Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 18.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано04.03.21 00:18



Но днес приповдигнатите идиотски клишета си вървят по реда по всички тележизии, че и тук, гледам


Глейте сега.
Днес времето беше страхотно в моя субтропичен форпост. Температурата мина 20 (за пореден път най-висока в цялата страна)/
Торих и рязах едното лозе - работата по почивните дни е най-сладка. Не се налага да се занимаваш с виртуални дебили и неадеквати.
Та преди да се кача горе на лозята, духаше доста. не трябваше да духа толкова, но все пак изобарите ми даваха надежда, че към 2 следобед вятърът ще стане поне поносим. не съм на 20 и ме болят ушите от умерен вятър, подобно на моята мила кучка.
Вятърът спря чак към 4, но и това свърши работа.
Та по обед преди да се кача, минах през едно ранчо-склад до града на един пич - всякакви агро неща. Купих няколко чувала тор за зелените ми питомци.
И се сетих да го попитам защо околните му ниви са запуснати, за разлика от миналата година.
"Как запуснати - вика - 20 декара са гъсто засадени със подложки!"
Обяснявам. Става дума за овощни подложки. Нямам идея дали са резници или семенаци - не съм в час, а и честно казано, не ми пука особено, не ми е в таргета на хобитата.

Та в тия 20 дка има няколко десетки хиляди подложки. Сръбски. По договор с някакви сърби. Продава и хиляди вече облагородени овошки. Естествено, на въпросните сърби.

И го питам - добре де (оказа се, че изглеждащите като нахвърляни съчки, макар в линии и подредени "запуснати" площи са засадени с подложки, Другият път непременно ще питам дали става дума за семенаци или резници - любопитството ми е един от малкото грехове и слабости...) а кога ще ги облагородявате? Мангали или има тук някакви дядовци?
Оня ме гледа за секунда и почва да се смее.
Що бе, викам, се хилиш?
Какви мангали, какви дядовци и работници - вика. НЯМА ХОРА (сещате лин се вица за трите джуджета?) Ония търсеха една година хора за тая цел (ашладизатори? Ашладисаджии? ОК, облагородители. НЯМа. просто няма в целия окръг и регион.
Затова вкарват десетина-15 сърби или там путки майни босненци, плащат им за месец хотел тук и ония ще свършат работата.
Завесата пада. Честит трети март. Смешници.

Ама да бе, аз съм хиперболизаторът, българомразецът и злият герой.



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: mangosutu-168725]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано04.03.21 00:37



Ясно.
И ти като мен не ги разбираш празниците.
Справка : темата на Метрополис за Трети март.


научи се да чакаш

Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: tartarianeyes]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано04.03.21 00:41



Готин е споменатият от теб. Затова с върховни усилия се сдържах да не пусна тема, защо шибаният великден за едни е на майната си, за други - на п си лелина, а за трети и пети - на джендърайната си.
Нали бат Ицо е един, възкръснал е на една дата, ама те на, те.
Като цяло, попчетата да го духат, но все пак съм културен мен и си трая.
Та да - за празника си права. Но подозирам, че си права, щото мразиш руснаците. Няколко десетки К жетви са дали, а някои мен лично много ме впечатляват, като каката-медицинска (““) сестра, чийто гроб е в град Бяла Русенско. Та и ти не си права. майната им на шибаните имперци, но поклон пред хората....



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: mangosutu-168725]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано04.03.21 08:47



Киро, аман значи от тоя депресиращ тон в иначе интересните ти, поне за мен, селско-земеделски теми! Добре, прав си, не споря, хора няма, особено по поля и села, ама как мож да кажеш "България е мъртва" и да чакаш някой да се завърне на обявена за мъртва земя...

Както и да е, знам че ше ме подпукаш, да не задълбавам по темата за хлапетиите, които напуснали родната земя и прочее...

Става въпрос за ашладисването - аз тая дума много я харесвам, тя не е точно облагородяване, а присаждане с цел облагородяване. Е, да де, не врат, ами шия, ама си има тънка разлика в езиково отношение. Дядо ми, Бог да го прости, беше голям ашладисч(дж)ия (ашладисватор, а видях, че има дума и ашламинатор:-)))))))Имаха с баба къща с голям двор в градчето ни, лозе на 10 мин. от вкъщи до града, селска къщица със земя и лозе на 15 км. Пей сърце, кеф ти лозе, кеф ти зеленчуци, кеф ти фиданки, царевици, бостан и прочее поле за експерименти за души, които са родени да се занимават със земя.

Та, дядо правеше страхотни експерименти с какви ли не фиданки. Най-интересното му постижение беше, череша 3 в 1 или 4, не помня... но имаше клони с червена череша-ранозрейка, бяла, къснозрейка и вишна. Градският двор беше пълен с всякакви плодни дървета и ние-4 братовчеди израснахме по дърветата и с плодове. Едно време плодовете не седяха откъснати и наредени във фруктиера. На когото му се дояждаше, се качваше на някое дърво с плод в момента и ядеше до засита направо от дървото. Какво ти миене, каква ти фруктиера



По-късно се разбра, че ензимите в пресните плодове се запазват до половин час след откъсването и това, което купуваме по пазари и магазини, всъщност е "мътва храна", без така ценните и полезни за организми ензими. Ето една от причините, защо сме били по-здрави едно време без добавки с витамини минерали и всякакви изгъзици. Импулса да си откъсна плод от дърво, покрай което минавам и досега ми е жив. А в София е пълно с плодни дръвчета, които така и си окапват. Плодовете им не стават за ядене, заради мръсотията, но това е друга тема...

