Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:38 12.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Шибилнови  
Автор MilaO6 ()
Публикувано06.06.21 01:24



Поредният български филм, който се превръща във филм-събитие.

Напоследък се появиха много филми, съпътствани от „ореолни събития“, които имат маркетингови и рекламни цели. На прима виста се сещам за няколко такива, които съвсем не са най-грандиозните и единствени. Единият беше английският ТВ- сериал „Имението Даунтън“. Имаше страница във ФБ, където феновете разгорещено коментираха, срещи със зрителите и пр. обичайните неща. Преди 2 години докато бях в Лондон излезе и киновариантът, които беше нещо невиждано за мен тогава и засенчи дори протестите около излизането на Англия от ЕС, защото премиерата му беше по същото време. Сега се чудя дали не беше и нарочно подклаждана, за да отклони интереса от БРЕКЗИТ. То не бяха бирени фестове с участието на артистите по градинки и паркове, то не бяха сюжетни ексурзии до Замъкът Хайклиър в графство Хампшър и Селцето Бамптън в Оксфордшър, които са използвани за снимките и пр...

Наскоро пък руснаците даваха нова версия на телевизионен сериална „Угрюм река“ от 2019г.(старата е от 1969)г., която се превърна в сензация. Има едно особено завръщане към уникални природни снимки във филмите, търсят се девствени места, незасегнати от цивилизацията, без телеграфни стълбове, асфалт и пр. Специално за снимките на сериала, близо до Екатеринбург било построено истинско село: колиби от дървени трупи, улица с къщи, зеленчукови градини, баня, кладенци и дори кей и пр. подобно на уестърновите декори, но по-мащабни. След заснемането на филма, мястото е използвано за рекламна шумотевица и с туристически цели и цели пълчища фенове се изсипват да разглеждат декора под открито небе...

Преди няколко години, некадърният за мен Максим Генчев се опита да превърне филма за Левски, а после и за Ботев в подобни „сензации“, но за съжаление само се оклепа...

Новият „Шибил“ , чиято национална премиера ще е на 10 юни, се опитва да следва разнообразните тенденции в представянето на новоизлизащите филми. В случая той излиза под егидата на Фондация „Първа клапа“, чиято мисия е „младите да дебютират, докато са наистина млади!“. Филмовите проекти на фондацията били подчинени изцяло на нашумелия принцип „учене, чрез правене“. В реална творческа работна среда младите сценаристи, режисьори, актьори, композитори, технически персонал и пр. овладяват знания и умения, култивират се професионално адекватни реакции, така че създаваният продукт да има художествена и комерсиална стойност...

В резултат се е получил рекордно награждаван за една година филм: 136 награди в 19 категории, в 49 страни, на 6 континента: (Най-Добър Пълнометражен Филм, Най-Добър Международен, Европейски Филм, Най-Добър Режисьор, Най-Добър Режисьор – Дебютант, Най-Добър Сценарий, Най-Добър Оператор, Най-Добра Авторска Музика, Най-Добра Главна Женска Роля, Най-Добра Главна Мъжка Роля, Най-Добра Поддържаща Мъжка Роля, Най-Добра Поддържаща Женска Роля, Най-Добро Осветление, Най-Добър Звуков Дизайн, Най-Добра Сценография, Най-Добър Монтаж, Най-Добри Костюми, Най-Добра Продукция). Филмът е представен на сайта на фондацията.

Режисьорът Никола Бозаджиев пише сценария на 17г. превъплъщава го във филм на 19г. и получава наградата платинено „Реми“ за „Най-добър международен филм“ на 21, на колкото е сега. Сравняван е със Стивън Спилбърг, който също на 21 взема своето „Реми“ и стои до такива звезди Дейвид Линч, Джоpдж Лyкаc, Oливъp Стоун, бpатя Коен и Скот Ридли, които са получили дебютните си награди на този фестивал.

Ще ми бъде любопитно и интересно да го видя, заради оригиналната гледна точка. Историята се разказва от превъплътената душа на Шибил и неговият кон – вече се включих за достъп или в лотарията за гледане на живо и ще ми бъде интересно да го коментирам с тези, които евентуално ще го гледат.

