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано13.01.22 23:40



Лавандула не е обозначен защото е трошляк и се ползва за подправка за готвене?
Това е просто въпрос, опитвам се да подредя качеството (майтапя се)



п.п. Като изсъхнат ли късаш листата или ги оставяш така както са?
Това може и да е въпрос на свободно място за складиране. При нас трудно се суши по тоя начин. Става само завързани китки увиснли на завет (заради вятъра, внезпните дъждове и влгата рано сутрин.



Тема Re: Още по-серьозна тема. За пералня. И гащи.нови [re: 2biri]  
Автор Liya ()
Публикувано13.01.22 23:49



Няма как от оборотите, които са на центрофугата в края на прането, нещо да стане на дантела, ако няма какво да го дере, според мен.
Аз пера само на най-бързата програма за слабозамърсени, 30 минути, 30 градуса и 1200 оборота и никога не съм имала нещо раздрано и да уточним, че гащите ни са от всякакви материи, вкл. памучни.



Тема Re: Несерьозен отговорнови [re: UnicaDonna]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано14.01.22 00:00



В Австрия.


научи се да чакаш

Тема Re: чайнови [re: 2biri]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано14.01.22 00:02



Еми не знам, така пише на етикета:



И ако го пробваш това малко да го сдъвчеш, има вкус баш на изфирясала мента.





Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор 2biri ()
Публикувано14.01.22 00:06



Бе я чети повече. Съвсем различни са. Направи си чай от джоджен и боб с мента. То пак е минт някакъв, но не същия. Мързи ме да търся. В чужбинско за 2 седмици ги бяхме уточнили коя мента за какво е.

Вземи две листенца от някоя градина и ще разбереш на секундата.



Тема Re: чайнови [re: 2biri]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано14.01.22 00:14



Да, различни са, eдното е spearmint, а другото е peppermint. Различен вид мента.





Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.01.22 00:26



Значи фойбос, лайка, холундер и корнблуме и всякакви там мини-цветови са трошляк

Баси гъската! Това са билки, ма, неграмотнице.
Чаят е растение, от което се прави запарка и напитката се нарича чай.
Е, може и на компота да викате чай у ваше село, ма не е.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: Nuke Dukem]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.01.22 10:11



джодженът бил сушена мента.
Не е точно така. Имат сходни листа, вляво от салвията е джоджен, сходен аромат, но само понякога. Да, казва се още гьозум, мента, но това е само един от видовете мента.

Моята мента е различна от джодженовата. Ментатата ми е т.нар. вид шоколадова мента и прилича на джоджена, но е много по-ароматна и има лек шоколадов аромат. Листата покрая са леко червеникави.

Лятото винаги имам кана с вода, в която меткам 2-3 листенца шоколадова мента. След час време имаме ароматна ментова вода с привкус на шоколад. ДРугата ми рецепта е лимони, вода, мед-бух в блендера, добавям листенца от ментата. Въртя докато стане на каша, ако е много гъсто, добавям вода. Оставям да престои 1-2 часа. ПРецеждам през гевгир, след това през марля. Страхотна лимонада. И сега имам на масата, вчера правих.



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.01.22 10:24



Лавандулата не я ползвам за готвене, а не е отбелязана, защото не сме я споменавали в разговора.

Това, което виждаш е току що обрано и просто стои под навеса докато чака да обера другите билки. Бера на части, кое кога стане. Имам място достатъчно, разстилам чаршафи, подреждам билките, отгоре покривам с хартия. От време на време ги обръщам, подбутвам. Гледам да не са пряка слънчева светлина, ако имат цвят, примерно лавандулата. Като станат трошливи ги начуквам и вече зависи от предназначението може да ги оставя така, натрошени (за чай) или ги минавам през гевгир, за да се оситнят съвсем (чубрица, джоджен).


Вързани на китка става, но само тези, които имат дръжки или вадиш с корен. Салвията, ментата ги бера когато има за бране и само листята. Няма как да направя китка за връзване.

Доста неща изчетох за събиране и сушене на билките, ама постфактум. Уча се. Кое се бере сутрин, кое след обяд...



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано14.01.22 10:57



Салвията има нужда от подрязване, драстично. Така расте по-здрава и се разклонява. Когато ми трябва за готвене - режа клонче, не бера листо по листо. Съвети за правилно отглеждане не мога да дам, защото климатът в България е различен, но е вечнозелена, не съхне на есен като ментата.
Много обичам панирани листа от прясна салвия, но е голяма играчка.
При подрязване някои клончета ги суша на китка. При сушене пуска много масло (не знам как е правилното название на веществото, което изтича.), та сушене на чаршаф не ми се струва много удачно.



Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор Deern (Познат)
Публикувано14.01.22 11:07



Ментата съхне на есен?



