Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:00 11.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Заев идва в София  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 17:04



Дали лумпените от служебното правителство ни готвят поредното национално предателство?


" .....Разбирам, че и братята понякога може да се скарат. Но определено България е длъжна и трябва да даде подкрепата си за РС Македония, защото само по този начин ще се развива нашето приятелство, нашето сътрудничество, Западна и Северна Европа ще ни уважава още повече, ако бъдем по-кооперативни и намираме повече начини да увеличим сътрудничеството, както между нашите народи, така и между нашите компании, така че това да бъде от полза и за българския, и за македонския народ...." от тази



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 17:07



Няма да се хабя да обяснявам отново същността на проблема. Само ще копирам коментар от един приятел:
" ...Проблемът с "македонския идентитет" и с македонския "мултикоплексен подход" не засяга само България. Признаването на подобни "идентичности" означава да се пренапише цялата история на Византия, която дори когато завладява България през 1018 г., не я заличава и не я "изчегъртва", а запазва българската идентичност на всички нейни територии. Под византийско управление българите от днешна Северна Македония винаги са били наричани българи, а Охридската архиепископия е създадена като българска. Пренаписването на историята на Византия, за да се угоди на днешна Северна Македония, означава да се пренапише цялата европейска история, защото историята на Византия е гръбнак на цялата европейска история. Това е еврпоейски проблем, не е проблем, който засяга само някакви там две балкански държавици. Защото през средновековието България е била европейски стожер, който е оставил изключително дълбока диря в европейската история, независимо дали това е признато или не. Превръщането на македонската политическа фантазия в исторически джендъризъм унищожава историята като наука и я превръща в булевардно криминале...."

Редактирано от Metropolis на 16.06.21 17:08.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано16.06.21 17:38



Вместо да си правим прайдове - трябва да му спретнем един прайд на тоя Зайко-баев, а после и на катила!!

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано16.06.21 17:39



Ех, Луно, Луно... Земьо македонска!





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 17:48



На инфантилният сегашен пост-титовски македонски елит все някой им е длъжен, ама те нямат задължение да спазват подписаните договорености. Скорошна реакция на

.



Тема състав на населенетонови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 17:51



в географската област именувана днес

, около 1900 - в състава на турската империя.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано16.06.21 18:09









Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано16.06.21 18:58



9ти клас. Съучениците са ми германци. Чужденците в класа сме трима-Саня(сърбо-хърватка) от Сараево, Ваня(той) от Скопие и моя милост. Ваня е страхотен! Най-привлекателният пич в класа. Започвам да се влюбвам в него. Да го обожавам дори...Той пък се плаши от мен. Като ме види, я ще си изпусне нещо, я ще се спъне, я ще се обърне на другата страна...Плаша го. Баси ористта...Отгоре на всичкото и Саня ме намрази. И тя го харесва, но от нея той не се плаши...
Поне ме разбира по-добре. Аз и той казваме часовник. Тя сад.
На другата година Ваня се махна, а ние двете станахме приятелки...
При нея се появи Лоренцо, а при мен Ферас. Ферас беше сириец-племенник на посланика. Следваше първа година фармация. Дано да е жив...Казваше, че ще се ожени за мен и след това ще правим секс...Татко-очарован от плановете ми, ме изпрати едно цяло лято при вуйчо, и аз се отказах от сватбата, междувременно...Но за Ваня е думата.
Благодарение на него прочетох всичко от Талев. Преспанските камбани ми е любима. Имаше и една книга Македония-600 стр. с твърди корици-зелена...И други имаше.
Мисля, че нямах шанс да го убедя, че е българин. Той четеше книги, в които пише друго


Темата Македония и занапред продължи да присъства в живота ми. По друг по-свързващ начин...
Тънък лед е там. Много български грешки, много кръв, много любов...От всичко по много...
Но езикът да не се дава! Български е, макар и на сръбска пишеща машина, според Иречек...

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Glastar (пристрастен)
Публикувано16.06.21 19:21



Не знам що ни е България на три морета, рибар не съм, ни спининг, ни лодка, ни мрежи.
Шопите са нашия основен държавнотвотворчески етнос, а те са пешеходци, остатъци от римските пехотинци, с пети като.... като кво са им петите бе?





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано16.06.21 20:02



Най-отговорно призовавам, ако при което и да било наше правителство се направят отстъпки на РСМ под каквато и да било форма за история, азбука, национално самобичуване от нас за някакви грехове пред тия, ДА ОТИДЕМ И ДА СИ ИЗБИЕМ ПРОДАЖНИТЕ ПОЛИТИЦИ!

WALL·E


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Naglets]  
Автор Glastar (пристрастен)
Публикувано16.06.21 20:18



Те не ни ИСКАТ! Както емигрантите не ни искаат като повод за гордост.
Той иска с Канада да се гордее, нека проявим разбиране, явно не струваме в зоната на глобалните ценности, Чърчил не ни обича, Чембърлейн не ни обича, ние не се обичаме, жените ни не ни обичат.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Glastar]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано16.06.21 20:22





Не изпитвам желание някой да ме иска или обича.

Тук национланата ни чест и достойнство не дават място за компромиси и словоблудства.

WALL·E

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Glastar]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 22:14



Понякога не схаваш кога преминаваш червени линии с тъпизмите си.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 22:18



остойната ни външна политика спрямо Северна Македония няма алтернатива - Доц. Йордан

.

и още нещо от Велизар .

Редактирано от Metropolis на 16.06.21 22:38.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Naglets]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.06.21 22:18



Стамболийски, Р.Даскалов, Ал.Димитров това ги и стига.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Baldrian]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 22:25



Хайде сега и ти като че не знаеш същността на проблема. От 1944 г езика им независимо че не по естествен начин се е отдалечил от нашият. Също така се формира и държавата им. Това ние не им го отричаме. Ама те претендират че са съществували като отделен етнос от стотици години. Това е нагла фалшификация която противоречи не само на интересите ни, но и на историческата истина.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: UnicaDonna]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано16.06.21 22:31



Вместо да си правим прайдове - трябва да му спретнем един прайд на тоя Зайко-баев, а после и на катила!!

