Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:33 10.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: грешно "по-"нови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано02.04.21 16:23



За имане, има, ама не ми звучи добре. С несвършеното по-добре се описва действието: пилотът помахваше, помахваше, и помахваше цяла сутрин, ръката му окапа от помахване, но никой не му обърна внимание.
Демек, продължително време е помахвал, не само веднъж.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, jumbles

Редактирано от alisalisa на 02.04.21 16:24.



Тема Re: грешно "по-"нови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано02.04.21 16:25



Не звучи добре, аз затова не мога да измисля добър пример, но го има теоретично като форма.

П.П. Не е баш до продължителност. Пешо, когато скачА по протести, пак скачА десет години. Ама спря.


В нюансите е разликата - дали наблягаш на това, че е свършило, или че не е ясно дали е свършило и как.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 02.04.21 16:29.



Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: pravil_nick]  
Автор hypey (член)
Публикувано02.04.21 16:27



Минало време е за мен. Дори и спрежението в сегашно да е "помаха" в 3 л., кой говори така?! Ако някъде има изречение в сегашно време "Аз помахам с ръка от самолета", нека даскалицата го намери. Или ще е "помахвам с ръка" или ще е "махам с ръка". Има "няма да помахам" и "ще помахам", обаче аз, ти, той, ние, вие, те в сегашно време този глагол не се употребява от никого. Освен това нас така са ни учили, когато се съмняваме в спрежението, да проверяваме в друго лице.



Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: MupaM]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 16:28



Глаголът [да] "помахам" има същото значение като "помахвам", но едното е ГЛАГОЛ в несвършен вид, другото - в свършен

С извинение за вулгарната терминология, обаче "да помахам" е глагол не само в несвършен, но и в незапочнат вид, а "помахвам" е глагол не в свършен вид, а в започнат и несвършен. Тоест аз отивам да помахам, ама още не съм започнал самото помахване; и също така вече съм започнал да помахвам, ама още не съм свършил с помахването.







Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: pravil_nick]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано02.04.21 16:30



Правим проверка чрез въпроси. Така съм учила в училище.

1. Какво направи пилотът? Въпрос за минало действие.

Пилотът помаха от самолета.
Минало свършено време.

2. Какво прави пилотът? Въпрос за сегашно действие.

Пилотът маха от самолета.
Сегашно време.

Глаголът от зададеното изречение в темата е в минало свършено време.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: hypey]  
Автор hypey (член)
Публикувано02.04.21 16:32



Освен това, след като двете форми за минало свършено и сегашно са еднакви, няма еднозначно верен отговор, следователно отговорът в минало време е верен





Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: saksun]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано02.04.21 16:41



В сегашно време пилотът не може ли и да маха, и да помахва?!
Едното е някак по-мощно и продължително, а второто леко и кратко или на пресекулки.

Щастието идва при веселите!



Тема Re: грешно "по-"нови [re: MupaM]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 16:47



Искам да помахам, идвам, за да помахам и т.н. - все сегашно време е, и двата глагола в примерите се считат в сегашно.

В тия примери "да помаха" не е ли някакво бъдеще време? В смисъл пилотът идва да помаха, ама още не е започнал да помахва, ами в момента само идва... Самото помахване не е започнало, но със сигурност ще се случи, защото пилотът идва да направи точно това – да помаха!





Тема Re: грешно "по-"нови [re: Nuke Dukem]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано02.04.21 16:51



по-помахващ пилот, като казус, не съм срещала



Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!

Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: Шило]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.04.21 16:51



В сегашно време пилотът не може ли и да маха, и да помахва?!

Може, разбира се, но НЕ МОЖЕ в сегашно време да ПОМАХА.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.