Тук на север не съхне. В старата къща имах една и тя беше от България, но не помня дали беше от семена или от растение — тя беше винаги зелена, през зимата не растеше и изглеждаше изпод падналите листа от дървтата като в зимен сън

А съседите имаха мента, която беше толкова голяма и гъста, почти като малък храст. и тя беше вечно зелена.



Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.01.22 11:10



на снимката е видно как ги бера-не съвсем листо по листо, клонче е. Но като е за пресен чай късам 1-3 листенца.
Не знаех, че е вечно зелена, затова се учудих преди 20-ина дни, че си зеленее.
Не съм забелязала да има масло. Да, има петна по чаршафа, но не съм изследвала точно петната. Чаршафите са с цел сушене на билки. Да цапат.



Чак панирани едва ли ще се захвана

Благодаря, че сподели!



Тема Re: чайнови [re: Deern]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано14.01.22 11:42



Моята изсъхва и я изрязвам. Към края на февруари се появяват първите зелени листа и започва бързо да расте. Дивият (сибирски) лук също. Махам всичко сухо и в края на зимата поникват новите листа. В моята градина (малък балкон) е така.



Тема Re: чайнови [re: RujaKaramfilova]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано14.01.22 11:47



Прескочила съм снимката. Харесват ми градинарските теми, въпреки че не пиша в тях. Но да оставим - темата е за перални, пък то стана мишмаш.



Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.01.22 12:12



Сега някой ако каже, че суши салвията (известна още като градински чай) в сушилнята на пералнята, ще се върже с основната тема.

Ти не беше ли в Северна Италия? Колко да е различен там климатът... не ще да е особено много, така че дай малко градинарски опит, направо си е по темата. ;)

П.П. Не на мен, да не остане някой с грешно впечатление, аз нищо не разбирам от градинарство.

Редактирано от MupaM на 14.01.22 12:11.



Тема Re: чайнови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано14.01.22 12:14







Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано14.01.22 12:35



Но да оставим - темата е за перални, пък то стана мишмаш.


Както повечето теми, нормално. Винаги от дума на дума и айдеее
Да, оставям и аз темата.

Като има градинарска-там ще пишем пак, но аз, както вече си разбрала, съм все още прощъпулник в градинарството





Тема Re: чайнови [re: Asia.]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.01.22 13:17



Градински чай, салвия, във всичките му сортове, е вечнозелено.
За листа, богати на етерични масла, е най-добре да се остригва кат войник току преди цъфтежа, тогава полезните масла и други "вещества" са най-много. Цветовете му също се ползват, но най-големите благини се натрупват в листата.

Имам 2 туфички в градината на открито. И, понеже ми е много жал да им развалям естетиката баш, когато цветоносите тръгнат да се отварят през май-юни, та да добивам листа за "най-силна билка", им правим само козметична подстрижка, колкото да имаме за малце билков чай под ръка. Когато шляпаме до градината почти всеки ден лятото /на 1 км от хапартамента ми е/ си настригвам по ена шепичка стръкчета за прясна чаена запарка и готвене. Пък, яката войнишка подстрижка на цялата туфа, дето свеки я суши внимателно и я скътва за зимата, я правим август-септември. По това време според учебниците листата не са тъй богати на етерични масла и благини, както току преди цъфтежа, ма на мен не ми пука особено и не го съобщавам. Зер, не я гледаме салвията като стока за добив или професионално билкарство.

Голяма чумичка е - след яката подстрижка, зелено стръкче да не остане, остават да стърчат кат таралежи едни сухи клечки и след няма и месец си пуска нови свежи листенца. До април-май вече са рунтави зелени полукълбенца. В цветната леха са ми двете туфички, щото, близо до розови храсти, та затова ги дебна толкова за естетичен вид.

Чат-пат страдаха от ситни акари, некви брашнести мани и от други неща, от които им почерняват връхчета на листата, когато ги заложа за сушене. Откакто ги подпуках с биоторове и биопрепарати, вече не страдат, само подхранка и яка веднъж годишно подстрижка и си рунтавеят и зеленеят кат за каталог.

Сухоустойчиво растение е, и да не падне дъжд по милост, пак оцелява, пък даяни много на безводица. И на бедни почви. Обаче, кат му сипем редовно водица покрай розите и го почерпим с биоторчица, се съсипва да благодари с ръце и крака, горкото.

Туфите са ни от комшията, той неговия гюрлюк с градински чай хич не го стриже, щото и той не знае що го е насадил и го зарязал там в една леха да се оправя. Ми... станал на едни дълги дърти плешиви храсталаци и стърчащи клечколаци, ни фасон има, нито нищо. Пък моите са да ги изпапкаш, като снимка на инстаграмска кифла.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT

Тема Re: чайнови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано14.01.22 13:25



Сега някой ако каже, че суши салвията (известна още като градински чай) в сушилнята на пералнята, ще се върже с основната тема.

свят голям, идьоти секакви.


щом компотът го сервират кат чай, колко му е да сушат билки в сушилнята за дрехи.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.