Зе да ми харесваш - ще стане човек от тебе.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Naglets]  
Автор Glastar (пристрастен)
Публикувано16.06.21 22:58



Гордостта е порок, а ний сме мизерници, я моля виж по себе си, и пак пиши.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Glastar]  
Автор Glastar (пристрастен)
Публикувано16.06.21 23:01



Абе, я чакай да ти запомня ника аз.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Naglets]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано16.06.21 23:11



Те ще се опитат да се направят на ДИПЛОМАТИ ...

Всъщност, като се замисля - на Боко направо му се падна дюшеш, че в тази сложна за българо-македонските взаимоотношения ситуация НЕ Е НА ВЛАСТ и не отговаря за нищо.

А относно реакцията ни... не се палИ толкова, НИЩО няма да направи народът ни...за жалост. Имай пълно доверие доверие в преклонените главички.



"ЩЕ ГИ ИЗБИЕМ" само откъм клубовете и фейсовете...

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано16.06.21 23:12



знам, че подменено съзнание не се променя директивно


по близки сме по идеи, отколкото предполагаш по тази тема

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема държим сенови [re: Metropolis]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано16.06.21 23:21



Служебният кабинет

Енчев (официална позиция за заседанието на 22 юни в Люксембург). "България се придържа към Декларацията на Народното събрание от 10 октомври 2019 г. и Рамковата позиция относно европейската перспектива на Република Северна Македония, приета от Министерския съвет на 9 октомври 2019 г."

Два часа преди това, служебният премиер : "Не мисля, че България в момента е в ситуация да отстъпи или да прави компромиси с позицията си."

Редактирано от Crrafterr на 16.06.21 23:21.



Тема Re: държим сенови [re: Crrafterr]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 23:25



Скоро ще разберем. Право да ти кажа аз на тези марионетки на БКП вяра нямам. Няколко пъти попадам на гласуване в ЕП на социалистите в подкрепа на гейски каузи и истанбулската конвенция. А тука знаеш как все тръбят че са против. Дано този път не е така.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Baldrian]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано16.06.21 23:48



НАПИСАНО ОТ БАЩАТА НА ВИЦЕПРЕМИЕРА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ
Проф. Димитър Димитров
Проф. Димитър Димитров е роден в с. Цакони, Воденско през 1937г.
В Скопие пристига по време на гражданската война в Гърция през 1948г.
Завършва философския факултет там, прави магистратура в Любляна и докторат в Загреб. Професор е в Университета в Скопие "Св. Св. Кирил и Методий".
В първото правителство на независимата Република Македония е Министър на образованието, а в правителството на Любчо Георгиевски през 1998г. е Министър на културата.
След това става посланик в Москва.
Баща е на настоящия Вицепремиер по европейските въпроси на Република Северна Македония и бивщ Министър на външните работи, Никола Димитров.
Основател и член доскоро на ВМРО-ДПМНЕ.
Откъс от статията на Димитър Димитров :
“ЕПИСТЕМОЛОГИЧЕСКИ ИМПЛИКАЦИИ НА ЕДНА ИСТОРИОГРАФСКА ПОЛЕМИКА”,
Публикувана е в книгата “Името и умът” издадена и в Скопие и в София (Издателство Скорпион, 1999г., стр. 255)
“...Да, най-голямо зло за македонците беше, че бяха българи, а Европа, чрез Гърция и Сърбия не им позволи да продължат да бъдат.
Да упорстват?
Да се предадат?
От Груев до Мисирков, от Христо Узунов до Стоян Мишев, от Шарло и Ченто до Колишевски и Глигоров – с кървава драма се разкъсва един народ.
Как да избягаш от злото, което представлява твоето собствено битие, ти самият?
Ние, македонската нация – сбор и актуално действие от тази драма, нямаме причина да се срамуваме от себе си, от дванадесетвековната етнобиография под “номиналното означение” българи.
Срамът се пада на Европа, на първо място на Русия, Англия, Франция, Австро-Унгария ; на Гърция и Сърбия, за това че един народ, който се е запазил половин хилядолетие под турското политическо робство и още толкова, дори и повече под гръцката духовна домнация, го разкъсаха заради собствените се егоистични стратегии, като на част от него инжектираха гръцкия и сръбския шовинизъм “възпитавайки” го да намрази името и рода си.
”Същността на македонската борба след войната е съпротивата срещу денационализацията, … Македонците трябваше да се борят за да се спасят като българи.” (Stoyan Christowe, “Heroes and Assassins”, New York, 1935, p. 195)



Тема Re: държим сенови [re: Metropolis]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано16.06.21 23:49



Нещата могат да се обърнат чак в следващия парламент, ако такъв се закрепи и ако влиянието на ДБ в него нарасне - те са категорично на позицията на С. Македония, дори без уговорки. Но по-вероятно е да не се обърнат и Заев временно да го "издуха". Рано или късно ще се разберем с макетата по някакъв начин, най-добрият вариант е те да направят своите компромиси. Сега рекламират "

", липсва коридор No.8 "нито като шосейна, нито като железопътна връзка между Адриатическо и Черно море"... Все някога ще излезе баланс между политика, икономика и история Франция и Германия се помириха, та ние ли.



Тема Re: държим сенови [re: Crrafterr]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано16.06.21 23:51



така е! факт! свършен!
а от тук насетне?

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Glastar (пристрастен)
Публикувано17.06.21 00:03



Мога да си позволя да не ти отговоря.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Glastar (пристрастен)
Публикувано17.06.21 00:31



Когато не искаш да си българин, когато те е срам че си българин. Е! аз като българин, който му е трудно да е българин, викам да ги пуснем да си станат квото могат.
Рим, било е гордо да си римлянин, кога стане гордо да си българин, цяла Турция ще ни пристане, Русия също. Въпрос на духовна аура е, нямаме ли я, ще се претопим, не днесь но до хиляда години.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано17.06.21 09:26



България и о, чудо, обединената българска нация, променят най-съвременната история на РСМ. Днешната история на РСМ.
Същото прави и Гърция.

Комунистите отделиха Македония от България. Промениха историята.
Демократите отделят Македония от Европа. Променят историята.

Много я разбирате това политиката, пък после, о, Боже каква историческа съдба.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 10:47



Аз знам, че макета са малоумни, ама ББ да не е решил да емигрира в северната?



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано17.06.21 10:54



"нищо няма да излезе от срещите ви днес...." - бб



Бъдете високи))!!

