Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:19 27.09.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.21 17:25



Колко грама тежи 1 кубичен см вещество - това е относително тегло.
1 кубичен сантиметър ти е постоянна обемна мярка. Сипваш във формичка 1 см3 веществото и го носиш на кантара.
1л=1000куб см

Можеш да имаш % р-р в грамове, когато разтваряш сухо вещество в течност, но можеш и в милилитри, когато смесваш течности.
При воден разтвор, относителното тегло на водата е 0,998 - демек 1 кило вода е почти съвсем колкото 1л вода. И %р-р на сухо вещество във вода е тегловен.

Но етанолът е течност, дори абсолютният 100% етанол. С относително тегло 0,789, демек, 1л абсолютен алкохол тежи 789г.
Обаче, спиртомерите мерят обемни части в %, а не тегловни. Затова, за да докараме до водка 1л 95% алкохол, вземаме мерителната мензура и забравяме за кантара. Изчисляваме /проста аритметика/ колко обемни части вода да добавим тъй, щото етанолът в разтвора от 95 да намалее до 40 обемни части, отмерваме, сипваме водица и готово.
После можем да си турим водчицата на кантара и да видим колко тежи.
1л 40% етанол тежи 935г.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.01.21 17:26



Не ми обяснявай, не е нужно, очевидно е, че съм напълно наясно с всичко, което се опитваш да ми обясниш. Учи се в училище в не много горни класове.
По-добре си приспадни 5 мл. (тея, дето са вече вътре в 95%-ния спирт) от ония 142,5.

Целият въпрос е дали задачата е чисто математическа (аз вече я сметнах чисто аритметично), или има нещо от физиката и алкохолологията да се знае за "контракцията", за която аз научих току-що, и да се вземе предвид.

П.П. Те не били 142,5, ами 42,1. Те как се получават при тея обяснения на просто смесване на обеми, не разбрах.

Задачата на простото смесване на обеми без контракция е: смяташ 95 към колко е 40%. Отговорът е 95 към 237,5. 237,5-100=137,5. Начи на сто мл. добяваш 137,5 мл. чиста вода. Но това е, ако я няма тази контракция.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 13.01.21 17:32.



Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: BATHco]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.21 17:26



Пък разликата между тегло и обем се нарича относително тегло.

Отношението .....


Да, бе, лапсус. Мира вече ме поправи. Дори - СЪотношението.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: MupaM]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано13.01.21 17:32



Щом се отделя топлина, то по-правилно е процентите да са тегловни, заради промяната на плътността. Но обкновено това се игнорира, като се приема, че плътността на етиловия спирт е 0,79 - 4/5 от тази на водата, без температурната корекция.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: MupaM]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.21 17:32



По-добре си приспадни 5 мл. (тея от 95%-ния спирт) от ония 142,5.

А що да си ги приспадам?

В 100мл - 95мл етанол
В Хмл - 40мл етанол

Х= (40.100):95
Х= 42,1 мл

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: BATHco]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.01.21 17:33



Е ми ако няма корекция с промяната на плътността - на 100 мл. 95%-ов спирт 137,5 мл. дестилирана вода, както вече писах.
Това е за смятане, не за знаене.
Ако има нещо друго за знаене, примерно как се определят прозентите в този разтвор - не го знам. ;)

П.П. Или искаш да ти се дадат стойностите в килограми, а не в (мили)литри?
Щото ако ги даваме в литри (обем) - никкаво значение няма съотношението на плътностите на водата и на спирта.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 13.01.21 17:42.



Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: alisalisa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.01.21 17:34



Ся сметни обратно колко процента са 95 от 142,1 и ще видиш, че като да не са 40%. ;)

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: BATHco]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано13.01.21 17:36



Щом се отделя топлина, то по-правилно е процентите да са тегловни, заради промяната на плътността.

Ми тогава защо спиртомерите измерват обемни части, а не тегловни?

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: alisalisa]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано13.01.21 17:43



Защото стандарта е за обемни части ....

Спиртомерите, т.е ареометрите имат и термометър с номограма за температурна корекция на плътнонста. За истинските, говаря, а не за битовите.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Я да препитам знаещитенови [re: BATHco]  
Автор mangosutu-168725 (ultimate hero)
Публикувано13.01.21 17:45



Само да кажа, че най-добра за сваляне на градуса до желания е минералната дЕВИН (СИНЯТА! червената е боклук (изворната)






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.