Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:25 24.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: грешно "по-"нови [re: Baldrian]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 18:53



тя би могла, да е права...

А тук защо запетайстваме?





Тема Re: грешно "по-"нови [re: Nuke Dukem]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.04.21 18:53



Така звучи по-красноречиво

Не подчинявам речта си на граматични правила.

Примерно - в повечето случаи не бих направила пауза на мястото на червената запетая:

"Аз пък понякога правя пауза в речта си, когато говоря, не защото по принцип бих направил пауза там, а защото знам, че граматически там стои запетая."



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: pravil_nick]  
Автор Liya ()
Публикувано02.04.21 18:53



Пилотът помаха от самолета.
Вече са ти отговорили, но и ти сама би могла да провериш:
Какво окончание би сложила в тези изречения?

За сегашно време -
Пилотът помах_ _ в момента.
Пилотът помах_ _ всеки път, когато излита.

За минало време -
Пилотът помах_ вчера и отлетя.



Тема Re: грешно "по-"нови [re: Nuke Dukem]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано02.04.21 18:54



Ми пак няма запетая пред "бе"-то. Просто си следва "казах ли ти"-то. Откачам като видя "Казах ли ти, бе Иване!" или още по-странното "Казах ли ти, бе, Иване!"... Както и "Анджак, де..." или "Така, де..."

Тук съм едно към едно.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: pravil_nick]  
Автор laure160672 ()
Публикувано02.04.21 18:57



По усет - минало. Но не знам защо. Може би заради "по". За сегашно, трябва по друг начин да се построи изречението. Напр. пилотът маха с ръка от самолета.

Животът е поносим само с някакво опиянение. Г. Флобер


Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: hypey]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 19:00



Освен това, дори и двете форми за минало свършено и сегашно да са еднакви, изречението "Пилотът помаха от самолета" си остава в минало свършено, а не в сегашно, иначе щеше да е "Пилотът помахва от самолета", следователно отговорът в минало време е единственият верен и тя трябва да го точкува с цяла точка, а не с половин, както щеше да е справедливо, ако "Пилотът помаха от самолета" можеше да е и в сегашно време.

Абе алооооооу, той тоз пилот от това изречение може да е помахал още по времето на комунизма бе!





Тема Re: Има ли пилот в самолета.нови [re: MupaM]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано02.04.21 19:16



А всъщност на тоя падеж на български му викат минало предварително време

Я пак си помисли глаголите имат ли падежи или падежи имат само имената - (съществително, прилагателно, местоимения, числително и наречия...)

Няма падежи на български

Падежи в българския няма, но падежни остатъци има, а звателния паде е доста добре представен (Учителю любими).



Тема Re: Въпрос в домашно за 4-ти класнови [re: MupaM]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 19:20



Ми във всяко време може да помаха. Може да се обърнал, за да помаха, може да се обръща, за да помаха, може да възнамерява да се обърне, за да помаха... И все пак "Пилотът помаха от самолета" си остава в минало и НЕ в сегашно време. Какво направи пилотът? Помаха. Какво прави в момента? Балиго, мой си бий ч'кий в кабината!





Тема Re: грешно "по-"нови [re: UnicaDonna]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 19:23



Само в случаите, когато искам да натякна нещо на някого, иначе говоря като циганчетата от Господари на Ефира.





Тема Re: грешно "по-"нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано02.04.21 19:26



Много е деликатно, когато те поучава някой по-тъп от тебе, особено ако е на по-висшестояща позиця от твоя милост, не дай боже твоята да зависи от него.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.