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: spunk]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 10:57



А де!?

А Метрополисът се загрижил за служебното правителство.

Редактирано от oberleutnantRzevski на 17.06.21 10:58.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: bipet]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано17.06.21 11:17



Това , което отдели земите , които днес са Република Северна Македония и хората в тях от България и българския народ са не само комунистите, а и Югославия - включително кралска.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Tyзлиja]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано17.06.21 11:26



Това е точно така, още кралска сърбия се стремеше да претопи всички
в кралството - све да са срби(

Бъдете високи))!!


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: bipet]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.06.21 14:23



По този въпрос си толъкова не наясно че е безсмислоно загуба на време. Ако един човек не познава буквите как да му тълкуваш цели изречения? Не ми отговаряй.





Тема Re: държим сенови [re: Crrafterr]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.06.21 14:25



Че ДБ са най-вредният политически Франкенщайн в последно време е ясно. Но ситуацията а Германия и Франция нямо нищо общо с тази между нас и РСМ.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.06.21 14:26



По простата причина че сега те взимат съдбовни решения. Когато ББ управляваше критикувах него.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 14:44



Е те не са взели решение.
Пък и какво решение да вземат - той Заев не идва при тях, а при Бойко.





Тема Компромис за РСМ е катастрофанови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.06.21 16:13



за авторитета ни в ЕС - проф. Христо

.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.06.21 17:51



При Бойко, при Бойко ама след това отива да докладва на другарката ти Нинова. Бойко е ясен и вече не е в играта. Сега са на мода други малоумници, а доста от тях са по опасни от Боко.



Редактирано от Metropolis на 17.06.21 17:52.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано17.06.21 18:35



Практически процеса на отделяне на географската област днешна РСМ започва от фаталният

юни 1913 год. След между съюзническата война започва първият етап на насилствено изчегъртване на българското самосъзнание сред населението от региона.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано17.06.21 20:02



Всичко почва със самото сключване на Балканския съюз и наивното доверяване на Русия.
Сръбското изчегъртване на всичко българско от заетите от тях територии - прогонване и убийства на български свещеници,учители, революционери и други българи, затварянето на българските училища, черкви,читалища , придружено с целенасоченото унищожение на техните библиотеки, както и тези на частни лица стартира от първите януарски дни на 1913 .Тогава сме божем съюзници със сърбите и е почти половин година преди 16 юни 1913.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано17.06.21 20:29





нищо притеснително към момента

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Baldrian]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 20:56



Ми, видях го как мазно-нервно се подхилваше на Радев, а нашия го гледаше строго и мрачно.
Намерил с военен генерал летец да се състезава.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 20:57



Практически, тая територия никога не е била присъединена последните 6-700 години, че да се отделя.



Тема глупости, 500 години сме били заедно по турсконови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.06.21 20:59







Тема Re: глупости, 500 години сме били заедно по турсконови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 21:04



Барабар с Румъния, Гърция, Унгария, Сърбия та чак до Виена.





Тема ама без македонцинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.06.21 21:11







Тема Re: ама без македонцинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано17.06.21 21:19



Османската власт , главно заради принципа "Разделяй и владей!" до самата Балканска война признава отделен милост буквално на всеки, който поиска - освен гърците признава и булгар, серб и дори влах миллет.Македон миллет няма, защото не е поискан.



Тема Re: ама без македонцинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 21:43



Абе, не си им чел уставите на ВМОРО, ВМРО и т.н.

Зайо впрочем днес се опита да врътне баш македонски номер с това посещение първо при ББ, точно както са го правили всички от горепосочените, та заради туй са били забранявани от всички власти у нас, кат почнеш от Стамболов още, ама не му се май отвори парашута.



Тема и одринци ли са отделна нация, или са македонци?нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.06.21 22:53







Тема Re: и одринци ли са отделна нация, или са македонци?нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 22:59



Нерде Одрин, нерде Охрид.



Тема вмОронови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.06.21 23:19







Тема Re: вмОронови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 23:22



От там тръгват.
После македонците си се отцепват.



Тема сигурно се отцепват щото не са българинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.06.21 23:26



ай стига глупости



Тема Re: сигурно се отцепват щото не са българинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.06.21 23:33



Ами и двете организации не декларират нищо пробългарско, а се борят за автономия и неприсъединяване към нито една от балканските държави.



Тема Re: сигурно се отцепват щото не са българинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано18.06.21 00:05



В Одринско и Странджа много от комитетите на Организацията са основани от Христо поп Коцев от Щип.
Сред ръководителите на въстанието там в 1903 са Тодор Станков от Прилеп и летописецът Христо Силянов от Охрид.
Първите инструктори на четите, изпратени от Гоце Делчев са Марко Лерински от Котел, Михал Попето от Радомирско, Атанас БабАта от Пазарджишко, Христо Чернопеев от Ловешко - подофицери от Българската армия.
В навечерието на въстанието в Охридско загива войводата Тома Давидов от Ловеч, в Битолско - Парашкев Цветков от Ловеч.
И това са единични примери от цяла плеяда.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 01:33



Бла, бла



Териториален обхват на Екзархията
Карта на Българската екзархия (1870 – 1913). Епархиите обозначени с бели щрихи не получават български владици. Османското правителство единствено позволява българските духовни водачи в тези области да представляват местните българи пред властите и да се грижат за българските училищни дела.[11]

Териториалният обхват на Екзархията е посочен в член № 10 от фермана:
„ Духовният окръг на тая екзархия ще обема Русенската, Силистренската, Шуменската, Търновската, Софийската, Врачанската, Ловчанската, Видинската, Нишката, Пиротската, Кюстендилската, Самоковската, Велешката, Варненската епархия (без града Варна и без двадесетте наблизо села, които се намират между този град и Кюстенджа, на които жителите не са българи), Сливенския санджак (без градовете Анхиало и Месемврия), Созополската каза (без крайморските села), Пловдивската епархия (без главния град и без град Станимака, както и без селата Куклен, Воден, Арнауткьой, Панагия, Ново село, Лясково, Ахлан, Бачково, Белащица, без манастирите Бачковски, „Свети Безсребърници“, „Света Параскева“ и „Свети Георги“). Махалата Света Богородица в града Пловдив ще трябва да влезе също в Българската екзархия, но които от нейните жители не би щели да се подчиняват на Българската Църква и екзархия, ще бъдат волни да се отделят. Подробностите по този въпрос ще се определят по взаимно съгласие между Патриаршията и Българската екзархия според вероизповедния им ред.

