Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:19 13.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: mangosutu-168725]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.04.21 15:44



По принцип става ама все пак каква екзотермична реакция ще използваш за да освобождаваш енергия? Щото ако е горене не можеш се размина с някакви въглеродни съединения в продуктите от реакцията. А както знаеш мантрата е че при водорода напълно се избягва отделянето на въглеродни продукти.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.04.21 16:06



Нe може човече.
На промишлените фото елементи все още

е под 20%. Като изключим Африка при часовете с максимално слънце греене през лятото, енергията падаща на 1 м2 е под 300 Вт. При чисто небе за ден това са не повече от 4 часа на денонощие. Смятай колко енергия можеш да хванеш за ден от м2. После изчисли общото кпд на системата, не само на енерго приемната част. Изчисли каква площ ще ти трябва за енергийните ти нужди с коефициент на запас поне 1.5 до 2.
Трябва да отчиташ също че цената на фото елементите е малка част от цената за изграждане и поддръжка на цялата система във времето. Не забравяй че за да е системата в оптимални условия ти трябват бая усилия почти ежедневно. (Почистване от запрашаване, чести смени на стъкла след тежки силни ветрове, градушки, бая други ремонти и т.н.)
С две думи има си доста проблеми с големите инсталации. От друга страна за изолирани отдалечени места е много добра опция.
А и по принцип слънчевата енергия не е добра комбинация с водород. Обичайно изисква допълнителна много голяма система за дългосрочно акумулиране на водорода. По добре се комбинират ветро-генератори с водород където потенциала на локалните ветрове позволява. Там пък си има други проблеми. Знаеш, живота ни е даден да се мъчим, а не да си щракаме с пръсти.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано20.04.21 19:52



А, може.
Проблемите са от инженерно и инфраструктурно естество, тоест, нямаме решаване на фундаментални, научни проблеми, тъй, че е въпрос основно на пари.

Да речем, че на ден от квадратен метър се изкарва 1квч. И да умножим с голям запас, по 10 примерно, заради кпд на преобразуване, мрачни дни и т.н., демек, от 10 квадрата един киловат.
Ако решим да заместим някоя Марица, примерно 2ГВч, ще са ни нужни 2 000 000 * 24 *10 квадратни метра.
480 000 декара, или 480 квадратни км.
Не е особено много, още повече, че не е нужно да са събрани на едно място - електропроводите ходят навсякъде.

За съхранението на водорода също са възможни решения.
Предполагам, могат да се използват естествени, херметични, подземни кухини. Така, както е газохранилището в Чирен. Там за съхранение на метана се ползват именно такива.
Впрочем, по времето когато вършехме работа там, работеха по увеличаване на капацитета на хранилището, чрез повишаване на налягането. Мисля гонеха вдигане от 60 на 120 бара, ама може и да бъркам - много отдавна беше и съм позабравил вече някои неща.
Да, ще има някакви загуби заради шибаните свойства на водорода, ама кво толкоз.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: mangosutu-168725]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано20.04.21 21:42






Надушвате се вий бомбаджиите, дори да сте с разлика от едно поколение... Съчувствам на майка ти, какво ли е преживяла жената, като знам аз какво съм преживяла с мойте



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано20.04.21 21:41



Естествено че опира до пари, ама до много пари. Прогрес има в разни области имащи място в енергийния микс на конкретна държава. Малко интересно

за най-големите паркове в фото елементи в света за момента.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: Metropolis]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано20.04.21 22:14



Е, парите ще дойдат както винаги от консуматорите.
Левче киловата и сичко ок.





Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: 2biri]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано20.04.21 22:23



А ти - да си затваряш зурлата навремето, вместо да пишеш, че цожидът е грипче.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: Metropolis]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано20.04.21 22:25



Човек. ТУк говорим за елфизъм. 55 пола (засега), неомарксизъм и производство на стомана и алуминий от слънчева е...ъъъ на плажа.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано20.04.21 22:28



Силно уважавам чуПството ти за хумор. Ноември-януари, с теоретичен макс от 400 Вт на квадрат инсолация НА ОБЕД, при кристално ясна атмосфера на нашите ширини. :)) Резервът не е един, а поне 2-3 порядъка. А ако се случи мъгла и тежки облаци, дето и Булсатком каналите от сателита не пробиват, порядъците стават 4-5.


Та. Да. Прочети пак първото изречение.



Тема Re: Водород. Следващата ала-бали-зациянови [re: MilaO6]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано20.04.21 22:30



Преживяла е мн неща, но аз съм прекалено готин, за мнозина, вкл за нея съм по-скоро фар и пътеводна светлина






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.