Напоследък и в нашето кино започнаха да се правят нови версии на стари филми по литературни произведения или разказвани по някакъв начин истории или за исторически личности. Преди доста вече години направиха не особено сполучлив опит на „Козият рог“ с Елена Петрова и Чочо Попйорданов. Миналата година съвсем незаслужено, заради пандемията мина без почти никакъв отзвук филма за Атанас Буров( изненадващо в ролята е Асен Блатечки, моля ви се) „ Останалото е пепел“, който не е точно римейк на „Жребият“ от 1993г., защото гледната точка е пресъздадена от несъществуващ реално герой – американски журналист (в ролята Нейтън Купър), красавицата Диляна Попова в ролята на секретарката на Атанас Буров. Гледах го заради американеца Нейтън Купър, когото лично познавам, беше ми интересен, но Асен Блатечки ми беше като трън в задника:-))))))

Та, започнах с голямото в началото отклонение от темата за „Шибил“, защото вече някак имам натрупан негативизъм към тези „филмови събития“, които предхождат месеци наред филмите, раздуват неимоверно очакванията на зрителя и накрая се получава един спихнат балон на интереса и човек се чувства глупаво, неудовлетворен, да не кажа излъган. Нещо подобно се случи и с „Порталът“. А филмът може и да е средна хубост, дори над средното, но разминаването с някакви големи и раздути очаквания има лош краен ефект за зрителя. Много се опасявам, че може така да стане и с новия „Шибил“.

Днес гледах стария „Шибил“ от 1967г. на Захари Жандов, за да си припомня атмосферата, излъчването на Рада и Шибил и го сравних с трейлъра на новия. Еми, не искам нищо лошо да кажа предварително и то след такива суперлатриви за толкова награди и то на нови, непознати имена, но някак ме глождят съмнения. Актрисата в ролята на Рада е Десислава Вулева – еми няма излъчването на Доротея Тончева, която кажи-речи е на същата възраст тогава. Доротея е много по-одухотворена, но да видим филма, защото от трейлъра не може да се разбере кой знае какво. Новият Шибил – Панайот Мустакерски, като че ли повече лови око чисто физически, но инак не се знае как играе и не знам как ще го сравнявам с Петър Слабаков Т.е. аз съм пристрастна към старото българско кино, признавам си и трудно ще го преодолея, ако не ме грабне нещо в новите версии.









Тема Re: Шибилнови [re: MilaO6]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано06.06.21 01:48



Йовков го обичам. Няма слаб разказ...
Интересно, не докосна дъщеря ми. Тя разбра по-добре Пелин


Не съм гледала стария филм. Освен да изгледам и двата

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Шибилнови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.06.21 03:26



Ма каква "национална премиера" на 10 юни - в едно-единствено кино в България ще се прожектира (Дом на киното), а nation-wide премиера имаме при прожекции в над 50% от екраните (които у нас са около 65). Нито една верига от няколкото у нас не го е взела. От арт кината, само едно?
Всъщност "премиерата" ще е онлайн.

Историята на легендата, вдъхновила Йовков - описана от Бозаджиев през очите на... коня? Единственото, което усетих от трейлъра, е стилизирана по холивудски образец естетика на шекспировите Ромео и Жулиета... Награди - добре, ама какви? От световнонеизвестни или нископрестижни фестивали (от сорта на европейския за независимо кино, осъществен онлайн).

Искам да кажа, че съм силно скептичен. Успех на младежа, може филмът да има художествена стойност, но комерсиална - близо до нулата. Съпоставките със Спилбърг са абсурдни и нелепи - само защото и той (Бозаджиев) бил взел награда "Реми" (worldfest.org) на същата възраст - ами че на 54-ия фест в Хюстън, на който "Шибил" печели "Реми", "Реми" печелят още... 743 филма

(от общо участвали над 4 500 от 79 държави).

За актьорския състав какво да кажа, типично неизвестен - Д. Вулева от общинския театър в Казанлък, завършила НБУ преди три години, Мустакерски може би още е студент... Похвална е инициативата на бащата на Бозаджиев - Петър. Аплодисменти. Но дъртаци като мен с такива рекламни текстове не мож' излъга (имам предвид бащата).