Освен изброените по-горе и поименувани места ще се позволява да се подчиняват на Българската екзархия по духовните си дела и на всички ония места, жителите на които, всичките или поне двете им третини, би поискали това, стига да се докаже действителността на искането им, но понеже, както се рече, това ще става по желанието и съгласието на всичките жители, или поне на двете им третини, то, ако някой по този повод би се опитвал да произвежда някакъв раздор между жителите, той ще се привлича към отговорност и ще се наказва според законите.[12]

Знаеш ли до коя година седалището на екзархията е била в Истанбул?



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Tyзлиja]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 01:44



Основните гонения са след войната, когато в земите откъснати от османската империя се настаняват

.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано18.06.21 05:57



Първи братовчед на дядо ми е женен за сестра на епископ Иларион Нишавски, изгонен от сърбите в качеството му на викариен епископ в Кичево.А иначе е роден в Одринско.
Всеобщо е мнението, че положението под сръбския режим е било много по-безправно в сравнение с османско време.
От мой хазяин в Благоевград, роден 1895 в Кукуш и учил в Солунската Българска мъжка гимназия знам известния факт, че в началния курс са учели само на български език, а в прогимназията и гимназията- по 2 часа турски и 2 часа френски език седмично.
Явявам се един от потомците(пра-пра внук) на свещеноиконом Апостол от Щип (1832-1872), делегат на Събора в Цариград от Кюстендилска Епархия и подписал Екзархийския устав на 24 юли 1871.Бил е български учител в родния си град още откъм началото на 1850-те години- повече от 20 години преди Екзархията.Именно български - по програмата и материалите на Неофит Рилски.Не Екзархията е създала тях, а те са я създали нея.
Нарочно за тогавашната Кюстендилска Епархия, разделена от вилаетска граница, а няколко години след това в 1878 и от държавна, през османско време седалището й е местено в Кюстендил, съседните Колуша и Слокощица, Щип и Щипско Ново село.Никому тогава не е минавало наум, че по тези места живеят два различни етноса.

Както и да го въртим, третите ни братовчеди от днешна РСМ (доскоро FYROM) започват да се превръщат видимо в нещо, различно от останалите българи през ХХ век - от междувоенния период 1918-1941.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор cortazar-221418 (член-кор.)
Публикувано18.06.21 08:53



заекът на шрьодингер: говорим един и същ език, който обаче е два различни езика. нема такива олигофрени като бюрметата



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: cortazar-221418]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 14:14



Обаче това че се правят на олигофрени не означава че са. Те много добре знаят защо лъжат и кой лъжат. Те си търсят исторически идентитет и знаят че трябва да го откраднат от някъде. Както ако нямаш имот най-лесно можеш да се сдобиеш ако фалшифицираш н,отариален акт.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Baldrian]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 14:23



Не. Забравяй че това са тъпи мъже с претенции. Не забеляза ли че Янев говорише че този проблем трябва да се. Реши от политиците?





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано18.06.21 14:25



Не съм чела темата и ми е много слаба историята като нАука... но с едно ухо слушам в момента Росен Петров да глагОли на тази тема и си зададох един въпрос. Абе никой наш учЕн ли се не сетИ да поиска от Заевците да покажат на света и в частност на ЕС, дет са се запътили, някоя книга, отпечатана преди ВСВ НА МАКЕДОНСКИ ЕЗИК? Нека покажат! И кат не могат - това не е ли достатъчно доказателство, че преди ВСВ не е имало отделна държава Македония с неин си език?



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: UnicaDonna]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 16:18



Каква книга бе те хората им представят десетки доказателства че населението в този регион е предимно от българи до пред 1918. Имало е и други етноси в малък дял но македонски етнос не е имало. Дори и когато нашите войски след 1941 са там пак има голям дял хора с българско самосъзнание. Политическият инженеринг на македоският етнос започва ударно след 1944. С активното съдействие на БКП.
Инак книги и факти има стотици, ама кой се интересува от историческа истина?
Ето за битолският

.
Ето и нещо съвсем .

Ама нали виждаш че тъпака Янев направил изказване че комисията, която се саботира от страна на РСМ, била декоративна и трябва проблема да се реши от политиците. Явно не знае че и Ньойският договор е политическо решение без никакво съобразяване с историческата истина.



Тема Re: сигурно се отцепват щото не са българинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано18.06.21 17:10



Кажи за одринците, като ги разбираш толкова нещата, не се измъквай с "нерде". Те са част от организацията. За която впрочем са действали и немалко българи от държавата България.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 17:21



Oще нещо от една

.
малко от нея.

Редактирано от Metropolis на 18.06.21 17:21.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано18.06.21 17:43



Каква книга бе те хората им представят десетки доказателства че населението в този регион е предимно от българи до пред 1918.

Глей ся. Както винаги - аз съм практична. Не може да идеш в Европата и да вържеш големците да седят и да ти слушат "десетките доказателства" от стотици години назад. Ония там са по-неуки и от мен...

. Трябва да бъдат халосани с 2-3 РЕШАВАЩИ неоспорими и лесни за смилане доводи, на които да обърнат внимание и да РАЗБЕРАТ най-накрая, че не ние сме кривите, а заевците. Защото както гледам - ВСИЧКИ са ни намразили.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: UnicaDonna]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 18:08



Каквото е трябвало да им се обяснява е обяснено. А това което не е тяхна работа защо трябва да им го обяснаваме? Дори на ЕС, какво остава за САЩ.





Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано18.06.21 18:15



Последното ти изречение- относно Ньойския договор.
Именно - тогава, преди, а и след това, при такива преразпределения на територии факторът от какви етноси е населението на даден регион и кои преобладават не е от първостепенно значение.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано18.06.21 19:35



Каквото е трябвало да им се обяснява е обяснено.

