Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:48 12.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Как кой!?нови [re: BATHco]  
Автор 2biri ()
Публикувано07.10.21 21:45



Той пък е нямал любов в детството примерно. Или е изял близнака си.

Имам един работник - много набожен, не пие, не пуши, по жени не ходи, спазва пости, говори възпитано. Но при възможност си взима от уж природата грозде, дини, риба, нищо че някой друг го е платил да го има. И при първа възможност не работи. Свирука си, разхожда се, омммммм-ка си.

Всеки е някак грешен, то и степенуване бива да има. Едно е ляб да краднеш или да проституираш заради децата, че гладни. Друго е да убиеш, щото да не ти разкрият далаверите, а съвсем трето да пожелаеш жената на съседа (на кой не се е случвало)

А да се натъпчеш с гурме, докато някой гладува си е грях, но ако сам си го произвел и сготвил, намалява се греха





Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: BATHco]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано07.10.21 21:59



Не ми е ясно защо тези 7 грехове са смъртни. Останалите безсмъртни ли са, кво?
Скаран съм с теологията. Имал съм секс-гадже теоложка, и дума не отвори за тия неща. Имам и близко момче, син на кръстниците, завърши теология - а после финанси, сега се изявява като счетоводител. И той не обича теологичните теми, не знам защо. Най-вероятно усещат какъв лаик съм и не им се губи времето с мен.



Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: Crrafterr]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано07.10.21 22:05



защото останалите се опират на тези...
да ги наречем пътеводна светлина на грехопадението



май Метрополис трябва да обясни...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: Baldrian]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано07.10.21 22:50



ясно - водещи, основни... но защо смъртни?! В смисъл непростими ли, какво. Как се връзват с 10-те божи заповеди - примерно с "не убивай", убийството не е в смъртните грехове. Или буквално смъртоносни (пагубни, унищожителни), но какво е смъртта.



Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: Crrafterr]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано07.10.21 22:59



Не убивай е ключова заповед...
Ако дебил има съмнения в греховете, в заповедите не може...
Да не говорим, че това е по Мойсей...Христос казва и да не си го помисляме...
Но и убийството като първопричина е следствие на горните, изкл. психическите заболявания, на които християнството, в частност църквата, гледа по по-различен начин от стандартната медицина в някои случаи...

Що е смъртта...Няма смърт...Така погледнато целият живот на християнина е подготовка за смъртта...или вечният живот...
Тук май при нито една религия няма разлика...Вечният живот е различен...



За непростимост, мисля,че е крайно...Покаянието, стигнало до Бог, дава опрощение...
А смъртни, вероятно защото са тежки, водещи до духовна смърт...Знаеш, че тази смърт е засегната в евангелията...

Но Метрополис може да го обясни по-добре от гледна точка на църква и канон

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Редактирано от Baldrian на 07.10.21 23:07.



Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: Baldrian]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано07.10.21 23:43



Смъртните грехове са душевни състояния, така да се каже,
убийството и другите неща от божиите заповеди са преки намерения и действия.

смъртните грехове предхождат действията от заповедите.
гневът може да доведе до убийство, например.
унинието до самоубийство,
сребролюбието до кражба,
блудството до прелюбодеяние
и т.н.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: BATHco]  
Автор osvoboden pich (Ultimate good)
Публикувано08.10.21 06:32



От 7-те - леност имам в изобилие.

От блаженствата - кротък, милостив, чист по сърце

Направо ангел.





Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: Crrafterr]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано08.10.21 09:09



Защото са на смъртните. Бог, както знаем е безгрешен, а цялото останало небесно войнство ако има грешки, то те не са тези. С блаженствата случаят е същия.
Сега. Аз не за първи път го пиша и говоря това, и вероятно сега както останалите пъти ще бъда оборен с официалната догма, но сред петтте-шест пъти когато съм говорил по въпроса с теолози и свещенници имаше един случай в който бях сред плашещо умни хора, елит на теологическата мисъл - беше в Рилски манастир. Оказа се че не греша напълно, даже до такава степен, че може да се окажа прав.
Това, което каза Балдриан е нещо като теологическата опорка как трябва да се обясняват тези неща - "седемте смъртни гряха са тези които водят към дверите на ада и те ще бъдат оценявани в деня на страшния съд". Но все пак, както стана ясно на онзи разговор те действително са присъщи единствено на смъртните, или най-вече прецизно казано - единствено смъртните могат да бъдат изкушени с тях. Ако срещу себе си има небесен ангел, дяволът трябва да използва друго оръжие. Обърнах го на майтап малко, сори.

Смъртни са, защото са на смъртните. Това е краткият отговор.



Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: Green Light]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.10.21 09:28



Не знам, но прилагателното смъртен е към грях, не казват "грехове на смъртните". На английски например, сега погледнах, освен deadly sins казват също cardinal sins, capital vices.



Тема Re: Седемте смъртни гряханови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано08.10.21 09:34



Сигурно е точно така.
Аз вчера мислих: убийство по време на война, може би най-разпространеното като количество. Убиецът действа по професия, по заповед в съвременните професионални армии, може да убива без гняв, без страст, без сребролюбие. Военният капелан, предполагам, като посредник на Бога казва на войниците, че Той е зад тях и подкрепя това, което вършат...
Може би църквата не смята военното убийство за убийство, то си е така всъщност, войната е природно бедствие, наказание за всички.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.