Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:24 25.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Приличат ли ви на български песни?нови  
Автор tova sam az Ljo Kler (Злата стрина)
Публикувано31.08.21 22:27



И ако да - на кои? Защото мен ме човърка някак, че вече съм ги чувала подобни мелодии, но не мога да се сетя.


и това:


...я чувствую себя одной из тех скульптур, которые сварганил Генри Мур...

Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: tova sam az Ljo Kler]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано01.09.21 00:42



Първата е чисто българска.
Втората си е Кавказ.



Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: tova sam az Ljo Kler]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.09.21 09:04



Ха - ха, доживях. Първата си е чиста, натурална турска... чалга! Поне така ми звучи...





Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: tova sam az Ljo Kler]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано01.09.21 09:11



Първата да, но втората как може да ти прилича на българска? Дай пример!

П.П. Спомних си един фантастичен разказ- авторското право беше така обзело света че нямаше възможност за творчество, защото всяко оригинално вдъхновение вече е било създадено някога преди. Нотите в чуваемият спектър, тоест комбинациите им е крайно число и творците искат или не - копират части от други творби.
Дали не ни демонстрираш това сега? Волно или неволно.



Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: Noy BG]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано01.09.21 09:22



Хич не ми прозвуча на чалга, която усещам не със слуха си, а надсетивно като нещо отблъскващо, тук го няма това нещо.

Не разбирам от фолклор, но определено има застъпени български народни ритми, Ако и да е турска песента. Първата.

Едит: Досега се мъчих да сравнявам. Според мен са включени ноти от *Девойко, мари хубава* изпълнени с по-бързо темпо.

Редактирано от Pfiffikus на 01.09.21 09:38.



Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: Pfiffikus]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.09.21 09:38



По форма попфолкът (съкратено от „популярен фолклор“, друго граматически правилно изписване е „поп фолк“) се родее с балканско-ориенталската етномузика. В музикознанието стилът е известен под името „етнопоп“.[1][2] Думата „чалга“ произлиза от турското çalgı – свирня, музика, която от своя страна произхожда от арабската дума шалга.[3] В епохата на Българското възраждане под „чалгия“ се разбират инструментални групи, изпълняващи тогавашна популярна музика, в която цигулки и кларинети са заменили традиционните гайди и гъдулки, а вместо селяни вече свирят градски цигани, за които това е професионална дейност. Жанрът е забранен като упадъчен през социализма, като популяризирането му в България започва с песните на Хисарския поп от 1980-те и се засилва след промените от 1989 г. и появата на оркестър „Кристал“. - чиста чалга си е, пък! Турска! Нещата са обърнати тук - вместо ние да копираме гръцко, турско и арабско сега те копират наши народни мотиви, което си е тяхна... чалга...


Ей ти пример - арабите от Дубай правят много хубав трап със звучене на чалга...
Мен ме кефи много, турбо нереално и идиотско е...




Редактирано от Noy BG на 01.09.21 09:43.



Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: Noy BG]  
Автор Pfiffikus ()
Публикувано01.09.21 09:46



Зависи какво разбиране влагаме в думата чалга.
За мен е само българският евтин ерзац вариант на ориенталското звучене. До там са познанието ми и конфликта с тоя вид музика. Но тук усещам разлика с некомпетентното си ухо.

Иначе таланти има навсякъде, способни да правят качествена музика във всеки стил.



Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: Pfiffikus]  
Автор Noy BG (библейския)
Публикувано01.09.21 09:48



Иначе таланти има навсякъде, способни да правят качествена музика във всеки стил. - съвършено вярно!





Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: tova sam az Ljo Kler]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано01.09.21 11:37



Яко. Дори българския фолклор е турски.



И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...

Тема Re: Приличат ли ви на български песни?нови [re: Noy BG]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.09.21 12:23



Първата си е чиста, натурална турска... чалга! Поне така ми звучи...

ти май избщо не си слушал българска народна музика.
чалга... сюрьозно ли???

идея си нямам какъв си по народност и по каква причина пребиваваш в България, но все повече ми се набива в очи, че нямаш нищо общо с българското. Нито го познаваш, нито го разбираш.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty, Liya, saksun



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.