Не вярвам да е направено както трябва. Ако беше - реакциите им нямаше да са такива.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: UnicaDonna]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано18.06.21 19:54



веднага ще изтупат дервентския папирус от времето на филип мкедонски




научи се да чакаш

Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Tyзлиja]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 23:00



Примера ми за Ньойският договор бе само за ексктремен случай за налагане на политически решение без никакво отчитане на историческата истина. То се е случило в доста различна ситуация - след световна война. Но резултата е бил че след този подход се създават много напежения и само след около 20 г. избухва друга световна война.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: UnicaDonna]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано18.06.21 23:01



Не се ли сещаш защо реакцията им е такава? За теб това може би е въпрос с повишена трудност.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано19.06.21 00:25



Повтаряте тук до втръсване едни всеизвестни работи. Кого да убедите ? Себе си ?

От утре Македония приема историческата истина такава каквато е.
Всички учебници се преиздават и там е посочена истината.
Бугария става любима майка България, а бугарите любими сънародници българи.

Първи резултат – ще създадете апокрифна литература. Любимата апокрифна литература на македонците.
Втори резултат – македонците вече не мразят българите, едва ли ще ни смятат за хора след това унижение. Не знам дали ще обичат европейците. Какво ли ще чувстват към сърби и руснаци ?

- Тате, е па тука пише, че цар Самоил е бугарски цар.
- Македонски е татьовото, али бугари са такви лай.., че ни пущат у Европа само ако кажем, че све е бугарско и ние исто.
Пардон, този баща веднага ще почне да обяснява на детето си историческата истина. Тя, може би, ще намирисва малко, защото какво да я правим тази истина, освен да си я заврем отзад.
Така получена историческата истина има само едно място – там отзад.

Поискайте публична дискусия в Македония между българи, македонци, гърци, сърби, турци. Всички заедно, да видим какво чудо е това историческата истина.
А сега, днес, дайте път на Македония към Европа, освен ако не искате македонците да намразят историческата истина повече и от българите.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: bipet]  
Автор Tyзлиja (стар вълк)
Публикувано19.06.21 05:15



Дайте им път , та дайте им път...
За какво?
Да цицат европейски пари, ама ако може без да се отварят за сътрудничество с България, Гърция и Гърция, които са в ЕС и Албания, с която в момента са в пакет по предприсъединяването.Хитринки по югославски модел.
Баба Югослава умре и цицаньето от две майки е до време.
Прочитът на историята е само дял от самонавиването им, че са заобиколени отвсякъде от врагове.
Обич и омраза са понятия от други сфери на човешките отношения, например пропагандата.
Цялата работа е там - фактическото им нежелание за сътрудничество.

Редактирано от Tyзлиja на 19.06.21 05:58.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Tyзлиja]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.06.21 23:26



Хайде и ти сега. Това ли ни е баш проблема с макетата? Ами големите държави от ЕС ако искат да ги хрантутат техен проблем. Има къде по-лесен начин чрез предсъединителни фондове, както за нас беше ФАР и подобни. Нима и ти не разбираш защо кражбата на история е много по тежка загуба за нас от кражбата на пари, примерно?



Тема Македонците са изкуственанови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.06.21 23:46



по точно измислена

.



Тема Re: Македонците са изкуственанови [re: Metropolis]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано21.06.21 00:01



каква трябва да е българската позиция?
какво трябва да направим в конкретния случай?

за кражбата на автентичност, съм съгласна.

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Тема Re: Македонците са изкуственанови [re: Baldrian]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.06.21 00:21



На първо време да не се гласува за ДБ, ДПС„ БСП и ИТН. Да се шамароса пилотчето в опитите да се прави на итресесен с три морета заедно с 4-ри други мекерета. Да се гледа внимателно какво прави Орбан. И най-важното да се следва това което правят гърците.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: bipet]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 11:44



Ти се гласеше с поглед отвисоко да ни преподаваш, пък щеш-не щеш, видя накрая, че няма какво да ни преподадеш, щото вече го знаем това, дето искаше да ни изненадваш с преподаването му, и почна с лайната и миризмите. Толкова си можеш май?

"А сега, днес, дайте път на Македония към Европа, освен ако не искате македонците да намразят историческата истина повече и от българите."
Аз лично пет пари не давам колко ще я намразят, важното е да я научат, а средствата може да са всякакви. За отворена добронтамерена дискусия чакахме 30 години и не стана, явно разтърсване си требе.

Който има очи, ще види накрая. Понеже процесът върви твърде, твърде бавно, стана ясно, че трябва не побутване, а разтърсване.
Който няма очи и акъл - ще говори за лайняните българи, свобода на словото.

А "али" и "све" са сръбски думи. То верно, сърбите са близки на македонците, не са им врагове с нищо общо като българите, ама все пак...

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 21.06.21 11:48.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.21 12:43



..."али", "све"...
Известен факт е, че освен включените в лексиката на македонския литературен език сърбизми, отделно в говора в град Скопие е пълно с допълнителни.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 12:46



Така е, ама все пак точно при тия е доста явен произходът.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: вмОронови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 13:18



Аха, прав си - доброволно се отцепват и влизат в Кралство Сърбия през 1912 г. Гениално, поручик!

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 21.06.21 13:20.



Тема Re: вмОронови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано21.06.21 13:32



Ние простите ще сме благодарни ако един ден високомерните решат да отрежат метър два от безкрайно удължения си кор и слязат при нас да ни обяснят надве-натри как стоят нещата около тая клета земя македонска.

Щото с тия "когато ми се изкачиш на новото тогава разговаряй с мен" постигат същото което и религиозните с тяхното "прочети стария завет тогава ми говори" - атеизъм.



Тема Re: вмОронови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 13:47



Ми не съм аз тая, която в една друга тема щеше да преподава нещо, да ти кажа.
Тва за нивото и разговарянето па ептен не ми е в стила - може би е в твоя? Нали си цивилизован и обичаш да иронизираш дивите българи...

Извод: няма начин да се обръщаш към мен, объркал си цъкането.