Тема Re: Шибилнови [re: MilaO6]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано06.06.21 06:49



Не ми се започва с критика, но като изгледах трейлъра и други трейлъри на филма, се ядосах. Вбесява ме аматьорщината във филми за стари времена откъм костюми, етнография, обичаи, традиции. А в този филм, хем Йовков е дал точно описание на външността на Рада в планината при първата им среща с Шибил.

Мислеше си как преди месец-два, от високите върхари на Сините камъни, където между гнездата на орлите беше и неговото хайдушко гнездо, той видя, че долу по пътя идат жени.

„Жени, тук, сред Джендемите — помисли си той, — и това е добра плячка!“ И той стана, незагрижен ни най-малко накъде го влече любопитството му.

Жените се показаха на завоя и щом ги видяха, спряха се като втрещени; после се втурнаха, едни надолу, други нагоре, и започнаха да бягат, но краката им се подкосяваха и те само лъкатушеха на едно място, като ударени птици. Прималели от страх, те паднаха на земята и заплакаха

Хайдутите не се трогнаха, те дори не ги и погледнаха. Тяхното внимание беше другаде: една жена стоеше още на пътя, млада, хубава. И как беше пременена! Синя джанфезена рокля, елече от ален атлаз, пъстра божигробска престилка, сребърни пафти. А на шията и тежки нанизи, ред едри алтъни, ред рубета и махмудии. Къде беше тръгнала тъй натруфена, на сватба ли? Луд ли беше тоя баща, който беше я пуснал сама из тия планини?


И в трейлърите се окумили три моми по бели ризки като самодиви на баня, пък Рада дори ветрее разпусната рядка косица.



В твоя трейлър има един кадър, където я гласят да се показва на Шибила пред портата и пак по долна бяла ризка и разпуснати пирги. Че и някакво бяло було мяркам. Измишльотина да ти види окото.

Адски ме дразнят такива модни интерпретации, несъобразени с духа на времето, а в случая и с разказа, по който е изграден филмът. Да ме прощава младият гениален режисьор, но това е грубо недоглеждане и никакъв усет към детайла и оригинала, по който си е правил филма. Значи, филмовият образ на Рада - тотал щета.
Само това да ми боде в очите, когато гледам целия филм, достатъчно е.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles, parvaty

Тема Re: Шибилнови [re: MilaO6]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано06.06.21 11:59



Дано премиерата да е в Сливен...
градът на 100-те Войводи.... :)

Ще следя афиша на кината в Заарата.

Напоследък и в нашето кино започнаха да се правят нови версии на стари филми по литературни произведения или разказвани по някакъв начин истории или за исторически личности.

Може би е по-лесно. :)



Тема Re: Шибилнови [re: MilaO6]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано06.06.21 13:33



Голяма киноманка съм. Но гледам само това, което ме "грабва".
От старите български филми съм изгледала почти всичко.


С новите български филми хич не ми се получава, със сериалите също.
Разбира се приветствам идеята да се създават нови български сериали,
по добре българите да гледат тях вместо турски...
Артистите които мяркам ми изглеждат невзрачни и дърени, явно връзкари и любовници на когото трябва.
Тези наши артисти които бяха велики измряха.
Гледала съм първата версия на "Шибил". Харесвам Петър Слабаков като артист, но външният му вид
не беше подходящ за ролята. Героят Шибил си го представям като хубавец,а не като изгладнял циганин.
Чела съм всички разкази на Йовков, но преди много време и не помня как опиисва Шибил.
"Козият рок" съм гледала и двете версии, разликата между Катя Паскалева и Елена Петрова е огромна.
(не е в полза на последната)



Тема Re: Шибилнови [re: T a n y a]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано06.06.21 13:58



То само Cinema City работи в Заарата. И в Сливен е едно киното - Агликина поляна.



Тема Re: Шибилнови [re: 4ereshka2]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано06.06.21 14:45



Историческият Шибил Е циганин.



Тема Re: Шибилнови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.06.21 14:52



Тя явно има предвид, че този от разказа няма вид на изгладнял.

”...и тогава може би
облаче ще полети
и турчето ще засвири на цигулка...”


Тема Re: Шибилнови [re: Crrafterr]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано06.06.21 15:21



Имаше и кино „Арена“ -...
ама може би покрай ковид да е спряло да работи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.