Та още тогава, хората, които се занимаваха с присаждане и бяха добри в това си бяха рядкост и на изчезване. Помня, че дядо непрекъснато го викаха да присажда и облагородява дървета, да ги лекува и дава съвети за подрязване и подръжка.

Всъщност, аз за друго исках да драсна: Вземи да направиш един ограмотителен клубен курс. Ти и без туй го правиш, ама някак по-подреден да е, за лаици и начинаещи. Ето пролет иде, започва се, даже може и да е късно вече за някои неща... Имаш декар място, откъде се почва, кое след кое следва... Абе карай, и да не го направиш, пак не е лошо да се чете, а който може и да краде съвети:-))



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: mangosutu-168725]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано04.03.21 08:59



готин е метрополис.
ама и ти не си чел.
нали точно за хората писах, ония, дето никой ги не знай, тръгнали да умират за православието.
за тях писах да им запалят свещица.

и съвсем не мразя руснаците.
все едно да кажеш " мразиш хората".
яд ме е на нашите гъзолизци, на едни америка им кумирът, на други русия им матушка, путин бАщица.

отношението ми е към империите - дали британска, руска или турска, се тая.
те си пазят имперските интереси, пука им за някаква бивша държава.

е да, тях не ги дишам, ама като гледам, не са се стреснали от това:)


научи се да чакаш

Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: mangosutu-168725]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано04.03.21 09:27



Татко ашладисваше и се славеше като майстор в тази работа. А сега ние се чудим откъде да я захванем, защото имаме 20-ина дръвчета в двора, но всичко е подивяло. Повече от 20 години никой не се е грижил за тях. Поорязаха мъжете тия дни, с акъл от съседите. Другата седмица ще садим нови.
Вчера посадихме лозички.



Посях моркови, засадих балучка, арпаджик, чесън (семе от мЕката на чесъна). Имам вече купувачи, дават 25 лева за кило

Може пък да си стана една градинарка и стига вече кьоравене в лап топ.

Другата седмица магданоз ще сея. Чета от разни сайтове на кое кога му е ред и как се прави. Вчера пикирах и доматите. Парникът ще е готов другата седмица.

Иначе не се учудвам за вноса хората, нали и келнери внасяме от Украйна.



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: MilaO6]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано04.03.21 10:14



Аз имам повече декари място, само дворът ми е 5 и половина


Половината пустее, защото все пак не съм на село постоянно.
Точно там е работата - аз не обвинявам за реалното състояние, то е донякъде плод на лошото стечение на историческите обстоятелства, най-вече "комунизма", но не само... Е, споменатите сърби също имаха титов социализъм, ама очевидно селата им не са чак като нашите.

Не е обвинение, в тоя смисъл, а констатация. Индивидуална вина няма. Обаче да дрънкаш едни и същи приповдигнати неща по телевизиите (едни и същи до втръсване) дразни. Щото е нещо като ритуал на пуяк, без никаква връзка с реалността. Т е пуякът е по-добре - оня поне впечатлява пуйките.
А конкретно нашата нация, ако приемем, че 2 и 3 държава имат нещо общо (ето ти още една кощунствена мисъл - имат, ама не чак толкова - само територията донякъде - народът е силно променен, ако щеш и генетически, а приемствеността е на практика нулева - т.е реално държавата ни е по-млада от Щатите. Колкото общо имаме с траките, кажи-речи толкова и с великите Симеонови българи), ама не много.
Имало е реален шанс за истинско възраждане около Балканските войни, но заради скапан елит, както и в момента, е пропилян и сега сме на доизживяване. Факт: младежите до 15 години у нас са някъде около 14 на сто от населението. Сега прецени умозрително, каква част от тях са българи. СхванА ли?) Не е черногледсство, КОНСТАТАЦИЯ, сори за капслока.
Нищо не може да се направи вече, Бг след 30 дори, не 50, вече няма да е същата, ама съвсем. Като с ония папагали, дето живеели по 80 години по Амазония и били числено няколко десетки хиляди. Но видът им е мъртав, защото снасяли и мътели само до 15 години - после лайф и доизживяване :)

Инак за селските съвети - мерси, но ме надценяваш :)



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: tartarianeyes]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано04.03.21 10:18



Има едно, много логично звучащо схващане, че втората Бг държава е паднала под турците точно заради овчедушното православие. Аз, обаче не мога да преценя, доколко това има резон. Но е факт, доколкото знам, че над половината от селяните са "принадлежали" към някой манастир и не са подлежали на военна служба, да не говорим за общото мнение, че "каквото има да става, ще стане, защото скапаният Бог е решил така - нищо ний не мое да сторим" - примерно.



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: RujaKaramfilova]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано04.03.21 10:23



Известно време като ученик съм живял в 3 кърджалийски села и на 2 места в Разградско.
Почти всяко село си имаше поне 1 самодеен ашладизатор

. Който като остане свободно време, ходи из околните гори и ашладисва поникналите семеначета. На едно мястго даже имаше наполовина ябълка, наполовина круша - с два калена навремето на 1 стъбло.

Такива хора със сигурност вече почти няма.
Впрочем, голяма част и от чешмите крайпътни, прави ми впечатление, няма кой да почисти - пресъхнали са - затлачени, нормално е да се почистват от време на време. До преди около 20 години и за това все още е имало хора. Сещам се за една по пътя Попово-Разград, малко след завоя и моста след Кардам. Деветдесетте пресъхваше за кратко и после гледам - широк ручей пак тече от нея. Сега стои суха вече 20 години.
Очевидно вече няма кой.



Тема Re: Внос от СЪРБИЯ - 2 или България е мъртванови [re: mangosutu-168725]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано04.03.21 10:28



пфф. "Калем", лапсус дактиле.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.