А нещата стоят просто и известно на всички (независимо от нивото): докато не се престане с целенасочения антибългаризъм и с излизащите извън пътя лъжи за миналото (всеки народ има свое леко различно виждане за миналото, тук е нещо друго и е отвсякъде извън нормалното, причините са ясни), та докато не се престане - съгласие йок.
Да, това е изнудване. Да, изнудването принципно не зависи от това, кой е прав, а само от това, кой има инструмент за него в дадения момент. Нищо, пак става.
И кво сега - очакваме лайняно привидно признание да си го завираме в гъза? Ми не - очакваме размърдване, разтърсване, многократно засилен интерес (тук и най-вече при тях, не говоря за света), аргументи, спорове, нека да са придружени със злобни плюнки от тяхна страна, то това не е нещо ново и различно от антибългаризма, с който са откърмени в СФРЮ и после в самостоятелната република по принцип; и полека-лека виждане, от който има очи и акъл, на някои неща. Не, разбира се, че те сега са българи, а че живелите там преди тях, допреди няколко десетки години, "славяни" са били българи. Което е факт. Или не е? Поручикът вика, че не било. Той ги разбира работите, той е умен, другите не сме дорасли на акъл колкото вас с него, че да ги разбираме така работите.

И понеже е факт, няма да си го завираме в гъза, важно е този факт да е явен и видим, а не заврян, защото засяга пряко нашата чест. Ако щат, да мразят факта, но нека той се знае.

А защо това просташко, нецивилизовано, непочтено, миришещо на лайна и тънъ средство не си го заврем в гъза - ми щото 30 години очаквахме да стане с добро и не стана.
А не ме ли навежда неставането на мисълта, че може ние да грешим - не.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 21.06.21 14:04.



Тема Re: вмОронови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано21.06.21 14:28



Вчера един професор,

, даде интервю по bTV (), в което спомена, че и гърците са се учудили на претенцията, че цар Самуил е македонец. Учудването им се дължи на връзката с Василий II Българоубиец. Понеже не е Македоноубиец - съответно възниква последващият въпрос, дали Василий II пък не е бил македонец също...

Гърците решили въпроса така: казали веднъж, че не е добре гръцката история да се превръща в македонска - отсекли, че докато не кандисат разтовори няма и край. Просто замълчали 17 години (така каза професорът). Накрая македонските братовчеди клякат и се стига до Преспанското споразумение от юни 2018.



Тема Re: вмОронови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.21 14:32



Докъм края на войните 1912-1918 българин от Княжеството е идентичен с българин извън него.
Денационалицията почва видимо и по-масово след това на територията на днешна РСМ.



Тема Re: вмОронови [re: Crrafterr]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 14:33



Василий Втори е македонец отвсякъде - от

. В оня период под Македония се е разбирало нещо пО на изток, в това, което е Тракия по днешните разбирания (нали сме учили и за тема Македония с адм. център Пловдив).

Кирил Топалов, лично мнение, малко се изхвърля емоционално, не винаги е точен и обективен. В наша посока се изхвърля, което също не е добре, създава опасност да олекне позицията ни в очите на незапознат. Симпатичен дедо, със сигурност и запознат с проблема, и въпреки това не ми се вижда най-добрият избор за обясняването му. Не е и историк, а филолог, мисля.
Казвам го, разбира се, като публика, не като специалист, не като преподавател на невежите с дълъг к*р (какъвто и без това нямам), други са по тая част.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 21.06.21 14:36.



Тема Re: вмОронови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 14:37



Да, аз не споря. Ама поручикът примерно вика, че те сами се отцепили.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: вмОронови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано21.06.21 14:46



Македонец отникъде

- роден си е в Константинопол, син е на роден в Константинопол... Основателят на династията (Василий I Македонец, на англ. Basil I) просто е роден като селянче в "тема" (thema, административна област) Македония на Византия.

Ето къде е тема Македония: (в Тракия е това)

(снимката не излиза по стандартния начин, пробвам като линк: )

Редактирано от Crrafterr на 21.06.21 14:47.



Тема Re: вмОронови [re: Crrafterr]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано21.06.21 14:49



Е, да, де, доста пО към сегашната Тракия, нали и аз това казвам. Що да е отникъде? Те няма да му кръстят цялата династия така, ако е отникъде.



Ся, че не е сънародник на братчедите, друг въпрос. Те са тези, които трябва да обяснят защо, ако ги е имало тогава, както те твърдят, тема Македония не е била на тяхното сегашно място (около Скопие и Охрид). ;) Ако ми се разбра какво казвам.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 21.06.21 14:50.



Тема Re: вмОронови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано21.06.21 15:01



Разбра ти се отлично


Преспа, Охрид, нагоре вдясно и Скопие - все са в тема Bulgaria.



Тема Румъния иска от Украйнанови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано21.06.21 15:49



да признае, че не съществува молдовски

.

Бре, бре това румънците много големи анти европейци - не признават идентитотот на молдовците.



Тема Re: вмОронови [re: Crrafterr]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано21.06.21 17:10



Бе ти чел ли си

?

Гърците признават Македония под удовлетворяващото име „Северна“ Македония.
Гражданството на Втората страна /Македония/ е македонец.
За историческите въпроси създават комисия.
Гърците не наложиха вето на Македония.



Тема Re: вмОронови [re: bipet]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано21.06.21 18:16



Бе не съм го чел


Гръцкото вето действаше дълги години.



Тема Re: вмОронови [re: Crrafterr]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано21.06.21 19:18



Не знам дали си го чел, ама го хвалиш. Всеки дърдори по телевизията – вижте какво направиха гърците с Преспанското споразумение. Ми признаха Македония и „македонец“ така както искаха северните българи. И си обещаха да се разберат, някога, за историческите работи.
Ти с кое точно клякане го препоръчваш ?
Гръцкото вето действаше дълги години.
Вярно. И нищо не постигна.

„В рамките на един месец от подписването на настоящото споразумение страните установяват Съвместен интердисциплинарен комитет от експерти по исторически, археологически и образователни въпроси, за да се разгледа обективното, научно тълкуване на историческите събития въз основа автентични, основани на доказателства и научно обосновани исторически източници и археологически находки.“

Голямо разглеждане пада, още разглеждат какво трябва да разглеждат.



Тема Re: вмОронови [re: bipet]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано21.06.21 19:27



Е как да го хваля, като не съм го чел. Само цитирах какво каза професорът, няма и една дума от мен. Цитирането е по памет и примерно "клякам" е жаргон, съкратено и т.н.
За гръцкото вето, как да не постигна, като постигна. Гърците не искаха държава "Македония" и го постигнаха. Комитета от експерти по-нататък... ала бала. Както и нашето е ала-бала, ама от гледна точка на третите страни, пък ние го поставихме най-отгоре. Тиражът на българските учебници е по-голям от тиража на македонските, голяма работа какво пишат в техните.
По-големият проблем за ЕС е, че техният пост-соц синдром е по-дълбоко вкоренен от нашия. И като не могат да се разберат със съсед, член на ЕС, какво остава да пренесат крамолите в съюза. Така че да си опичат акъла и да се осеферват, иначе ще чакат както чакаха гърците.



Тема Re: вмОронови [re: bipet]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано21.06.21 20:18



Кое клякане?
Ами това , което ще ги нахрани...





Тема На 27 март 1941 военен превратнови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.21 00:02



отстранява прогерманското правителство на Югославия и на 6 април по-късно, Германия и Италия започват Югославската операция, към която няколко дни по-късно се присъединява и Унгария, едновременно с нова офанзива в Гърция. На 17 април Югославия сключва примирие, а до края на месеца цяла континентална Гърция е окупирана. В края на май започва битката за Крит и до 1 юни последните гръцки и британски части се предават. България не участва в преките бойни действия, но през април – юни окупира части от Югославия и Гърция.
Югославия е окупирана от съюзниците на

.

Ние администрираме една част от нея.
Огромната част се администрира от Италия. По-малка част и от Унгария. Някой в бивша Югославия говори ли за италианския или унгарския фашистички окупатор?



Тема Re: вмОронови [re: MupaM]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано22.06.21 14:33



Ми не съм аз тая, която в една друга тема щеше да преподава нещо, да ти кажа.
Тва за нивото и разговарянето па ептен не ми е в стила


Знам че не си, ти си онази коят отговаря със "студено опитай пак", някой да каже това какъв стил е



Извод: няма начин да се обръщаш към мен, объркал си цъкането.
Ама аз не съм се обърнал към теб, ти си с кротка, услужлива, незамърсена от сарказъм реч.

Чета ти отговора, който е отговор на ононва което питах преди две седмици когато ми каза че съм на студено, но тук друго питах което е в контекста на диалога ти с поручика. Исторически защо държим те да са бивши българи, в това не сме наясно невежите. Какво се е случило, кой е отговорен в конкретните моменти за отцепването им. Това за гъзъ въобще не разбирам защо ми го говориш, може би ме бъркаш с друг потребител.



Тема България потвърди своетонови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано22.06.21 17:24



„не“ за РС Македония

„Общи въпроси“ в Люксембург.



Тема Re: вмОронови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.06.21 17:25



Повечето вярващи биха посъветвали някого, ако желае, да прочете не Стария Завет, а 30- те страници на Евангелието от Лука от Новия.



Тема Re: вмОронови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано22.06.21 17:45



Какво се е случило?
Ами в периода 1912-1991 с изключение на 6 години от двете световни войни те са в държавна формация със столица Белград.
В епохата на нациите - последните два века има и други случаи на промяна на националното съзнание на група хора, за което отиват средно две поколения и половина.
Ние и да държим, и да не държим, голяма част от тях са потомци на българи.



Тема Re: вмОронови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано22.06.21 18:08



Виж сега - онова не е точно моят стил, а е такова, каквото повикало. Със сигурност знаеш какво повикало, защото ти беше повикващият.

Защо държим - ами мисля, че го казах и там, и тук - въпрос на чест.

Ккаво се е случило, съвсем накратко ти написа Тузлията. Бидейки в обща държава с едни други, които други са имали властта, те са старателно превъзпитани не просто да не бъдат българи, а да имат най-лоши представи за българите като народ и неверни (и пак злепоставящи по отношение на нас) за собственото си минало, свързано с тях. Което на свой ред засяга нашата чест. Как така я засяга - ами така го усещаме поне някои от нас.


За гъза мислех, че е ясно за кого е, ама щом питаш - към друг е, да.

П.П. За отцепването с две приказки - поручикът смята за отцепване идеята, целта, която си поставят тези организации, за политическа автономия на Македония и Одринско като многонационални образувания, по-скоро образуваниЕ всъщност. Обяснения защо са решили така, има разни, едното е, че са преценили, че така или иначе няма да стане да се присъединят към българската държава, другото възможно обяснение е никоя от няколкото народности, живеещи там, да не дърпа към себе си и "своята" държава - някакъв вид идеализъм и чувство за справедливост, а и за да не стават Македония и Одринско причина за бъдещи въоръжени конфликти, и т.н. Всъщност не само поручикът, ами и сегашните защитници на идеята, че те не са исторически бивши българи (демек северните откъм западната ни граница най-вече), изкарват идеята за такава политическа автономия чисто етнически стремеж, т.е. стремеж за държава на "етническите" македонци - за одринците не е много ясно. Не че имат някакви наистина данни дейците на ВМОРО да са се обявили някъде като небългари и не че на мнозина от тия дейци потомците им не живеят у нас без каквото и да било съмнение, че са българи (в тва число повечето племенници на Гоце Делчев), ама карай.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 22.06.21 18:23.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано25.06.21 10:48



Аз не изпитвам екзалтирани патриотични чувства от магарешкия ни инат по [С.] Македония.
Гордост ли е, че пречим на точно тази съседка да влезе в ЕС?
Къде нашите братя в нея ще са по-добре и по-сигурни - вътре в ЕС или в бандитския западнобалкански заден двор?
Даваме ли си сметка, че сме в абсолютна изолация?
Не съзнаваме ли, че поведението ни е не просто неевропейско, а антиевропейско?
Осъзнаваме ли, че така само се отдалечаваме от тази скъпа на сърцата ни страна?
Не разбираме ли, че сеем ветрове, за да жънем сетне бури?
Не проумяваме ли, че това архаично, обърнато към миналото поведение винаги ни е излизало през носа и сега пак ще бъде така?
Как не можем да си дадем сметка, че Сърбия и Гърция се кискат злорадо в шепите си?
Що за балкански патрЕотарски бабаитлък е нашето?
Най-тъжното е, че пак ще сме губещи и като се правим на новите гърци на Балканите, по-късно ще се утешаваме лицемерно по гръцки, както гърците се самоутешават мазохистично, че били победили щото сега се казвало не Македония, а Северна Македония.
Демек Македония, Македония, ама Северна.
Нищо, че истината е безпощадно ясна - Северна, Северна, ама Македония!!

Бъдете високи))!!


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: spunk]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано25.06.21 11:09



Не сме дипломати..
Наместо со кротце, со благо да ки коткаме...

Бъдете високи))!!


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: spunk]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано25.06.21 13:09



Абакалъм!



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: spunk]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.06.21 13:13



Со кротце и со благо пробваме от 30 год. Първи ги признахме, помагахме им при всички трудни за тях моменти. В резултат все повече ни се качват на главите и все по нагло искат да ни крадът историята. Амо може да се говори за инат то е от тяхна страна . отричане на всички исторически факти. Ние направихме дори прекалено много +омпромиси. Няма къде повече да отстъпваме.



Тема Нагледен пример как сенови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.06.21 14:17



реагира към наглите македоности управници в РСМ. Заев се

.
Някой да е чул да се е извинил за нещо на нас? Дори и за такива



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.06.21 14:45



В РСМ има доста нормални хора и политици. Имаше един период в който когато управляваше Любчо Георгиевски нещата започнаха да се нормализират. Ама после пак контрола взеха македонистите и подхванаха пак стара титово югославска песен на нос глас. Политик от

.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: spunk]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано25.06.21 14:50



Ох, божеййй... "Екзалтирани патриотични чувства" - уот дъ фак, дето викат американците.


Най-лесното е да наречеш поведението ни, в което лично аз не виждам нужда от нищо екзалтирано, с някакви такива думички, за да го заклеймиш и омаловажиш.
Екзалтирана ли ти се виждам аз примерно? Щото на себе си аз не се.

"Не съзнаваме ли, че поведението ни е не просто неевропейско, а антиевропейско?
Осъзнаваме ли, че така само се отдалечаваме от тази скъпа на сърцата ни страна?
Не разбираме ли, че сеем ветрове, за да жънем сетне бури?"

Разбира се, че ние посяхме бурите, кой друг. Ние бяхме тези, които възпитаха българофобия и представи за миналото тип романа "1984" у "братята", както ти ги наричаш, не аз (екзалтирано ми звучи тази дума на мен поначало) - деца и внуци на някогашни българи, надявам се, че това поне не е спорно тук в темата, освен за поручика.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 25.06.21 14:51.



Тема мнение нанови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано25.06.21 15:49



АВСТРИЙСКИЯТ ПРОФЕСОР ОТО

.
"....Македонският език е български ,написан със сръбска пишеща машина..
..с него се осигурява търсене на близост със сръбския език и осигуряване на различие с българския ....
Новият език е изграден лексикално и морфологично по сръбски образец...
От езиково географска гледна точка с това се цели да се заблуди света ,че "македонските диалекти са нещо самостоятелно и нямат нищо общо с българските.."



и т.н.

Редактирано от Metropolis на 25.06.21 15:51.



Тема Запис на португалския дипломат, чиятонови [re: Metropolis]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.06.21 13:55



автентичност

ще проверява.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано30.06.21 15:03



Ама после пак контрола взеха македонистите и подхванаха пак стара титово югославска песен на нос глас.

Не съм сигурен, че е въпрос на контрол от страна на едните или другите. Ние не знаем каква част от славянското население в РСМ поддържа тази линия.
Нека не забравяме, че след 3 поредни изгубени от нас войни на 20-ти век и съответните "мерки" от страна на победителите, тези, които най-силно са се чувствали българи по всяка вероятност са били сред бежанците, дошли в останалата България.
Отвъд ридо са артисали тези, за които къщата и дворът са били по-важни от националността.
Говоря за събития от преди 100 години. Смяната на поколенията е извършила също своето.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: ad miral]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано30.06.21 15:04



Факт.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: ad miral]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.06.21 15:11



"Отвъд ридо са артисали тези, за които къщата и дворът са били по-важни от националността.
Говоря за събития от преди 100 години. Смяната на поколенията е извършила също своето."

То тва е така - и едното, и другото. Но на който народността не му е много важна (то повечето хора май са така - човешко е да ти е по-важно всекидневието и прехраната, отколкото някакви абстрактни неща), не е непременно човек, който я отрича или се пъне да я смени. Точно с натиск и контрол става. По-лек, по-тежък - натиск. Докато се сменят напълно поколенията - което за тия години вече е станало - и спре да има нужда от натиск.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”

Редактирано от MupaM на 30.06.21 15:12.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: ad miral]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.06.21 17:14



Понеже в много теми го дъвкахме това за сръбската политика спрямо българите в сегашна РСМ няма пак да повтарям че след 1919 сърбия изостава политиката да маконизира българите. След 1919 до 1941 гледа усилено да ги сърбизира . След 1944 отново започва интезнивното и насилствено македонизиране на тези българи.
И къде да избягат тези хора от област Македония когато техните събратя и в Тракия и в Пиринско са били насилвани да променят българското си самосъзнание?

Нека оставим на страна теориите. Колко граждани на сегашна РСМ се декларират за сърби - около 36 000, под 1.8% от населението.
Колко от гражданите на РСМ имат български паспорти - над 120 000.

Какво да говорим повече?

Редактирано от Metropolis на 30.06.21 17:16.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: Metropolis]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано30.06.21 18:06



Викаш Тракия...
На двете преброявания през 1946 и 1956 в цяла България извън окръг Благоевград като македонци по националност са записани по около 8 хиляди .Вероятно за да се покаже, че има такива и извън окръга.
Има пряка връзка с това къде е имало влияние на т.н. ВМРО (обединена), която в същността си е филиал на БКП.
В самия Благоевградски окръг степента на натиск за македонизиране е зависела и от факторите на властта на околийско и общинско ниво.
Познавам хора - дори не събратя, а родни братя и сестри, на тези от които, живеещи в община Кочериново в документите им било записана българска народност, а на тези в община Благоевград, дори в съседно село - македонска.Натискът е бил буквално до бразда.

Другото - и в Кралство Югославия емигрирането в България е било почти невъзможно.



Тема Re: Заев идва в Софиянови [re: tuzlija-179435]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано30.06.21 19:22



Казвам Тракия защото преди време четох за едни изселници от беломорска Тракия през гражданската размирици в Гърция преди 1947. Добрали се до Пиринският край и каква била изненадата и:м когато искали да ги запишат там като македонци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.